PDA

View Full Version : Mac OS 10.6 on HP Pavilion DV5


kosvek
01-15-2010, 08:54 AM
Καλημέρα και μπράβο για το Ελληνικό mac forum.
Είμαι νέος στο Mac os και καιρό τώρα προσπαθώ να το εγκαταστήσω στο laptop μου. Μια δεν δουλεύει το touch pad μια το πληκτρολόγιο, για το wireless ούτε λόγος κλπ.
Δοκίμασα αρχικά με το Rebel EFI μιας και διαθέτω το αυθεντικό DVD Snow Leopard 10.6. Αποτυχία. Το ίδιο και με το Empire EFI. Με αυτό η εγκατάσταση ολοκληρώνεται κανονικά, και το laptop ξεκινάει κανονικά. Μετά όμως από την εγκατάσταση του MyHack, δεν λειτουργεί πληκτρολόγιο, touch pad.
Κάθε βοήθεια δεκτή.
Ευχαριστώ

SomniusX
01-15-2010, 10:54 AM
Καλημέρα και σε σένα φίλε μου Kosvek!

Πήρα το θάρος και σε μετέφερα σε νέο thread για να μπορέσουμε να συζητήσουμε το θέμα σου χωρίς να μπλεχτούμε στα Ελληνικά για το Snow Leopard!

Λοιπόν, οι λύσεις Rebel & Empire εγώ δεν τις προτιμώ καθόλου, ο καλύτερος τρόπος για μένα μιας κι έχεις το retail, είναι ναι μεν ένα usb για να bootάρει, αλλά απλά όλα είναι βασισμένα το boot 123. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι με μια απλή αναζήτηση στο net να δεις ποια kext χρειάζεσαι για το μηχανάκι και δυστυχώς για να φτιαχτεί σωστά το usbάκι για το boot θα χρειαστείς έναν άλλο υπολογιστή που να τρέχει OSX.. Έτσι θα έχεις ένα bootable usb που θα βλέπει το dvd είτε άλλα parittions και θα φορτώνει τα κατάλληλα kext για το μηχάνιμά σου.

Μιας και έχεις τουλάχιστον σύστημα με τα όσα προβλήματα που αναφέρεις όμως μπορεί με λίγο κόπο (δεν γνωρίζω βέβαια τι είναι αυτό το MyHack που αναφέρεις, πες μου περισσότερα), να περάσεις τον Chameleon 2 με τα σωστά Kext και kextcache στο Extra ώστε να bootάρεις σωστά..

Μετά είναι και το DSDT που θα πρέπει να κάνεις extract/fix/re-compile και το μηχανάκι σου θα παίζει τζιτζί!

Τώρα το DV5 που έχεις θα ήθελα να μας πεις περισσότερα πράγματα για αυτό.. είναι το dv5-1190eg ? αν ναι τότε το link εδώ (http://bit.ly/7TwQrP).
Εάν όμως έχεις το dv5295ea θα βρεις πληροφορίες εδώ (http://bit.ly/8lXC21)

Τώρα αυτό που έχεις να κάνεις είναι να μοιραστείς μαζί μας περισσότερες πληροφορίες για το εργαλείο σου!!

Περιμένουμε!

kosvek
01-15-2010, 12:03 PM
Καλημέρα και σε σένα φίλε μου Kosvek!

Πήρα το θάρος και σε μετέφερα σε νέο thread για να μπορέσουμε να συζητήσουμε το θέμα σου χωρίς να μπλεχτούμε στα Ελληνικά για το Snow Leopard!

Λοιπόν, οι λύσεις Rebel & Empire εγώ δεν τις προτιμώ καθόλου, ο καλύτερος τρόπος για μένα μιας κι έχεις το retail, είναι ναι μεν ένα usb για να bootάρει, αλλά απλά όλα είναι βασισμένα το boot 123. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι με μια απλή αναζήτηση στο net να δεις ποια kext χρειάζεσαι για το μηχανάκι και δυστυχώς για να φτιαχτεί σωστά το usbάκι για το boot θα χρειαστείς έναν άλλο υπολογιστή που να τρέχει OSX.. Έτσι θα έχεις ένα bootable usb που θα βλέπει το dvd είτε άλλα parittions και θα φορτώνει τα κατάλληλα kext για το μηχάνιμά σου.

Μιας και έχεις τουλάχιστον σύστημα με τα όσα προβλήματα που αναφέρεις όμως μπορεί με λίγο κόπο (δεν γνωρίζω βέβαια τι είναι αυτό το MyHack που αναφέρεις, πες μου περισσότερα), να περάσεις τον Chameleon 2 με τα σωστά Kext και kextcache στο Extra ώστε να bootάρεις σωστά..

Μετά είναι και το DSDT που θα πρέπει να κάνεις extract/fix/re-compile και το μηχανάκι σου θα παίζει τζιτζί!

Τώρα το DV5 που έχεις θα ήθελα να μας πεις περισσότερα πράγματα για αυτό.. είναι το dv5-1190eg ? αν ναι τότε το link εδώ (http://bit.ly/7TwQrP).
Εάν όμως έχεις το dv5295ea θα βρεις πληροφορίες εδώ (http://bit.ly/8lXC21)

Τώρα αυτό που έχεις να κάνεις είναι να μοιραστείς μαζί μας περισσότερες πληροφορίες για το εργαλείο σου!!

Περιμένουμε!

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.
Κατ'αρχήν το μηχάνημά μου είναι το DV5-1145ev και παραπάνω χαρακτηριστικά έχω στην υπογραφή μου. Έχω εγκαταστήσει το snow leopard σε ένα άλλο desktop PC με το Empire EFI και λειτουργεί μια χαρά. Το MyHack το βρίκα μέσα στο ISO CD του Empire EFI. Από ότι κατάλαβα κάνει τη δουλειά του boot loader γιατί μετά την εγκατάστασή του το λειτουργικό ξεκινά μια χαρά, αλλά με τα προβλήματα που προανέφερα. Αν πχ βάλω USB ποντίκι δουλεύει, αλλά δεν δουλεύει το touchpad, το ίδιο και με το πληκτρολόγιο. Με εξωτερικό πληκτρολόγιο δουλεύει.
Θέλω να ρωτήσω μετά την εγκατάσταση του λειτουργικού μπορώ να εγκαταστήσω τον Chameleon 2 για bootloader;
Ευχαριστώ

SomniusX
01-15-2010, 12:06 PM
Μπορείς να τον εγκαταστήσεις, αλλά αφού bootάρει το σύστημα θέλω να μου πεις υπάρχει το /Extra το φακελάκι στον κεντρικό δίσκο σου?

Αν ναι μέσα του υπάρχει ο φάκελος Extensions ? Αν ναι μέσα τι έχει..

ΤΟ θέμα του touchpad σίγουρα θα χρειαστείς το voodoops2 kext αλλά πρέπει να ρίξω μια καλύτερη ματιά στο μηχανάκι σου για να δω τι ακριβώς έχει, θα δω τους drivers που δίνει η HP για τα windows για να καταλάβω ποιο touchpad έχεις.. πιθανόν δεν βλέπει και το keyboard γιατί θα είναι συνδεμένο στο σύστημα σαν ps2 device, και θα χρειαστεί κι εκεί το προαναφερθέν kext..

θα τα βρούμε υπομονή, τα δύσκολα περάσανε!

Άντε και με καλό dsdt για sleep! :)

kosvek
01-15-2010, 11:07 PM
Μπορείς να τον εγκαταστήσεις, αλλά αφού bootάρει το σύστημα θέλω να μου πεις υπάρχει το /Extra το φακελάκι στον κεντρικό δίσκο σου?

Αν ναι μέσα του υπάρχει ο φάκελος Extensions ? Αν ναι μέσα τι έχει..

ΤΟ θέμα του touchpad σίγουρα θα χρειαστείς το voodoops2 kext αλλά πρέπει να ρίξω μια καλύτερη ματιά στο μηχανάκι σου για να δω τι ακριβώς έχει, θα δω τους drivers που δίνει η HP για τα windows για να καταλάβω ποιο touchpad έχεις.. πιθανόν δεν βλέπει και το keyboard γιατί θα είναι συνδεμένο στο σύστημα σαν ps2 device, και θα χρειαστεί κι εκεί το προαναφερθέν kext..

θα τα βρούμε υπομονή, τα δύσκολα περάσανε!

Άντε και με καλό dsdt για sleep! :)

Λοιπόν ακολουθώντας τα παραπάνω link κατάφερα να κάνω σχεδόν τα πάντα να παίξουν. Ήχος, πληκτρολόγιο, touchpad εκτός από την πίεση με το δάκτυλο αντί για αριστερό κλικ, εξωτερικό monitor, USB θύρες κλπ. Το πρόβλημα που μένει είναι με τo WiFi. Eπίσης δεν νομίζω ότι έχει ενεργοποιηθεί ο 3d accelerator της nvidia geforce 9600 GT. Όταν πηγαίνω στο Dashboard να κάνω add κάποιο applet δεν βλέπω το κυματιστό στην οθόνη. Πάντως αναλύσεις και οθόνες τα είδε μια χαρά μετά την εγκατάσταση του EFI string.

SomniusX
01-15-2010, 11:29 PM
Μήπως η wifi σου δεν υποστηρίζεται από κάποιο stock ή h4cked kext ?

το ίδιο πρόβλημα είχε ο φίλος Lays, αλλά με Ethernet, οι Intel κάρτες δεν παίζουν όλες.. θέλει ψάξιμο

edit : αν ήταν RT (RaLink) θα έπαιζε με το utility.. still looking "if"

edit 2 : υπάρχουν εδώ http://code.google.com/p/iwidarwin/updates/list μήπως το φτιάξουν..

edit 3 : το πιο πιθανό βλέπω να την αλλάζεις με μια άλλη συμβατή (πιθανό κόστος από 10-20€ στο eBay)

kosvek
01-15-2010, 11:40 PM
Μήπως η wifi σου δεν υποστηρίζεται από κάποιο stock ή h4cked kext ?

το ίδιο πρόβλημα είχε ο φίλος Lays, αλλά με Ethernet, οι Intel κάρτες δεν παίζουν όλες.. θέλει ψάξιμο

edit : αν ήταν RT (RaLink) θα έπαιζε με το utility.. still looking "if"

edit 2 : υπάρχουν εδώ http://code.google.com/p/iwidarwin/updates/list μήπως το φτιάξουν..

edit 3 : το πιο πιθανό βλέπω να την αλλάζεις με μια άλλη συμβατή (πιθανό κόστος από 10-20€ στο eBay)

ok θα το ψάξω και θα επιστρέψω με νεότερα. Κάπου πήρε το μάτι μου ότι ίσως χρειάζεται αναβάθμιση το BIOS. Ευχαριστώ πολύ.

Dejangs
01-16-2010, 01:09 AM
Φιλε εγω εχω το HP DV5 1130ev και οταν βρω χρονο συντομα θα του περασω SL. Πολυ καλο laptop. Η Intel 5100 Wi-fi δεν υποστηριζεται, το εχω ψαξει προκαταβολικα. Αν και υπαρχουν καποια groupakia που προσπαθουν να τη σπασουν η καλυτερη λυση ειναι να αλλαξεις wi-fi. Δεν ξερω ποια...τα παιδια εδω μου ειχαν προτεινει και μενα παλαιοτερα σε περιπτωση που το ανοιγα.

Επισης εαν δεν σου κανει κοπο οταν πλεον εχεις τελειωσει, γραψε ενα μικρο guide για το ΤΙ χρησιμοποιησεις ωστε να υπαρχει ενα ελληνικο post για HP DV5 οδηγος για πολλους απο εμας που δεν το εχουμε ψαξει ακομα.:rolleyes:

Good luck!

SomniusX
01-16-2010, 01:11 AM
Ναι συμφωνώ με τον Dejangs αν δεν κάνει κόπο παιδιά, κάθε επιτυχία σχολαστικά γραμμένη βήμα βήμα για τους μελλοντικούς πλεούμενους!

kosvek
01-16-2010, 08:29 AM
Φιλε εγω εχω το HP DV5 1130ev και οταν βρω χρονο συντομα θα του περασω SL. Πολυ καλο laptop. Η Intel 5100 Wi-fi δεν υποστηριζεται, το εχω ψαξει προκαταβολικα. Αν και υπαρχουν καποια groupakia που προσπαθουν να τη σπασουν η καλυτερη λυση ειναι να αλλαξεις wi-fi. Δεν ξερω ποια...τα παιδια εδω μου ειχαν προτεινει και μενα παλαιοτερα σε περιπτωση που το ανοιγα.

Επισης εαν δεν σου κανει κοπο οταν πλεον εχεις τελειωσει, γραψε ενα μικρο guide για το ΤΙ χρησιμοποιησεις ωστε να υπαρχει ενα ελληνικο post για HP DV5 οδηγος για πολλους απο εμας που δεν το εχουμε ψαξει ακομα.:rolleyes:

Good luck!

εντάξει παιδιά έχω σκοπό να το κάνω γιατί με έχει παιδέψει πολύ το θέμα. Μόλις τελειώσω με όλα αυτά. Θέλω να ρωτήσω πως θα καταλάβω αν η κάρτα γραφικών είναι πλήρως ενεργοποιημένη. π.χ. 3D δεν ξέρω αν υποστηρίζει. Έχω εγκαταστήσει χειροκίνητα την 9600 GT 512M με το EFI string, βλέπει κανονικά τις αναλύσεις τόσο του laptop όσο και του external monitor samsung 22' αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι έχει 3D acceleration, επειδή όταν κάνω add κάποιο applet δεν έχω το εφε του κύματος στην οθόνη. Χρειάζεται να κάνω τίποτα άλλο enable πουθενά αλλού;

Στο About This Mac παίρνω:

nVidia GeForce 9600 GT:

Chipset Model: nVidia GeForce 9600 GT
Type: GPU
Bus: PCIe
PCIe Lane Width: x16
VRAM (Total): 512 MB
Vendor: NVIDIA (0x10de)
Device ID: 0x0649
Revision ID: 0x00a1
ROM Revision: nVidia GeForce 9600 GT OpenGL Engine [EFI]
Displays:
Display:
Resolution: 1280 x 800
Pixel Depth: 32-Bit Color (ARGB8888)
Mirror: Off
Online: Yes
SyncMaster:
Resolution: 1680 x 1050 @ 60 Hz
Pixel Depth: 32-Bit Color (ARGB8888)
Main Display: Yes
Mirror: Off
Online: Yes
πουθενά αλλού;

SomniusX
01-16-2010, 08:36 AM
Μπορεί να χρειάζεται κάποιο injector.. Θα το κοιτάξω..

Dejangs
01-16-2010, 04:24 PM
Πανω σ'αυτο θυμηθηκα να ρωτησω κατι..
Στο SL δεν θυμαμαι ακριβως πως εφτιαξα τη καρτα γραφικων ( 8600 GT 512 MB). Απ'οτι βλεπω τωρα nvkush.
Απλα προσφατα επειδη παρατηρησα οτι εμφανιζε την VRAM σαν 256 μπηκα στα contents του nvkush.kext και πειραξα ενα key για να την εμφανιζει ως 512. (ειχα μπει και στη σελιδα που εχει ψαχωντας στο google τι ειναι)
Τι ακριβως κανει ομως αυτο;
Εαν ειχα ενεργοποιημενα τα graphics απο efi strings μεσω του efi studio θα υπηρχε καποια διαφορα ή ειναι το ιδιο;

edit : το διατυπωσα καλυτερα γιατι ετσι οπως το εγραψα στην αρχη ουτε εγω θα το καταλαβαινα αν το διαβαζα ;p

kosvek
01-17-2010, 08:47 AM
Καλημέρα
Παρατήρησα ότι είτε βάλω στο com.apple.Boot.plist το EFI string της κάρτας γραφικών είτε όχι δεν αλλάζει τίποτα. Τα μόνα που πήραξα είναι τα NVDANV40Hal.kext
NVDANV50Hal.kext
NVDAResman.kext
Βάζοντας <key>IOPCIPrimaryMatch</key>
<string>0x064910de</string>
και στα τρία. Έτσι βλέπω τουλάχιστον το εξωτερικό monitor, καθώς και αυτό του φορητού με τις σωστές αναλύσεις. Δεν έχω όμως το 3D acceleration γιατί δεν έχει φορτωθεί σωστά ο driver της κάρτας. (nVidia 9600 GT 512M).

Αυτό σημαίνει ότι το OSX86Tools δεν μου δίνει το σωστό EFI string ή για κάποιο άλλο λόγο το SL το αγνοεί.

SomniusX
01-17-2010, 09:00 AM
Μπορείς να γράψεις κι εσύ μόνος σου το EFI String.. π.χ. στο δικό μου έγραψα μόνος μου και το πήρε με την μία..

δες

http://snaps.hellasproject.com/Mac_Pro-20100117-095930.png
τα υπόλοιπα τα είδε μόνο του και όλα παίξανε.. αρκεί που έγραψα, προφανώς το σωστό string!

kosvek
01-17-2010, 09:23 AM
Μπορείς να γράψεις κι εσύ μόνος σου το EFI String.. π.χ. στο δικό μου έγραψα μόνος μου και το πήρε με την μία..

δες

http://snaps.hellasproject.com/Mac_Pro-20100117-095930.png
τα υπόλοιπα τα είδε μόνο του και όλα παίξανε.. αρκεί που έγραψα, προφανώς το σωστό string!

Μήπως δεν τα έκανα σωτά;
Η διαδικασία που ακολούθησα είμαι η παρακάτω:
Αφού έφτιαξα τα NV*.kexts έτρεξα το OSX86Tool και επειδή δεν περιλάμβανε την κάρτα μου πήγα custom, έγραψα nVidia GeForce 9600 GT έπειτα επέλεξα VRAM 512, μετά NVCAP VGA / DVI-I και έκανα copy/pase το hex string που έβγαλε μέσα στο com.apple.Boot.plist. Μετά restart. Βλέπω αναλύσεις monitor αλλά όχι 3D efe.

kosvek
01-20-2010, 08:47 AM
Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Από DSTP μέχρι και εγώ δεν ξέρω τι. Δεν λέει να παίξει η 9600 GT με τίποτα 3D accelerate (CI/QE no enable). Αν κάποιος έχει καμια ιδέα ευπρόσδεκτη.

SomniusX
01-20-2010, 11:03 AM
Είναι DSDT όχι P !! :P

θα κοιτάξω γιατί δεν την γουστάρει την 9600 σου, μπορεί να χρειάζεσαι κάποιου είδους injector για την nvidia όπως το είχα δει παλιά, nvinject..

Excos τι λες?

Dejangs
01-20-2010, 02:26 PM
kosvek ταινιες μπορεις να δεις;

kosvek
01-20-2010, 03:57 PM
kosvek ταινιες μπορεις να δεις;

-Όχι. Βγάζει λάθος. A valid video could not be found for playback. [-70017]

Αυτό έχει να κάνει με το πρόβλημα μου;

Dejangs
01-20-2010, 04:16 PM
Εαν χρησιμοποιεις σωστο player με codecs και αρνειται να παιξει movie τοτε οντως δεν εχεις CI/QE * και πρεπει οπωσδηποτε να βρεις λυση γιατι δεν γινεται ετσι. Απλα υπηρχε μια πιθανοτητα να μην κανει τα γραφικα effects μονο, που κανει στο dashboard που δεν ειναι και τπτ δλδ αλλα ετσι ναι υπαρχει προβλημα.
NVKush εχεις δοκιμασει; Δεν ξερω λεπτομερειες για τη καθε μεθοδο αν διαβασεις και πιο πανω εχω και εγω πολλες αποριες γυρω απο graphics αλλα εγω αυτο ειχα βαλει και ειχα γραφικα σε SL.

Επισης εχεις δοκιμασει να βγαλεις οτιδηποτε υπαρχει αυτη τη στιγμη (efi/injector κλπ) και να το αφησεις ετσι ωστε να μην αναγνωρισει τπτ ως graphic card ; Μηπως δλδ ενω κανεις αλλαγες, δεν βγαζεις σωστα οτι εχει πανω και αρνειται να δει τα επομενα;

kosvek
01-20-2010, 04:23 PM
Εαν χρησιμοποιεις σωστο player με codecs και αρνειται να παιξει movie τοτε οντως δεν εχεις CI/QE * και πρεπει οπωσδηποτε να βρεις λυση γιατι δεν γινεται ετσι. Απλα υπηρχε μια πιθανοτητα να μην κανει τα γραφικα effects μονο, που κανει στο dashboard που δεν ειναι και τπτ δλδ αλλα ετσι ναι υπαρχει προβλημα.
NVKush εχεις δοκιμασει; Δεν ξερω λεπτομερειες για τη καθε μεθοδο αν διαβασεις και πιο πανω εχω και εγω πολλες αποριες γυρω απο graphics αλλα εγω αυτο ειχα βαλει και ειχα γραφικα σε SL.

Επισης εχεις δοκιμασει να βγαλεις οτιδηποτε υπαρχει αυτη τη στιγμη (efi/injector κλπ) και να το αφησεις ετσι ωστε να μην αναγνωρισει τπτ ως graphic card ; Μηπως δλδ ενω κανεις αλλαγες, δεν βγαζεις σωστα οτι εχει πανω και αρνειται να δει τα επομενα;

Όντος έχω δοκιμάσει διαγράφοντας όλα τα NV*.* kexts. Κάνοντας επανεκίνηση μπαίνει σε απλό vga mode 1024x748 ενώ η κανονική ανάλυση είναι 1280χ800. Επίσης βλέπει 32Μ από τη μνήμη της κάρτας. Μόλις φτιάξω τα kexts με το id της κάρτας 0x064910de και με το EFI string στο com.apple.Boot.plist βλέπει τη σωστή ανάλυση και το εξωτερικό μονιτορ.

Dejangs
01-20-2010, 04:28 PM
Κατσε γιατι μπερδευτηκα..
Απο που διαγραφεις τα NVKexts ;
Αν ενοεις απο το System/Library/Extensions που εχει απο default το συστημα νομιζω οτι κακως το κανεις.

Εχεις δοκιμασει τον απλουστερο τροπο δλδ να αφησεις τον φακελο αυτο οπως ειναι (αν υποτεθει οτι τα σβηνεις απο εκει) και απλα μεσω OSX86 Tools ή EFI Studio να προσθεσεις τη καρτα σου με efi strings;

Sorry αν δεν καταλαβα καλα.

kosvek
01-20-2010, 04:36 PM
Κατσει γιατι μπερδευτηκα..
Απο που διαγραφεις τα NVKexts ;
Αν ενοεις απο το System/Library/Extensions που εχει απο default το συστημα νομιζω οτι κακως το κανεις.

Εχεις δοκιμασει τον απλουστερο τροπο δλδ να αφησεις τον φακελο αυτο οπως ειναι (αν υποτεθει οτι τα σβηνεις απο εκει) και απλα μεσω OSX86 Tools ή EFI Studio να προσθεσεις τη καρτα σου;

Sorry αν δεν καταλαβα καλα.

Ναι από εκεί τα διαγράφω αλλά πρώτα τα βγάζω backup. Αυτή τη στιγμή

τα έχω ξαναβάλει με το kext helper. Απλά έχω προσθέσει το EFI string.
Δεν έχω δοκιμάσει το NVKush. Είναι κάποιο kext;

Dejangs
01-20-2010, 04:46 PM
http://www.google.com/search?client=safari&rls=en&q=nvkush&ie=UTF-8&oe=UTF-8 πρωτο αποτελεσμα πρεπει να ειναι η σελιδα.

Βεβαια λεπτομερειες δεν θυμαμαι. Νομιζω μονο του ανιχνευει τη καρτα αναλογως και τη σειρα. Αυτη τη στιγμη εχω αυτο και απλα εκανα μια αλλαγη που εγραψα σε προηγουμενα posts για να βαλω σωστη VRAM.

SomniusX
01-20-2010, 06:16 PM
Και πάλι εάν τα σβήσει από το S/L/E θα τα έχει ως εγγραφές το mkext το οποίο έχει μέσα του τα extensions.. θα χρειαστεί να κάνεις re-build Extensions.mkext αφού σβήσεις οποιαδήποτε Kext από το S/L/E όπως και με Chameleon στο /Extra μπορεί κάποιος να τα κάνει τα kext με cache σε Extensions.mkext ώστε να bootάρει γρηγορότερα το σύστημα..

Dejangs
01-21-2010, 12:10 AM
όπως και με Chameleon στο /Extra μπορεί κάποιος να τα κάνει τα kext με cache σε Extensions.mkext ώστε να bootάρει γρηγορότερα το σύστημα..

Αυτο μπορεις να το αναλυσεις λιγο παραπανω; :p

SomniusX
01-21-2010, 10:47 AM
Από το net γιατί είμαι στα γρήγορα sorry

/System/Library/Extensions.mkext is created automatically if I delete the old one and boot with -f.

However, this doesn't seem to recreate /Extra/Extensions.mkext

Check out Mkext Tool, does the job perfect...

I resolved that problem by using a different directory name to hold the kext and running a modified copy of Munkys update script.

Επίσης μερικά αναφέρονται κι εδώ (http://www.anonym.to/?http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=159063).

Sorry bro που δεν μπορώ να τα αναλύσω αυτή την στιγμή μόλις μπήκα σπίτι μετά το γυμναστήριο και είμαι στα τρεξίματα, ψώνια κλπ..

Dejangs
01-21-2010, 12:26 PM
Να τος ο fitness ντουλαπα moderatoras...ολοι οι αθλουμενοι εδω μαζευτηκαμε, χαχαχα :p

OK m8 και εγω δεν με κοβω να το δοκιμαζω σημερα γιατι εχω full προγραμμα αλλα θα το ψαξω λιγο και ενημερωνω.

Thx!

SomniusX
01-21-2010, 02:49 PM
Ότι είναι πες μας αδερφέ, θα σε περιμένουμε!!

Υ.Γ. όχι και fitness.. ΦΕΤΕΣ!!!! ούγκα!! :p

argotera
01-21-2010, 09:37 PM
να πω οτι για το wifi,

εγω αγορασα mia καρτα half-height της broadcom.
Το δικο μου φορητο ειχε και αυτο την 5100 της intel,ειναι ενα vaio σειρας fw

ψαξε στο ebay για broadcom bcm94322, bcm4322, bcm94322mc, dell1510

εγω μια τετοια αγορασα και δουλευει στα leopard μια χαρα, χωρις να χρειαζεται kexts η κατι αλλο, αναγνωριζεται σαν airport. αν θελει καποιος link ακριβως ποια αγορασα στειλτε μου pm.
λογικα και στο snow δεν θα χει προβλημα.

SomniusX
01-21-2010, 09:45 PM
Άσε τα pm, ρίξε το link εδώ να τσιμπίσω τώρα μια! :P Πόσο σου πήγε το μαλί (σε € συνολικά μαζί με τα μεταφορικά) ??

Dejangs
01-21-2010, 10:30 PM
Την εχεις "τεσταρει" καθολου, δλδ σε μακρινες αποστασεις απο (καλο) router, ενδιαμεσους τοιχους κλπ;
Το λεω γιατι η 5100 ειναι πολυ καλη οσο την εχω δουλεψει σε συγκριση με αλλες καρτες(παρομοιων χαρακτηριστικων), αλλα λογικα θα την βγαλω και εγω για να βαλω καποια που υποστηριζεται.

Παντως ναι αν μπορεις δωσε το link public.

SomniusX
01-21-2010, 10:34 PM
Ναι.. κι εγώ θέλω μια half έχει κανείς παιδιά? Αγοράζω και κερνάω και καφεδάκι Γλυφάδα! :)

Βασικά πάω να ανοίξω ένα thread για ομαδικές παραγγελίες..

edit:
Και το νήμα θα το βρείτε εδώ http://www.infinitemac.com/f83/mass-order-of-full-half-sized-wifi-cards-t5272/#post43507

dzorbis
03-04-2010, 02:57 PM
παιδια γεια σας και απο μενα
βλεπω οτι το κατεχετε το θεμα και επειδη εγω δεν εχω ιδεα θελω να ρωτησω αν μπορω να βαλω το snow στο φορητο που εχω μαζι με τα windows 7. ειναι το hp 6730s με καρτα γραφικων intel 950. χρειαζεται καποια αλλη πληροφορια?
ευχαριστω