PDA

View Full Version : Εγκατάσταση Mac OS X σε σταθέρο υπολογιστή (Βοήθειααα!)


JaskJohin
07-22-2010, 09:55 AM
Καλημερα στο forum!
Ειμαι καινουργιος και γω στο ολο σκηνικο του Mac και θα ηθελα τα φωτα σας μπας και καταφερω να εγκαταστησω καποια εκδοση σε ενα δευτερο σταθερο x86 Intel pc που εχω.

Παραθέτω τα specs του μηχανηματος:

CPU: Intel Pentium 4 650
Motherboard: Intel 915PCY
RAM: Dual Channel 4 GB
Network card: Realtek RTL 8139 PCI Fast Ethernet
IDE-RAID Controller: A11MCVTL Controller
GPU: ATI Radeon 4800 Series
Audio: M-Audio Delta Audiophile 192


Ευχαριστω προκαταβολικα :D

tangon
07-24-2010, 02:10 PM
Σε καλωσορίζουμε λοιπόν και εμείς στην παρέα μας και ευχόμαστε καλή δύναμη στο hackintosh.

Από τα χαρακτηριστικά του μηχανήματός σου είδα εδώ
http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/Main_Page

και συγκεκριμένα σε αυτή τη σελίδα
http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.5.5

κοινά χαρακτηριστικά με το δικό σου μηχάνημα. Αν τώρα και το δικό σου έχει ως
North: Intel 915P και South: ICH6
τότε μπορείς να ξεκινήσεις με τη διανομή που περιγράφει η σελίδα.

Δύο προβλήματα βλέπω εγώ σε σχέση με τα χαρακτηριστικά που έχεις δώσει. Το ένα αφορά τη κάρτα γραφικών που είναι ΑΤΙ και θα δυσκολευτείς να την κάνεις να δουλέψει σωστά, και το άλλο η κάρτα ήχου (δεν ξέρω με ποιό kext θα δουλέψει).

Καλό θα ήταν να μην βάλεις από την αρχή της εγκατάστασης τον ήχο και για την κάρτα γραφικών κάποιο kext της διανομής γενικά για την ΑΤΙ. Αργότερα αν όλα πάνε καλά βάζεις την κάρτα ήχου και φτιάχνεις την κάρτα γραφικών.

Αυτά σε γενικές γραμμές από μένα. Θέλει μεγάλη υπομονή και πολλούς πειραματισμούς. Η απόφαση είναι δική σου.

SomniusX
07-31-2010, 07:42 AM
..
Δύο προβλήματα βλέπω εγώ σε σχέση με τα χαρακτηριστικά που έχεις δώσει. Το ένα αφορά τη κάρτα γραφικών που είναι ΑΤΙ και θα δυσκολευτείς να την κάνεις να δουλέψει σωστά, και το άλλο η κάρτα ήχου (δεν ξέρω με ποιό kext θα δουλέψει).

Καλό θα ήταν να μην βάλεις από την αρχή της εγκατάστασης τον ήχο και για την κάρτα γραφικών κάποιο kext της διανομής γενικά για την ΑΤΙ. Αργότερα αν όλα πάνε καλά βάζεις την κάρτα ήχου και φτιάχνεις την κάρτα γραφικών...

Δεν έβγαλε ο netkas (netkas.org) update για τις ΑΤΙ 48xx ??

tangon
08-01-2010, 10:10 AM
Δεν έβγαλε ο netkas (netkas.org) update για τις ΑΤΙ 48xx ??

Φίλε SomniusX δεν μπόρεσα να βρω κάτι από εκεί (netkas.org). Αν μπορείς να ρίξεις κανένα link, για να βοηθήσουμε το νέο φίλο μας?

SomniusX
08-01-2010, 11:26 AM
Θα κοιτάξω όταν φτάσω σπίτι το βράδυ bro γιατί είμαι μαγαζί!!