PDA

View Full Version : WIFI onboard


andreas122
06-03-2010, 10:08 AM
Ευτυχώς μετά απο πολες αποπήρες έβαλα το snow leopard(hazard) στο pc.
τωρα μένει το wifi που δεν δουλέυει,

η πλακέτα μου ειναι p5b-mx/wifi-ap

και το wifi είναι ενσωματωμένο και λέγετε wifi-ap solo. νόμιζω οτι θα υπάρχει καποια λύση ειναι κρήμας να το βγάλω για αυτο το λόγο...

ακομη και αν νομίζετε οτι δεν υπάρχει τροπος πείτε το μου για να το ξέρω.

τουλάχιστον για το ethernet κάποιος τρόπος?

Σε ευχαριστουμε για το Feedback.Εχουμε ιδια Mobo αλλα διαφορετικη καρτα γραφικων,εχω Nividia GTX 285 και την ειδε αυτοματα.
Ο ηχος με τι Kext σου δουλεψε?Ενημερωτικα για να υπαρχει και αυτο.

Μιας και το εβαλες στον εξωτερικο,θα πω μια χαζη ιδεα, δοκιμασες πριν την αναβαθμιση σε 10.6.3, να κρατησεις το φακελο extensions απο το system/library/extensions σε στικακι,να κανεις την αναβαθμιση και μετα να bootareis απο το αλλο συστημα που εχεις,να κανεις Replace το φακελο και μετα Repair τα Permissions και να δεις αν μπαινει?
Δεν ξερω εαν δουλευει σε εσενα ή αν ειναι σωστο αυτο που λεω,σto Ιatkos απο 10.5.7 σε 10.5.8 κατι παρομοιο ειχα κανει.
Μην σε παρω και στο λαιμο μου,δεν ειμαι και ειδικος.

tangon
06-04-2010, 09:02 AM
τουλάχιστον για το ethernet κάποιος τρόπος?

για δες εδώ (σου κάνει?)

http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=140907

αν η μητρική σου (από ότι είδα στο e-shop) έχει την

Ενσωματωμένη κάρτα δικτύου:
Lan: Attansic L1 PCI-E Gigabit LAN controller.

Απλά κοίταξε τί λέει, γιατί κάνει κάποιο διαχωρισμό για την παραπάνω κάρτα.

andreas122
06-04-2010, 11:51 AM
Ναι η μητρική μου έχει ενσωματωμένη ενσύρματη & ασύρματη κάρτα δικτύου.

...ευτυχώς το έλυσα το πρόβλημα με το lan, τώρα υπάρχει το πρόβλημα με το ασύρματο δίκτυο που είναι και το σημαντικότερο καθώς από αύριο δεν θα μπορώ να έχω το καλώδιο...:(

tangon
06-04-2010, 01:47 PM
Ναι η μητρική μου έχει ενσωματωμένη ενσύρματη & ασύρματη κάρτα δικτύου.

...ευτυχώς το έλυσα το πρόβλημα με το lan, τώρα υπάρχει το πρόβλημα με το ασύρματο δίκτυο που είναι και το σημαντικότερο καθώς από αύριο δεν θα μπορώ να έχω το καλώδιο...:(

σε αυτή τη διεύθυνση

http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=215398

αυτός λέει ότι χρησιμοποίησε διανομή snow 10.6.2 Hazard και σαν kext για την ασύρματη κάρτα δικτύου αυτό:

WIFI = RTL8187

Δεν δοκιμάζει μήπως?

andreas122
06-04-2010, 02:54 PM
και που θα βρώ αυτό το driver ή κάτι παρόμοιο? σε πιο site?

Η ιστοσελίδα τα λέει στα ιταλικά και με την μετάφραση δεν το κατανοώ καλα, αλλά από κάτι που έβγαλα νομίζω ότι δίνει αυτό το λινκ για την κάρτα http://trac.kismac-ng.org/wiki/WikiStart

μπήκα εκεί αλλά δεν κατάλαβα τίποτα...τι να κάνω? από εκεί?

tangon
06-04-2010, 06:42 PM
Όπως σου έγραψα και πιο πάνω στο post αυτό γράφει ότι χρησιμοποίησε διανομή όπως και εσύ και έβαλε για την ασύρματη κάρτα του kext από την Realtek και συγκεκριμένα το RTL8187 που μάλλον το βρήκε από τον εγκαταστάτη του (snow 10.6.2 Hazard).

Αυτά σου έγραψα μήπως και δοκιμάσεις και εσύ το kext (RTL8187) και λύσεις το πρόβλημα της ασύρματης.

andreas122
06-04-2010, 08:01 PM
Όπως σου έγραψα και πιο πάνω στο post αυτό γράφει ότι χρησιμοποίησε διανομή όπως και εσύ και έβαλε για την ασύρματη κάρτα του kext από την Realtek και συγκεκριμένα το RTL8187 που μάλλον το βρήκε από τον εγκαταστάτη του (snow 10.6.2 Hazard).

Αυτά σου έγραψα μήπως και δοκιμάσεις και εσύ το kext (RTL8187) και λύσεις το πρόβλημα της ασύρματης.

ναι το κατάλαβα αυτό, αλλά που θα βρω το kext?
στην σελίδες αυτές δεν βρήκα κανένα kext...

tangon
06-05-2010, 06:46 AM
ναι το κατάλαβα αυτό, αλλά που θα βρω το kext?
στην σελίδες αυτές δεν βρήκα κανένα kext...

Μπορείς να το κατεβάσεις και να το δοκιμάσεις από αυτή την διεύθυνση

http://www.kexts.com/view/352-realtek_rtl8187se.html

δεν ξέρω βέβαια τί είναι αυτό που γράφει στο τέλος se?

Σ΄αυτό το Site γενικά έχει Kexts πατσαρισμένα για Mac OSx86

andreas122
06-05-2010, 07:53 AM
δυστυχώς λέει το airport λέει ότι δεν βρήκε συσκευές για συνδεδεμένες συσκευές...
...κάτι άσχετο αλλά χρήσιμο, πως αλλάζουμε γλώσσα γράφεις στο os x?
γιατί εγώ το αλλάζω από το μενού κάθε φορά και είναι κουραστικό...
επίσης πως κάνουμε αντιγραφή επικόλληση? γιατί το ctrl+x & ctrl+c & ctrl+v δεν λειτουργούν....πως θα το κάνω να λειτουργήσουν?

tangon
06-05-2010, 09:09 AM
δυστυχώς λέει το airport λέει ότι δεν βρήκε συσκευές για συνδεδεμένες συσκευές...
...κάτι άσχετο αλλά χρήσιμο, πως αλλάζουμε γλώσσα γράφεις στο os x?
γιατί εγώ το αλλάζω από το μενού κάθε φορά και είναι κουραστικό...
επίσης πως κάνουμε αντιγραφή επικόλληση? γιατί το ctrl+x & ctrl+c & ctrl+v δεν λειτουργούν....πως θα το κάνω να λειτουργήσουν?

Στο Site που σου έλεγα πιο πάνω έχει χρησιμοποιηθεί το RTL8187 από το installer του snow 10.6.2 Hazard (νομίζω ότι αυτό χρησιμοποίησες και εσύ). Λέω λοιπόν μήπως αυτό το kext λειτουργεί πιο σωστά από ότι αυτό που κατέβασες από το www.kexts.com. Προσπάθησε να κάνεις εγκατάσταση αυτό που υπάρχει μέσα στον installer του snow 10.6.2 Hazard

Αλλαγή γλώσσας από το πληκτρολόγιο:

Πηγαίνεις System Preferences/Language & Text και πηγαίνεις στην καρτέλα Input Sources και πατάς το Keyboard Shortcuts...
Από το αριστερό παράθυρο πηγαίνεις στο
Keyboard & Text Input
και στο δεξιό παράθυρο πηγαίνεις και επιλέγεις τα δύο τελευταία
Select the previous input source
Select next source in Input menu

Μόλις τα επιλέξεις σου βγάζει κίτρινα τριγωνάκια που σημαίνει ότι πρέπει να πας στο Spotlight να το πατίσεις και να ξεκλικάρεις αυτά τα δύο που υπάρχουν εκεί. Θα παρατηρήσεις ότι τα κίτρινα τριγωνάκια θα εξαφανιστούν.
Τώρα είσαι έτοιμος να χρησιμοποιήσεις το πληκτρολόγιο για αλλαγή της γλώσσας. Τώρα ανάλογα με το είδος του πληκτολογίου που έχεις θα πρέπει να βρεις ποιο πλήκτρο είναι το "μηλαράκι". Συνήθως είναι το πλήκτρο με τη σημαία των windows. Πατώντας λοιπόν το πλήκτρο με το σημαιάκι της microsoft και το space bar αλλάζεις γλώσσα.

Πατώντας τώρα σημαιάκι microsoft και C κάνεις copy, σημαιάκι microsoft και V κάνεις paste, σημαιάκι microsoft και X κάνεις cut

andreas122
06-07-2010, 11:53 PM
συγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά δεν ήξερα οτι υπήρχε δεύτερή σελίδα...
δυστυχώς δεν πέτυχε κανένας τρόπος, πάντως ευχαριστώ για την πληροφορίες. :)