PDA

View Full Version : Ελληνικο thread συζητήσεων [Greek Thread]


Pages : [1] 2 3

SomniusX
07-15-2009, 08:17 AM
http://www.infinitemac.com/picture.php?albumid=9&pictureid=15


Ένα thread για να μαζέψουμε όσο περισσότερες πληροφορίες μπορούμε για τα μηχανάκια μας που παίζουν, ή θέλουμε να παίξουν, με το Leopard..

Το rig μου ήταν στην sig μου.. αλλά το καβάτζωσε η γυναίκα! Τώρα θα φτιάξω ένα Shuttle k45 ή k48..

Aν μπορώ να help καλώς..!

Δεν γνωρίζω και πολλά αλλά τουλάχιστον το δικό μου επαίζε σχεδόν 100% θα έλεγα περίπου στο 90%+

keep up!

klank
07-15-2009, 02:45 PM
Γεια σου φιλε.....
Μόλις έγινα μέλος σ'αυτην την σελιδα....
Ειμαι τελείος καινούργιος οσον αφορά το θέμα osx86.
Προσπάθησα να κάνω install με το iPC 10.5.6 Final PPF5 στο μηχανημα μου αλλα μου έβγαλε το μήνυμα: "still waiting for root device" και πρίν απο αυτό ένα error για τις θύρες firewire...
Προσπάθησα 2η φορά και πριν το install μπήκα στα bios και έβαλα τον δίσκο που θα κάνω install να τον βλέπει σαν primary δισκο αλλα πάλι το ίδιο μήνυμα....

Έχεις καμια ιδέα τι θα μπορούσα να κάνω?

Το setup μου έχει ως εξής:
CPU: Intel Core 2 Quad 2.66 Q9400
MB: ASUS P5Q3, Chipset P45
Ram: x2 2GB Carsair DDR3
Graphics: Ati Radeon HD 4850
HDD: WD 500GB Sata II

Χαιρομαι που πέτυχα επιτέλους ένα ομόγλωσσο....
Ανα μπορεις να βοηθήσεις έχει καλώς, αν όχι πάλι καλως...
Νά'σαι καλά

SomniusX
07-15-2009, 03:13 PM
Βασικά καλώς ήρθες αδερφέ σε αυτό το μανίκι με τα osx86 :D

Δοκίμασες άλλη διανομή γιατί επιτυχία δεν είχα ως τώρα με το iPc, μια iDeneb ή iAtkos, επίσης έχεις τον δίσκο σε sata, το cd-rom?

Αν τα καταφέρουμε στο τέλος θα έχεις ένα τούμπανο σύστημα... για να δούμε..

υ.γ. μπορεί να μην απαντάω συχνά λόγο εργασίας, αλλά να κοιτάς μπας και! :D

klank
07-15-2009, 05:21 PM
Ναι ναι τον δισκο τον εχω sata και το dvd-rom να σου πω δεν ξερω(νομίζω IDE)
Δοκίμασα και το iatkos αλλα ούτε στον installer δεν το κατάφερα να με βγάλει
Το osx86 wiki μου ανέφερε αυτην την έκδοση(iPC) για το συστημα μου...
Άντε να βγάλεις άκρη

Τεσπα thx ούτως η άλλως
Τα λέμε

excos
07-15-2009, 05:22 PM
Προσπάθησε να κανεις install με ideneb 10.5.6 γιατι λύνει πολλά προβλήματα με τους HD και DVD drives.Οπως και απο το BIOS πρέπει να δώσεις την επιλογή σε ACHI εαν υπάρχει ώστε να υποστηρίζει SATA drives.Εαν δεν υπάρχει αυτη η επιλογή τότε να κάνεις install σε IDE HD όπως και το DVD drive πρέπει να είναι IDE.Η επόμενη λύση ειναι να βρείς τους κατάληλους kexts που υποστηρίζει τα drives και να τους βαλεις μεσα στο ISO που εχει και να το ξανακάψεις.

SomniusX
07-15-2009, 08:19 PM
Βασικά άκουσα κάτι καλά σήμερα με το iDeneb και το τσίμπησα, τι παίζει με το combo update ideneb σε 10.5.7 όχι το official, το combo που κυκλοφορεί.. το πέρασε κανείς?

Τώρα έφτιαξα κι έναν sus (software update server) και τον χαίρομια..

excos
07-16-2009, 05:12 PM
Φίλε Bloodiator εχω εγκαταστήσει εδώ και καιρό την διανομή i deneb 10.5.6 και combo update 10.5.7 σε acer one και σε acer 7520g και τα δυο λειτουργούν τέλεια.Όσο αφορά το update ειναι ασφαλές για τα μη Apple συστήματα διότι έχουν αφαιρέσει κάποια στοιχεία που δημιουργούν προβλήματα σε σχέση με το επίσημο update που χρειάζετε αλλες πρακτικές για να το εγκαταστήσεις.

Μπράβο για το Ελληνικό thread γιατί είχα βαρεθεί να γράφω μόνο Αγγλικά.

SomniusX
07-16-2009, 05:15 PM
Ξέρω θέλω να είμαστε παρόν σε αρκετές κοινότητες για OSx86, γιαυτό θα δεις και σε άλλες έχω ανοίξει που είμαι και donator..

Όσο για το iDeneb, περνάει τον Chameleon (aka pcefi9) ?,
άκουσα κάτι Κινέζοι παίζουν με pcefi10 έχετε ακούσει τίποτα?

klank
07-16-2009, 08:37 PM
Ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες...
Αλλαξα το sata mode σε AHCI και ειχα καποια προβληματα με το XP αλλα κατεβασα κατι drivers που βρηκα και λυθηκε το προβλημα...
Θα κατεβασω αν ειναι το iDeneb και εγω και θα προσπαθησω με αυτο....

Θα post update αυριο μαλλον,,,,
Αντε να μεγαλωνει η ελληνικη κοινοτητα στο osx86 :P
Τα λέμε

SomniusX
07-16-2009, 08:46 PM
Ναι με AHCI να δεις θα κάνεις δουλειά.. και ναι με τα XP αν δεν έχεις το τελευταίο service pack, ή κάτι drivers από την motherboard που κάθονται και περιμένουν άλλους δίσκους σε native sata και όχι semi-emulated ide και εγκαθαστούνται.. Αφού έβγαλες άκρη είσαι πρώτος..

Τώρα να δούμε με το iDeneb, κοίτα μην πολυ-διαλέξεις πράγματα στο Installation, αν καταφέρεις και φτάσεις σε desktop τα περνάς μετά, εκτός από τα σοβαρά..

Δλδ.. αν θες να μπορείς να κάνεις update χρειάζεσαι ή το boot-123 σε cd/usb ή το chameleon στον δίσκο. Αν παίξεις με άλλο θα χρειαστείς το ανάλογο combo update για το iDeneb (που κυκλοφορεί σε διάφορα μέρη στο inet)

Αυτά τα ολίγα για τώρα.. καλό βράδι παιδιά.. πάμε σπίτι..

excos
07-17-2009, 07:33 PM
Φίλε Klank αφου στο bios σου έχεις την επιλογή ACHI τότε μπορείς με ολες τις διανομές που κυκλοφορούν να κάνεις εγκατάσταση.
Πρόσεχε μόνο τι kernel θα βάλεις και εάν η εγκατάσταση θα γίνει σε ενα δίσκο μαζί με XP.

klank
07-17-2009, 08:57 PM
Φίλε bloodiator το πείραμα στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία....
Το iDeneb τελικα έκανε την δουλειά...
Κάποιες διευκρινίσεις μίνανε μόνο...
Όπως : μπορω να χρησιμοποιήσω το "software update" για όλα εκτός απο το update για 10.5.7 ή δεν πρέπει να το χρησιμοποιήσω καθόλου (ούτε για java, quicktime, itunes κτλ)?

Και κάτι ακόμα, στο install απο το iDeneb δεν έβαλα κανένα driver για το network μου κιομως όλα δουλεύουν τέλεια... σε ένα άλλο site βρήκα τους drivers και η ερώτηση είναι: Να βάλω τα kexts που βρήκα ή εφόσσον δουλεύει καλά να το αφήσω στην ησυχία του?

Νά'στε καλά όλοι

SomniusX
07-17-2009, 09:08 PM
Ότι δουλεύει αδερφέ μην τολμήσεις και το πειράξεις.. για αρχή..

Μόνο την κάρτα γραφικών έχεις full quartz και core image?

Καλό θα ήταν αφού το δίνει το iDeneb το 10.5.7 πάρτο με το δικό τους update, kαι δεν θα χρειαστεί για τουλάχιστον 1 χρόνο να περάσεις τπτ άλλο το 10.5.7 είναι τόσο σταθερό που θα σε συναρπάσει!

Εγώ τρέχω τώρα 10.5.7 στο pc της γυναίκας αλλά το δικό μου είναι iMac Alu! :D

excos
07-17-2009, 09:21 PM
Τι παίζει με το καινούργιο update του i Tunes 8.2.1 το έχει εγκαταστήσει κανείς;

SomniusX
07-17-2009, 09:29 PM
Δεν έχω ακούσει να παίζει τπτ περίεργο παρά μόνο αν έχεις iPhone / iPod Touch, ότι σκούζει ότι πρέπει να βάλεις το 3.0 firmware..

Και στα δύο το έχω βάλει για το iPod της γυναίκας και το iPhone το δικό μου στον imac μια χαρά όλα..

Στο pc είμαι με το iAtkos πλέον 10.5.7

klank
07-17-2009, 09:38 PM
Ότι δουλεύει αδερφέ μην τολμήσεις και το πειράξεις.. για αρχή..

Μόνο την κάρτα γραφικών έχεις full quartz και core image?

Καλό θα ήταν αφού το δίνει το iDeneb το 10.5.7 πάρτο με το δικό τους update, kαι δεν θα χρειαστεί για τουλάχιστον 1 χρόνο να περάσεις τπτ άλλο το 10.5.7 είναι τόσο σταθερό που θα σε συναρπάσει!

Εγώ τρέχω τώρα 10.5.7 στο pc της γυναίκας αλλά το δικό μου είναι iMac Alu! :D

Θα τα αφήσω έτσι λοιπόν
Bloodiator το combo update του ideneb εμπεριεχει και quicktime και όλα τα συναφή?
Ά και κάτι άλλο εβαλα τα kexts και τους drivers για την κάρτα γραφικών μου και όλα φαίνονται εντάξει εκτός από την θέση της εικόνας...
Έχει ένα κενό στο δεξί του monitor...
Πώς μπορώ να μετακινήσω την εικόνα?
Sorry για το πρήξιμο

SomniusX
07-17-2009, 09:43 PM
Αν νομίζεις ότι μας πρίζεις με 2-3 ερωτήσεις αδερφέ, τι να σου πω..!! ΡΩΤΑ ΟΤΙ ΘΕΣ ΕΤΣΙ ΜΑΘΕΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ.. εγώ προσωπικά ξέρεις πόσες φορές έχω τρελάνει forums.. μιλάμε για εποχή που πέρασα το 10.5.2 ToH με flat image με dd σε δίσκο.. "φρική"
Τώρα για το combo update του iDeneb, δεν πρέπει να διαφέρει πολύ από το κανονικό combo update. Σίγουρα θα περιέχει τις τελευταίες εκδόσεις προγραμμάτων αλλά προφανώς και προσθήκες του iDeneb release για τα δικά του..
Αν έχεις το κενό μπορεί να είναι γιατί τώρα πλέον παίζει σε άλλο refresh rate, δοκίμασε από το System Preferences να δοκιμάσεις άλλες αναλύσεις να δεις αν παίζουν οκ, και μετά απλά κέντραρε την εικόνα από το ίδιο το μόνιτορ, εάν δεν έχεις καταφέρει να ανέβεις στα περισσότερα hertz (μια χαρά είναι 75 και πάνω)
Όπως προανέφερα ή θα ψάξεις για μεγαλύτερο refresh rate για την ανάλυση που παίζεις τώρα ή θα πρέπει απλά να κεντράρεις με κάποιο από τα κουμπιά στην οθόνη σου πάνω..

Αυτά τα ολίγα..

excos
07-17-2009, 09:44 PM
Ευχαριστώ Bloodiator, απο οτι διάβασα και εγω λύνει κάποια bugs συνχρονισμού με διάφορες συσκευές που σκούζουν όπως λες και εσύ.
Φίλε klank τι kernel έχεις βάλει.

SomniusX
07-17-2009, 09:48 PM
Ναι σκούζουν όχι γιατί η Apple προσπάθησε να εμποδίσει το jailbraking απλά άλλαξε κάτι στον τρόπο που επικοινωνούν οι συσκευές iphone/ipod touch με τον υπολογιστή στα usb και όταν έβαζες ένα iphone p.χ. σε dfu mode δεν το έπερνες πίσω.. Βέβαια το έλυνες το πρόβλημα περνώντας του 10.5.5 τα kext από πάνω αλλά σε δική μου περίπτωση μου έστειλε το σύστημα για φούντο και πήγα για format-re-install (damn! :#) το καλύτερο είναι ένα usb hub μεταξύ των συσκευών, δλδ υπολογιστή και iphone.

Βέβαια καταλάβανε την μαλακία που κάνανε και το διορθώσανε στο 10.5.7 τοποθετώντας πάλι τον κώδικα όπως και στο 10.5.6 αλλά να επιστρέφουν οι συσκευές σε κάποιο state μετά την έναρξη του restore/update..

Τέσπα..

Παιδιά μην ξεχνάτε παίζει και το http://www.kexts.com/ που έχει της παναγιάς τα μάτια από kext έτσι.. απλά το αναφέρω..! :D

klank
07-17-2009, 10:17 PM
excos ο kernel μου ειναι ο vanilla 0.9.6 οσο για την θεση της εικόνας το μυαλό μου σκάλωσε και ούτε που σκέφτηκα για τα κουμπιά του ίδιου του monitor...
Όλα τέλεια τωρα...

excos
07-17-2009, 10:37 PM
ok klank τότε μπορείς άφοβα να κάνεις update με i deneb 10.5.7 και ολα τα official updates για τα προγράμματα.Προσοχή μην διαλέξεις άλλον kernel όταν κάνεις update με i deneb 10.5.7.

klank
07-17-2009, 11:10 PM
Τέλεια....
Ευχαριστώ για την συμβουλή γιατι έβλεπα σε ένα άλλο forum καποιυς άλλους που μόνο προβλήματα είχανε με το συγκεκριμένο update...
Απο δευτέρα θα κάνω update γιατι δουλεύω το πρωί και δέν θέλω να μου τύχει κανένα προβλημα και να χ'ασω τον ύπνο μου...

SomniusX
07-18-2009, 08:41 AM
Ναι μπορεί να μπερδεύτικες για την οθόνη, το γεγονός όμως ότι σου μετατοπίστηκε είναι είτε γιατί τώρα παίζεις σε περισσότερα hz από πρίν π.χ. στα windows στην ίδια ανάλυση ή σε λιγότερα..

Πάντως το καλύτερο είναι να έχεις την ανάλυση που έχεις αλλά με τα περισσότερα hz μπορείς, έτσι θα έχεις καλύτερη ανανέωση και θα είναι και πιο ξεκούραστη!

...


υπόψιν αν δείτε ότι τα κάνατε μαντάρα με τις αναλύσεις.. μπορεί αν πατήσετε το shift πατημένο στην εκκίνηση (boot) να σας ξεκινήσει σε low resolution mode.. απλά για να σώσετε την κατάσταση αν τυχόν πειράξετε τις ρυθμίσεις..

klank
07-18-2009, 04:30 PM
Καλές οι συμβουλές σου bloodiator...
Είχα ένα ασχημο προβληματακι με τη καρτα γραφικών (το μόνιτορ έπεφτε σε stand-by)
αλλα βρήκα σε ένα άλλο site ένα τρόπο για να το λύσω και τώρα ολα καλα με αυτό το θέμα....
Έχουν προκύψει άλλα προβλήματα δυστηχώς...
1. Το "Shutdown" δεν λειτουργεί... μου γράφει CPU Halted και έπειτα αναγκάζομαι να το κάνω restart απο το κοyμπί του...
2. Έκανα το combo update iDENEB 10.5.7 και όλα φαίνονται εντάξει εκτος απο τα εικονίδια των σκληρών μου...(έχουν γίνει σάν να έχω εξωτερικούς σκληρούς!?)
Αυτα... κατα τα άλλα όλα καλά

3. Τελικά μπορώ να χρησιμοποιήσω το 'software update" για να κάνω update σε itunes, quicktime, java κτλ ή να τα κάνω manual απο την σελίδα της apple?

SomniusX
07-18-2009, 05:11 PM
Για τα εικονίδια των δίσκων δοκίμασε αυτό που λέει στο
UPDATE!
If your volumes (on the desktop, Finder sidebar ect) appear as network drives, removable drives ect, download This (http://www.infinitemac.com/../../attachment.php?attachmentid=343&d=1246048073) and Install the kext using Terminal (see above) or other various utilities.http://www.infinitemac.com/f57/how-to-install-snow-leopard-on-a-pc-t3137/

Για το shutdown πρόβλημα.. νομίζω θα χρειαστείς το
If you are having restart and shutdown hangs, Install This (http://www.mediafire.com/?zimzln2cizm) kext. από το ίδιο thread..

Πες μας το πρόβλημα με το μόνιτορ, δλδ πες μας μοντέλο μαζί με τι κάρτα γραφικών έχεις και πως το έλησες ώστε να το έχουν οι μελοντικοί ναυτιλόμενοι προβληματιζούμενοι (hihi) και να λύσουν το πρόβλημά τους.. γιατί μπορεί να είναι πρόσφατο ωρέ αδερφέ! :D

Προσπαθήστε παιδιά να αφιερώσετε λίγο χρόνο να φτιάξουμε ένα καλό guide kαι να φάμε λάχανο όλες τις Ελληνικές κοινότητες που υπάρχουν thread για OSx86.. άντε μαζωχτείτε!

...


Κάθε success story παιδιά συνθέστε ένα ωραίο μήνυμα στα αγγλικά και στο general discussion ώστε τα search bots (google κλπ.) να τα βρήσκουν και όταν κάποιος ψάχνει να βρήσκει και για το δικό του hardware, γιατί το 10.5.7 και το snow είναι πρόσφατα στην κυκλοφορία και μόνο έτσι θα μπορέσουμε να αλληλοβοηθιθούμε.. ανταλάσωντας πληροφορίες..

Άντε κινητοποιηθείτε!

...


Α και έτσι για να έχουμε διάφορα funnies..

Έτσι ήμουν τον Φλεβάρη του 2008

#1 : h4x0r-b0x
CPU : Intel Core 2 Duo E6400 (Conroe) @ 2.13GHz
Motherboard : Gigabyte 965P-DS3, F10 Bios
RAM : 2 x 1024 MBytes, DDR2, PC2-5300 (333 MHz), tCL 5.0 clocks
VGA : ATI x1950 pro, PCI-E, 256mb GDDR3 (Club)
Screen : LG Flatron L1750SQ, 15", max 1280x1024@75
DVD1 : DVD/CD+-RW/DL/HD/BR Nec Optirec SATA2
DVD2 : DVD/CD+-RW/DL Nec IDE [disconnected]
DVD3 : DVD/CD Player LG IDE [disconnected]
Audio : On board Azalia & 5.1 Sound System
LAN : On board Marvel Yukon
WiFi : Linksys WMP54GS, PCI
HDD1 : 200gb Maxtor SATA with ToH rc3 (flat-image) 10.5.0 Leopard
HDD2 : 320gb WD SATA2 with BlackXP rev4 DVD edition
HDD3 : 200gb Maxtor IDE with Ubuntu 7.10, winutuxu, damn small linux
HDD4 : 160gb Maxtor IDE (USB-External) with damn small linux and backup
HDD5 : 40gb Fujutsu IDE (USB-Laptop-External) testing to install ToH rc3
Bootloader : None. I boot using bios selection screen (best way)

#2 : d4-l4pt0p (Acer Aspire 5022 WLMI)
CPU : AMD Turion ML30 35W
RAM : 1gb
VGA : ATI X700, PCI-E (internal), 64mb
Screen : 15,4" TFT Wide Crystalbrite
HDD : 100gb. 60gb with BlackXP rev4 DVD edition and the rest Ubuntu 7.10

#3 : Other Stuff
Internet : 24mbit UP / 1mbit DL, ADSL
Router : Linksys WAG54GS, old fw 1.00.06
SIP/VoIP : Linksys SPA3102, using several sip providers for outgoing calls
HDD : Dongle 2gb USB Disk with Grub, probing & partitioning tools
WiFi2 : Asus wl-167g (rt61), and SoftAp, Nintendo WFC Compatible
Και η φωτό του.. φαίνεται λίγο.. τώρα βέβαια δεν τα έχει όλα τα λαμπάκια φωτάκια κλπ.. :D
http://magicweb.gr/i/specs/specs.gif

klank
07-18-2009, 05:26 PM
Ok ευχαριστω για τον kext αλλα μηπως αυτος ο kext είναι για το Snow leopard και όχι για το leopard 10.5.7 που εχω εγώ?

Η καρτα γραφικών που έχω είναι μια ATI RADEON HD 4850 και το monitor μου είναι το Samsung Syncmaster 2223NW
H λυση που εδωσα στο πρόβλημα (η οθόνη έπεφτε σε stand-by):

1. Boot with -s, and do the following commands:
CODE
/sbin/mount -uw /
cd /system/library/extensions
rm -r ATI*
rm -r natit.kext*
reboot
2. Reboot with -f -v.
3. Install this: http://www.mediafire.com/?mz1leyhyolh
4. Then install this: http://rapidshare.de/files/47335568/Enable..._cards.pkg.html (http://rapidshare.de/files/47335568/Enabler_for_Nvidia_and_multiple_ATI_cards.pkg.html )
5. Go to /system/library/extensions and open ATINDRV.kext. Go into the plugins folder and delete ATY_motmot.kext.
6. Reboot with -f -v.
7. Enjoy.

Ά και για το software update δεν μου απάντησες....Μπορώ να κάνω για quicktime, itunes, java κτλ άφοβα? ;P

SomniusX
07-18-2009, 05:28 PM
Γιατί δεν σου τα έδωσε το combo τα τελευταία? Α λες για τα πρόσφατα.. αν έχεις βάλει τον Chameleon ναι άφοβα ρίχτου..

Όσο για το snow.. έχεις δίκιο ήμουν εκεί και χάζευα και τα έδωσα λάθος.. κάπου τα γράφει κι εδώ στο forum ρίξε μια ματιά, ψάξε για shutdown.. μήπως κάποιο από αυτά κάνει και για σένα..

klank
07-18-2009, 07:06 PM
Οχι δεν μου τα είχε δώσει τα updates to combo update
Ετρεξα το software update και όλα καλα:)
παρ'όλα αυτα το προβλημα με το shutdown παραμένει...
Δοκιμασα κάποια kexts που προτίνανε κάποιοι (openhaltrestart.kext) αλλα πάλι τίποτα...
Ευτυχώς το restart δουλεύει μια χαρά...
Τί να πώ....στην πορεία θα δείξει

Το πρόβλημα με τους σκληρούς έφτιαξε με το .kext πρότεινες bloodiator(στο disk utility ομως δείχνουν ακόμα σαν external)
Απ'οτι διάβασα όμως είναι συνιθισμένο για όσους χρησιμοποιούν το AHCI mode και κάνουν update στο 10.5.7 και επίσης δέν δημιουργεί κανένα προβλημα οπότε αυτο το αφήνω στην άκρη,,,,

SomniusX
07-18-2009, 07:22 PM
Κοίτα κάποτε είχα αντιμετοπίσει το πρόβλημα με το Shutdown και απλά έκανα restart και το έκλεινα όταν ήταν και μέτραγε ram και τα σχετικά στο bios.. αλλιώς πρέπει κάποιος να σου φτιάξει ένα dsdt.aml ή να βρείς ένα που να ταιριάζει στο set σου για να παίζουν όλα οκ..
μπορείς να βρεις οδηγίες για το dsdt.aml εδώ http://tinyurl.com/nnwa2vπου αναφέρει και για compile..

Όσο για τα εικονίδια ναι φτιάχνουν γιατί απλά οι sata σε ahci για τον υπολογιστή είναι hot-plug δλδ μπορούν να προσθαφαιρούνται με το μηχανάκι σου ανοιχτό.. βέβαια δεν προτείνεται σε main/system δίσκους.. :D

Κοίτα.. το να αλλάξεις εικονίδια στο leopard δεν είναι τπτ, μάλιστα το CandyBar (http://www.macupdate.com/info.php/id/8948) αλλάζει και τα εικονίδια με ολοκληρωμένα themes και τα χρώματα και το dock kαι όλα, βέβαια μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο έμπα Get Info (cmd+i) στον δίσκο κάνε κλικ στο εικονίδιο για να γίνει μπλε και πέτα του πάνω ένα icns (mac icons) ή ακόμα κι ένα png.. και είσαι μάγκας!!! :D:D:D

...


Νέο thread στην κατηγορία Ελλάδα

Μοιραστείτε την Επιτυχία σας! - Success Stories (http://www.infinitemac.com/f83/924-959-953-961-945-963-964-949-t3409/)
http://www.infinitemac.com/f83/924-959-953-961-945-963-964-949-t3409/

Για να σας δώ! :D

...


Και το πρόσφατό μου desktop (http://www.infinitemac.com/f63/july-2009-desktop-about-this-mac-thread-t3349/#post29612)

:D

klank
07-19-2009, 01:31 PM
Το βράδι θα γράψω το "success story" στη σελίδα που άνοιξες bloodiator...
Πίσω στα προβλήματα τώρα :)
Ενώ το network μου φαίνεται να τρέχει πολύ καλα(δλδ μπορώ να μπώ στο ίντερνετ)
παρ'όλα αυτα δεν μπορώ να συνδεθώ ούτε στον iMac της αδερφής μου, ούτε στο powerbook που έχω για τα μεγάλα downloads...
Στο powerbook βλέπει τον υπολογιστή ωστόσο δέν μπορώ να συνδεθώ..
Έχω ξανακάνει network στο παρελθόν απο mac σε mac...Έχω επιλέξει στο "sharing" το "file sharing"κανονικα θα έπρεπε να μπορώ να συνδεθώ.
Έχει κανείς καμια ιδέα ή να ψάξω για καινούργιους drivers?

SomniusX
07-19-2009, 01:37 PM
Περίμενε, δλδ κάνεις cmd+k και του λές π.χ. afp://192.168.0.5 όπου .5 το iMac της αδερφής σου?
αν δεν δοκίμασε να ανοίξεις ftp ή samba (smb) ώστε να δίνεις smb://192.168.0.5 μήπως κάνεις έτσι δουλειά.. το afp είναι το apple samba στην ουσία..

Αν δεν μπορεί να είναι κάποιο αρχείο config ή κάτι άλλο που μπορεί να το help, ή στο τέλος να χρειαστεί να πειραματηστείς με άλλο kext.. βρες ποιο έχεις τώρα και κάντο κι ένα backup σε ένα zipάκι να υπάρχει και αν δεν κάνεις τπτ με όλα όσα ανέφερα από πάνω, ψάξε για kext για την lan card σου..

klank
07-19-2009, 01:48 PM
Πω πω τι χαζός που είμαι....
Δέτο έκανα απο το cmd+k αλλα απο τον browser του network μου μόνο...
Όλα καλά...
Ευχαριστώ για τις πολύ γρήγορες απαντήσεις για άλλη μια φορά

SomniusX
07-19-2009, 01:52 PM
Χαζός δεν είσαι αδερφέ, μην ακούω τέτοια, απλά δεν πήγε το μυαλό σου, ξέρεις εγώ πόσες μαλακίες έχω κάνει με τις εγκαταστάσεις ή που δεν κάνω τα πάντα π.χ. backup kαι μετά πάω για format και κλαίω μανούλες.. τέσπα..

Από τον Finder πας Go Network κλπ.. αν δεν θες keyb shortcut και αν δεις κάποιο που μπορεί να έχει εμφανιστεί από το bonjour καλώς, αν δεν δώστου όπως σου είπα καρφωτες ip, και προσπάθησε να παίζεις με καρφωτές και manual setups στο δίκτυό σου γιατί είναι καλύτερα, αν στίσεις services και μετά ξεχάσει το lease από το dhcp αλλάζει τις ip και ψάχνεσαι..

Αφού είμαι όλη μέρα στην δουλειά και είμαι και στο Internet τα βλέπω..! Μόνο όταν είμαι για μπανάκι θάλλασα δεν θα απαντήσω σε mail.. (εννοείται και όταν κοιμάμαι.. όταν..) :D

...


Και μιας και πήραμε φόρα.. πάμε και το

Το iPhone Ελληνικά (http://www.infinitemac.com/f83/932-959-iphone-917-955-955-951-957-t3412/)
http://www.infinitemac.com/f83/932-959-iphone-917-955-955-951-957-t3412/
περισσότερα διαβάστε στο thread (http://www.infinitemac.com/f83/932-959-iphone-917-955-955-951-957-t3412/)

dimo187
07-20-2009, 01:17 PM
γεια χαρα σε ολους και ενα μπραβο για την προσπαθεια!
με την σειρα μου εχω δοκιμασει τις εκδοσεις iATKOS 5 και 7 αλλα και οι δυο ειχανε διαφορα προβληματακια διαφορετικα καθε φορα σε διαφορετικους υπολογιστες...δεν ηξερα οτι υπαρχουν κι αλλες διανομες!αν υπαρχει καποιος τροπος να περασω τα mac σε υπολογιστη με πληρης χρηστικοτητα θα ημουν πολυ χαρουμενος μιας και τα windows ειναι πολλες φορες κουραστικα και τα Linux που κατα την αποψη μου ειναι κορυφαια δεν εχουν προγραμματα που θελω και γενικοτερα υποστιριξη(οχι απο την κοινωτητα linux αλλα απο τους υπολιπους)....
πως μπορω να βρω την διανομη που θα με βολευει καλυτερα και τι πρεπει να προσεξω...!
ακομη μια απορια που ειχα οταν εκανα δοκιμες ειναι αν μπορω να περασω drivers μετα απο το install του λειτουργικου συστηματος και που μπορω να τους βρω..ευχαριστω!

SomniusX
07-20-2009, 02:56 PM
Κοίτα χαίρομαι καταρχάς που είσαι ανοιχτός σε νέες προκλήσεις και πίστεψέ με αν δεν πληρείς τις προϋποθέσεις για ένα h4ckintosh σύστημα, έχεις τρέξιμο.

Τώρα .. ναι εκτός από το iAtkos που είναι καταπληκτικό κατ'εμέ, υπάρχουν και άλλες διανομές, βλέπε iDeneb/iPC/Kalyway (που το ξέρει και η γιαγιά μου!)/ToH/Hazard/XxX/κλπ. Σε κάθε διανομή θα πρέπει να προσέχεις τι ακριβώς πας να βάλεις και πως, όπως και αν το σύστημά σου είναι έτοιμο π.χ. να το δεχτεί. Δηλαδή τις περισσότερες φορές σε συστήματα με gigabyte mobo πρέπει να είναι τα sata cables στις μοβ ports.. τέσπα..

Για το Linux μην μου το ρίχνεις γιατί πίστεψέ με μπορεί να βρείς και περισσότερο software compiled για Linux που τα Windows θέλουν χρόνια να φτάσουν. Όσο για υποστήριξη μπορεί να καθηστερεί μερικές φορές γιατί την δέχεσαι από χρήστες/προγραμματιστές όμως την δέχεσαι.. γιατί στα Windows ΔΕΝ υπάρχει support.. ξέρω δεν το είχες δει από αυτή την πλευρά.! :) Όσο για τις διανομές, είναι άπειρες πλέον, το ubuntu/kubuntu είναι αρκετά φιλικό προς τον χρήστη και εύκολο!

Μετά την επιτυχή εγκατάσταση ενός leopard σε ένα μηχανάκι θα πρέπει να κοιτάξεις τα forums για το hardware που χρειάζεσαι να λειτουργίσεις στο 100% και θα βρεις την απάντηση.. αν δεις ότι δυσκολεύεσαι με τα kext ή να εντοπίσεις κάτι, πές το μας εδώ και μπορεί κάποιος να κάνει την αναζήτηση για σένα, όμως μην παρατήσεις τα όπλα, θέλω να δώσεις λίγο δύναμη και να αποκτήσεις την υπομονή να ψάξεις ξανά και ξανά ώστε να μπορείς κι εσύ μόνος σου να βρήσκεις λύση στα προβλήματα αυτά! Μην ξεχνάς το Leopard είναι εύκολο να το καταλάβεις όλα είναι στο System και τα αρχεία δεν είναι binary τις περισσότερες φορές αυτά που θα χρειαστείς αλλά παραλλαγές κάποιων kext που βασίζονται σε αρχεία τύπου xml, δηλαδή κειμένου, που απλά λένε στο software πως να χρησιμοποιήσει σωστά το hardware!

Πέρασα σήμερα σε μια δύστροπη gigabyte ep45-dq6 το iDeneb.. έχει τέσσερις (4) lan πάνω (!!!) και κάτι άλλα, τέσπα, δίκτυο/ήχο έχω, γρήγορη μεταφορά στους δίσκους και παίζει με chameleon, η κάρτα είναι μια nvidia που δεν είχα χρόνο να κοιτάξω .. next week γιατί μας πείρε πολύ χρόνο τα windows xp του παιδιού να δούν τον δίσκο σαν native sata από emulated sata 2 ide που κάνει το jmicron controller... stay tuned! :D

dimo187
07-20-2009, 03:33 PM
εχω κανει την εγκατασταση σε ενα λαπτοπ αλλα δεν μου βρισκει το πληκτρολογιο,το touch pad,wifi και το πιο ενοχλιτικο ειναι οτι οταν εχω ανοιχτο ενα παραθυρο και κανω scroll down υπαρχει ενα προβλημα με τα γραφικα και ειναι σαν να μενει στην ιδια θεση,
επισης εχω την εντυπωση οτι η ταχυτητα του ιντερνετ ειναι πιο αργει στον browser...
anyway,αν λυσω το προβλημα με τα 'γραφικα' θα μπορω να το δουλευω καλυτερα και να λυσω και τα υπολοιπα...
drivers που μπορω να βρω και με ποιον τροπο να ψαξω?
ποιες ειναι οι λεξεις κλειδια?(πχ toshiba drivers for mac os x??,μαλλον οχι αλλα δεν μου ερχετε κατι αλλο)

SomniusX
07-20-2009, 03:37 PM
Καταρχάς δεν λέγονται στο OSX drivers.. αλλά συνήθως kexts δλδ αν ψάξεις κάτι όχι σκέτο toshiba γιατί είναι άπειρα.. γράψε "toshiba μοντέλο graphics leopard" ή αντί για graphics γράψε την μάρκα π.χ. ati/nvidia/gma

Με λίγα λόγια έχεις artifacts που διορθώνονται στα γραφικά με το κατάλληλο πακετάρισμένο kext.. δεν γνωρίζω όμως τι toshiba έχεις και τπτ άλλο, πες μου μερικές πληροφορίες ρε συ!

Όσο για το keyboard/mouse, hm, μπορεί να είναι μια βλαμένη ρύθμιση στο bios..

Πάντως αδερφέ.. ξέρασέ τα όλα.. ότι γνωρίζεις για το Laptop και κάτι θα κάνουμε! :D

dimo187
07-20-2009, 03:49 PM
λοιπον αυτος ειναι ο υπολογιστης..
http://uk.computers.toshiba-europe.com/innovation/jsp/SUPPORTSECTION/discontinuedProductPage.do?service=UK&com.broadvision.session.new=Yes&PRODUCT_ID=113650

edit:οποτε τωρα να ψαξω για τους drivers ή να ξανακανω install τα mac os x και να ψαξω τοτε?
απλα επειδη επαιζα με τους drivers μηπως και αλλαξει κατι γιατι τωρα δεν θυμαμαι ποιους εχω...εκτος κι αν οι καινουργοι περαστουν 'πανω απο τους παλλιους' χωρις να υπαρχει καποιο προβλημα...αυτο που μου κανει η οταν ανοιγο τα παραθυρα λετε να ειναι της καρτας γραφικων ή κατι αλλο?
και μιας και το θυμιθικα ουτε ηχο εχω...!

SomniusX
07-20-2009, 04:12 PM
Λοιπόν έχουμε και λέμε..

CPU : Intel® Core™ Duo processor T2600 --- Υποστηρίζεται

WIFI : Intel® PRO/Wireless 3945ABG --- Θα το ψάξουμε, πιθανόν ναι παίζει oob (δηλαδή out of the box, δηλαδή με την μια)

RAM : έχεις ένα (1) gb, αλλά πάει μέχρι τέσσερα (4), να σκευτείς να του βάλεις λίγο περισσότερη δεν θα το χαλάσει..

Disk : Μικρός, και δεν νομίζω να είναι Sata, δεν μας χαλάει όμως, απλά θα ήταν γρηγορότερο το Leopard! edit Ο δίσκος είναι sata από εδώ (http://www.axiommemory.com/Synnex/config/models/TecraM5-103/97325.aspx)

VGA : Δεν αναφέρει αλλά λέει αναλύσεις που υπάρχουν.
edit : από εδώ (http://eu.computers.toshiba-europe.com/innovation/jsp/SUPPORTSECTION/discontinuedProductPage.do?service=EU&com.broadvision.session.new=Yes&PRODUCT_ID=113650&tab=3) αναφέρει ότι κουβαλάει το "NVIDIA® Quadro® NVS graphics chipset" το οποίο θα ψάξω σε λίγο και θα σου πω..

TV-OUT : Δεν ξέρω κατά πόσο θα παίξει, αλλά είναι καθαρά θέμα της κάρτας που ακόμα δεν έχω δεί στο link τι είναι (η γραφικών)

Firewire (IEEE 1394) : Σίγουρα θα παίξει

SD-Card Slot : Αυτό θα δούμε, σε πολλά laptop παίζει, αλλά είναι θέμα τι chipset είναι..

Bluetooth (αν έχεις πάνω) : Αν είναι και αυτό από συμβατό chipset θα παίζει, αλλά δεν καίγεσαι και πολύ..

__________________________________________

Κοίτα αν ψάξεις στο google (http://www.google.com/search?client=safari&rls=en-us&q=TECRA+M5-103&ie=UTF-8&oe=UTF-8) για το εργαλείο σου.. θα δεις ότι δεν υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες για αυτό, μόνο μπαταρίες και άλλα πουλάνε..

Αυτό που θα ήθελα να κάνεις αδερφέ είναι αν έχεις ακόμα τα Windows μέσα να κατεβάσεις το πρόγραμμα CPUZ από εδώ (http://www.cpuid.com/download/cpuz/cpuz_152_setup.exe) θα το εγκαταστήσεις και θα το τρέξεις, εκεί θα σου πει μερικές οθόνες σαν τις παρακάτω

http://magicweb.gr/snaps/079b73092d89fa57f13e561294ddc941.png
http://magicweb.gr/snaps/6e9a6f16f8197b526ce4940450f3d1e7.png
http://magicweb.gr/snaps/f5e772adfb3c6b2d6943265a536deb53.png

Δηλαδή θα χρειαστώ CPU, Mainboard (μητρική) και Graphics. Σε μένα δεν δείχνει τπτ γιατί είναι από VMware που δεν έχει physical graphics card. Σε σένα θα λέει μερικές πληροφορίες, θα μας τις γράψεις εδώ και θα προσπαθήσω να ψάξω κάτι για σένα..

excos
07-20-2009, 04:19 PM
Hello παίδες dimo187 εύκολο το install απο οτι είδα στο laptop σου μονο που θέλει λίγο ψάξιμο και διάβασε καλά τι hardware έχει για να κατεβάζεις ακριβώς τους kexts που χρειάζεσαι.Χάθηκα για λίγο γιατί προσπαθούσα να λειτουργήσω την καρτούλα wifi στο acer one που εχω την τρισκατάρατη atheros ar5007eg και μάλλον τα κατάφερα μια και τώρα που γράφω είμαι στο net με αυτήν.Μόλις ολοκληρώσω τις δοκιμές θα κάνω ενα post για το πως το κατάφερα.

SomniusX
07-20-2009, 04:21 PM
Βρε θερίο στο acer one πέταξες leo ?? Θεός!

excos
07-20-2009, 04:38 PM
Φίλε Bloodiator εδώ και καιρό το έχω κάνει και είμαι 10.5.7. με όλα τα updates.Στό μόνο που είχα πρόβλημα για 100% χρήση ήταν το wifi μια και η atheros καρτούλα του είναι πολύ πρόβλημα στο OS X και το δούλευα με ενα usb stick.Το δύσκολο που εχω καταφέρει είναι σε εναν ACER 7520G με AMD και η μοναδική λύση ήταν με εξωτερικό USB HD μιάς και το BIOS του δεν υποστηρίζει AHCI.

dimo187
07-20-2009, 05:18 PM
ο δισκος ειναι sata και ειναι στα 100gb αλλα εχω και αλλον 320gb που αν με βολεψουν τα mac τον κανω φορματ..
ram την εχω αλλαξει και εχω 2gb.
bluetooth εχει αλλα δεν με πολυ νοιαζει...!ουτε το card reader αλλα αν θυμαμαι καλα μου ειχε δουλεψει...

σε λιγο θα ανεβασω τις φωτογραφιες απο το προγραμμα..

edit:
http://i261.photobucket.com/albums/ii68/dimo187/d8d558a2.jpg
http://i261.photobucket.com/albums/ii68/dimo187/2.png
http://i261.photobucket.com/albums/ii68/dimo187/2-1.png

εχω το cd iATKOS 7..να κατεβασω κατι αλλο ή αυτο μας κανει?
με αυτο παντως μπαινει μια χαρα στα mac ως τωρα αλλα με τα προβληματα που ειπα...
αν μπορει καποιος να μου πει ποιους drivers να διαλεξω στην εγκατασταση...(ενταξει εχω μια ιδεα απλα για σιγουρια)
εκτος κι αν τους βαζουμε μετα απο την εγκατασταση...εσεις ξερεται...

excos
07-20-2009, 06:39 PM
Φίλε dimo187 την διανομή iATKOS 7 δεν την εχω δουλέψει καθόλου και δεν εχω γνώμη για τα tips που σου δίνει κατα την εγκατάσταση.Χρησιμοποιώ και στα δυο μηχανήματα που εχω IDened v4 και είχα επιτυχία μιας και τα δύο ειναι ACER.Εχεις ψάξει καθόλου για κάποιο έτοιμο post στο net συγκεκριμένα για αυτόν τον τύπο.Απο την εμπειρία μου εως τώρα κάτι θα υπάρχει.Κάνε μια ερεύνα και εαν δεν βρείς τίποτα εδώ είμαστε εμείς.

SomniusX
07-20-2009, 06:43 PM
Και για καλό και για κακό μιας και το ανέφερε ο φίλος excos.. τσίμπα μία το τελευταίο iDeneb και προσπάθησε.. ποτέ δεν ξέρεις!

dimo187
07-20-2009, 07:12 PM
http://www.insanelymac.com/forum/lofiversion/index.php/t24173.html
μονο αυτο βρηκα αλλα δεν βοηθαει και πολυ...
οκ κατεβαζω iDeneb v1 5 10 5 7..αυτη ειναι η τελευταια που βρηκα..

klank
07-21-2009, 01:47 PM
Έχω μια ερώτηση παιδιά...
Επειδή το πρόβλημα μου με το shutdown άρχισε να με κουράζει και δεν βρίσκω λυση, αποφάσισα να κάνω install to retail dvd συμφωνα με ένα οδηγό που βρήκα...
Η ερώτηση μου είναι....
Ένα τέτοιο install είναι καλύτερο απο το να κατεβάσεις μία έτοιμη διανομή?
δλδ υπάρχει περίπτωση να μην λειτουργεί πάλι το shutdown?

την καλησπέρα μου σε όλους!

EDIT: Επιτελους!!!
Το έλυσα.... Απ'οτι φαίνεται το πρόβλημα το προκαλούσαν οι παλιοί drivers για την on-board κάρτα ήχου μου....
Οπότε άν κάποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα στο 10.5.7 με το shutdown να το κοιτάξει έτσι....

Μια ερώτηση όμως (ξανά...)
Όταν κάνω boot σε verbose mode μου βγάζει σε μια φάση το μήνυμα "error: firewire unable to determine security mode: defaulting to full-secure"
αυτο σημαίνει οτι οι θύρες firewire που έχω δεν θα λειτουργούνε?
Δυστηχως δεν έχω κάτι σε firewire να δοκιμάσω αλλα την επόμενη βδομάδα θα πάρω καινούργια κάρτα ήχου και θα είναι ατυχία να μην δουλεύει ( το system profiler μου δειχνει τις firewire κανονικά πάντως)

excos
07-21-2009, 07:36 PM
Φίλε klank όταν κατι βγάζει error κάτι δεν λειτουργεί καλά φαινομενικά, αρα με την υπάρχουσα κατάσταση δεν υποστηρίζεται.Αυτό δεν είναι και απόλυτο διότι το ίδιο μήνυμα έβγαζε και σε εμένα αλλά η firewire λειτουργεί.Μιά δοκιμή με μια συσκευή που υποστηρίζει αυτό το σύστημα θα ήταν οτι καλύτερο.
Οσο για το shutdown το 99% είναι με το HDA kext το πρόβλημα στη κάρτα ηχου.

klank
07-21-2009, 07:54 PM
Οκ κατι θα βρω να το τεστάρω...
Οσο για το HDA kext εγω δεν είχα ιδέα και με είχε τρελάνει μέχρι να βρώ τι το προκαλούσε...
Ευτυχώς όλα καλά...

SomniusX
07-21-2009, 07:55 PM
Καλησπέρα.. άργησα σήμερα.. όταν λέμε όλα καλά, δλδ τώρα πλέον μπορείς και κάνεις shutdown οκ?

excos
07-21-2009, 08:05 PM
Καλησπέρα και σε εσένα Bloodiator, έχει ασχοληθεί κανένα με snow leopard?

SomniusX
07-21-2009, 08:07 PM
Σκευτόμουν να το περάσω για να το δω στον iMac και μετά σε ένα Acer Laptop που έχω.. αλλά θέλω πρώτα να δοκιμάσω κάτι με Leo Server πρώτα..

excos
07-21-2009, 08:15 PM
Απο οτι εχω ασχοληθεί λιγάκι θέλει πολύ δουλειά για στήσιμο μιάς και είναι ακόμα στα σκαρία για το τελικό αποτέλεσμα και οι γνώμες είναι διχασμένες για τα kexts υποστήριξης.

SomniusX
07-21-2009, 08:20 PM
Ναι αν δεν έχεις κοντινό hardware πέφτει φιστίκι.. το boot-123 kάνει δουλειά ή μπαα..?

excos
07-21-2009, 08:28 PM
Δέν το έχω κάνει δοκιμή,αλλά και από τα Forum που διαβάζω χαμός γίνεται!!!!!!! Θα το αφήσω να ωριμάσει πρώτα και μετά θα μπώ στον αγώνα.

SomniusX
07-21-2009, 08:31 PM
Έτσι κι εγώ αυτό περιμένω γιαυτό και λέω να το περάσω στον iMac να μου φύγει η τρέλα να δώ look και λειτουργιες σε 64bit system.. και μετά το κουμπώνω και στο Acer..

excos
07-21-2009, 08:52 PM
Αυτό που λες είναι πολύ σωστό, θα τρελάνουν κόσμο τα 64 bit, μίας και το acer που εχω υποστηρίζει αυτό το system, είδομεν!!

dimo187
07-22-2009, 11:02 PM
θα δοκιμασω τωρα το ideneb...!αντε καλη μου επιτυχια!
οποτε ετοιμαστητε αυριο για προβληματα....!

edit:
τζιφος...ουτε μεσα στο συστημα δεν μπηκε...
μια βοηθεια για το ποιους drivers να διαλεξω...? (ειναι η εκδοση 1.5)
με το iATKOS μου φαινεται ειχε πιο πολλες επιλογες σε drivers...(ειχε και ελληνικη γλωσσα για το συστημα!)
και στην εγκατασταση πηρε πιο πολυ ωρα με το ideneb και δεν εφτασε μεχρι το 100% αλλα νομιζω οτι η εγκατασταση ειχε ολοκληρωθει ασχετα με το τι εγραφε...
τελοςπαντων αυτα δεν με ενδιαφερουν και πολυ...
απλα οποιος μπορει να μου πει ποιους drivers να διαλεξω..

SomniusX
07-23-2009, 08:53 AM
Κοίτα υπάρχουν μερικές περιπτώσεις που φτάνει στο τέλος και κολλάει, έχει περάσει το σύστημα, αλλά όχι τον bootloader, μετά μπορείς να bootάρεις το σύστημα που εγκατέστησες από το dvd της εγκατάστασης γιατί το βλέπει, ή με κάποιες εντολές να μπεις στο σύστημα και με το dd να περάσεις τον bootloader, αλλά αυτά τα είδα κάπου και δεν τα έχω κάνει ποτέ, σόρρυ mate που δεν μπορώ να help περισσότερο..! :S

dimo187
07-23-2009, 10:10 AM
ο bootloader δουλευει κανονικα...απλα μου βγαζει το το μνμ που λεει you must shut down your computer κτλ...παλιοτερα που μου το ειχε κανει αυτο ηταν kernel panic..

SomniusX
07-23-2009, 10:26 AM
Ναι... χμ.. kernel panics.. τώρα είναι τα πιο βαθιά νερά.. θέλει ψάξιμο, δοκίμασε στο boot να πατήσεις F8 και δώστου -v και πάτα Enter, να δούμε σε verbose τι σκάει που σκάει και γιατί, μπας και με ένα πρόγραμμα από Windows ή με κάποιο Linux Live Cd να πετάξουμε κάτι μέσα στο Mac Partition!

excos
07-23-2009, 05:04 PM
dimo187 μην τρελένεσαι με το πρώτο kernel panic.Νομίζω οτι η διανομή ideneb σου δίνει την δυνατότητα να ξεκινήσεις και με άλλους kernel μιάς και στήν εγκατάσταση υπάρχουν όλοι οι kernel που αναφέρει.Μπές με f8 και μετά δώσε δοκιμαστικά voodoo -v η anv -v,ίσως μπορείς να μπείς.Τέλος εάν έχεις κάνει εγκατάσταση με vanilla δώσε cpus=1 μιάς και κολλά λόγο μη αναγνώρισης του επεξεργαστή σαν διπλό.

SomniusX
07-23-2009, 05:06 PM
Χμ.. ορίστε πληροφορίες που δεν ήξερα γιατί απλά δεν τις είχα δοκιμάσει..

Thanx αδερφέ excos! Θα τα έχω και στα υπόψην αν τύχει και σε μένα κάνα kernel panic! :D

dj_vts
07-27-2009, 06:42 PM
καλησπερα σε ολους ειναι το πρωτο μου ποστ. εχω ενα λαπτοπ HP DV5-1020 και θα ηθελα να ρωτησω αν μπορουν να μπουν τα mac os x86. Αυτα ειναι τα χαρακτηριστικα του:

http://h10010.www1.hp.com/wwpc/gr/el/ho/WF25a/321957-321957-3329744-64354-64354-3744188.html

(το μεσαιο dv5-1020ev (FT104EA (http://h10010.www1.hp.com/wwpc/gr/el/ho/WF06b/321957-321957-3329744-64354-64354-3744188-3798131.html) και με 3 gb μνημης πλεον)

Ευχαριστω εκ των προτερων!

excos
07-27-2009, 07:14 PM
Αγαπητέ dj_vts καλώς ήρθες στήν παρέα.Από ότι διάβασα για τις προδιαγραφές,δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις προβλήματα.Αυτό βέβαια ανάλογα με τη διανομή που θα κάνεις την εγκατάσταση.Η πρώτο που θα έλεγα να κοιτάξεις είναι εάν στο Bios σου έχεις την επιλογή AHCI διότι αποφεύγεις πολλά προβλήματα.
Οτι χρειαστείς μην διστάσεις να ρωτήσεις.

Patatui
07-27-2009, 08:00 PM
Παιδια μετα το update ideneb 1.5.7 τα drivers της Realtek ethernet χαθηκε και δεν ξερω που να τα βρω :(
Μπορειτε να με βοηθησετε?
ειμαι χωρις νετ στο μηχανημα

excos
07-27-2009, 08:26 PM
Kyriako κοίτα πρώτα στο system-Library-Extensions εάν υπάρχει ακόμα ο kext. Δεν χάνονται έτσι εύκολα!!! Μετά κάνε και κανένα Repair Disk Permissions με Disk Utility για να επανέρθουν οι kexts.Εαν δεν ύπαρχουν τότε δώσε στο Google τον τύπο kext που έχει η ethernet και θα το βρείς σίγουρα.

dj_vts
07-28-2009, 11:28 AM
Εκαψα το ideneb 10.5.7 κ οταν το βαζω στο λαπτοπ κ κανω επανεκκινηση μου βγαζει το μηλο κ μετα απο 2 λεπτα το απαγορευτικο... Τι πρεπει να κανω; Πρεπει να δωσω καποια εντολη;

Patatui
07-28-2009, 12:09 PM
kyriako κοίτα πρώτα στο system-library-extensions εάν υπάρχει ακόμα ο kext. Δεν χάνονται έτσι εύκολα!!! Μετά κάνε και κανένα repair disk permissions με disk utility για να επανέρθουν οι kexts.Εαν δεν ύπαρχουν τότε δώσε στο google τον τύπο kext που έχει η ethernet και θα το βρείς σίγουρα.
ναι υπαρχουν σε εκεινο το φακελο...αλλα εκανα οσα μου ειπες και δε λενε να δουλεψουν ...τι γινεται; Φορματ παλι;

excos
07-28-2009, 04:07 PM
dj_vts όταν ξεκινάς το dvd για εγκατάσταση δώσε f8 και μετά -v η εντολή αυτή θα σου δώσει την οπτική να καταλάβεις ακριβώς που κολλάει και δεν ξεκινά.
Γράψε ακριβώς που κολλάει η ακόμα καλύτερα κάνε post μια photo για να μπορώ ακριβώς να σε βοηθήσω.

excos
07-28-2009, 04:28 PM
Kyriako μιάς και τoυς kexts τους ξέρεις κάνε τους backup σε ενα αλλο οπτικό μέσο οχι στον υπάρχων δίσκο.Κατέβασε και απο το internet εαν του βρείς, για να έχεις δύο επιλόγες μιάς και αυτούς που έχεις παρουσιάζουν κάποιο πρόβλημα μετά το update.

Διεγραψέ τους και ξανάκανε εγκατάσταση ξανά από το backup που έχεις.Εαν δεν δουλέψουν οι υπάρχων τοτε διεγραψέ τους πάλι και χρησιμοποιήσε αύτους που έχεις κατεβάσει απο το internet.

Πάντα το install στους kexts κάνουμε με προγράμματα όπως το OSx86 Tools η το Kext Helper b7 για να μην γίνονται λάθη στην εγκατάσταση.

Μετά την εγκατάσταση των kexts πάντα κάνουμε repair permissions για να δούμε που έχουμε συγκρούσης με τον kernel.

Κάλη τύχη.

Patatui
07-28-2009, 05:33 PM
Λοιπων τους εκανα install απο το backup, αλλα περνω το Χ πανω απο το μηλο οταν κανει boot.
Παταω -V αλλα μου λεει " Still waiting root device":'(

SomniusX
07-28-2009, 05:39 PM
Ωχ... με Still Waiting for Root Device.. είναι γερό κόλλημα..

μήπως να άλλαζες τα sata cables στα μοβ αν έχει η mobo σου και να δοκιμάσεις?

excos
07-28-2009, 05:46 PM
Kyriako γίνε ποιό λεπτομερείς στίς περιγραφές σου γιατί δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς συνμβαίνει στο συστημά σου.
Εαν κατάλαβες backup επρεπε να κάνεις μόνο τον kext για την ethernet που εχεις πρόβλημα και οχι για όλους τους kexts.

Το still waiting root device που κολλάει?

Patatui
07-28-2009, 05:48 PM
lol για να μπουταρω ΧΡ το εβαλα σε IDE και το ξεχασα εκει...τωρα μπουταρε αλλα χωρις αποτελεσμα με τους drivers:'(
πρεπει να κατεβασω 400 kext τωρα?;)

excos
07-28-2009, 05:54 PM
Κyriako όταν διέγραψες τους kexts τους διέγραψες όλους ? η μόνο για τον kext για την ethernet ?

Patatui
07-28-2009, 09:04 PM
To still waiting. Λυθηκε ηταν δικο μου λαθος...
Τωρα κατεβασα αλλο driver και εκανα εκανα repair και restart αλλα τωτα εχω karnel panic...
Παω για φορματ γιατι δεν παει αλλο καλο ειναι και η 6 εκδωση

...


Κyriako όταν διέγραψες τους kexts τους διέγραψες όλους ? η μόνο για τον kext για την ethernet ?
ολους :(
αρα εδω ειναι η πατατα...συγνωμη για το σπασυμο νευρων που σας κανω αλλα πεσατε σε πολυ noob
αν ειναι οκ μπορειτε οταν φορμαρω και μετα να με βοηθησετε στο update?

excos
07-28-2009, 10:20 PM
Kyriako δεν μας σπάς τα νεύρα καθόλου.Το ωραίο με αυτό το λειτουργικό είναι οτι όλοι προσπαθούμε να έχουμε την καλύτερη δυνατή εγκατάσταση.

Και εγώ εχω καταστρέψει πολλές φορές την εγκαταστάση μου αλλά μόνο έτσι μαθαίνεις.

Τώρα όταν έχεις ενα πρόβλημα με μια λειτουργία πχ ethernet τότε διαγράφεις μόνο τον kext που αφορά την ethernet και οχι όλους τους kexts.Αυτό είναι καταστροφή!!!!που έκανες εσύ και θέλει πολλά για να το διορθώσεις.

Το καλύτερο είναι μια καθαρή εγκατάσταση και το update και τα ξαναλέμε.

korakas
07-29-2009, 02:12 PM
Γεια σε όλους και συγχαρητήρια για το εν λόγω thread :-) .
Ασχολούμαι με επεξεργασία ήχου και εικόνας και εδώ και πολύ καιρό σκέφτομαι να περάσω leopard στον υπολογιστή μου, καθότι δεν έχω την οικονομική δυνατότητα για κανονικό mac, αλλά και επειδή θέλω να μπω πλέον στο κόσμο των leopard . Λόγω όμως μη συμβατότητας της κάρτας ήχου μου (EMU 1820) με mac το άφησα στην άκρη και παρέμεινα στα Vista 64 που μέχρι τώρα δουλεύουν καλά, αν εξαιρέσει κανείς βέβαια κάποια έως αρκετα καμιά φορά απ'τα γνωστά κολλήματα των windows. Μετά από προσωπική εμπειρία στο σπίτι ενός φίλου ο οποίος έχει Mac Book Air και φυσικά Logic και όλα τ'αλλα καλούδια, είδα κι έπαθα! με μία λέξη από την σταθερότητα αλλά ανωτερότητα του leopard.

Anyway, αποφάσισα να κάνω το βήμα, οπότε θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας γιατί είμαι τελείως αρχάριος στο κόσμο των Hackintosh :-( . Ποιά έκδοση θα μου προτείνατε να εγκαταστήσω,ποιους drivers, (παρεπιπτόντως, ότan λέμε kext εννοούμε driver?) κτλ. Αφού έψαξα αρκετά είδα οτι η έκδοση iPC 10.5.6 θα δούλευε στο σύστημά μου, αλλά νιώθω ότι είμαι σ'ενα χάος και ειδικά μετά απο σχετικά thread pου διάβασα εδώ γι' αυτή την έκδοση ότι, δηλ. έχει προβλήματα, πελάγωσα :-( . οπότε θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά και συμβουλή σας, κι εγώ σαν καλός μαθητής εννοείται πως θα την ακολουθήσω. :-)

Το hardware μου έχει ως εξής:

CPU: Intel core 2 Quad Q9300
MB: ASUS P5E με chipset Χ38
GPU: ASUS EAH3870 X2
4 GB RAM
4 HD, 2 σσυνδεμένοι σε RAID 0 και σε έναν εκ των άλλων δύο έχω εγκατεστημένα τα vista 64
όσο για κάρτα ήχου εννοείται πως αναγκαστικά θα πάρω καινούργια, μάλλον καποια με firewire ή usb σύνδεση. Επίσης, αν και αυτό δεν έχει μεγάλη σημασία, δουλεύω μέχρι τώρα με 2 οθόνες, θα μπορώ να έχω το ίδιο αποτέλεσμα, όταν με το καλό εγκατασταθούν σωστά τα Leopard?

συγνώμη για το μεγάλο post μου αλλά πραγματικά δεν ξέρω που πάνε τα 5 σ'αυτό που λέγεται hackintosh :-(( . Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε συμβουλή και βοήθεια. :-)

excos
07-29-2009, 04:57 PM
Koraka καλώς όρισες στην πάρεα που βλέπω οτι μεγαλώνει και αυτό με χαροποιεί πάρα πολύ.
Δεν έχω πολλές γνώσεις στήν επεξεργασία ήχου και εικόνας για να σου γράψω εξειδικευμένα για αυτά τα δύο και πως λειτουργούν κάτω απο αυτό το λειτουργικό, οπως και εάν θα έχεις επιτυχία.
Ομως πρόθυμα μπορώ να βοηθήσω στο στήσιμο του δικού σου μηχανήματος μιάς και αυτό το κομμάτι το γνωρίζω καλά.
Η σταθερότητα και η απλότητα που γευτήκες με το mac book air του φίλου σου δημιουργείται γιατί αυτό το λειτουργικό είναι κομμένο και ραμένο ειδικά για αυτό το hardware,σε σχέση με τα windows που μπαίνουν παντού με τα γνωστά όπως λες αποτελέσματα.
Μήν σε φοβίζει οτι το συστημά σου δεν θα είναι σταθερό απο το πρώτο στήσιμο που θα κάνεις,διότι εκεί είναι η μαγία όλου του concept, να το κάνουμε να είναι!!!!
Ξεκίνα σιγά σιγά με την διανομή που πιστεύεις ότι ταιριάζει στο συστήμα σου και εδω είμαστε όλοι να βοηθήσουμε.

Οσο για την καρτούλα που σκέφτεσαι σίγουρα θα δουλέψει μιας και εχω δει πολλες επιτυχίες στο youtube σε αυτό τον τομέα.

Για τις δύο οθόνες και αυτό λειτουργεί με επιτυχία απο πρώτο χέρι σου γράφω μιάς και το σύστημα το δουλεύω εδώ και αρκετό καιρό.

audioslave
07-30-2009, 01:56 PM
Γεια & χαρά σας παίδες!
Συγχαρητήρια για το forum που έχετε δημιουργήσει!

Έχω μπει στο τρυπάκι εδώ και 2,5 χρόνια τουλάχιστον, με iATKOS 10.5.1 και KALYWAY 10.5.2

Σήμερα μπορώ να λέω πως είμαι κάτοχος ενός "original" MacPro.
Για να είμαι πιο συγκεκριμένος με το system μου:

System:_| iATKOS v5i 10.5.5 with 10.5.7 Software Update (Vanilla Darwin 9.7.0)
CPU:____| Intel Core 2 Quad Q8400 2.66GHz
MB:_____| GA EP35-DS3R Combo
GPU:____| Sapphire ATi Radeon 3650 HD PCIe
RAM:____| 6 GB 667 MHz DDR2 [2x2 & 2x1]
_________| EMU 0404 USB 2.0 External SoundCard
_________| Allegro FW400 PCIe (FireWire Card for MacOSX - παίζει άψογα και σε Hackintosh)
_________| 4 HD All SATA
_________| 2 DVD-RW 1st SATA & 2nd IDE

Να σας πω και κάτι να γελάσουμε λιγάκι...
Εδώ και 2 ημέρες προσπαθώ να περάσω στο μηχανάκι Vista για Dual Boot και δεν μπορώ......μάλλον καλόμαθε η γριά στα σύκα...
Δεν θέλει σαβούρες επάνω του!
Βασικά ξέρω τι φταίει, αλλά δεν με απασχολεί και τόσο. Το Mac να 'ναι καλά!

Το πρόβλημά μου είναι άλλο, πιο καυτό! (το μοναδικό δηλαδή)
Έχω ένα USB Bluetooth επάνω σε ένα USB Hub (μάρκα αγνώστου ταυτότητας) και κάθε φορά που προσπαθώ να μεταφέρω αρχεία από το κινητό μου...KERNEL PANIC!!!
Υπόψιν ότι το πρόβλημα ξεκίνησε από το 10.5.7 και μετά. Πριν δούλευε μια χαρά. Έχω ψάξει σε πολλά forums και δεν έχω βρει τίποτα. Και δεν είμαι και σίγουρος πως φταίει το update. Ίσως και κάποια άλλη εφαρμογή που ευθύνεται γι' αυτό, γιατί από τον καιρό που έχω κάνει update το σύστημα μου έχει δεχτεί διάφορες "μετατροπές & επιρροές" επάνω του.
Το θέμα είναι πως μέχρι στιγμής μπορώ και μεταφέρω αρχεία στο κινητό μου καλωδιακά.
Αλλά για να πεις πως έχεις "Original" Mac θα πρέπει να δουλεύουν όλα ρολόι...Σωστός?

Thnx Anyway!!!

excos
07-30-2009, 07:08 PM
audioslave καλός ήρθες στην παρέα και να είναι καλά ο Bloodiator που άνοιξε αυτό το post για να τα λέμε.
Το πρόβλημα που αναφέρεις το έχω και εγώ προσπαθώντας με ενα usb bluetooth συνδέσω το Nokia που έχω.
Ενώ είχα μια τέλεια αναγνώριση συσκευή όταν προσπαθούσα να μεταφέρω αρχεία το σύνηθες αποτέλεσμα ήταν να έχω kernel panic, όπως και εσύ.
Ψάχνοντας ανακάλυψα οτι το ίδιο πρόβλημα έχουν και οι κάτοχοι γνήσιων apple, μετά το update 10.5.7 που αποδείκτηκε οτι αυτή η αναβάθμιση είχε και έχει αρκετά προβλήματα.
Το αποτέλεσμα αυτό έφερε την μαμά Apple να προχωρήσει ταχύτατα στην καινούργια αναβάθμηση 10.5.8 για να δώσει λύση.
Τώρα κάπου στήν ιστοσελίδα της μάμας Apple δίνει μια λύση για αυτό το πρόβλημα με ένα καινούργίο update με την προυπόθεση ότι ο kernel που χρησιμοποίεις είναι vanilla και οχι κάποια άλλη έκδοση για την αποφύγη προβλημάτων.

dj_vts
07-30-2009, 09:36 PM
excos, αλλαγη πλανων... Το HP πουληθηκε και τωρα εχω στην κατοχη μου ενα dell mini 9 netbook το οποιο λενε οτι ειναι 100% hackintosh compatible... Το προβλημα μου ειναι οτι οσους οδηγους εψαξα και βρηκα στο ιντερνετ, ολοι αναφερουν οτι χρειαζεται εξωτερικο dvd drive, κατι το οποιο δεν εχω, και δυστυχως δε με ενδιαφερει να αγορασω μονο κ μονο για να το χρησιμοποιησω 1 φορα για το install... Μηπως γνωριζετε καποιον αλλο τροπο μεσω usb flash να γινει εγκατασταση του osx στο μικρο;;

SomniusX
07-30-2009, 09:40 PM
Δεν έχει κανένα φιλαράκι σου για να το χρησιμοποιήσεις για μια φορά..

Εδώ ρε παιδιά κανείς με ένα εξωτερικό drive..??

Βέβαια μπορείς να πάρεις ένα εξωτερικό case για 5,2 ίντσες μέγεθος που χωράει ολόκληρο drive και να βγάλεις ένα από το pc σου για λίγο, κοστίζει περίπου 20€ και θα σου μείνει μετά γιατί πέρνει και cd/dvd roms και δίσκους και με ανταπτοράκι πέρνει και 2,5 δίσκους κλπ.

Ψάξτην λίγο την φάση..

dj_vts
07-30-2009, 10:05 PM
Ειμαι πανευτυχης γιατι μολις ανακαλυψα οτι μπορω να χρησιμοποιησω το external hdd ide που ειχα, με ενα ide dvd που ειχα επισης μεχρι πριν λιγο καιρο! Το συνδεσα κ δουλευει ρολοι!!!

excos
07-30-2009, 10:14 PM
dj_vts πρίν ξεκινήσεις την εγκατάσταση ρίξε μια ματιά στο bios σου να είναι ενημερωμένο με το ποιό πρόσφατο update διότι διαφορετικά θα έχεις πρόβλημα στο 10.5.7.

dj_vts
07-30-2009, 10:36 PM
Θα το κοιταξω. Κατι ασχετο, ολοι προτεινουν ενα patch για το dell και το retail dvd του mac osx. Δε γινεται να τρεξω το iDeneb πχ;

audioslave
07-31-2009, 08:42 AM
Να 'σαι καλα excos. Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια. θα το κοιταξω συντομα.

Καλο Σαββατοκυριακο σε ολους παιδια! Καλα μπανια!!!

P.S. Εσυ το έλυσες το προβλημα? Και αν ναι, μηπως κατατυχη θυμασαι την σελιδα στην apple? Λεω τωρα εγω...

Thnx και παλι!!

excos
07-31-2009, 06:21 PM
dj_vts από εμπειρίας η διανομή iDeneb 10.5.6 όσο και 10.5.7 υποστηρίζουν με απευθεία επιλογή εγκατάστασης για τα μικρά netbook χωρίς να χρειάζεται τίποτα άλλο.Εαν διαβάσεις προσεκτικά τις οδηγίες εγκατάστασης υπάρχει εαν μπορούμε να πούμε ένας αυτόματος πιλότος για εγκατάσταση στο netbook που έχεις χωρίς να χρειάζεσαι τίποτε άλλο.
Την ίδια διανομή χρησιμοποιώ και εγώ σε ένα Acer aspire one χωρίς κανένα πρόβλημα.

SomniusX
07-31-2009, 06:23 PM
Status update μου..

Ξανατσίμπισα την χιονάτη από wwdc και θα το κάψω σε ένα dual-layer dvd για δοκιμή σε εξωτερικό "ξανά" wish me luck

excos
07-31-2009, 06:27 PM
audioslave δεν έχω κάνει κάτι με το πρόβλημα αυτό γιατί αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ Anv kernel και δεν θέλω να μπώ σε μπελάδες χωρίς λόγο, αφού κάνω την δουλεία αυτή με Linux.
Οσο για το update δεν το θυμάμαι τώρα που βρίσκεται στην μάμα Apple.
Καλά μπάνια!!!!!!!!

SomniusX
07-31-2009, 06:30 PM
Υπόψιν μάγκες αν χρειαστείτε να κάνετε Map κάποια keys σε non-apple keyboards π.χ. Volume Up / Volume Down / Volume Mute (π.χ. ctrl + num-plus-sign κλπ.)

Χρησιμοποιείστε το πρόγραμμα Proxi (http://www.macupdate.com/info.php/id/21297/proxi) [macupdate link (http://www.macupdate.com/info.php/id/21297/proxi)]
http://www.macupdate.com/images/icons/21297.png
Proxi is a free utility from Griffin Technology for Mac OS X. It allows the assignment of automated events called "tasks" to a variety of "triggers" such as hotkeys, email, iTunes, RSS feeds, as well as hardware available from Griffin such as the PowerMate, AirClick or radio SHARK. These tasks can do such things as display messages on the computer screen, play a sound, write to a file, execute an AppleScript, control iTunes or iChat.
http://screenshots.macupdate.com/images/screens/uploaded/JPG/21297_scr.jpg

excos
07-31-2009, 06:32 PM
Καλή τύχη!!!!!!!!!! Bloodiator και γράψε αποτελέσματα.

...


Very cool το proxi ευχαριστώ Bloodiator.

SomniusX
08-03-2009, 09:14 PM
Ναι αδερφέ, αν θες δες το δικό μου πως το έχω ρυθμισμένο

http://i32.tinypic.com/123tshk.png

Και τουλάχιστον ήχο θα είσαι κομπλέ, εγώ έβαλα το CTRL+NumPad Minus/Plus
Μπορείς να βάλεις και το Eject σε συνδιασμό και άλλα events π.χ. όταν βγαίνει μπαίνει από sleep kαι άλλα κουλά.. ψάξτε το ρε, γαμεί το προγραμματάκι!


Και για το Snow παιδιά το wwdc version που κούμπωσα και το update
http://i26.tinypic.com/r10xg7.png
Παιδιά ακόμα και σε εξωτερικό δίσκο πάει σφέρα, βέβαια είναι άδειο, αλλά όπως και να το κάνουμε είανι τούμπανο, και full 64bitο για να δούμε στο μέλλον..

βέβαια σεταρίστηκε σε κανονικό apple iMac σύντομα θα προσπαθήσω και σε ένα h4ckintosh με guide από το δικό μας forum! :D

...


Παιδιά άλλο τρομερό πρόγραμμα όπως το MacPilot για να κάνετε Tweaks το Leopard είναι το Secrets που μπορείτε να το βρείτε εδώ (http://hiderefer.com/?http://rapidshare.com/files/263524257/Secrets.prefPane.zip) (hiderefer url). Ευτυχώς που μου το θύμησε ένας συμforumίτης εδώ σε μας http://www.infinitemac.com/f8/secreets-great-tweaking-app-free-t3547/

Δείτε το επίσης σε λειτουργεία
http://img.skitch.com/20090804-1jg8jqdtsctpu42qd847a44d8e.png

Ένα άλλο θέμα που θα ήθελα να ρίξετε αρκετή προσοχή είναι κάτι που εντόπισε ο Chris Pirillo και θα μπορέσετε να το δείτε και εδώ (http://hiderefer.com/?%20http://www.youtube.com/watch?v=hO3KqZZiO5U)(hiderefer url) στο YouTube, πως να ενεργοποιήσετε το "Quartz 2D Extreme Enabler", το οποίο βοηθάει τόσο πολύ το λειτουργικό να ανταποκρίνεται καλύτερα σχεδιάζοντας και το εσωτερικό π.χ. στον Safari σελίδων με quartz ώστε δεν υπάρχουν πλέον κολλήματα και άλλα κάτι σαν Lag.. επίσης μπορεί να βοηθήσει μερικούς που έχουν artifacts στα γραφικά τους!

Παραθέτω και την εικόνα για να το ενεργοποιήσετε!

http://img.skitch.com/20090804-gmh4qi12feui9yyxy44swr6dms.jpg

Patatui
08-09-2009, 02:40 PM
Υπόψιν μάγκες αν χρειαστείτε να κάνετε Map κάποια keys σε non-apple keyboards π.χ. Volume Up / Volume Down / Volume Mute (π.χ. ctrl + num-plus-sign κλπ.)

Χρησιμοποιείστε το πρόγραμμα Proxi (http://www.macupdate.com/info.php/id/21297/proxi) [macupdate link (http://www.macupdate.com/info.php/id/21297/proxi)]


Ευχαριστω Bloodiator εχω ενα keyboard της Microsoft γεματο διαφορα κουμπια και ελεγα πανε τα κουμπακια (Αλλα χαλαλι για τετοιο λειτουργικο:-d)
Αλλα εσυ μας βρηκες τη λυση!;)

SomniusX
08-09-2009, 03:35 PM
Αδερφέ πέτα το και πάρε ένα Logitek που σπέρνουν! :D

Patatui
08-09-2009, 03:49 PM
Αδερφέ πέτα το και πάρε ένα logitek που σπέρνουν! :d
λολ τοτε που το πηρα δεν ηξερα τπτ ...αλλα τα 100Ευρ εχουν σφυριξει ιδι...δεν παει να το πεταξω!!:d

SomniusX
08-09-2009, 03:55 PM
100στούμπα για m$ keyb!!! OMG ρε αδερφέ το παράχε ρε συ.. τι πήρες το media πως το λένε με το mouse? :S

πεταμένα €.. :(

Patatui
08-09-2009, 05:43 PM
lol Αυτο ειναι το keyboard μαζι με ποντικι (ειταν μαζι) σκυλλακια μεχρι τωρα :D
http://ep.yimg.com/ca/I/extremepcgear_2062_178502332

SomniusX
08-09-2009, 05:44 PM
Ε.. αφού κάνεις την δουλειά σου!

Εγώ ότι έχω δοκιμάσει από m$ απογοήτευση ρε γαμώτο, περίεργα τα πλήκτρα κάτι άχρηστα software.. τι να πει κανεις! :D

Patatui
08-09-2009, 10:31 PM
Παντως το installation CD περιεχει και MAC soft το καλο τους ειναι και completable και σε Mac χαχα^_^

...


παιδια σημερα ηρθε ο νεος δισκος και μετα απο το Install παει να κανει boot και "System config file '/com.apple.boot.S/Library/Preferences/SystemConfiguration/com.apple.Boot.plist' not found...Τι σημενει αυτο?

SomniusX
08-10-2009, 03:12 PM
Ότι δεν μπορεί να bootάρει.. κάτσε θέλει ψάξιμο,..

Patatui
08-10-2009, 03:47 PM
μετα απο ωρα ψαξιματος
http://www.insanelymac.com/forum/lofiversion/index.php/t134887.html

Συγνωμη παιδια τσαμπα σας πεδεψα!:(
Ευχαριστω παντως:D

...


Παιδια αν μπορει καποιος μεσο skype η ενα γρηγορο τροπο συνιμηλιας για να με βοηθισει να κανω update χωρις να την παθω οπως την προηγουμενη φορα θα του ειμουν ευγνωμον!

excos
08-12-2009, 04:07 PM
kyriako για ευκολο update κατεβασε το iDeneb combo 10.5.8 που ειναι ασφαλη χωρις προβληματα.

audiopain
08-12-2009, 04:54 PM
παιδια καλησπερα!κ εγω καινουριος ειμαι στο φορουμ κ θα θελα να ρωτησω κανα 2 πραγματακια: το μηχανημα μου φοραει τα εξης:
mobo: ASUS P6T
CPU:INTEL core i7 920 2.66ghz
VGA:ASUS EAH4870 1 GB DDR5
6 GB RAM DDR3@1333 MHZ θα μπορεσω να εγκαταστησω το OS X leopard?

Επισης θα θελα να μου πειτε,εαν γνωριζετε,τι κινδυνοι υπαρχουν (αν υπαρχουν) για το PC.
Δηλαδη αν υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθει καποια ανεπανορθωτη ζημια στο hardware...π.χ στο motherboard.γιατι εχω διαβασει οτι αλλαζεις καποιες ρυθμισεις στο BIOS κλπ...ευχαριστω προκαταβολικα!


α!κ κατι ακομα....αν τελικα πληρω τις προυποθεσεις κ καταφερω να βαλω το λειτουργικο,θα μπορεσω να εγκαταστησω το logic studio 8 h 9?γιατι αυτος ειναι ο λογος κυριως που θελω να βαλω το λειτουργικο.βεβαια καλα θα ηταν να ειχα κ 4000 για να παρω εναν MacPro!

SomniusX
08-14-2009, 11:32 AM
Παιδιά.. κανένα νέο? Πως πάνε τα μηχανάκια με leo?

Κανένας δοκίμασε το Snow σε PC ?

Patatui
08-14-2009, 09:42 PM
Φιλε αν ειναι δωσε μου ενα λινκ να το δωκημασω εγω...Ειμαι 16 εχω σχετικα πολυ ελευθερο χρονο(σε σχεση με ενηλικες) οποτε αν θες πες μου:rolleyes:

SomniusX
08-15-2009, 08:40 AM
Εδώ στο forum μας στα Αγγλικά αναφέρονται πολλά άτομα στην διαδηκασία εγκατάστασης Snow Leo, ρίξε μια ματιά και την διανομή θα την βρείς σε γνωστά τόρρεντ sites ! ;)

Patatui
08-15-2009, 11:19 AM
ok φιλε μολις τελειοσω με τα updates εδω θα το κανω....
Παλι μετα απο update περνω error...
Using 16384 buffer headers and 4096 cluster
δεν ξερω τι μπορει να επηρεασε...
Αλλαξα τα αρχεια AppleAPIC.kex (http://www.insanelymac.com/forum/index.php?act=Attach&type=post&id=28028)τ, AppleACPIPlatform.kext (http://www.insanelymac.com/forum/index.php?act=Attach&type=post&id=26825) εκανα repair etc που διαβασα καπου αλλα το προβλημα παραμενει....
δεν θελω παλι φορματ...pls τα φωτα σας!

excos
08-25-2009, 06:56 PM
Τι εγινε παιδες και χαθηκατε?

SomniusX
08-25-2009, 07:02 PM
Καλοκαιράκι ρε συ.. τι περιμένεις! :p

excos
08-25-2009, 07:08 PM
Bloodiator μην βιαζεσαι να αγορασεις τον Acer διοτι κανοντας serf στο net διαβασα οτι βγαινουν καινουργια καλουδια απο την μαμα apple και σε πολυ καλη τιμη.

SomniusX
08-25-2009, 07:10 PM
Λες εε.. :P Βασικά ψήνομαι τώρα να μαζέψω παρέα να πάρουμε family pack snow leo, γιατί όπως θυμάσαι εγώ έχω και ένα real one (iMac) :P

excos
08-25-2009, 07:16 PM
Βγαινει MacBook με πλαστικουρα που θα εχει χαμηλη τιμη για αν κτυπησει τα pc και table 10 ιντων, που μαλλον αυτο θα αγορασω!

SomniusX
08-25-2009, 07:17 PM
Ωχ.. αυτό τώρα το ακούω.. πωωω φίλε πες τπτ αρβίλα.. τιμές κλπ?

excos
08-25-2009, 07:25 PM
Appleinsader ριξε μια ματια δινει και τιμες που μπορει να παιζουν.

geeksada
08-29-2009, 07:15 PM
Καλησπερα στην κοινοτητα!
Λοιπον, μετα απο αρκετες μερες δοκιμων, αρκετα καμενα DVD, πολλα format κλπ αποτελεσμα δεν υπαρχει.. Τωρα προσπαθω να βαλω το iDeneb 1.5.1 και ενω η εγκατασταση εγινε μια χαρα, δε bootαρει με τιποτα!
Οταν κανω κανονικα boot, μου βγαζει την παρακατω οθόνη:
http://img442.yfrog.com/img442/7049/img0079.jpg

Οταν bootαρω με -v, μου βγαζει τα εξης:

http://img412.imageshack.us/img412/2051/img0089e.jpg

Παει να ξεκινησει κανονικά, και ξαφνικα η οθονη σβηνει (δεν παιρνει καν ρευμα).

Βασικα τα errors φαινoνται να ειναι:
ACPI_SMC_PlatformPlugin::start waitForService(resourceMatching(AppleIntelCPUPower Management) timed out
και
DumpPanic[41]:Error getting a reference to IODeviceTree:/options

Καμια ιδεα κανεις?

Edit:
Τα specs μου ειναι:
mobo: Asus P5B (με latest bios)
cpu: Intel Core 2 @ 2.13 Ghz
Καρτα γραφικων: NVIDIA GeForce 9800 GTX+
RAM: 2x2GB

SomniusX
08-29-2009, 09:25 PM
Καλησπέρα και καλώς ήρθες αδερφέ geeksada στην κοινότητα όπως σου είχα αναφέρει και σε mail είμαστε αρκετός κόσμος εδώ και κάτι θα γίνει..

Λοιπόν.. η nvidia θα παίξει κουτί μην σκας για δάφτην, τώρα για την mobo θα τσεκάρω και θα σου πω..

...


Έχουμε και λέμε για την "Asus P5B"

παραθέτω μερικά links από το osx86project-wiki
http://tinyurl.com/mqlrsf (links container)

βέβαια αυτό που πρόσεξα και μας ενδιαφέρει.. είναι εδώ..
http://tinyurl.com/n8qh5s
που αναφέρει iDeneb10.5.6 OK (+10.5.7+105.8) + Ideneb 10.5.8 combo update
ότι γίνεται και τι πρέπει να ρυθμίσεις και πως.. βέβαια ο δίσκος σε sata, όχι ide,
και πιθανότατα και το cd-rom (δεξιά υπάρχουν και τα patch που χρειάζεσαι αν
είσαι κοντά στην περίπτωσή τους)

Ξεκίνα πάλι αδερφέ.. αλλιώς θα έρθω κι εγώ από εκεί μια μέρα να το
παλέψουμε το θηρίο! :P

geeksada
08-29-2009, 10:14 PM
Οπως καταλαβες, απο τη μερα που μιλησαμε, ακομα προσπαθω! :mad:
Κοιτα, εβαλα το iDeneb 10.5.7 και το update για 10.5.8 δε με απασχολει (προς το παρον τουλαχιστον), και απ'οτι βλεπω (http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.5.7#Asus) για την P5B δε θελει καποιο patch (λεει βεβαια για iAtkos, το οποιο ομως δοκιμασα και δεν εκανα δουλεια).
Το μονο που μου εχει δουλεψει μεχρι τωρα ειναι kalyway 10.5.2.

Αυτα που εχω κανει μεχρι στιγμης ειναι:
- Στο bios εχω βαλει AHCI στο SATA configuration, καθως με IDE κολουσε στο Still waiting for root device (πολυ κλασσικο προβλημα απ'οτι ειδα).
- Με ο,τι αλλη ρυθμιση του BIOS και να επαιξα, διαφορα δεν ειδα (κυριως με το ACPI δηλαδη).
- Απο την αλλη, οταν bootαρω με -s μπαινω στην κονσολα κανονικα. Οποτε σκεφτηκα μηπως ειναι θεμα καρτας γραφικων. Εσβησα τους σχετικους drivers (καπου εδω στο φορουμ το ειδα), αλλα και παλι τζιφος..
- Ο,τι αλλη παραμετρο στο boot και να εβαλα (-x, -F, cpus=1, cpus=2, platform κλπ) τα ιδια.

Εν ολιγης δεν εχω ιδεα τι αλλο μπορει να φταιει. Το μονο που δεν εχω δοκιμασει, ειναι να βγαλω τo USB keyboard/mouse (θα το κανω αυριο).

Οποια ιδεα ευπροσδεκτη!

excos
08-29-2009, 10:19 PM
geeksada το os x το έχεις σε ξεχωριστό δίσκο?

geeksada
08-29-2009, 10:23 PM
Αν εννοεις ξεχωριστο απο αυτον των windows ναι, ειναι σε partition αλλου δισκου.

excos
08-29-2009, 10:27 PM
Βγάλε τον δίσκο με τα windows τελείος απο το μηχάνημα και ξαναμπουτάρισε.

geeksada
08-29-2009, 10:35 PM
Ωραια, το δοκιμαζω κι αυτο αυριο και θα πω αποτελεσματα.

Thanks!

SomniusX
08-30-2009, 08:37 AM
Λες να ήταν αυτό? Εγώ με δίσκους δεν είχα αντιμετοπίσει πρόβλημα σχεδόν ποτέ..

Για να δούμε..

geeksada
08-30-2009, 08:34 PM
Μπα, δε δουλεψε ουτε αυτο..

SomniusX
08-30-2009, 08:35 PM
Χμ.. νομίζω χρήζεις επίσκεψης!

geeksada
08-30-2009, 08:53 PM
Αντε ντε!! Θα το πεταξω λεμε! :d:d
Βασικα υπαρχει τροπος να δω ποια συσκευη εχει προβλημα?


.....merged .....


Λοιπον..
Εκανα μια αλλαγη στο BIOS, στο SATA configuration απο AHCI το εβαλα IDE γιατι νομιζω αυτο χρειαζεται. Το αποτελεσμα ειναι να μη μου σβηνει η οθονη, αλλα να κολλαει στο "Waiting for root device". Αυτο απ'οτι καταλαβαινω ειναι οτι δε μπορει να διαβασει το δισκο του λειτουργικου, σωστα?
Εκανα διαφορες δοκιμες: εβγαλα ολους τους δισκους, εκτος αυτον του που εχω το Leopard, το δοκιμασα σε διαφορες θυρες (SATA), τον εκανα primary, επαιξα με τις παραμετρους στο boot (rd=diskXsY - ολους τους συνδυασμους) αλλα τιποτα.

Οταν δεν οριζω το root device, μου βγαζει:
<dict ID="0"><key>IOProviderClass</key><string ID="1">IOResources</string><key>IOResourceMatch</key><string ID="2">boot-uuid-media</string></dict>Επισης εχει προβλημα με τις USB, τις οποιες απενεργοποιησα προς το παρον, και πλεον δε μου πεταει το error κατα το boot.

Μαλλον θα δοκιμασω και σε IDE δισκο, αλλα δε νομιζω οτι παιζει ρολο.

excos
08-31-2009, 12:30 PM
Ξανακάνε εγκατάσταση με ενα δίσκο μόνο με όσο τον δυνατόν επιλογές στους Kexts που ξέρεις οτι παίζουν στο μηχάνημα.
Δικιά μου γνώμη αφού έχεις επιλογή AHCI δεν είναι απο δίσκο σίγουρα θα πρέπει να αναγνωρίζεται.
Η διανομή που χρησιμοποιείς είναι ideneb v 1.4 10.5.6 η κάποια άλλη?

geeksada
08-31-2009, 01:45 PM
iDeneb v 1.5.1.
Μετα απο ψαξιμο ειδα οτι μπορει να φταιει το DVD player απο το οποιο εκανα την εγκατασταση, και ισως θελει εγκατασταση απο USB DVD player.
Στην εγκατασταση παντως, επειδη δεν ηξερα ποια kexts χρειαζονται, δεν εβαλα τιποτα.
Το απογευμα που θα παω σπιτι θα δοκιμασω το iAtkos v7, ετσι οπως προτεινεις (με ενα δισκο μονο).


.....merged .....


To iAtkos epitelous doulepse! Akoma den exw ftiaksei akoma ta ellinika, tin karta grafikwn kai den exw balei tous allous diskous. Ton SATA ton ekana ACHI configure kai mexri protinws ta XP trwgane mple othoni gi'auto to logo. Poios einai o pio eukolos tropos na egkatastisw tin karta grafikwn?

Euxaristw gia ti boitheia paidia!

excos
08-31-2009, 07:29 PM
Βάλε και τους υπολοιπους δισκους δεν θα υπαρχει πλεον προβλημα.Μαλλον τα XP θα πρεπει manual να κανεις την αλλαγη για να παιζους απο τo bios.
Kexts για την καρτα σου πολλοι κανε μια βολτα στο net με NVIDIA σιγουρα θα βρεις.Δεν υπαρχει ετοιμη συνταγη για kexts για την καρτα σου εγω δεν γνωριζω αλλα παιζουν δυο με τρεις πoυ πατσαρουν kexts για Nvidia δοκιμασε τι ταιριαζει.

Δοκιμασε ΝVinject στο google για να βρεις σιγουρα.

geeksada
08-31-2009, 07:40 PM
Κατσε γιατι μιλας και με νεοπα! :-/
Εβαλα ενα NVInject.kext, και πλεον βλεπει οτι εχω NVidia αλλα οχι πιο μοντελο, οποτε απο η αναλυση ειναι μικρη.
Βρηκα κατι για αλλαγη των gfx strings (http://aquamac.proboards.com/index.cgi?board=hack1&action=display&thread=509) αλλα δεν καταλαβα, αυτο ειναι κανονικη εγκατασταση ή απλα δηλωνεις τον τυπο της καρτας?

excos
08-31-2009, 07:49 PM
Πατσαρεις εσυ τα strings για να σου δωσει την αναλυση που πρεπει αλλα για μενα πολυ πλεξιμο,πρεπει να ξερεις καλα τι κανεις με τα strings.
κανε μια βολτα για ετοιμους kexts της καρτα σου και αστο αυτο ως τελευταια επιλογη εαν δεν παιζει.
σε εμενα επεξε με την μια στο μηχανημα μου αλλαζοντα κανα δυο τρεις που ειχα κατεβασει χωρις να πειραξω τιποτα απο strings.


nvinject.free.fr κανε μια βολτα εδω.


.....merged .....


Ερωτημα:
Υπαρχει περιπτωση να συνδεσω το ipod touch με usb και να παιζει σαν wifi καρτα ωστε να εχω προσβαση στο net μεσο αυτου απο το συστημα μου?

geeksada
08-31-2009, 11:40 PM
Δεν το εχω δοκιμασει αλλα για τσεκαρε:
http://www.geekzone.co.nz/manhinli/5962


.....merged .....



nvinject.free.fr κανε μια βολτα εδω.

Οντως εχει τα παντα εκει αλλα εχασα λιγο τη μπαλα και λεω να μην το πειραξω προς το παρον. :-/

excos
09-01-2009, 03:10 PM
geeksada σε ευχαριστω πολυ, αλλα βρηκα κατι ποιο ενδιαφερων που παιζει με LEO και οχι με windows που δεν με ενδιαφερουν και πολυ.

Μην φοβασαι να παιξεις με τους Kexts τωρα που μπηκες στο περιβαλλον, το πολυ πολυ να εχεις κανα kp οπου διορθωνετε πολυ ευκολα διαγραφοντας απλα τον kext.

Και απο την αλλη εαν δεν παιξεις με το συστημα σου δεν θα μαθεις ποτε μεχρι που παει.

geeksada
09-01-2009, 06:30 PM
Αυτο που γινεται με την καρτα γραφικων μου ειναι περιεργο..
Εβαλα ενα driver που ειδα οτι ειναι για την καρτα μου, και μου βρισκει οτι εχω NVidia 512MB αλλα οχι ποιο μοντελο ειναι. Πηγα να ανεβασω την αναλυση σε 1280Χ1024 και μου εβγαλε μια γαλαζια οθονη και τελος. Αυτο το παθαινω καθε φορα που αλλαζω αναλυση.
Εσβησα το kext και εφτιαξε.
Τωρα δοκιμασα το UInstaller στο οποιο βαζεις ποια καρτα εχεις και σου αλλαζει αυτοματα τα gfx strings. Στο system profile μου βγαζει:

NVIDIA GeForce 9800 GTX DDL:

Chipset Model: NVIDIA GeForce 9800 GTX DDL
Type: Display
Bus: PCIe
PCIe Lane Width: x16
VRAM (Total): 512 MB
Vendor: NVIDIA (0x10de)
Device ID: 0x0613
Revision ID: 0x00a2
ROM Revision: 3172a
Displays:
Display Connector:
Status: No Display Connected
PLE1900:
Resolution: 1152 x 870 @ 75 Hz
Depth: 32-Bit Color
Core Image: Hardware Accelerated
Main Display: Yes
Mirror: Off
Online: Yes
Quartz Extreme: Supported
Rotation: Supported

Η αναλυση αυτη ειναι και καλα η maximum που σηκωνει η καρτα??
Αυτη παντως ειναι και η αναλυση που εχω τωρα στην οθονη μου.
Στο com.Apple.Boot.plist του εχω βαλει να bootαρει με 1280χ1024 αλλα τιποτα. Τωρα να την αλλαξω η θα μου ξαναπεταξει τη γαλαζια οθονη? Κι αν κολλησει πως το επαναφερω? (Να θυμισω οτι δεν εχω εγκαταστησει καποιο kext)

PS: Sorry για το πρηξιμο!

excos
09-01-2009, 06:44 PM
geeksada με τους kexts που εχω βαλει κατα καιρους μεχρι να καταφερω να εχω σωστη αναλυση δεν εχω πειραξει ποτε το Apple.Boot.plist, οποτε δεν γνωριζω αυτο το κολπο.
Το οτι δεν εχεις μεγαλυτερη αναλυση κατα την γνωμη μου ειναι οτι ο kext που ειχες βαλει και αυτο που εχεις δεν ταιριαζει στην καρτα σου και εχει αυτα τα επακολουθα.
Ασε να το ψαξω λιγακι.

κανεις αλλος καμια ιδεα?

geeksada
09-01-2009, 06:52 PM
Εχω βαλει στο com.Apple.boot.plist:
<key>Graphics Mode</key>
<string>1280x1024x32</string>

Ουσιαστικα το αναγκαζεις να bootαρει σε αυτη την αναλυση.
Το θεμα ειναι πως δεν εχω βαλει καποιο kext, απλα το UInstaller μου αλλαξε τα strings (αν και απ'οτι εχω καταλαβει ειναι το ιδιο πραγμα).

excos
09-01-2009, 07:04 PM
geeksada εαν δεν εχει οπως λες καθολου kext η καρτα σου δεν μπορει να δουλεψει ετσι σκετα και ας διαφοροποιεις τα strings.Και αυτο γιατι ο kernel δεν αναγνωριζει το hardware της καρτα σου και δουλευει απλα με vesa mode εαν καταλαβα καλα.
Μπορει η καρτα σαν τυπος να αναγνωριζεται αλλα χωρις kext δεν δουλευει για να δωσει σωστη αναλυση και δεν νομιζω να κανεις κατι με αυτο.

audioslave
09-01-2009, 09:41 PM
Γεια σας παίδες και καλό χειμώνα!
Όπως καταλαβαίνετε ο χειμώνας θα μπει με πολύ δράση...

Πάμε ΒΟΥΡΡΡ για "Snow"...


.....merged .....


-Απ' ότι διάβασα πηγαίνει πολύ καλά το στρώσιμο του setup Snow από τους ειδικούς (εννοείτε για Hackitosh).

Και μάλιστα θα στρώσει πολύ πιο γρήγορα από το 10.5...και 64bito.

geeksada
09-01-2009, 11:47 PM
geeksada εαν δεν εχει οπως λες καθολου kext η καρτα σου δεν μπορει να δουλεψει ετσι σκετα και ας διαφοροποιεις τα strings.Και αυτο γιατι ο kernel δεν αναγνωριζει το hardware της καρτα σου και δουλευει απλα με vesa mode εαν καταλαβα καλα.
Μπορει η καρτα σαν τυπος να αναγνωριζεται αλλα χωρις kext δεν δουλευει για να δωσει σωστη αναλυση και δεν νομιζω να κανεις κατι με αυτο.

Εκει που βρηκα τη διαδιακασια για τα strings, ελεγε πως δε χρειαζεται το kext, και αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι πως πριν αλλαξω τα strings, τα γραφικα δε δουλευαν καθολου (σπασιματα κλπ). Αφου τα αλλαξα ειναι οκ, εκτος της αναλυσης.
Τωρα, μετα απο αρκετες δοκιμες κατεληξα με χειροτερη αναλυση (1024x768) :mad:

excos
09-02-2009, 12:52 PM
audioslave καλο χειμωνα και σε εσενα που μαλλον θα ειναι καφτος απο installations περι snow.

geeksada δεν εχω δικιμασει ποτε να πειραξω τα strings οπως εχω ξαναγραψει και δεν μπορω να εχω γνωμη σε αυτο.

Στον acer 7520g που εχει Nvidia 8400M βαζοντας ενα απο τους πολλους kexts πατσαρισμενους διαφορετικα ο καθενας αλλα παντα για τον τυπο της καρτας μου εντελει ενας δουλεψε και μου εδωσε την μεγιστη αναλυση που μπορει αυτο το μηχανημα δλδ 1440χ900.

Νομιζω οτι καποιο kext πρεπει να φορτωνει κατα την γνωμη μου.Εαν μπορεις κανε μια ερευνα τι kexts φορτωνει κατα το boot?

Καποιος με περισσοτερες γνωσης να δωσει τα φωτα του?????

geeksada
09-03-2009, 10:35 PM
Λοιπον, μετα απο αρκετες προσπαθειες πλεον ολα δουλευουν οκ!
Για την ιστορια να πω πως τα kexts δεν χρειαζοντουσαν και τζαμπα παιδευομουν (RTFM). Σε καποιο readme του iAtkos το λεει χαρακτηριστικα πως θα χρησιμοποιησεις kext ή θα πειραξεις τα efi strings.
Υπαρχουν διαφοροι τροποι να αλλαχτουν τα efi strings, οπως με το OSX86tools ή και το UInstaller που το κανουν καπως αυτοματοποιημενα αλλα συστηνω σε οποιον θελει να το κανει, να προτιμησει τον manual τροπο (http://aquamac.proboards.com/index.cgi?action=display&board=hack1&thread=509).
Σ'εμενα το UInstaller μου εφτιαξε λαθος hex οποτε η καρτα επαιζε σε πολλη χαμηλη αναλυση, και το OSX86tools επαιζε στη σωστη αναλυση, αλλα δεν εβλεπε την καρτα (και το αποτελεσμα ηταν χαλια).
Πλεον δουλευει οκ, αλλα σε αναλυση 1280x960 αντι για 1280x1024 αλλα δε μου κανει διαφορα, οποτε προς το παρον τ' αφηνω ετσι.

excos ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!

Patatui
09-06-2009, 04:23 PM
Παιδια τελευταιa δουλεβω στο Hackintosh αλλα καθε μερα το πιο λιγο 2 φορες (το τοπ ηταν 16/μερα) το μυνημα "You need to restart your machine by pressing... bla bla"
Υπαρχει καποιο fix για να μπορεσω να δουλεψω λιγο?? εχω βαρεθει αυτο το προβλημα μεχρι που σκεφτομαι να φυγω τα μακ (δεν το κανει η καρδια:( )

geeksada
09-06-2009, 04:35 PM
Το log (panic.log) ειδες αν λεει κατι που να βοηθαει?

excos
09-06-2009, 07:01 PM
kyriako με τι kernel παιζεις αυτη την στιγμη?

Patatui
09-06-2009, 07:03 PM
Το log (panic.log) ειδες αν λεει κατι που να βοηθαει?
που βρησκετε αυτο?:d

geeksada
09-06-2009, 07:12 PM
Κοιτα, αυτο λογικα ειναι kernel panic.
Το log ειναι στο/Library/Logs/PanicReporter

Patatui
09-06-2009, 08:21 PM
Εχει ενα φακελο crash reported...και ολα τα αρχεια μεσα αρχιζουν με το Power off fix ισος ειναι αυτο?

SomniusX
09-20-2009, 04:05 PM
Λοιπόν κομπανία.. χρειάζομαι help γιατί έχασα τον μπούσουλα..

εικόνα με ότι διάλεξα, οι επιλογές μου είναι με κόκκινο

http://i37.tinypic.com/95uagg.jpg

(edit έχω διαλέξει και τον disabler και το voodoohda και το τελευταίο μετα post-install scripts απλά δεν έβαλα κόκκινη κουκίδα..)
Έχω βάλει το τελευταίο nvinject για την gts250 με 1gb ram που έχω και πάλι δεν την παίρνει, όλα παίζουν εκτός από την κάρτα με ci/qe ..

Πείτε μου βρε παιδιά, γιατί προφανώς διάλεξα πολλά και λάθος, επειδή δεν με πέρνει τώρα για re-install, είχα κάνει πάνω από 10 format και δεν έχω δυνάμεις.. πείτε μου τι να ξυλώσω ή αν έχει κανείς ιδέα τι να κάνω για να παίξει..

thanx mates! :D

cyberghoser1
09-21-2009, 09:21 PM
Καλησπερα και απο μενα, νεος χρηστης εδω, πλεον ειμαι σε snow Leopard και ειμαι χαρουμενος μιας και ολα δουλευουν ρολοι στο Advent 4211 που εχω.

Δεν ειμαι ακομα osx86 guru αλλα μαθαινω οσο το γρηγοροτερο μπορω.

Φιλε Bloodiator απο τι βλεπω στην εικονα σου εχεις διαλεξει Chameleon v1 γιατι? Το Chameleon V2 ειναι μακραν καλυτερο, δευτερον δεν εχεις διαλεξει Efi String for Nvidia, δοκιμασε και ετσι και πες αν δουλεψε. Εγω δεν ειχω nVidia αλλα με το iATKOS v7 δεν ειχα κανενα προβλημα με το QE/CI δες στο OSX86 Tools αν μπορεις να το κανεις Enable εφοσον εχεις διαλεξει στο install -> Efi strings for nVidia και αν σου βγαζει λαθος/λαθοι να δουμε τι φταιει. Δεν λεω οτι μπορω να βοηθησω 100% αλλα ολο και κατι θα ψηλιαστουμε ;)

excos
09-21-2009, 09:57 PM
cyberghoser1 καλώς όρισες στην παρέα και αν μπορούσες να γράψεις για το how to στο Advent 4211 με snow μια και πάνω κάτω ταιριάζει με το Acer one που έχω.

cyberghoser1
09-21-2009, 10:47 PM
cyberghoser1 καλώς όρισες στην παρέα και αν μπορούσες να γράψεις για το how to στο advent 4211 με snow μια και πάνω κάτω ταιριάζει με το acer one που έχω.

Να σαι καλα, θα κανω ενα οδηγο-μεταφραση και θα το αναρτησω εδω.

Edit: Ετοιμος ο οδηγος! http://www.infinitemac.com/f83/vanilla-snow-leopard-msi-u100-advent-4211-t4182/

SomniusX
09-22-2009, 07:54 AM
Παιδιά.. είμαι οκ, όλα γραφικά τα πάντα.. απλά χρειάστεικε ο chami1 γιατί χρησιμοποιώ τον vista bootloader και δεν ζορίζομαι.

Πάλι παίζω με το /Extras πλέον που φορτώνω ότι χρειάζομαι εκεί αλλιώς.. :P

geeksada
09-22-2009, 07:55 PM
[Ασχετο]
Μήπως έχει κάποιος το gif με το pinwheel που βγαζει οταν κανει loading το συστημα??
Σορρυ αλλα δεν το βρισκω πουθενα..
[/Ασχετο]

SomniusX
09-22-2009, 07:57 PM
Στο leo/sl είναι συνεχόμενα png γιαυτό δεν το βρήσκεις..

Θα κοιτάξω κι εγώ..

larrougos
09-24-2009, 03:32 PM
Πολύ καλησπέρα σας.Είμαι καινούργιος σε αυτό το forum όπως είμαι newbie και στα mac.Λοιπόν,αν και αρχάριος πάλεψα και έβαλα τα retail leopard 10.5.6.Όλα μα όλα είναι comple.Αν θέλει κάποιος να του πω πως έγινε αυτο το θαύμα πολύ ευχαρίστως να το κάνω.Με όλα τα update του και τα συναφή φρου φρου.ΑΛΛΑ.Πάντα ύπαρχει αυτο το γα...νο ΑΛΛΑ.Ενώ το usb ralink RT73 wireless adaptor λειτουργεί κανονικά.Όταν το φορτώνω με downloads και χρησιμοποιεί full download speed.Με rapidshare συνήθως τρώω στη μάπα ειναι kernel_task panic.Άλλες φορές panic για firefox ή safari αντίστοιχα.Αλλά κάθε φόρα που γίνεται αυτό κατεβάζω με ful download speed.ΑΑΑααα έχω βάλει τους drivers για το usb RT73 αλλά...Διάβασα κάπου οτι πρέπει να το κάνει modifia στο δικό σου το σύστημα αλλά δεν ξέρω πως.Έτσι είναι το iMaC μου. ;)

tony88
09-26-2009, 10:11 PM
Καλησπέρα σε όλους είμαι καινούργιος στο forum και γενικά σε ότι έχει σχέσει με τα Mac δλδ άσχετος από χτες παλεύω να μάθω την δεν πάει καλά στην εκκίνηση μου εμφανίζεται το μηλαράκι και εκεί κολάει και από πάνω μου δείχνει σαν ένα απαγορευτικό πιστεύω ότι κάνω κάτι λάθος στους drivers αλλά έτσι όπως ονομάζονται δεν μπορώ να καταλάβω και πολλά πήγα σε πολλά site που έγραφαν για την συμβατότητα αλλά δεν έβγαλα άκρη . iATKOS v7 ( Mac OS X Leopard 10.5.7 )

Κάρτα γραφικών : SVGA PCI-X ALBATRON 7300GT 256 MB
Μητρική Πλακέτα : M/B K8 ASUS A8N-SLI SE ( NFORCE 4,939 )
Επεξεργαστής : CPU AMD ATH.64(s939) 3200+2 4Ghz

Ευχαριστώ Πολύ

SomniusX
09-26-2009, 10:47 PM
Κοίτα πιθανό είναι να μην έχεις ανοίξει κάποια ρύθμιση στο bios και σου κολλάει, για να δεις τι είναι ακριβώς και να μας το πεις κι εμάς, την ώρα που ξεκινάει το δισκάκι πάτα F8 και δώστου στο πεδίο που θα περιμένει το

-v

και Enter, έτσι θα ξεκινήσει πάλι η διαδηκασία εκκίνησης του dvd εγκατάστασης που στην προκειμένη περίπτωση είναι το iAtkos, αλλά θα βλέπεις τι γίνεται, τι φορτώνει.

Εκεί που θα κολλήσει, ε.. εκεί πάρε τις τελευταίες 10-15 γραμμές και γράψτες εδώ να δούμε κι εμείς πως μπορούμε να σε βοηθήσουμε!

Και καλή αρχή, θα δυσκολευτείς αρκετά, αλλα΄είναι μόνο στην αρχή.. .και... καλή αρχή! :D

tony88
09-27-2009, 12:07 AM
Κοίτα πιθανό είναι να μην έχεις ανοίξει κάποια ρύθμιση στο bios και σου κολλάει, για να δεις τι είναι ακριβώς και να μας το πεις κι εμάς, την ώρα που ξεκινάει το δισκάκι πάτα f8 και δώστου στο πεδίο που θα περιμένει το

-v

και enter, έτσι θα ξεκινήσει πάλι η διαδηκασία εκκίνησης του dvd εγκατάστασης που στην προκειμένη περίπτωση είναι το iatkos, αλλά θα βλέπεις τι γίνεται, τι φορτώνει.

Εκεί που θα κολλήσει, ε.. εκεί πάρε τις τελευταίες 10-15 γραμμές και γράψτες εδώ να δούμε κι εμείς πως μπορούμε να σε βοηθήσουμε!

Και καλή αρχή, θα δυσκολευτείς αρκετά, αλλα΄είναι μόνο στην αρχή.. .και... καλή αρχή! :d

http://www.imageshack.gr/files/qrss4tx8h91bewvy0ppv.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=qrss4tx8h91bewvy0ppv.jpg)

http://www.imageshack.gr/files/0kmc6hnrvb37rtls0i9m.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=0kmc6hnrvb37rtls0i9m.jpg)

http://www.imageshack.gr/files/ph7xm05dlh79qoxnj50b.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=ph7xm05dlh79qoxnj50b.jpg)
Ευχαριστώ για την απάντηση σου . ;)

SomniusX
09-27-2009, 11:19 AM
Βασικά προσπαθείς να τα περάσεις σε έναν μεμονωμένο δίσκο που δεν έχει άλλο λειτουργικό ή στον υπολογιστή σου έχεις έναν δίσκο με windows και θες να κόψεις 2ο π.χ. για να βάλεις το iAtkos..

Επίσης αφού σταματάει στους δίσκους, πρέπει να ενεργοποιήσεις το ACHI στο BIOS και να ξαναπροσπαθήσεις..

Κανένας άλλος ξέρει για την mobo του παιδιού?

maxx
09-27-2009, 11:29 AM
tony88 δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το Silicon Sata Controller από το Bios.Έχω την A8N SLi Deluxe και η iatkos v7 δούλευε άψογα.Τα καλά νέα είναι ότι τρέχει αδιαμαρτύρητα και Snow Leopard αρκεί να καταφέρεις να βάλεις το Leo.

SomniusX
09-27-2009, 11:30 AM
Ρε συ Onyx με τον λογαριασμό Maxx είσαι εδώ??

maxx
09-27-2009, 11:41 AM
Δυστυχώς ναι.Το user name ήταν πιασμένο και επειδή αρχικά είχα γραφτεί για να κατεβάσω μόνο κάποια extensions έδωσα αυτό.

SomniusX
09-27-2009, 11:45 AM
Καλώς, σε καταλαβαίνω, είναι κι ένα nickname που μπορεί να στο πάρουν εύκολα.. δυστυχώς..

Τέσπα.. θα πρέπει να μιλήσουμε από pm θέλω να σε ρωτήσω μερικά πράγματα.. γιατί νομίζω ότι κάπου κόλλησα και δεν το βλέπω ενώ είναι μπροστά μου!

tony88
09-27-2009, 02:52 PM
Βασικά προσπαθείς να τα περάσεις σε έναν μεμονωμένο δίσκο που δεν έχει άλλο λειτουργικό ή στον υπολογιστή σου έχεις έναν δίσκο με windows και θες να κόψεις 2ο π.χ. για να βάλεις το iAtkos..

Επίσης αφού σταματάει στους δίσκους, πρέπει να ενεργοποιήσεις το ACHI στο BIOS και να ξαναπροσπαθήσεις..

Κανένας άλλος ξέρει για την mobo του παιδιού?

Είναι ένας μεμονωμένος δίσκος όπου προσπαθώ να περάσω το iATKOS δεν υπάρχει άλλο λειτουργικό . Τώρα για το άλλο που μου είπες να ενεργοποιήσω το ACHI από το BIOS δεν μπορώ να το βρω .


.....merged .....


tony88 δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το Silicon Sata Controller από το Bios.Έχω την A8N SLi Deluxe και η iatkos v7 δούλευε άψογα.Τα καλά νέα είναι ότι τρέχει αδιαμαρτύρητα και Snow Leopard αρκεί να καταφέρεις να βάλεις το Leo.

Πως θα το βρω στο BIOS ?

Δεν ξέρω αν βοηθάω αλλά το BIOS είναι phoenix .

SomniusX
09-28-2009, 11:40 AM
Video update..

Plex Media Center Application (http://www.youtube.com/watch?v=IgHeX04RiuQ)

Anemos2006
09-28-2009, 12:25 PM
Geia sas paidia eimai h Maria kai to Hardware tou PC mou einai....

1.Mainboard: Asus IPMTB-GS
2.Prozessor: Quardcore Intel Core i7 920 , 2900 Mhz
3.Graka: ATI Readeon HD 4650
5.Festplattentyp: Hitachi HDT721010SLA 360 (IDE) 1000GB
6.RAM: 3GB


Poia Version na balw????
euxaristw prokatabolika
Maria

excos
09-28-2009, 08:01 PM
@Bloodiator
Πολύ καλό το plex!!!!!!!!!!!


.....merged .....


@Maria
Οποια διανομη και να διαλεξεις πλεον πανω κατω εχουν τα ιδια.
Τωρα κατα την γνωμη μου ideneb η iatkos v7

cyberghoser1
09-29-2009, 05:55 AM
Geia sas paidia eimai h Maria kai to Hardware tou PC mou einai....

1.Mainboard: Asus IPMTB-GS
2.Prozessor: Quardcore Intel Core i7 920 , 2900 Mhz
3.Graka: ATI Readeon HD 4650
5.Festplattentyp: Hitachi HDT721010SLA 360 (IDE) 1000GB
6.RAM: 3GB


Poia Version na balw????
euxaristw prokatabolika
Maria

Μαρακι παντου εισαι βλεπω, δοκιμασε Snow Leopard αξιζει την προσπαθεια.

Anemos2006
09-30-2009, 08:16 PM
Geia sou koukle cyberghoser1 (http://www.infinitemac.com/../../member.php?u=13107) ti mou kaneis??

Gia pesmou poia version einai auth?? exw dwkimash thn iDeneb kai den ti dexete......mhpos prepei na alaksw kati sto BIOS?

SomniusX
09-30-2009, 08:19 PM
Καλησπέρα Μαρία κι από μένα..

Πρέπει να γυρίσεις στο bios να παίζει με SATA ACHI και αν δεν έχεις ide συσκευές κλείσε εντελώς τον controller.. επίσης κλείσε το virtualization και το c2 του cpu.

Το hpet στο bios να είναι 32bit αν βάλεις iDeneb ή iAtkos, αλλιώς 64bit αν πας για Snow Leopard

Όλα αυτά τα λέω χύμα αλλά άμα ψαχουλέψεις λιγάκι θα τα βρεις..

Υ.Γ. σήμερα πέρασα Snow από το αγορασμένο μου από τον iMac με έναν κορυφαίο boot cd με τα kext που ήθελα και είμαι πλέον κομπλέ, ήχο (alc888 με voodoohda 64bit), εικόνα (nvidia gts250), και όλα on, μόνο χωρίς dsdt και έχω ζοριλίκια στο sleep, και στο cmos reset.. (έχω κάνει save το cmos kαι το κα΄νω load κάθε φορά) :D :P

Anemos2006
09-30-2009, 09:44 PM
Kalkhspera Bloodiator.........ti kalos pou eisai euxaristw glyke mou, polu sumantikes......plhrofories.....mou anoikses ta matia.....to PC mou exei kai 32 kai 64, ara auto einai, fovame thn alaksw pola mesa sto BIOS kai meta den mporo na ta epanafero piso, mhpos exeis fotografies apo to BIOS tha sou eimoun eugnomon, mou ekane omos entuposh oti to kainourgio mou PC to opoio einai TURBO den dextike kamia version, tis katevasa sxedon olles.............to periergo einai oti to palio mou PC Pentium 4 intel dextrike mono mia version thn iDeneb v 1.6.1058 kai to euxaristw einai oti thn dexete plhros........kano kai to format kanonika.....mou leei oti teleiwse epituxws, paei gia restart kai meta pagonh......ara einai provlhma Hardware dokimasa me vanilia::::KAI DEN PETHXE::::::::::TI FTAIH TELIKA_,´´´???

SomniusX
09-30-2009, 10:23 PM
Όχι το ότι μετά το restart δεν μπαίνει δεν είναι αυτό, είναι ότι δεν μπορεί να γράψει στo mbr τον bootloader, θα πρέπει να μπεις με το dvd του installation και να εγκαταστήσεις τον chameleon v2 ή v1 ανάλλογα.. θέλει ψάξιμο και πολλά format.. αισίως έχω κάνει 17 σύνολο, ξέρω ακούγονται απίστευτα αλλά έτσι πάει..

Τώρα για το bios κράτα στην άκρη τις ρυθμίσεις σου πχ.. φωτογραφίζοντάς τες για να είσαι σίγουρη και δοκίμασε περίπου τα παρακάτω που είανι για gigabyte όμως motherboards, θέλει προσοχή Μαρία, αν δεν μοιάζει μια εντολή μην την αλλάξεις.. ψάξε στο http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/Main_Page στην λίστα με τα components της διανομές που θές να βάλεις π.χ. 10.5.5 ή 10.5.7 ή 10.5.8 ή το Snow 10.6.x και ανάλλογα τι έχεις εκεί έχει και links σε guides..

πάρε και μερικές εικόνες στο περίπου πως πρέπει να είναι για να bootάρει το Snow, 32bit για τα προηγούμενα.. κι αν δεν έχεις ide συσκευές, απενεργοποιείς τον controller δεν χρειάζεται αφού είναι όλα sata, ΕΑΝ είναι όλα sata

http://i30.tinypic.com/o0o001.jpg
http://i26.tinypic.com/2zhgzte.jpg
http://i32.tinypic.com/t83vvp.jpg
http://i30.tinypic.com/2w4h1l5.jpg
http://i26.tinypic.com/2pq846v.jpg
http://i27.tinypic.com/2d1a6fc.jpg
http://i25.tinypic.com/ieqy9u.jpg

Μόνο ΠΡΟΣΟΧΗ.. και προτείνεται καθαρός σκέτος δίσκος χωρίς άλλα λειτουργικά σε guid (gtp) και όχι mbr..

Anemos2006
09-30-2009, 10:46 PM
8a ta koitaksw ola me prosoxh........euxaristw fovame moipos ekana kapoio la8os me to Hardware kai parw ton la8os odhgo....

Auto to DVD pou mou edwse o cyberghoser1 (http://www.infinitemac.com/../../member.php?u=13107) to katevasa kai molis tora h8ela na to kapso se DVD kai blepw oti den einai iso , alla dmg, auto pos tha to ksapso telika???

Mac OS X Install DVD.dmg

cyberghoser1
10-01-2009, 07:48 AM
8a ta koitaksw ola me prosoxh........euxaristw fovame moipos ekana kapoio la8os me to Hardware kai parw ton la8os odhgo....

Auto to DVD pou mou edwse o cyberghoser1 (http://www.infinitemac.com/../../member.php?u=13107) to katevasa kai molis tora h8ela na to kapso se DVD kai blepw oti den einai iso , alla dmg, auto pos tha to ksapso telika???

Mac OS X Install DVD.dmg

Koukla mou kala eimai kai egw, elpizw kai esu to idio, loipon auto pou exw sto sig mou einai to retail image tou snow gia egatastasi, afto einai gia na to kaneis build mesa apo mac me to disk utility, egw proswpika to ekana se usb gia na exw panta ena etoimo egatastisimo snow me bootloader panw se periptosi pou ksekanw to install mou, den nomizw oti einai kalutera na ksekiniseis me distros opos iatkos ipc ideneb kai ola ta sinafi, gia sena nomizw einai kalitera na ksekiniseis me tin methodo 132boot disc me ena generic.iso pou tha kapseis se ena cd, ksekinas me auto, meta vazeis to snow dvd sou kai kaneis install, twra gia ta arxika kext pou tha xreiasteis auto exei na kanei me ti hardware exeis, vasika katevase apo http://www.kexts.com/ kapoia arxika kai koita kai sto http://superhai.com/darwin.html an kapia sou kanoun, einai kalitera na kaneis vanilla install para me distro giati etsi tha matheis grigora ti xreiazese kai ti oxi.

ps: AHCI einai kai oxi ACHI ;)

SomniusX
10-01-2009, 09:22 AM
Ρε c cyberghoser1.. ο σωστός σωστός τρόπος να βγάλεις κλόνο από δισκάκι στο disk utility είναι cd/dvd master που το βγάζει σε cdr ή άλλος.. έχω το retail και το θέλω backed up καταλαβαίνεις..

cyberghoser1
10-01-2009, 03:31 PM
Θες να κανεις κλονο το συστημα σου που ειναι εγκατεστημενο η το retail image του dvd εγκαταστασης? Αν μιλας για το συστημα σου τοτε χωρις δευτερη σκεψη το Super Duper ειναι κορυφη σε αυτο, κανει κλονο ολοκληρο το δισκο σου σε εναν εξωτερικο και δη bootable! Τωρα για το αλλο εγω απλα κατεβασα το dmg απο τα links που εχω στην υπογραφη μου και εκανα απλα restore σε ενα 8gb usb stick που εχω με τα σωστα kext και chameleon για να μπορω ανα πασα στιγμη να κανω νεα εγκατασταση εαν χρειαστει.

excos
10-31-2009, 10:00 AM
Περι snow leopard 10.6.1, παιδες που εχετε κανει εγκατασταση, η λειτουργια screen saver
δουλευει κανονικα? Διοτι στον μικρο μου Acer one, δεν ενεργοποιειται οταν βαζω χρονο εκκινησης.
Ενω λειτουργει με το test.
Καμια προταση περι fix του προβληματος?

SomniusX
10-31-2009, 10:50 AM
Εγώ τρέχω μια χαρά, μάλιστα το έχω βάλει στο πάνω αριστερά hotspot της οθόνης να ξεκινάει.. και είναι μόνο μια μαυρη εικόνα με την ώρα γιατί αυτό με βολεύει για screensaver..

έχω όμως rotating backgrounds κάθε 5 λεπτά!

Patatui
11-02-2009, 03:03 PM
θέλει ψάξιμο και πολλά format.. αισίως έχω κάνει 17 σύνολο,
lol....46 φορματ και snow με το τηλεσκόπιο τo βλέπω...γύρισα πάλι σε 5.8 μέχρι να πάρω Mac η να βγει κάνα έτοιμο patch για snow:D

SomniusX
11-02-2009, 03:34 PM
Κοίτα έστειλα τον δίσκο κοντά στα κόκκινα του s.m.a.r.t. για να πω ότι έχω μηχάνιμα και σε λίγο καιρό θα τον κλωνοποιήσω σε έναν ίδιο ολοκαίνουργιο γιατί δεν τον βλέπω να αντέχει..

είναι μανίκι οι πειραματισμοί!

excos
11-02-2009, 10:07 PM
Παιδες φημες λενε οτι ηρθε το τελος στα netbook με Atom cpu, με την καινουργια αναβαθμηση 10.6.2 οπως και 10.5.9, μια και ο καινουργιος πυρηνας δεν θα παιζει με αυτες τις cpu.
Κριμα μια και το Μικρο μου Acer one παιζει τελεια!!!!!!!

SomniusX
11-02-2009, 10:48 PM
Άρα δεν θα ανέβεις αδερφέ!

excos
11-02-2009, 11:52 PM
Και βεβαια θα ανεβω φιλε bloodiator μιας και αυτο ειναι ολο το παραμυθι με αυτο το λειτουργικο, αλλιως πας και αγοραζεις ενα μηχανακι Apple και ξεμπερδευεις.
Το μονο κακο στην υποθεση ειναι οτι εαν κανεις update και ο kernel δεν παιζει με αυτην την cpu, πας σε update εν μερη με pasifist η με τροποποιημενο kernel, αρα χαλας τον vanilla kernel και αυτο ειναι που μου την σπαει, διοτι και στο 10.5.8 & 10.6.1 αυτην την στιγμη παιζει με vanilla.


.....merged .....


Μολις εκανα update σε 10.6.2 στον μικρο μου acer one aoa 150 με την Ρωσικη βοηθεια του καινουργιου kernel και ολα πηγαν καλα.
Για ακομα μια φορα τα μικρα ζουν, παρα την προσπαθεια να τα σβησουν απο το χαρτη!!!

SomniusX
11-12-2009, 10:44 AM
Κι εγώ έτοιμος ήμουν αλλά θα το αφήσω γιατί από το change-log δεν βλέπω λόγο να ανέβω, δεν θα με help κάπου όπως και αυτό που λέει για το address book δεν το εντόπισα, άστο θα πω για λίγο καιρό γιατί πρέπει να προσθαφαιρέσω κάτι kext με σωστή σειρά και update μετά και δεν έχω χρόνο για παιχνίδια.. είμαι πάνω σε ένα project!

Ικαρος
11-26-2009, 11:27 PM
Καλησπέρα παιδιά
Είμαι καινούργιος στο thread και γενικά στον κόσμο των mac. Επίσης είμαι απελπισμένος και στα όρια αυτοκτονίας... :'(
Το πρόβλημά μου είναι το εξής:
Έχω ένα Advent 4211 (διαβάζω ότι είστε master αυτού του μηχανακίου...:P) και πριν 4 μέρες προσπάθησα να βάλω τα Osx Snow Leopard (windosx86.iso) μέσω ενώς εξωτερικού Sony Drive. Τα κατάφερα επιτυχώς και δούλεψαν. Μετά ήθελα να το κάνω να λειτουργήσει με Dual Bios και προσπάθησα να βάλω τα Windows 7. To κατάφερα αλλά εν μέρη. Τα 7 εγκαταστάθηκαν επιτυχώς αλλά για κάποιο λόγο δεν μου έβρισκε τα προεγκατεστημένα OSX. Έκανα Format τον σκληρό και προσπάθησα να ξαναεγκαταστήσω τα OSX πρώτα διότι στο Advent για να λειτουργήσει το Dual Bios πρέπει πρώτα να εγκατασταθούν τα OSX και μετά τα windows (τουλάχιστον έτσι διάβασα). Αλλά από εκέινη την στιγμή την ώρα που πάω να κάνω boot από το DVD των OSX μου βγάζει το εξής μύνημα: system config file ' com.apple.boot.S/Library/Preferences/SystemConfiguration/com.apple.Boot.plist' not found Έχω δοκιμάσει να ξαναβάλω τα windows (εγκατέστησα και τα 7 και τα XP) μπας και κάτι έγινε με τα boot drivers αλλά τίποτα... έκανα φορμάτ όλον τον δίσκο και ξαναπροσπάθησα να εγκαταστήσω τα OSX αλλά πάλι το ίδιο μύνημα. Έκαψα καινούργιο DVD με το windosx86.iso μπας και είχε πρόβλημα το προηγούμενο αλλά τα ίδια. Μέχρι που έκανα bootable ένα stick μου μπας και φταίει το drive αλλά δεν έφταιγε. Τελικά διάβασα σε διάφορα forum γι' αυτό το πρόβλημα άπειρες ώρες (είπαμε είμαι noob στα mac) και κατέληξα στο Gnome Partition Editor (ή αλλιώς Gparted) το οποίο σε πολλούς φάνηκε να διορθώνει αυτό το πρόβλημα... Δυστυχώς εγώ δεν μπόρεσα να το διορθώσω και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το GParted διορθώνει αυτό το πρόβλημα σε ήδη εγκατεστημένα OSX και όχι σε μηχανήματα που εμφανίζεται πριν τα εγκαταστήσεις...

Αυτό είναι το ιστορικό και από εδώ και πέρα στηρίζομαι σε οποιαδήποτε λύση...
Είμαι ανοικτός σε προτάσεις και να ακούσω οτιδήποτε έχω κάνει λάθος Είμαι απελπισμένος!! Θα σώσετε έναν συμπολίτη σας από την αυτοκτονία...:mad:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όλους.

excos
11-27-2009, 12:03 PM
Φιλε Ικαρε καλως ορισες στην παρεα και πιστευω οτι υπαρχει λυση μιας και το μηχανακι που εχεις ειναι το ποιο συμβατο που υπαρχει για το os x για seven ουτε λογος.
Κατι πρεπει να εχεις κανει στο bios για να σου κανει αυτα τα νερα με το μηνυμα αυτο?

Ξεκινατο απο την αρχη και ακολουθα τα παρακατω:

this guide will show you how to create a windows 7 and snow leopard dual boot with chameleon bootloader as the partition selecter, thats right, no ugly easybcf or whatever its called.

what you will need:

1. snow leopard usb patched with netbookmaker or snow leopard dvd with netbookcd
2. windows 7 usb or dvd
3. a mini 9 or 10v

the method:


1. backup your stuff since you are going to reformat

2. (launch windows 7

3. press Shift+fn+f10

4. this will launch command prompt

5. type in the following

diskpart (windows partition manager)
select disk 0 (this selects your main hard disk)
clean (this will format it)
convert GPT (this converts it to GPT [mac partition table])
create partition EFI size=200 (creates efi partition)
create partition primary size=xx (this is your mac partition, replace xx with the size you
want it to be in megabytes)
create partition primary size=xx (this is your windows partition, replace xx with size)
select partition 3 (this selects your windows partition)
format fs=ntfs quick (this formats it)
assign letter c (tricks windows into installing here)



6. now turn off your computer and boot into mac os x installer

7. run disk utility from utilitys or tools on the top

8. select the first partition, under the erase tab, erase it as mac os x extended (journaled)

9. quit disk utility and install mac os x to the partition you just erased

10. after its done, boot into os x and run netbookinstaller, select install chameleon bootloader, install 10v extensions and create custom dstd (of what ever its called)

11. after it finishes,turn off the mini and load windows 7 installer

12. install to the 3rd partition

13. after the install is done and you got a fully working windows desktop, turn of your mini, put in mac os x installer usb, but when the chameleon bootloader comes up, press any button and select your hard drive (the one with an apple sign on it)

13. open terminal and type

sudo -s
(enter your password)
fdisk -e /dev/rdisk0
p
f 2
w
y
q

14. now thats done, when you reboot your computer you will see a beutifull chameleon bootloader screen, and if you press any button, it will have you select either windows or mac os x

Patatui
11-27-2009, 02:03 PM
δοκίμασε να εγκαταστήσεις πρωτα τα 7 μετα το snow και πέρασε chameleon Bootloader στο partition του mac μεσο mac;)...

SomniusX
11-27-2009, 02:35 PM
Βάλε τα 7 να υπάρχουν και ετοίμασε τον δίσκο για τα δύο λειτουργικά έτσι..

Να έχεις εύκαιρο τον εξωτερικό με το osx που μπορείς να τον bootάρεις με ένα chameleon cd, ώστε να μπεις μέσα να κάνεις ότι άλλες απαραίτητες ρυθμίσεις και να πετάξεις το σύστημα από τον εξωτερικό ή dl-dvd στο partition στον μέσα δίσκο, πέρνα μετά τον chameleon bootloader ώστε να βλέπει και τα δύο λειτουργικά και θα είσαι οκ..

Επίσης σου προτείνω 100 ή 200mb πρώτο primary partition που θα το κάνεις μετά τα 7 όχι πριν τα 7 bootable ώστε να μπουν chameleon, EFI κλπ..

Ικαρος
11-27-2009, 11:59 PM
Παιδιά συγνώμη για το πρήξιμο και για την ασχετοσύνη αλλά έχω ερωτήσεις... Καταρχήν Κυριάκο και Bloodiator ευχαριστώ για τις συμβουλές. Κατά συνέχεια Κυριάκο αν και το είχα κάνει ξαναέκανα αυτό που είπες (έκανα 2 sectors από τους οποίους στον πρώτο εγκατέστησα τα 7) αλλά συνεχίζει να μου βγάζει το μύνημα system config file ' com.apple.boot.S/Library/Preferences/SystemConfiguration/com.apple.Boot.plist' not found (το είπα και στο προηγούμενο μύνημα αλλά μάλλον δεν ήμουν σαφής). Οπότε το θέμα είναι στα boot drivers των OSX.
Όπου περνάω στον Bloodiator.... Για να το πω απλά δεν κατάλαβα Χριστό...χεχε Το Chameleon το διάβασα πρώτη φορά από εσάς παιδιά εδώ οπότε δεν ξέρω τι παίζει με αυτό. Θα το εκτιμούσα αν γινόσουν λίγο πιο αναλυτικός...
Ευχαριστώ και πάλι για την κατανόηση και συγνώμη για το πρήξιμο!

SomniusX
11-28-2009, 11:24 AM
Το chameleon θέλει να το βάλεις σε ένα μικρό partition πρώτο κατά προτίμηση στο κόψιμο των partition.. μετά θα κάνεις bootable αυτό που πάει για τα 7, περνάς τα 7 και χρησιμοποιείς των 7 το partition για boot, μπαίνεις με τον εξωτερικό κάνεις ότι κάνεις στο εσωτερικό osx partition εγκαταστάσεις κλπ.. μετά θα μπεις με ένα εργαλείο σαν το ultimate boot cd ή το hirens boot cd ή με άλλο tool να κάνεις το 1ο το μικρό το partition bootable ώστε να μπει ο chameleon, αφού έχουμε το 1ο το μικρό για boot το 2ο με τα 7 και το 3ο με το osx όπως και τον εξωτερικό με osx.. το μόνο που θέλουμε είναι να κάνουμε τον εσωτερικό δίσκο να bootάρει, εκεί μπαίνεις με τον εξωτερικό και εγκαθαστείς τον τελευτα;ίο chameleon στο μικρό partition (1ο) ώστε μιας και είναι bootable θα ξεκινάει θα βλέπει τα άλλα και στον ανάλλογο φάκελο Extras εκεί είτε στο osx partition θα έχεις τα kext που χρειάζεσαι ή κάποιο dsdl για να ξεκινάει έτσι ώστε να βλέπει τα hardware parts σου! :D

Στα λέω λίγο πρόχειρα απλά να καταλάβεις την διαδηκασία και τι κάνει ο chami, βασικά bootάρει και φορτώνει μερικά kext πριν το boot του λειτουργικού που βοηθάνε!

Ικαρος
11-28-2009, 05:31 PM
Άρα για να δω αν το κατάλαβα σωστά... Πρώτα θα χωρίσω 3 partitions στον εσωτερικό (1ο για chameleon, 2o για τα 7 και 3ο για OSX). Θα περάσω πρώτα τα 7 και θα κάνω boot με αυτά. Θα περάσω τα OSX στον εξωτερικό που μου είπες να έχω πρόχειρο. Από αυτόν θα μπω και θα κάνω εγκατάσταση τα OSX στον εσωτερικό. Μετά θα χρησιμοποιήσω ένα από αυτά τα εργαλεία για να κάνω το 1o partition bootable για να βάλω τον chameleon. Αφού το κάνω μπαίνω με τον εξωτερικό και εγκαθιστώ την τελευταία έκδοση chameleon στο 1ο partition και μετά αν το έπιασα σωστά θα μπορώ να διαλέγω με ποιο πρόγραμμα θα κάνω boot...

Oρθά δάσκαλε;; :P

SomniusX
11-28-2009, 05:51 PM
okiez! :D mια χαρά ακούγεται! :D :P

eski
11-28-2009, 09:34 PM
Μαλακιες ακουγεται αφου δεν του εξηγει κανεις τον τροπο αναλυτικα
To λοιπον, θα σου πω τον τροπο που το εκανα στο δικο μου Advent 4211
εσυ απλα κανε copy paste

Kανεις Boot με win7 (cd ή usb) επιλεγεις repair->command prompt οπου δινεις
diskpart.exe
list disk
select disk 0 (οδισκοςσου αφουδενεχειαλλονείναιο 0)
clean
convert GPT
create partition EFI size=200
create partition primary size=60000 ((σεΜΒ) OSX>εβαλα 60GB από 111 GB)
create partition primary size=50000((σε ΜΒ) Win7>εβαλα 50GB από 111 GB)
list partition (a * θαφαινεταιτο partition οπουθαβαλουμεμετατα Win7 )
format fs=ntfs quick
exit
exit

Kανε αυτο, μετα κανε την εγκατασταση συμφωνα με τον οδηγο αυτον (http://www.infinitemac.com/f83/vanilla-snow-leopard-msi-u100-advent-4211-t4182/)
Ριξε μια ματια στον οδηγο μου αυτου (http://www.infinitemac.com/f83/snow-leopard-win7-dual-boot-on-dell-xps-t4828/) ωστε να δεις τι πρεπει να κανεις στο τελος


Ουυυσττττ.. παλιοσκυλα..

SomniusX
11-28-2009, 10:15 PM
Μαλακιες ακουγεται ....
Ουυυσττττ.. παλιοσκυλα..

Κάντου μια επίσκεψη τότε ρε bro και fixαρέ το στα μπαμ! Έπρεπε να φύγω και έδωσα quick reply. kill me.. ααααααααα...

eski
11-28-2009, 10:20 PM
Kαλα μη με βαρας πλακιτσα του εκανα..

Ικαρος
11-30-2009, 01:16 AM
Παίδες παίδες μην μαλώνετε. Όλους τους ακούω! :) Λοιπόν αγαπητέ Bloodiator Ξεκίνησα με το δικό σου αφού είχα δει πρώτα το Reply σου. Όλα καλά μέχρι το σημείο που εγκατέστησα και τα 7 (έκανα partitions, εγκατέστησα τα 7 και έχω έτοιμο εξωτερικό). Αλλά τώρα πως θα κάνω εγκατάσταση τα OSX στον εξωτερικό αφού το πρόβλημά μου έιναι ότι δεν μου bootαρει το CD Εγκατάστασης των OSX;

Ερώτηση: Μπορώ να τα κάνω εγκατάσταση στον εξωτερικό από άλλον υπολογιστή και μετά να τον συνδέσω στο netbook ή θα υπάρχουν προβλήματα;

Περιμένω απάντηση και μέχρι τότε ξεκινάω με την διαδικασία του φίλτατου Eski. Με το που έχω νέα θα σας ενημερώσω. Και για ακόμη μια φορά ευχαριστώ για την βοήθεια και την κατανόηση!


.....merged .....


Φίλε Eski προσπάθησα αυτό που λες. Έκανα repair ακολούθησα τις εντολές για commant prompt και έφτασα στον οδηγό που μου έστειλες... Αυτός έλεγε να δημιουργήσω ένα usb OSX για να εγκαταστήσω τα OSX. Το θέμα είναι ότι δεν έχω mac ούτε και πουθενά αλλού τα osx... Το advent 4211 είναι το πρώτο πράγμα που θα είχα με εγκατεστημένα OSX αν δούλευαν τα boot drivers.

ΥΓ: Το πρόβλημά μου δεν έιναι πως θα κάνω Dual BIOS αλλά πως θα διορθώσω το πρόβλημα που δεν bootαρει το OSX cd εγκατάστασης για να καταφέρω να εγκαταστήσω τα OSX επιτέλους...

Οπότε αδιέξοδο και στην δικιά σου συμβουλή και περιμένω ενημέρωση!
Ευχαριστώ

Patatui
11-30-2009, 12:22 PM
φιλε βαλε σε ενα part των 15 GB iDeneb και κανε την εγκατασταση απο εκει;)

Ικαρος
11-30-2009, 02:15 PM
Κυριάκο μπορώ να το βάλω σε stick το ideneb ή πρέπει σε Partition του σκληρού; (όχι τίποτα άλλο απλά πλησιάζω αισίως τα 100 φορμάτ...:P)

SomniusX
11-30-2009, 04:07 PM
Το σίγουρο αυτό που θες θα το βάλεις μέσα σε partition αυτό που θα κάνεις δουλειά θα το βάλεις όπου θες είτε stickάκι ότι θε έξω..

τώρα να πω κι εγώ γιατί βλέπω ότι παιδεύεστε.. εγώ ακολούθησα έναν άλλο τρόπο χωρίς άλλη εγκατάσταση και έχω το δικό μου .. check this out (http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=187906) είμαι με το ίδιο nickname εκεί!