PDA

View Full Version : Aspire Revo 3600 + iDeneb 10.5.8


S.Backwards
10-20-2010, 10:27 PM
Χαιρετώ το ελληνικό team!! :D

Έχουμε και λέμε και λέμε για να έχουμε... :D

Έχω ένα Aspire Revo 3600 και τρέχει τα 7....
Θέλω να του περάσω Hackintosh...
Το θέμα είναι το εξής... έχω σε CDάκι τα iDeneb 10.5.8 αλλά μόλις το βάζω να κάνει boot από ένα εξωτερικό CD drive που έχω μένει εκεί που φορτώνει ο Darwin bootloader.... Με αποτέλεσμα να μην μπορώ να τα εγκαταστήσω στο Aspire....
Μήπως έχετε καμία λύση ωρε τέκνα???
Το CD είναι γραμμένο κανονικά γιατί με το ίδιο έχω κάνει εγκατάσταση τα iDeneb στον σταθερό μου και δουλεύει ρολόι.....
Τι ρυθμίσεις αλλάζω???
Μήπως χρειάζομαι άλλη έκδοση hackintosh???

excos
10-20-2010, 10:37 PM
Καλως ορισες φιλε.Αφου εχεις γνωση απο εγκατασταση θα πρεπει να ξερεις την εντολη -v για να δεις που σταματαει το μηχανακι.
Δοκιμασε το και εαν μπορεις αναβασε και καμια φωτο να δουμε και εμεις εδω τι παιζει.
Παντος οτι μπαινει το iDeneb ειναι σιγουρο, εδω τρεχω το Snow 10.6.4 στο Acer Aspire one!!!!!!!.

S.Backwards
10-20-2010, 10:41 PM
;) OK!!!! Είτε σήμερα είτε αύριο το πρωί θα επιστρέψω με photo! :D

excos
10-20-2010, 10:47 PM
Σαν Acerακιας πιστευω οτι ειναι καλυτερο το snow στο Revo 3600 με retail εγκατασταση παρα να το κανεις με διανομη.

S.Backwards
10-20-2010, 11:05 PM
Αυτό μας κάνει? http://goo.gl/rZjn

excos
10-20-2010, 11:17 PM
Το retail ειναι το ιδιο εαν το καταβασεις ή το αγορασεις με 25 ευρω που κανει.Το θεμα ειναι οτι εχει αλλη διαδικασια εγκαταστασης απο μια διανομη.

Αυτο που πρεπει να κανεις πρωτα ειναι να βαλεις αφου εχεις το iDeneb για δεις πως τρεχει το μηχανακι με 10.5 και μετα ριχνεις και το 10.6 που εχει αλλο τροπο εγκαταστασης.

Βαλε το DVD με το 10.5 και κανε μια προσπαθεια και ανεβασε φωτο που κολλαει για να σε
βοηθησουμε.

S.Backwards
10-21-2010, 09:50 AM
So... Here we go again.... :P
http://twitpic.com/2zg22f
εδώ μένει για κανα λεπτό.. και μετά.. τσάκ.. restarting....
άντε βγάλε άκρη.. :P

excos
10-21-2010, 04:55 PM
ok πατα f8 εαν θυμαμαι καλα και δωσε -v cpus=1 προσεχε τα κενα μεταξυ των εντολων,μαλλον κολλαει λογο οτι δεν αναγνωριζει τους δυο πυρινες απο την cpu.

δοκιμασε το και γραψε αποτελεσματα.

S.Backwards
10-21-2010, 10:22 PM
Μαλλιά.... Το ίδιο σκάλωμα.... ούτε σε Safe mode δε bootάρει... :/ τι παίζει οεο?

excos
10-21-2010, 10:29 PM
Ωπα απογοητευτικες με το πρωτο.Θα την βρουμε την ακρη να παρει μπρος το μηχανημα.

S.Backwards
10-21-2010, 10:30 PM
Δεν απογοητεύτικα... Ξέρω πώς ότι και να γίνει θα παίξει το μηχάνημα.. το θέμα είναι να βρούμε τους σωστούς συνδιασμούς στα settings BIOS και Hackintosh... :P

excos
10-21-2010, 10:44 PM
Μπες στο bios και δωσε turning off hyper threading, μετα δωσε -v -x και κανε boot.

---merged---

δοκιμασε και αυτον τον οδηγο ειναι για snow

http://friedmboard.blogspot.com/2010/02/hack-attack.html

S.Backwards
10-21-2010, 11:24 PM
Πάλι τίποτα με το -v -x... κάτσε.. διαβάζω το tutorial και σου λέω... :D

---merged---

Και μετά από το tutorial .... Κάνω boot με EFI... Όλα καλά... βάζω και το DVD από iDeneb... OK...
Ξεκινάει να ρίχνει τα κατεβατά του με το τι κάνει load...
Ωσπου φτάνουμε κάπου εδώ όπως λέει και το tutorial... Μόνο που μόλις πατήσω any key to continue...
Πολύ απλά.... RESTART...... Πώς σου φάνηκε???? :P
Take a look... http://twitpic.com/2zqaw7

---merged---

Κάποια απάντηση?

excos
10-26-2010, 10:17 PM
Φιλε ολος ο οδηγος ειναι για Snow Retail και εσυ προσπαθεις να κανεις installation με IDeneb διανομη οποτε το συμπερασμα δικο σου.

S.Backwards
10-26-2010, 10:24 PM
Κατεβάζω ήδη Snow Leopard... ;) Για να δούμε τι θα δούμε... :D

---merged---

Ξεκινάω με το cd από EFI.... το βγάζω.. βάζω το cd με το Snow... Χτυπάω F5.. το βλέπει.. πατάω enter... βγάζει debug text... και μένει στην οθόνη που είχα δώσει και παραπάνω που λέει No DSDT found 'η κάπως έτσι... και κάτω κάτω λέει press any key to continue... ε οκ..
πατάω ένα οποιοδήποτε κουμπί... και μαυρίζει η οθόνη.... το άφησα μέχρι και 1 ώρα.... Τίποτα.. ούτε καν μια επαννεκίνηση... Δε ξέρω πραγματικά τι να κάνω... και το pc την Παρασκευή πρέπει να είναι έτοιμο.... Κάπου σε κάποιο forum διάβασα οτι ίσως να φταίνε τα παραπανήσια partitions των Windows.. ισχύει??? αλλιώς αν όχι.. τι άλλο μπορώ να κάνω για να το φτιάξω?? :/

excos
10-27-2010, 10:31 PM
Το γράφεις και μ'ονο σου την απάντηση στο ερώτημα DSDT not found!!!!!!!!.

Για να βάλεις Snow Leopard στο μηχανάκι σου πρέπει πρώτα να διαβάσεις προσεκτικά τις οδηγίες που γράφει ο μάγκας εκεί.

Οτι δεν καταλαβαίνεις απο τον οδηγό (όρους) το ψάχνεις στο Google και έαν δεν το βρείς ρωτάς εδώ.

DSDT μπορείς να το παράγεις και στα windows, με το σχετικό πρόγραμμα και να το κάνεις αντιγραφεί στο installation.

S.Backwards
10-28-2010, 12:00 AM
Απ' ότι διάβασα ο τύπος δεν γράφει κάπου για DSDT edit... και μάλιστα είναι και η απορία του πρώτου σχολίου λίγο παρακάτω.. Διάβασα και κάποια άλλα forum τα οποία είχαν step by step οδηγούς για εγκατάσταση SL σε Aspire 3600 και κανένα δεν έγραφε για DSDT edit.... Λοιπόν... Κατέβασα το Rebel EFi με το οποίο έκανα boot τα SL.... Το θέμα είναι πώς μου πετάει απλά την γκρί οθόνη με το μηλαράκι.. και τέλος.... Έχω μια υποψία πώς μετά από κάποια στιγμή μου νεκρόνει τις USB, γιατί το πληκτρολόγιο δεν λειτουργεί... π.χ. όταν πατάω το CAPS LOCK το ledάκι δεν ανάβει... μήπως.... μου νεκρώνει τις USB??? και μήπως επειδή η εγκατάσταση γίνετε από USB DVD player χάνει το DVD και δε μπορεί να συνεχίσει την εγκατάσταση??? και αν ναι... πώς επιδιορθώνετε όλο αυτό??? Τέλος... έχω την εντύπωση πώς και ο SomniusΧ έχει ολοκληρώσει ένα τέτοιο project με Aspire 3600 οπότε αν θέλει ας ρίξει κι εκείνος τα φώτα του! :D

---merged---

Άλλη μια ιδέα είναι να βγάλω τον σκληρό και να τον βάλω στο pc μου οπου έχω iDeneb... μπορώ να κάνω εγκατάσταση το Snow Leopard από εκεί???