PDA

View Full Version : SLeopard10.6.3 επιτυχια εγκαταστασης (μερικως).Ζητω γνωμη.


iceage2609
04-10-2010, 02:11 PM
Καλησπερα παιδια,στον ελευθερο δισκο ειπα να ξεκινησω τις δοκιμες για το 10.6 ReatailDVD της Apple.
Επειτα απο δοκιμες κανα 6ωρο τελικα καποια στιγμη ανοιξε και λειτουργησε το συστημα.
Καρτα γραφικων ΟΚ απλα δεν ξερω αν ειναι Hardware accelerated και θελω την βοηθεια σας σε αυτο,η εικονα που επισυναπτω ειναι παρακατω.
Ηχος μου εβγαλε λιγο την ψυχη αλλα φαινεται με voodoohda 64 bit και voodoohda preferencespane λειτουργει κανονικοτατα.
Μνημη κανονικα 6GB μου αναφερει με 6GB 1600MHZ DDR3
Η καμερα δεν δουλευει,σε αυτο μαλλον ευθυνομαι εγω μιας και κατα το Update δεν διαβαζα τα Details το τουβλο και αντι να παω στην 10.6.1 ή στην 10.6.2,που ειναι και πο δοκιμασμενες πατησα κατευθειαν το Update και με πηγε στην 10.6.3 οπου φυσικα εχουν δοκιμασει λιγοτερα πραγματα.Τελοσπαντων λιγο το κακο,ετσι και αλλιως προχειρη εγκατασταση ειναι θα ξαναγινει παλι απο την αρχη τωρα που ξερω περιπου τι θα παει που.
Επισυναπτω ενα Screenshot και θελω την γνωμη σας,ειναι Hardware Accelerated η καρτα οπως λεει το OpenGlview τεστ?Στο μενου δεν το βλεπω να το λεει.
Ουτε QuartzExtreme αναφερει.....Μια γνωμη παρακαλω?
http://i993.photobucket.com/albums/af55/iceage2609/Screenshot2010-04-10at33553.png

christosks
04-11-2010, 08:58 AM
καταρχην συγχαριτηρια φιλε μου για την καρτα δεν ξερω για τον ηχο παντοσ χρειαζεσαι αυτο ALC888 AppleHDA.kext v1.8.4fc3 για την δικη μασ mobo. κατα τα αλλα σου δουλευει ρολοι??? εγω αυριο θα δοκιμασω να το εγκαταστησω και ο θεοσ βοηθος

iceage2609
04-11-2010, 10:21 AM
Καλα δουλευε αλλα χθες το βραδυ το ξαναξηλωσα και το περασα παλι, και εκανα ολα τα Update απο την Apple χωρις να κανω ομως το Update στο 10.6.3.
To αφησα στο 10.6,μιας και μου φαινεται πιο σταθερο και φυσικα δεν χανω και τιποτε,ενω μεχρι στιγμης φαινεται να δουλευει καλα.
Θα δοκιμασω να το λειτουργησω λιγο αυτες τις μερες με προγραμματα κτλ και να κανω και ενα Backup με το Time machine οποτε μετα να ριξω και αλλα πειραματα και αν συμβει τιποτε να του ξαναπερασω το backup....αν λειτουργησει κανονικα.
Με τον ηχο δεν ξερω τι ακριβως παιζει,,χρειαστηκε να προσθεσω το VoodooHDA.kext και να σβησω τα υπολοιπα,σε αλλους λεει αφηστε μονο το AppleHDA.kext μεσα στο Extra directory και καντε τροποποιηση το DSDT σε αλλους οχι κτλ κτλ.

Για εμενα που δεν γνωριζω μου μοιαζουν λιγο μαγειρεμα....Πολλες φορες και τυχη.
Τελοσπαντων εδω θα ειμαστε για τις δοκιμες μας.

tangon
04-11-2010, 07:40 PM
Μπράβο για την επιτυχία της εγκατάστασής σου.

Για την κάρτα γραφικών που ρωτάς πιο πάνω, σου λέω ότι και η δική μου κάπως έτσι φαίνεται στο 10.6.3

Chipset Model: nVidia GeForce GT220
Type: GPU
Bus: PCIe
PCIe Lane Width: x16
VRAM (Total): 1024 MB
Vendor: NVIDIA (0x10de)
Device ID: 0x0a20
Revision ID: 0x00a2
ROM Revision: nVidia GeForce GT220 OpenGL Engine [EFI]
Displays:
Turbo-X TX221:
Resolution: 1680 x 1050 @ 60 Hz
Pixel Depth: 32-Bit Color (ARGB8888)
Main Display: Yes
Mirror: Off
Online: Yes
Rotation: Supported
Display Connector:
Status: No Display Connected

Από τη στιγμή που βλέπω, στη δική σου φωτογραφία, ότι από την εγκατάστασή σου έχει "δει" το όνομα της κάρτας σου, την VRam σωστά καθώς και διαφάνεια στο μενού, είσαι εντάξει. Λογικά θα πρέπει να έχεις και την μέγιστη ανάλυση που σου δίνει η κάρτα σου.

Άλλη μια δοκιμή που μπορείς να κάνεις είναι να πας στο Dashboard και να βάλεις ένα νέο Widget. Θα πρέπει να σου κάνει ripple "κυμματισμό".

Αν συμβαίνουν τα παραπάνω τότε είναι σίγουρο ότι η κάρτα γραφικών σου δουλεύει σωστά και στην πράξη.

Τώρα για το ότι σου μοιάζουν λίγο μαγείρεμα όλα αυτά, αν κάτσεις λίγο και ασχοληθείς με τα Kexts και πώς δουλεύουν θα δεις ότι όλα θα αρχίσουν να ξεκαθαρίζουν για το τί κάνει το καθένα και ποια συγκεκριμένα kexts κάνουν για την μητρική σου.

iceage2609
04-11-2010, 08:37 PM
Σε ευχαριστω φιλε tangon.Προσπαθω οπως ειπες να διαβασω οσο το δυνατον πιο πολλα και να τα καταλαβω,μιας και δεν κατεχω και πολλα απο υπολογιστες σε φαση Unix και με το ολο Project ασχολουμαι κανα διμηνο...οποτε ακομα χειροτερα :p:p:D:D
Το ξαναεκανα οπως ανεφερα απο την αρχη,και αυτη τη φορα εμεινα στο 10.6.Μολις βρω να βαλω εναν αλλο USB δισκο για το Time Machine, μιας και τον εξωτερικο μου τον εχει δεσμευσει το Time Machine του Iatkos v7 απο τον αλλο δισκο,θα του δοκιμασω το Update σε 10.6.3 αν και δεν υπαρχει και ιδιαιτερος λογος υποθετω.
Το μονο που δεν εβαλα κατα το Install ειναι το Χ11 και το Rosetta(δεν ξερω τι ειναι,εφαρμογη ειδα στο Google) το οποιο δυστυχως μου το ζηταει να το κατεβασω αναγκαστικα για να βαλω τα Office.Ειναι συνδεδεμενα σαν εφαρμογες και το θελει αυτο?
Εβαλα OpenOffice που εχει και κανονικοτατη Ελληνικη διορθωση,οποτε κανενα προβλημα.
Κατα τα αλλα,καλα και σταθεροτατα παει μεχρι στιγμης,και συνεχιζω την καθημερινη χρηση.
Σε ευχαριστω για την απαντηση,οντως κανει το εφε του νερου οταν βαζω το Widget,και ειναι στο Display τερμα 1920Χ1080 οποτε ειναι Fully Working.
Eυχαριστω για το ενδιαφερον.
Εδω θα ειμαστε.

tangon
04-11-2010, 11:51 PM
Το Χ11 και το Rosetta είναι ένα είδος εξομειωτών στο mac.

Αν δεν κάνω λάθος το Χ11 είναι για να τρέχει προγράμματα από ελεύθερο λογισμικό και συνήθως από "καθαρό" unix (Linux) όπως παλαιότερα το Openoffice. Τώρα το Οο "τρέχει" κατευθείαν στο mac, όπως αυτό που έχεις βάλει εσύ.

Η Rossetta είναι ένας εξομειωτής-μεταφραστής για να τρέχει παλαιότερες εφαρμογές, καθαρά του mac (εφαρμογές που τρέχουν σε επεξεργαστές PowerPC και όχι Intel) και που δεν έχουν ξαναγραφτεί για το νέο λειτουργικό 10.6 (όπως τα Office που ανέφερες).

Υπάρχει και μια άλλη τεχνολογία που λέγεται WinBox σε Mac (ή αλλιώς Περιτύλιγμα) που σκοπό έχει να μπορείς να "τρέχεις" Win εφαρμογές στο Mac. Πληροφορίες σχετικά με αυτό μπορείς να βρεις σε αυτή τη διεύθυνση

http://hellasproject.com/projects/winbox-on-mac/

όπου ο φίλος SomniusX τα εξηγεί περίφημα εκεί (και τον ευχαριστούμε!!)

Αυτά περί εξομειωτών

iceage2609
04-12-2010, 12:35 PM
αΤο Χ11 και το Rosetta είναι ένα είδος εξομειωτών στο mac.

Αν δεν κάνω λάθος το Χ11 είναι για να τρέχει προγράμματα από ελεύθερο λογισμικό και συνήθως από "καθαρό" unix (Linux) όπως παλαιότερα το Openoffice. Τώρα το Οο "τρέχει" κατευθείαν στο mac, όπως αυτό που έχεις βάλει εσύ.

Η Rossetta είναι ένας εξομειωτής-μεταφραστής για να τρέχει παλαιότερες εφαρμογές, καθαρά του mac (εφαρμογές που τρέχουν σε επεξεργαστές PowerPC και όχι Intel) και που δεν έχουν ξαναγραφτεί για το νέο λειτουργικό 10.6 (όπως τα Office που ανέφερες).

Υπάρχει και μια άλλη τεχνολογία που λέγεται WinBox σε Mac (ή αλλιώς Περιτύλιγμα) που σκοπό έχει να μπορείς να "τρέχεις" Win εφαρμογές στο Mac. Πληροφορίες σχετικά με αυτό μπορείς να βρεις σε αυτή τη διεύθυνση

http://hellasproject.com/projects/winbox-on-mac/

όπου ο φίλος SomniusX τα εξηγεί περίφημα εκεί (και τον ευχαριστούμε!!)

Αυτά περί εξομειωτών
Σε ευχαριστω για τις επεξηγησεις,πραγματικα ησουν διαφωτιστικος και κατατοπιστικοτατος.Διαβασα και το πραγματικα πολυ ωραιο ποστ του SomniusX.
Μιας και ανοιξε το θεμα οσον αφορα αυτο,το συγκεκριμενο προγραμμα απο οτι καταλαβα παιζει το ρολο που παιζει το Wine στα Ubuntu?Δηλαδη δημιουργει το Winebottler τα Prefixes και αυτο τα εξομειωνει και τα εκτελει.
Βρηκα στο δικτυο και http://winebottler.kronenberg.org/ το οποιο το κατεβασα και εχε μεσα δυο αρχεια Winebottler και Wine.
Το δοκιμασα στο iatkos V7 και δημιουργησε Prefixes του Winamp, το οποιο το Wine μετα εκτελεσε,και ειχα κανονικα και λειτουργικα το προγραμματακι Winamp.
Υποθετω ειναι κατι παρομοιο και Free και αυτο.
Οσον αφορα τα Windows 2004 και το Rosetta βρηκα το εξης για οποιον χρηστη το χρειαστει και θελει σωνει και καλα το Office (για να ειμαι ειλικρινης δεν μου αρεσε η εμφανιση του και το ολο σουλουπι του σε MAC,ουτε του 2004 αλλα ουτε και του 2008) και του βγαζει το μηνυμα οτι δεν μπορει να το βαλει εαν δεν εχει εγκατεστημενο το Rosseta.
Απο την Apple οι οδηγιες.
Βαζουμε το DVD του Snow Leopard που εχουμε στο DVDrom μας.
Double-click the Optional Installs folder, and then double-click the Optional Installs package.
A package has an icon that looks like an open box.

Follow the onscreen instructions. Select the disk where you want to install Rosetta and click Continue.
Select the checkbox next to Rosetta(ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΣΕΚΑΡΕΤΕ), click Continue, and then click Install.




Εκανε μια εγκατασταση γυρω στο 1,5 ΜΒ και μετα ετρεξα το Office2004(δεν εβαλα το 2008 γιατι στα 2004 λειτουργει ο Ελληνικος διορθωτης,στα 2008 δεν βρηκα κατι),αν και δεν τα χρησιμοποιω,εχω τα OpenOffice.

Να πω απλα σαν Feedback οτι η καμερα(Microsoft Lifecam VX-1000) δουλεψε τελικα στο SnowL με το συγκεκριμενο αρχειο http://sourceforge.net/projects/webcam-osx/files/ (http://sourceforge.net/projects/webcam-osx/files/)(Place the macam component in both ~/Library/Quicktime and /Library/Quicktime)

Eνω στο Leopard μου δουλευε με Drivers Sonix απο http://www.sonix.com.tw/sonix/family.do?f=3 (http://www.sonix.com.tw/sonix/family.do?f=3)στο SnowL δεν επαιζε με τους συγκεκριμενους σε εμενα,κανανε διαφορα Modifications αλλα ουτε αυτα δουλεψανε),μονο με το Macam.

Με το RetailDVD εκτος απο το Rosseta εκανα εγκατασταση και του Χ11 με τον ιδιο τροπο (δεν τα ειχα βαλει στην αρχικη εγκατασταση γιατι κανανε Errors στην εγκατασταση),κατι το οποιο βοηθησε στο να μην εχει κανενα προβλημα να δουλεψει απροσκοπτα και το Wine με εφαρμογες .exe (φυσικα οχι με ολες,με αρκετες).Για οποιο φιλο ενδιαφερετε αναφερω οτι μπορει να το κανει χωρις προβλημα λογικα.

Σιγουρα θα υπαρχουν και επι πληρωμη προγραμματα που μπορει να το κανουν καλυτερα,αλλα και η λυση του εικονικου PC.
Double-click the Optional Installs folder, and then double-click the Optional Installs package.
A package has an icon that looks like an open box.
Follow the onscreen instructions. Select the disk where you want to install Χ11 and click Continue.
Select the checkbox next to Χ11(ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΣΕΚΑΡΕΤΕ), click Continue, and then click Install.

μιας και δεν εβρισκα την αντιστοιχη Version στο Site της Xquartz για το 10.6
Η μια Version ηταν για 10.6.3 η αλλη για κατω απο 10.6 και παει λεγωντας.Με λιγα λογια δεν βρηκα εκει καποια να κανει Install,καποιες που δοκιμασα μου κανανε Error.
Μολις τελειωσε η εγκατασταση δουλεψε κανονικοτατα χωρις επανεκκινηση ή αποσυνδεση.
Τα τεστ συνεχιζονται,καλα φαινεται να δουλευει,το μονο που ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ πραγματικα και δεν μπορω να καταλαβω γιατι το κανανε ετσι στο Snow ειναι το stacks/folder view στην μπαρα.Αυτη που τοπατας και σου βγαζει τα Applications σου σε ενα παραθυρο.Τα κανανε τεραστια και πρεπει να σκρολαρεις πανω-κατω για να τα δεις,ενω στο Leopard απλα μικραινε τα εικονιδια και τα ειχες ολα σε ενα.
Δεν ξερω εαν στις επομενες εκδοσεις δινεται η επιλογη να διορθωθει ή να μικρυνουν αυτα.Στην 10.6.2 λογικα οχι,στην 10.6.3?
Οσοι την εχουν περασει αν το εχουν ψαξει,εχει τετοια επιλογη?
Βλεπω υπαρχει και ολοκληρο θεμα στην Apple....
http://discussions.apple.com/thread.jspa?threadID=2133451&tstart=0&start=0

iceage2609
04-21-2010, 05:31 PM
Λοιπον,παρατηρησα εδω και δυο μερες οτι οταν πηγαινω στο SystemProfiler-Software-64-bit Kernel and Extensions: NO που σημαινει εαν καταλαβα σωστα οτι δεν χρησιμοποιω 64bit kernel.
Αναζητωντας κιαλλες πληροφοριες ειδα οτι θα πρεπει καταρχην να δω εαν το ''Mac'' μου εχει 32-bit EFI or 64-bit EFI.
Ελεγε λοιπον εκει να ανοιξω ενα Terminal και να γραψω
ioreg -l -p IODeviceTree | grep firmware-abi και να δω τι απαντηση θα μου δωσει.
Αυτο απαντησε
| | "firmware-abi" = <"EFI64">Οποτε υπεθεσα οτι ειμαι Οκ να συνεχισω απο αυτα που ελεγε το αρθρο.Ετσι λοιπον πηγα και εκανα edit στο boot.plist και απο εκει που ελεγε
<key>Kernel Flags</key>
<string>arch=i386 PciRoot=1</string>εγινε
<key>Kernel Flags</key>
<string>-v arch=x86_64 PciRoot=1</string>Εσωσα εκανα Reboot και μπηκε στο συστημα,ενω οταν ελεγξα το ιδιο μενου
SystemProfiler-Software-64-bit Kernel and Extensions: ελεγε YES

Δεν ξερω βεβαια εαν εκανα καποια βλακεια ή επηρρεαζει αυτο τη λειτουργια του συστηματος ή αλλων εφαρμογων και τα εκανα μανταρα.
Ουτε βεβαια αν κερδιζω και κατι με αυτο.
Φαινονται προς το παρον κανονικα ολα,εκτος απο το δισκο των Windows που εξαφανιστηκε απο την επιφανεια εργασιας. :-)
Το εχει δοκιμασει κανεις?

SomniusX
04-21-2010, 05:43 PM
Μπορεί κάποιο VooDooHDA που μπορεί να μην είναι compiled x64 bit να μην παίζει.. τσέκαρε όλα τα υποσυστήματα..

iceage2609
04-21-2010, 05:48 PM
Μπορεί κάποιο VooDooHDA που μπορεί να μην είναι compiled x64 bit να μην παίζει.. τσέκαρε όλα τα υποσυστήματα..
Ευχαριστω για την απαντηση,SomniusX,δοκιμασα να τον κανω Mount Manual απο το Disk Utility αλλα δεν τον κανει,εκανα Verify και μετα Repair,οπου αφου ετρεξε εκει διαφορα εβγαλε στο τελος
Volume Repair Complete
Updating boot Support partitions for the volume as required.
Και απλα τελειωσε εκει η διαδικασια,αλλα παλι δεν τον βλεπει ουτε τον κανει Mount,ενω το αλλο μισο που ειναι μεσα το Leopard το βλεπει κανονικα.
Μμμμ ιδεες?

iceage2609
04-21-2010, 05:54 PM
Οκ παιδια μαλλον εγκαταλειπετε η ιδεα,μιας και δεν κανει ουτε Restart οποτε υποθετω θελει προετοιμασια και με καποια Kernels που πιθανον θελουν Compile και μετα να το ξαναδοκιμασω.
Ευχαριστω παντως.

SomniusX
04-21-2010, 05:54 PM
Αφού στην ουσία κατέστρεψε το boot γιατί δεν είναι original μηχανάκι, ξαναπέρνα το boot chameleon ή pcefi ή ότι χρησιμοποιείς πάλι σε εκείνο τον δίσκο και δοκίμασε!

iceage2609
04-21-2010, 11:27 PM
Αφού στην ουσία κατέστρεψε το boot γιατί δεν είναι original μηχανάκι, ξαναπέρνα το boot chameleon ή pcefi ή ότι χρησιμοποιείς πάλι σε εκείνο τον δίσκο και δοκίμασε!
Εβαλα τις παλιες ρυθμισεις και επανηλθαν ολα κανονικα
Για ποιο λογο κατεστρεψε το boot?Με την αλλαγη της ρυθμισης?Σορυ απλα δεν το καταλαβα :(

SomniusX
04-22-2010, 07:00 AM
Ήμουν κουρασμένος είχα ενός φίλου στο μυαλό μου, αφού είσαι οκ τώρα χαίρομαι, σορρυ για πιο πάνω!!

:s 

iceage2609
04-22-2010, 03:31 PM
Ήμουν κουρασμένος είχα ενός φίλου στο μυαλό μου, αφού είσαι οκ τώρα χαίρομαι, σορρυ για πιο πάνω!!

:s 
Κανενα προβλημα για ονομα του Θεου,απλα προβληματιστικα μην εκανα βλακεια.
Νασαι καλα φιλε μου.