PDA

View Full Version : Νέα εγκατάσταση σε intel dg45fc ή dg41mj;


nickthegreekk
05-26-2010, 06:33 PM
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα.

Διαβάζω εδώ και καιρό το φόρουμ αλλά σήμερα βρήκα το θάρρος να εγγραφώ και να ζητήσω άνα κομμάτι από τις γνώσεις σας.

Κάτ΄αρχήν είμαι κάτοχος ενός macbook 13.3 (mb466) και με τον καιρό μπήκα στον πειρασμό να εκαταστήσω το osx στον υπολογιστή μου, απογοητεύτηκα αρχικά αλλά δεν το έβαλα κάτω. Μέχρι σήμερα το τόλμησα 5-6 φορές χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα (kp,όχι σωστά γραφικά, ήχος , κάρτα δυκτίου κτλ.) , κάποιες ας πούμε "διανομές" βοήθησαν λίγο κάποιες πάλι όχι και τόσο (βλέπε ipc,hotiso,ideneb,kalyway) δοκίμασα και με το retail dvd αλλά χωρίς αποτέλεσμα.Το καλό της υπόθεσης ήταν η αποκομηδή γνώσης.
Στο ζουμί τώρα.Το τωρινό μηχανημά που χαίρει της χρήση μου είναι ένα mini itx με εγκατεστημένο το fedora 12.
Σκληροί δίσκοι για δοκιμές υπάρχουν και για την πληροφόρηση σας και για δικία μου βοήθεια σας αναφέρω την σύνθεση :

Μητρική: Intel DG45FC
Chipset: Intel G45
Γραφικά: Intel X4500HD
Ήχος: HDA (IDT 92HD73E)
Καρτα δικτύου: 82567LF Gigabit Ethernet Controller.
Μνήμη: 2x 2gb ddr2 @ 800
Οπτικός δίσκος: dvd/rw
Σκληρός δίσκος: 2.5' 80gb segate @ 5400 για τις δοκιμές (αν τα καταφέρω θα μπεί ένας 500αρης στις 7200 κι αυτός 2.5')

Οι δοκιμές έχουν ώς εξής

1)Εγκατάσταση του osx 10.6

2)Εγκατάσταση του combo update στο .3

3)Εγκατάσταση chameleon

4)Αντιγραφή των kext στο /Extra ,επιδιόρθωση των δικαιωμάτων τους
και επαναδημιουργία των cashes.

5)Επανεκκίνηση του συστήματος.

Οι ερωτήσεις μου είναι :

α) Που θα βρώ τα κατάλληλα kext για τον πυρήνα;
Στις αναζητήσεις μου στο διαδύκτιο βλέπω οτι το Χ4500HD είναι λίγο εώς πολύ δύσκολο να δουλέψεί.

β)Τα βήματα που σκοπέυω να ακολουθήσω είναι σωστά ή τελείως λάθος;
γ)Έχει κάποιος υπόψιν του το iboot και το multibeast; Το βρήκα εδώ (h++p://tonymacx86.blogspot.com) Αν και δεν νομίζω ότι προσφέρει κάτι περισσότερο για την δικία μου σύνθεση.

γ)Μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί και αν χρειάζομαι dsdt;

δ)Το οτι έχω ήδη το macbook μπορεί να βοηθήσει την κατάσταση;
Δηλ. εγκατάσταση του osx στο macbook και μετά αλλαγή το σκληρού δίσκου στο pc;

ε)Να προτιμήσω το 10.6.2 αντί του .3 λόγω συμβατότητας; (πιο παλιό άρα και πιο συμβατό;)

στ) Να σταματήσω να το ψάχνω και να μείνω με το fedora;

Τέλος μήπως θα ήταν καλύτερα να το δοκιμάσω σε μια άλλη μητρική πάλι intel αλλά το dg41mj ;
G41 Chipset
Intel 82G41 Graphics and Memory Controller Hub (GMCH)
Intel 82801GB I/O Controller Hub (ICH7)
Intel Graphics Media Accelerator X4500 (Intel GMA X4500)
Realtek ALC888VC audio codec
Realtek RTL8111D Gigabit Ethernet Controller

Αυτά και συγνώμη αν σας κούρασα με όλα τα παραπάνω, αν μπορείτε να με βοηθήσετε θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Φιλικά
nickthegreekk.

excos
05-26-2010, 07:44 PM
Φιλε μου καλως ηρθες στην παρεα μας και καλη δυναμη οπως λεει και ο φιλος tangon.
Τωρα η διαδικασια που εχεις ακολουθησει ειναι η σωστη μιας και εχεις και macbook και εχεις παιξει και με linux αρα γνωστης των unix λειτουργικων.

Θα σου ελεγα πρωτα να αρχισεις να βρισκεις τους kexts εναν εναν και τους βαζεις στο μηχανημα σου για να βλεπεις και τα αποτελεσματα που εχουν.

Η επιτυχια δεν ερχεται εαν δεν σπασεις καμια 30 φορες την εγκατασταση (εγω εχω κανει πανω απο 50 φορες για να το πετυχω).
Οσο αφορα για την καρτουλα γραφικων απο οτι ειδα παιζει μια χαρα και στο 10.5 & 10.6.

Μια καλη πηγη για kexts ειναι το kexts.com.

Για το dsdt δινει αρκετες λυσεις σε πολλα προβληματα που εχουν τα pc για να δεχτουν το efi, αλλα πρεπει να ειναι αρκετα καλογραμμενο διαφορετικα σου καταστρεφει ολη την εγκατασταση αντι να στην φτιαχνει.

Προσπαθησε με αυτην την μητρικη που εχεις πριν προχωρησεις σε αλλη λυση.

tangon
05-27-2010, 08:42 AM
Να σε καλοσορίσω και εγώ nickthegreekk. Αν θες και τη δική μου γνώμη, επειδή έψαξα για λίγο τις μητρικές, για την

Μητρική: Intel DG45FC
Chipset: Intel G45

δεν είδα εδώ http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/Main_Page τουλάχιστον να αναφέρεται κάποια μητρική (ανεξαρτήτως μάρκας) με το Chipset Intel G45

αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να λειτουργήσει η μητρική αυτή με κάποια διανομή αλλά άντε να βρεις το σωστό συνδιασμό των kexts που χρειάζεσαι

Αντίθετα για την άλλη μητρική

Μητρική: Intel dg41mj
Chipset: Intel G41

πάλι ανεξαρτήτως μάρκας κοίταξε εδώ

http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.6.0#Intel για λειτουργικό 10.6.0 ή εδώ

http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.5.8 για λειτουργικό 10.5.8

Πάντα σημειώνω, ότι όπως έχω κάνει κι εγώ, βρήκα "συμβατό" Chipset με τη δική μου μητρική και όχι απαραίτητα την ίδια μάρκα με τη δική μου, αλλά με βοήθησε να εγκαταστήσω πιο εύκολα το λειτουργικό (χωρίς KP) και μετά έφερα το μηχάνημα στα δικά μου μέτρα.

Ελπίζω να σε βοηθήσει και εσένα

SomniusX
05-27-2010, 12:06 PM
Την καλησπερα μου και από μένα,

θα έλεγα να δοκιμάσεις και μια πρόσφατη πακεταρισμένη διανομή, το Hazard Snow Leo 10.6.1 & 10.6.2 το οποίο πλέον τρέχω και παίζει και σε 3 φιλαράκια (ένας και με AMD)

έχει βγεί καταπληκτικό πακετάρισμα, κάνε μια δοκιμή!

nickthegreekk
05-27-2010, 02:50 PM
Καλα τα νεα ως τωρα ειμαι στο 10.6.2 και εχω ηχο και δiκτuο τα γραφικα απο την αλλη... δεν προχωρανε με τιποτα.
Καμια νεα ιδεα για το x4500hd?

tangon
05-27-2010, 07:32 PM
Καλα τα νεα ως τωρα ειμαι στο 10.6.2 και εχω ηχο και δiκτuο τα γραφικα απο την αλλη... δεν προχωρανε με τιποτα.
Καμια νεα ιδεα για το x4500hd?

εδώ

http://www.kexts.com/view/258-gmax4500.html

κοίταξες μήπως σου κάνει? Δεν ξέρω αν έτσι (GMA X4500) είναι η κάρτα γραφικών σου? Γιατί η Intel έτσι τις λέει GMA

nickthegreekk
05-27-2010, 09:25 PM
Δεν τα κατάφερα με το .2 τα γραφικά δυστυχώς δεν παίζουν σωστά με οτι kext κι αν έβαλα, συμπεριλαμβανόμενου και αυτό από το kext.com που αναφέρεις φίλτατε tangon.
Στη συνέχεια δοκίμασα τα πάντα απο την αρχή με μοναδική διαφορά οτι από το .0 πήγα με το combo στο .3 το kext για την κάρτα δικτύου είναι το μοναδικό που δουλεύει, ήχος όχι (oύτε με applehda και voodoohda). Aύριο με το καλό θα δοκιμάσω και μερικά kexts για την κάρτα γραφικών (αυτό το hd στο τέλος την κάνει την ζημιά, τώρα βρήκε η apple να σταματήσει τα macbook με intel gma?).

Θα επανέλθω φίλτατοι , βαστάω γερά.
Σήμερα το πάλευα γύρω στο επτάωρο.

To Hazard 10.6.0 ,.2 δεν λέει να μπεί με τίποτα όλοι οι συνδιασμοί απέτυχαν παταγωδώς...

tangon
05-28-2010, 07:04 AM
To Hazard 10.6.0 ,.2 δεν λέει να μπεί με τίποτα όλοι οι συνδιασμοί απέτυχαν παταγωδώς...

Μέσα στον installer του Hazard βλέπω από τα sites ότι έχει στα

Graphic:

ATI HD 2600 Fix
GMA3500
GMA X4500
ATY_init
ATI 48X0 IDs Injector
Graphic Enabler
EVOenabler for Extra/Extensions
EVOenabler for System/Library/Extensions
EVOenabler ATI HD 4870 Extra/Extensions
EVOenabler ATI 4830 System/Library/Extensions
Legacy ATI 4800
NVEnabler
NVInject
Remove ATI4500 and ATI 4600 Controller - Support for ATI 4850

Το έχεις δοκιμάσει μήπως και σου κάνει?

nickthegreekk
05-28-2010, 09:03 AM
GMA X4500



Καλημέρα.
Δυστυχώς είναι ακριβώς οτι γράφει.Χ4500 και όχι Χ4500HD
είναι διαφορετικό και γι'αυτό σκέφτομαι να πάω προς το DG41MJ που χρησιμοποιεί το απλό Χ4500, kext για ήχο και δίκτυο, βρήκα.

tangon
05-28-2010, 09:22 AM
Κοίτα και σε αυτή τη διεύθυνση

http://osx86.net/f7/intel-gma-x4500hd-t1521/page3.html

κάτι λέει για Intel και HD δίνοντας κάποιο λινκ (όχι το rapishare) αλλά το ακριβώς παρακάτω που λειτουργεί το κατέβασα και έχει κάποια kexts
AppleIntelHDGraphics.kext, AppleIntelHDGraphicsFB.kext και άλλα αρχεία που εγώ βέβαια δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω

nickthegreekk
05-28-2010, 09:40 AM
Χακαρισμένα απο i3 / i5 με ενσωματωμένα γραφικά της intel ούτε και αυτά παίζουν.Τα έβαλα και το αποτελείωσα το μηχάνημα δεν εκκινεί καν.(bios reset και παμε πάλι ξανά).

tangon
05-28-2010, 09:48 AM
Sorry αν σου έκανα ζημιά, δεν το ήθελα :(

Απλά έλεγα μήπως!!

nickthegreekk
05-28-2010, 09:59 AM
Sorry αν σου έκανα ζημιά, δεν το ήθελα :(

Απλά έλεγα μήπως!!

Οχι φίλε από μόνος μου το δοκίμασα :D

Και να έσπαγε ξανά δεν τρέχει τίποτα, αυτά τα kext σκέφτομαι να βάλω στο 10.6.3 να δώ αν θα σπάσει κι αυτό.

Αν σπάσει (που θα σπάσει) θα δοκιμάσω την άλλη μητρική dg41mj που έχει το απλό x4500.- με τα kexts απο το kext.com.

Ευχαριστώ για την βοήθεια πάντως.

edit: Δυστυχώς δεν τα κατάφερα ούτε με το dg45fc αλλά ούτε και με το dg41mj το Χ4500 είναι απαγορευτικό τελικά με οποιονδήποτε συνδιασμό κι αν κάνω.
Ευκαιρία για ένα mac mini...