PDA

View Full Version : 10.6.4 update ? Ενημέρωση.


excos
06-17-2010, 09:12 AM
Ποιος απο εσας, παιδες εχει προχωρησει στο καινουργιο update.Το εχω περασει μονο στο macbook, αλλα στο Acerακι περιμενω kernel.

Απο εχω διαβασει το ιδιο προβλημα με sleepenebler και κατι προβληματα με Alc888 για τον ηχο.

Κατα τα αλλα μια απο τα ιδια οπως και στα προηγουμενα updates.

tangon
06-17-2010, 10:25 PM
excos πέρασα το updade 10.6.4 στο μηχάνημά μου (αλλά στον εξωτερικό δίσκο που έχω για τεστ) και δεν μου παρουσίασε κανένα πρόβλημα. Προς το παρόν δείχνει να δουλεύει απροβλημάτιστα. Μόλις δω ότι ανταποκρίνεται καλά θα το βάλω και στον εσωτερικό δίσκο (ο ένας είναι σχεδόν mirror με τον άλλον).

excos
06-24-2010, 06:40 PM
Μολις βγηκε φρεσκος απο teateam ο καινουργιος πατσαρισμενος kernel για atom και βεβαια το update 10.6.4 στον μικρο Acer one ZG5 ηταν παιχνιδι.
Οποιος εχει atom cpu ας κανει update αφοβα!!!!!!!!!!!!!

iceage2609
06-28-2010, 11:00 PM
Καλησπερα,πριν απο λιγο εκανα και εγω αναβαθμιση απο την 10.6 στην 10.6.4 απο το software update της Apple (Vanilla kernel),bootarise και απο οτι φαινεται δουλευει απροβληματιστα μεχρι στιγμης.
Εσβησα πριν μπουταρω το παλιο sleepenebler και το αντικατεστησα με το αντιστοιχο που αναφερουν για την 10.6.4.
Το μονο που δεν μου δουλευε ηταν ο ηχος αλλα και αυτο διορθωθηκε ξαναπερνωντας το voodooHDA.kext με την βοηθεια του kexthelper.
Δεν ηθελα ηταν να μου αλλαξει το itunes σε 9.2 για τον φοβο των Ιουδαιων ελεω jailbreak στο iphone αλλα απο οτι ειδα εμεινε σε αυτην που ειχα,την 9.1.1(1.2).
Υποθετω θα μου πεταξει ξεχωριστα αναβαθμιση γιαυτο,οποτε δεν θα την κανω μεχρι και απο εκει να εχουμε νεοτερα.
-GA-EX58-UD3R
-i7-920
-CORSAIR 6GB DDR3
-GEFORCE GTX285

eski
07-02-2010, 06:31 AM
Standard Procedures after Updates
1. Kernel (Netbooks)
2. SleepEnabler (all systems)

excos
07-03-2010, 08:22 PM
Παλι το καινουργιο update 10.6.4 εχουν πειραξει το bluetooth, ενω στο 10.6.3 το ειχαν φτιαξει μια χαρα και δεν ετρωγα kp οταν εκανα send files στο nokia που εχω.

Εχει κανεις προβλημα με το bluetooth μετα το update?

eski
07-10-2010, 02:03 PM
Στο toshiba NB200 περναω με McLoader αυτο το NetworkFamily.kext που εχει patch για να παιξει η Εthernet αλλα μου χαλαει το ΒΤ. Με το 10.6.4 παιζουν και τα 2 !! αλλα BT stack της Toshiba δεν ειναι το stardard απ οσο ξερω..

---merged---

Aληθεια αυτος ο KextHelper παιζει? γτ εχω την εντυπωση οτι κολαει στο snow και ετσι τα κανω manual με το script pfix

excos
07-10-2010, 05:44 PM
eski o KextHelper στο 10.6 δεν παίζει κανονικά πάντα κολλάει, αλλά κάνει install τον kext και μετά force quit για τερματίσεις το πρόγραμμα.

Εχω βρεί ενα άλλο τρόπο για install kext χωρίς πρόβλημα κανω copy τον kext που θέλω paste στο file extension και μετά τρέχω το kext utility που φτιάχνει τα permisions και οχι με disk utilite και ολα ειναι μια χαρα.

iceage2609
07-24-2010, 04:09 PM
Aληθεια αυτος ο KextHelper παιζει? γτ εχω την εντυπωση οτι κολαει στο snow και ετσι τα κανω manual με το script pfix
Εμενα eski κανει κανονικα το Install των kexts, απλα οπως ειπε ο excos χρειαζεται να κανω Force Quit σχεδον παντα για να σταματησει το προγραμμα.Δεν δουλευει απροβληματιστα.Κανει αυτο το ''bug'' ας πουμε.
Αν εννοεις αν τελικα την κανει την δουλεια,νομιζω την κανει κανονικα,τουλαχιστον σε εμενα,αν και εχει τυχη να βγαλει και μηνυματα οτι ναναι,κολληματος δλδ.

Εχω βρεί ενα άλλο τρόπο για install kext χωρίς πρόβλημα κανω copy τον kext που θέλω paste στο file extension και μετά τρέχω το kext utility που φτιάχνει τα permisions και οχι με disk utilite και ολα ειναι μια χαρα.
Ναι και αυτο καλη λυση αν τρωει κολληματα γερα ή βγαλει κανα περιεργο μηνυμα το kext helper.

beeros05
07-27-2010, 07:37 AM
Παιδιά καλημέρα
τρέχω 10.6.3 απροβλημάτιστα και θέλω να προχωρήσω σε update στο 10.6.4

υποθέτω πρέπει να αφαιρέσω το παλιό SleepEnabler πριν πάω στο update, είναι κάτι άλλο που πρέπει να κάνω?

είμαι με G31M ES2L revision 1

Dejangs
07-28-2010, 08:05 AM
Παιδιά καλημέρα
τρέχω 10.6.3 απροβλημάτιστα και θέλω να προχωρήσω σε update στο 10.6.4

υποθέτω πρέπει να αφαιρέσω το παλιό SleepEnabler πριν πάω στο update, είναι κάτι άλλο που πρέπει να κάνω?

είμαι με G31M ES2L revision 1

H διαδικασια για το update ειναι να χρησιμοποιησεις combo update, μετα να αντικαταστησεις το Sleepenabler στα extensions και να φτιαξεις ξανα mkext κλπ απο καποιο kext utility πριν κανεις restart.
Μονο να βρεις το σωστο sleepenabler γτ θυμαμαι παλιοτερα στο laptop οτι ειχα καποια προβληματακια με μια εκδοση που ειχα βρει σε forum.
Στο οποιο laptop btw δεν μπορω να παω σε 10.6.4 γιατι πεταει black screen, και λογω του οτι το IDT Sound μου εχει σπασει στη κυριολεξια τα νευρα 2 βδομαδες τωρα δεν εχω χρονο να το κοιταξω. {AppleHDA παρ'ολο που το κανω patch δεν νιωθει τπτ και VoodooHDA δεν με ενθουσιαζει καθολου στη ποιοτητα ποσο μαλλον οτι δεν εχει σωστο Volume Control & Mute }

Ειμαι ο dejangs και ειμαι καλα.:p

beeros05
07-30-2010, 03:47 PM
H διαδικασια για το update ειναι να χρησιμοποιησεις combo update, μετα να αντικαταστησεις το Sleepenabler στα extensions και να φτιαξεις ξανα mkext κλπ απο καποιο kext utility πριν κανεις restart.


ώπα!...απόσο ξέρω πρωτα διαγράφεις το παλιό sleep enabler, μετά κανεις update μετα επανεκκινηση και μετά βαζεις το καινουργιο sleep enabler...
κατι τελευταίο...γιατί combo update? εγω είμαι στο 10.6.3 το επόμενο ειναι το 10.6.4
Δηλαδή τι λες να κατεβασω από την apple το 10.6.3 + 10.6.4 και να χρησιμοποιήσαω αυτό?

SomniusX
07-30-2010, 07:13 PM
ώπα!...απόσο ξέρω πρωτα διαγράφεις το παλιό sleep enabler, μετά κανεις update μετα επανεκκινηση και μετά βαζεις το καινουργιο sleep enabler...
κατι τελευταίο...γιατί combo update? εγω είμαι στο 10.6.3 το επόμενο ειναι το 10.6.4
Δηλαδή τι λες να κατεβασω από την apple το 10.6.3 + 10.6.4 και να χρησιμοποιήσαω αυτό?

Βασικά το Combo σε αφήνει από ότι και να είσαι 10.6.x να ανέβεις στο εκάστοτε, που στην περίπτωση είναι το 10.6.4, μεγάλο (αν θυμάμαι καλά 900+mb) αλλά μετράει!

όσο για το sleep enabler, επειδή ακριβώς το combo σε αφήνει, μόλις τελειώσει η εγκατάσταση πριν πας για restart (γιατί το software update την κάνει μετά από το to restart φάση) το πετάς τότε πριν το επανεκκινήσεις και είσαι μάγκας!

Γενικά ακόμα και σε κανονικά Mac είναι καλύτερα να έχεις το μαζεμένο Combo Update όταν είναι να ανέβεις από την μια έκδοση στην άλλη..

beeros05
07-30-2010, 11:19 PM
όλα κομπλέ το εκανα και το update, όλα κομπλε
είναι απίστευτο το ότι με 300 ευρωπουλα εχω μηχανημα που τρεχει os x απροβλημάτιστα
θα του πετάξω καμιά ωρα τον q9550 να φυσήξει

SomniusX
07-31-2010, 07:04 AM
Μπράβο ρε φιλαράκι, είδες δεν είναι τίποτα να ανεβεις, βέβαια δεν πιάνει πάντα αλλά τεσπα αφού είσαι οκ μην το πειραξεις!!

beeros05
07-31-2010, 07:38 PM
Μπράβο ρε φιλαράκι, είδες δεν είναι τίποτα να ανεβεις, βέβαια δεν πιάνει πάντα αλλά τεσπα αφού είσαι οκ μην το πειραξεις!!

ναι μωρε τη ξερω τη διαδικασια αρκετα καλα απλά με τα πρωτα update την πατησα οπότε το τσεκάρω από εδω και πέρα μπας κ παίζει και καμια άλλη π***ια...