PDA

View Full Version : Time Machine σε iAtkos v7


beeros05
04-02-2010, 01:49 PM
το iAtkos v7 ειναι η πιο σταθερη διανομη για το συστημα μου, που εχω χρησιμοποιησει μεχρι στιγμης...τωρα χρησιμοποιω Vanilla Snow Leopard και το εγκατεστησα βάσει αυτου (http://www.infinitemac.com/f57/guide-retail-snow-leopard-dvd-install-for-g31m-t3672/) του οδηγου.

Τα Specs μου είναι:

CPU: Intel Pentium Dual Core E6300 @ 2.8
MOBO: Gigabyte G31M - ES2L (rev 1.0)
VGA: Gigabyte 8400 GS 512
RAM: 2GB Kingston @ 800

ενα φοβερο feature του Mac OS X το οποιο μου αρεσει και με εξυπηρετει απιστευτα λόγω της ευχρηστίας του ειναι το Time Machine

στο 10.6 λειτουργει κανονικα.

στο 10.5 με τη διανομη iAtkos v7 ενημερωμενο μεχρι το 10.5.8 δε λειτουργει το Time Machine και αυτο γιατι την onbard καρτα δικτυου δεν την αναγνωριζει ως en0.

Ενω λοιπόν μπορω να χρησιμοποιησω internet κτλ το Time Machine δε μπορω να το χρησιμοποιησω.

Δοκιμασα διαφορα ''κόλπα'' όπως πχ να μετονομασω τη καρτα σε en0, εβαλα κατι kexts απο αλλες διανομες (ΤοΗ) αλλα δε πιασανε και ειχα και αλλα τρεχαματα. Άλλα ''κολπα'' που εκανα δυστυχως δε τα θυμαμαι γιατι πάει καιρός

Σκεφτομαι σοβαρα να το γυρισω σε iAtkos v7 γιατι γενικα τρεχει πολύ καλυτερα από Vanilla Snow αλλα το Time Machine ειναι κατι που με απασχολει αρκετα για να το εχω σε λειτουργια...προγραμματα τύπου CCC δε με εξυπηρετουνε, το TM το βρισκω πολύ πιο βολικό.

Υπάρχει κάποιος συμφορουμίτης με ίδια mobo και να εχει καταφερει να δουλεψει το Time Machine?

tangon
04-02-2010, 05:38 PM
beeros05 βλέπω ότι η μητρική σου έχει μάλλον το ίδιο chipset με τη δική μου

Motherboard: G31MXP Intel (FOXCONN) με ICH7

εδώ

http://www.infinitemac.com/f83/924-959-953-961-945-963-964-949-t3409/page10.html

έχω ποστάρει τί έχω βάλει με τη διανομή ideneb 10.5.8. Σε μένα έπαιξε με τη μία και το Time Machine δουλεύει κανονικά. Το λειτουργικό δουλεύει και τώρα στον άλλο μου δίσκο που έχω.

Αν θέλεις σου στέλνω μόνο το TimeMachine fix της διανομής ideneb 10.5.8 για να δοκιμάσεις.

Πάντως αν θέλεις να ξαναγυρίσεις στο 10.5.8 δεν χάνεις τίποτα να δοκίμασεις την ideneb 10.5.8.

beeros05
04-02-2010, 06:01 PM
tangon το chipset της mobo που ειναι σημαντικοτατο μπορει να ειναι ιδιο φίλε μου, αλλα εσυ εχεις LAN Chip RTL8111B/RTL8111D ενώ εγώ RTL8111C

το θέμα του Time Machine εχει να κανει με το Lan Chip και όχι με το Mobo Chipset απόσο γνωρίζω τουλάχιστον παρα ταύτα στειλε μου το TM Fix να το εχω στην καβάτζα για παν ενδεχόμενο τσεκαρε τα pm σου

tangon
04-03-2010, 06:44 AM
beeros05 σωστά τα λες, ότι έχει να κάνει με την κάρτα δικτύου γι' αυτό σου έχω στείλει το kext που έχω για την κάρτα δικτύου στο 10.5.8.

Πριν κάνεις οτιδήποτε, για δοκίμασε το kext RealtekR1000SL.kext (το kext αυτό θα το βρεις στο kexts.com/Network/SnowR1000 - Auto Installer) το οποίο το έχω βάλει στο 10.6.3 και δεν έχω κανένα πρόβλημα με το Time Machine.

Αν δεν σου κάνει αυτό, εκεί υπάρχουν και άλλα παρόμοια να δοκιμάσεις.

beeros05
04-04-2010, 09:10 PM
beeros05 σωστά τα λες, ότι έχει να κάνει με την κάρτα δικτύου γι' αυτό σου έχω στείλει το kext που έχω για την κάρτα δικτύου στο 10.5.8.

Πριν κάνεις οτιδήποτε, για δοκίμασε το kext RealtekR1000SL.kext (το kext αυτό θα το βρεις στο kexts.com/Network/SnowR1000 - Auto Installer) το οποίο το έχω βάλει στο 10.6.3 και δεν έχω κανένα πρόβλημα με το Time Machine.

Αν δεν σου κάνει αυτό, εκεί υπάρχουν και άλλα παρόμοια να δοκιμάσεις.

tangon το θεμα μου δεν εχει να κανει με το Snow, στο Snow δουλευουν ολα κανονικα.

Στο Leopard ειναι συγκεκριμενα το θεμα μου με το Time Machine

tangon
04-05-2010, 08:15 AM
Στο Leopard ειναι συγκεκριμενα το θεμα μου με το Time Machine

Να ευχηθώ Χριστός Ανέστη σε όλους.

Μιας και έχουμε σχεδόν ίδια μητρική γιατί δεν χρησιμοποιείς την ideneb 10.5.8 που έχω βάλει κι εγώ μήπως και παίξει καλύτερα όπως σου έχω γράψει και σε προηγούμενο post?

Εκτός και αν την έχεις χρησιμοποιήσεις και σου κάνει "νερά".

Σε μένα πάντως η διανομή αυτή είναι πάρα πολύ σταθερή και όλα παίζουν όπως θα έπρεπε να παίζουν.