PDA

View Full Version : LifeCam VX-1000 σε SnowL 10.6.4


iceage2609
09-04-2010, 02:58 PM
Καλησπερα παιδια,γνωριζει κανεις καποιο τροπο να δουλεψει αυτη η LifeCam VX-1000 της Microsoft σε 10.6.4 ή το εχει καταφερει κανεις να με βοηθησει ?
Χρησιμοποιω το macam και δουλευει σε αρκετες εφαρμογες π.χ Skype,amsn κτλ σχετικα καλα και χωρις κολληματα, αλλα σε καποιες αλλες οχι.Δεν την βλεπουν δηλαδη σαν καμερα.Ειναι unknown device.π.χ στο ichat που δοκιμασα.
Οταν ανοιγω το macam σαν Appication και εκει δουλευει,αλλα θα ηθελα να καταφερω να την δει οπως το iatkos 10.5.8 που εχω στον αλλο δισκο,που την βλεπει Fully Working σαν Native κανονικη καμερα με τo Sonix_SN9C102pWebcam_component.kext
Δεν ειναι τρομερα σπουδαιο,μιας και ψιλογινεται η δουλεια,απλα η ακομη μεγαλυτερη συμβατοτητα ειναι καλη.
Καμια ιδεα παιδια?

Ευχαριστω.

---merged---

Δοκιμασα και το iUSBcam παροτι δεν κανει για Snow Leopard και δυστυχως ουτε αυτο δουλεψε.Στο 10.5.8 δουλευει κανονικα.
Αν κανει εχει καμια ιδεα πειτε την παιδια.Εστω και περιεργη να ειναι :D

Υπαρχει καποια εξωτερικη καμερα που να ειναι Plug N play σε Hackintosh Snow Leopard ή πολυ απλο στο να παιξει,αλλα να ειναι με πολυ μεγαλες πιθανοτητες σιγουρο να παιζει ?

excos
09-08-2010, 03:54 PM
Υπαρχουν πολλες webcam που τρεχουν σε os x δες εδω :

www.mac-compatible-web-cam.com

iceage2609
09-08-2010, 04:54 PM
Σε ευχαριστω για την απαντηση,τα τσεκαρω ηδη το link.
Βρηκα και μια ακομη,και νομιζω οτι απο αυτα που λενε πρεπει να ειναι Plug n Play σε
Hackintosh.
To ειδα http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.6.4 στο τελος της σελιδας στο Other Αccessories.
Μιλαω για την Logitech Webcam C200.

excos
09-08-2010, 10:29 PM
Δεν υπαρχει διαφορα σε Apple μηχανημα ή hackintosh για να δουλεψει μια συσκευη, αρκει να ειναι συμβατη με os x για το θεμα του plug n play.

iceage2609
09-26-2010, 05:46 PM
Σημερα εβαλα πανω την Logitech Webcam C200 και φαινονται ολα να πανε καλα σε Snow Leopard 10.6.4
Photobooth την ειδε κατευθειαν,ichat ομοιως,και γενικοτερα φαινεται να συμπεριφερεται αψογα και Plug N Play οπως πολυ σωστα αναφερανε.
Κοστος 20ευρω.
Με τις πρωτες βιντεοκλησεις και δοκιμες θα αναφερω εαν υπαρχει οτιδηποτε.

tangon
10-02-2010, 12:36 PM
Ύστερα από την αναφορά του φίλου iceage2609 μπήκα κι εγώ στον πειρασμό παίρνοντας σήμερα την Logitech Webcam C200.

Είναι μια webcamera plug&play και το σύστημά μου (Snow 10.4.6) την είδε αμέσως στο Apple Photo Booth και Skype

Δουλεύει άψογα τόσο η κάμερα όσο και ο ήχος από την κάμερα
(για να πάρουμε ήχο από την κάμερα πηγαίνουμε System Preferences ->Sound ->Input και επιλέγουμε Logitech Camera USB)

Για όσους ενδιαφέρονται υπάρχει ένα προγραμματάκι το iGlasses το οποίο προσθέτει διάφορες ρυθμίσεις στην webcamera όπως brightness, contrast κ.α. αλλά και zoom and pan δίνοντας τη δυνατότητα να κάνεις αυτό ακριβώς που λέει σε περίπτωση που η κάμερά σας δεν το κάνει από μόνη της.

Στη Logitech Webcam C200 το προγραμματάκι αυτό δουλεύει κανονικά. Το μόνο που σου αλλάζει είναι στο Apple Photo Booth που για να ενεργοποιηθεί στο πρόγραμμα στο γυρίζει σε 32-bit mode. Πάντως δεν δημιουργεί πρόβλημα.

H version που κατέβασα για το iGlasses είναι η v2.1.3 από τα γνωστά "μέρη" για να έχω πλήρη λειτουργικότητα.

Ένα άλλο πρόγραμμα για web camera που εγώ το βρίσκω χρήσιμο είναι το EvoBarcode 1.2 που μπορεί να δει barcode μέσω της web camera που έχεις (εκτός από την Built-in iSights) απλά βάζοντας το barcode του προϊόντος μπροστά από την web camera και το πρόγραμμα αναγνωρίζει το barcode γράφοντας και το νούμερο για περαιτέρω χρήση.

iceage2609
10-03-2010, 01:35 PM
Καλοριζικη φιλε tangon,χαιρομαι που ολα σου πηγαν καλα και λειτουργει αψογα. Να ειχανε και ενα προγραμμα προκοπης εκτος απο το Skype, για βιντεοκλησεις σε hotmail λογαριασμους...καλα θα ηταν...