PDA

View Full Version : Εγκατάσταση win 7 μέσα από ideneb


bgeo11
03-24-2010, 06:21 PM
Μπορώ να εγκαταστήσω σε acer aspire laptop που έχω εγκαταστήσει ideneb 10.5.8 μέσα από το parallels η το vmware στον ίδιο δίσκο τα win 7. Δοκίμασα με το boot camp αλλά δεν μπόρεσα

SomniusX
03-24-2010, 08:11 PM
το bootcamp καταρχάς είναι για υπολογιστές Apple με official hardware, σε εμάς που είμαστε σε h4cked κουτιά δεν λειτουργεί..

αααααχ.. ένα απλό google search θα στο έλεγε αυτό! :P

Τώρα για να καταλάβω, έχεις iDeneb ή έχεις άλλο λειτουργικό και έχεις βάλει το iDeneb σε προσωμειωμένο-περιβάλλον. ή θέλεις ενώ έχεις κανονικό iDeneb εγκατεστημένο να βάλεις Windows 7 σε virtual machine?

bgeo11
03-24-2010, 10:17 PM
Έχω εγκατεστημένο μόνο ideneb και θέλω μέσα από αυτό να βάλω win 7

SomniusX
03-24-2010, 10:18 PM
Ωραία, αλλά που να τα βάλεις ρε αδερφέ, σε virtual machine ή σε ξεχωριστό δίσκο / partition?

bgeo11
03-25-2010, 07:11 AM
Στο laptop έχω ένα δίσκο με ideneb μόνο, τώρα μπορώ να κάνω δεύτερο partition και να βάλω τα win αν ναι πως, μήπως είναι πιο εύκολο να μπουν σε virtual machine βασικά θέλω σε 2 part στον ίδιο δίσκο

SomniusX
03-25-2010, 09:43 AM
Κοιτά από την στιγμή πο έχεις 10.5.x παίζεις με MBR (master boot record) δλδ δεν θα έχεις προβλημα να εγκεταστησεις άλλο λειτουργικό σε άλλο partition από πλευράς δίσκου,

αλλά,

πρέπει το 2ο partition να το κανείς μόλις το κοψεις bootable (οι με κάποιον bootloader,αλλα αλλάζοντας ο boot flag π.χ. με το Gparted live cd), και να περασεις κανονικά Windows 7 σε εκείνο το partition αλλά, θα σπάσει ο chameleon και δεν θα μπορείς να bootαρεις το iDeneb, μπορεί να τα καταφέρεις με το δισκακι είτε με ένα USB που να έχει μέσα chameleon! Εννοείται αλλάζοντας πάλι το boot flag στο partition με το iDeneb,

βέβαια όλα αυτά μπορείς να τα γλυτωσεις αν το σηκώσεις πάνω σε virtual machine, που το προτείνω γιατί έχεις τον «έλεγχο», και καλύτερο όλων στα εμπορικά είναι για 'με το VMware, και δωρεάν το VirtualBox! Έχω βάλει τα XP μου & τα 7 σε VirtualBox με επιτυχία!

bgeo11
03-25-2010, 10:51 AM
Ευχαριστώ SomniusX θα χρησιμοποιήσω virtual machine λογικά δεν θα έχω πρόβλημα στην εκκίνηση του ideneb αφου τα win θα τρέχουν μέσα από αυτό έχω κατεβάσει το parallels και θα δοκιμάσω αυτό.

SomniusX
03-25-2010, 11:54 AM
Βασικά διάλεξε ένα virtual software είτε VMware είτε Parallels είτε VirtualBox διότι μαζί δεν συνυπάρχουν πολύ καλά..

Να ξέρεις το Parallels ενσωματώνει τις εφαρμογές των Windows μέσα στο σύστημα, αλλά καταντάει ενοχλητικό κατ'εμέ!

bgeo11
03-26-2010, 10:50 AM
SomniusX θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι ακόμη σε ένα σταθερό υπολογιστή έχω εγκαταστήσει το 10.6.2 αλλά ξεκινά πάντα όπως κάνεις boot με -v χωρίς να πληκτρολογώ τέτοια εντολή με αυτό τον τρόπο το εγκατέστησα και πάντα έτσι ξεκινά δηλαδή δεν φαίνεται η γκρι οθόνη με το μήλο αλλά μία μαύρη οθόνη που γράφει διάφορα. Μπαίνω κανονικά στο 10.6.2 και δουλεύω αλλά μήπως ξέρεις τι πρέπει να κάνω για να μην ξεκινά με μαύρη οθόνη. Χαρακτηριστικά του pc: core i3, mobo gigabyte p55, 4gb ram, 3 disc ο ένας 10.5.8, ο δεύτερος win 7 και ο τρίτος 10.6.2

SomniusX
03-26-2010, 10:58 AM
Δεν παίζουν ρόλο τα χαρακτηριστικά στην παρούσα περίπτωση, αλλά κάτι ρυθμίσεις αν δεν κάνω λάθος σε smbios ή κάποιο άλλο παρεμφερες αρχείο, κάτσε να το ψάξω λίγο..

SomniusX
03-26-2010, 11:08 AM
Σε κανονικό υπολογιστή Mac κάνεις αυτά που λέει εδώ.
http://osxdaily.com/2007/03/25/always-boot-mac-os-x-in-verbose-mode/
αλλά αν δεις σε h4ckintosh που δεν έχουμε nvram για να γράψουμε μας αναφέρει
Mac-b0x:~ som$ nvram -p
nvram: nvram is not supported on this system
Mac-b0x:~ som$
άρα..
η απάντηση είναι εδώ..

Options useful in the com.apple.Boot.plist file:
"Boot Graphics"=Yes|No Use graphics mode or text mode when starting.
"Quiet Boot"=Yes|No Use quiet boot mode (no messages or prompt).
Timeout=8 Number of seconds to pause at the boot: prompt.
"Instant Menu"=Yes Force displaying the partition selection menu.
πρέπει να αλλάξεις το Boot Graphics σε Yes, αν δεν το έχεις γράφτο να το έχεις :D

Το δικό μου είναι έτσι.. (το ότι σου δίνω το δικό μου δεν σημαίνει ότι σου κάνει και για σένα, πρόσεχε..)

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<!DOCTYPE plist PUBLIC "-//Apple Computer//DTD PLIST 1.0//EN" "http://www.apple.com/DTDs/PropertyList-1.0.dtd">
<plist version="1.0">
<dict>
<key>Kernel</key>
<string>mach_kernel</string>
<key>Kernel Flags</key>
<string></string>
<key>Timeout</key>
<string>1</string>
</dict>
</plist>

Εγώ έτσι βλέπω τον chameleon σε 1 δευτερόλεπτο να ξεκινάει αυτόματα σε οθόνη γκρί με το μύλο, τα κλασσικά δλδ..

καλή τύχη


Υ.Γ. το παρόν γίνεται και νέο thread εδώ (http://www.infinitemac.com/f83/change-from-graphical-to-verbose-boot-t5794/#post46627)

bgeo11
03-26-2010, 11:20 AM
ευχαριστώ μόλις είδα το δικό μου, θα δοκιμάσω αλλά θα ήθελα να σου έδειχνα τι ακριβώς γράφει απλά τώρα πρέπει να κάνω κάποιες εργασίες και θα το ανεβάσω το μεσημέρι μήπως και με βοηθήσεις περισσότερο

eski
03-30-2010, 10:02 PM
παιζει κανα port vmware server για mac γιατι το Fuso ειναι GPT

SomniusX
03-30-2010, 10:03 PM
παίζει αδερφέ, αλλά το έχω σε zipάκι των 40gb και είναι 10.5 αλλά server.. θες?