PDA

View Full Version : Λίγο τα φώτα σας σας παρακαλώ


kvasil
11-05-2010, 07:22 AM
Καλημέρα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα και αν γνωρίζετε να με βοηθήσετε.
Όπως έχω αναφέρει το μηχάνημα (σε προηγούμενο post) είναι
dell23u11
Gigabyte P35-Ds4 rev 2
Q6600
ssd 64gb
ati 5770 1gb
μετά από πολύ καιρό και μετά από πολλές προσπάθειες τα έχω καταφέρει και εδώ και ένα 20 ήμερο έχω ένα πάρα πολύ δυνατό και σταθερό σύστημα με τα 10.6.4 full επάνω
Τα περισσότερα προγράμματα δουλεύουν τέλεια σε σχέσει με τα win7 δεν μου λείπει κάτι αφού τα περισσότερα υπάρχου και εδώ και από τις ίδιες ετεριες.
Κάποια μικρά προβλήματα όμως έχω και θα ήθελα την βοήθεια σας αν ξέρετε.
1. το mouse ο δείκτης έχει λίγο ποιο αργή κίνηση. Δηλαδή δεν έχω ακρίβεια έχω κοιτάξει από της ρυθμίσεις και από εκεί δεν διορθώνει με κάτι.
2. Έχω βάλει την 5770 που την βλέπει κανονικά. Στα παιχνίδια που έχω βάλει βλέπω ότι δεν έχει full ενεργοποιήσει. πχ. Στο torchlight στα win πάει σφαίρα εδώ ενώ τα βάζω όλα full και τρέχω το παιχνίδι δεν με δείχνει ότι δεν τα παίρνει άλλα παρουσιάζει κάποια μικρά κωλύματα σαν να μην έχει τα full drive. Αυτό που έχω βάλει ειναι απο τον nekta οπου εχω κάνει και flash την κάρτα. Μήπως πρέπει να κατεβάσω κάτι από την ατι για να ενεργοποιήσει full την κάρτα. Και σε ενα αλλο παιχνίδι το Amnesia εκεί πάλι ολα full αλλα με κάνει κατι κοψίματα στα καρε σαν νερά αν μπορώ να το πω σωστά.
3. Όταν είχα κάνει πρώτη φορά ολοκληρωμένα εγκατάσταση το μηχάνημα το είδε σαν imac δεν θυμάμαι τον αριθμό. Τώρα μετά από άλλο ένα format με βλέπει
Model Name: Mac Pro
Model Identifier: MacPro3,1
Processor Speed: 3 GHz
Number Of Processors: 1
Total Number Of Cores: 4
L2 Cache: 8 MB
Memory: 4 GB
Bus Speed: 1,33 Ghz
θέλω να ρωτήσω αν παίζει κάποια διάφορα στο πως το βλέπει. Για τι θέλω να κάνω μετατροπή κάποιο avi σε mp4, έχω κατεβάσει πολλά προγράμματα που φορτώνουν και τους 4 επεξεργαστές και έτσι θα γίνει ποιο γρήγορα το convert
άλλα όταν πάω και το κάνω με τα όλα τα προγράμματα δείχνει ότι βλεπει ολα τα cpu αλλα ο χρονος που θα το κανει ειναι πανω απο μια ωρα ενω με αλλο που βλεπει το ενα cpu εκει κανει 30 λεπτά. Γιαυτό ρωτάω μήπως εδώ υπάρχει κάποια ασυμβατότητα και αν το έβλεπε σε imac τότε θα έβλεπε όλους τους πύρινες. Ρωτάω εσάς πριν το κάνω για να μην έχω τα γνωστά panic.
Αν δηλαδή έχω imac μήπως τότε θα βλέπει σωστά. Και εδώ τα βλέπει, και δείχνει ότι τα cpu βρίσκονται στα 90% άλλα ο χρόνος είναι πάνω από μια ώρα.
Αυτό τα ερωτήματα θα ήθελα σας παρακαλώ την βοήθεια σας.

tangon
11-05-2010, 08:59 AM
Κατ' αρχήν να σε καλωσορίσω από μεριά μου στην παρέα μας και καλή δύναμη σε αυτό που λέμε hackintosh.

Τώρα για τα ερωτήματά σου εγώ θα σου απαντήσω για την κάρτα γραφικών. Πρέπει να ξέρεις ότι γενικά οι ΑΤΙ κάρτες γραφικών είναι λίγο δίστροπες στο σετάρισμά τους στο macΟΧ. Όλα αυτά που αναφέρεις και για το ποντίκι αλλά και για τα παιχνίδια (που εγώ δεν ασχολούμαι με αυτά και ίσως κάνω λάθος) είναι θέμα κάρτας γραφικών. Δεν ξέρω βέβαια τί εννοείς με αυτό που λες ότι βλέπεις την κάρτα σου full.

Εγώ στη θέση σου θα κοίταζα κάποια πράγματα για να δω αν η κάρτα γραφικών έχει ενεργοποιηθεί πλήρως. Θα πήγαινα να δω από το System Profiler ->Graphics/Displays αν μου δείχνει την κάρτα σωστά [Όνομα κάρτας γραφικών και VRam (Total)]. Μετά θα κοίταζα, αν έχω διαφάνεια στο menu. Και το τρίτο που θα κοίταζα είναι αν στο Dashboard όποιο ενεργοποιούσα μου έκανε "κυματισμό".

Κάτι άλλο που έχει να κάνει με την κάρτα γραφικών και που συνέβει και σε μένα ήταν ότι ενώ είχα όλα τα παραπάνω που σου ανέφερα οκ, στο Photoshop όταν έκανα μεγέθυνση μία εικόνα και μετά προσπαθούσα να την μετακινήσω με το "χεράκι", έκανε αργή απόκριση. Αλλάζοντας όμως kext μου διορθώθηκε και αυτό (η κάρτα μου είναι nVidia)

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα ή σε μπέρδεψα παραπάνω!

Φιλικά tangon

kvasil
11-05-2010, 11:09 AM
Να σε καλά φίλε. Μέχρι να σεταρο το μηχάνημα είχα πραγματικά παιδευτεί
τωρα για την καρτα γραφικών εκει που με λες εμφανίζει αυτά που πιστεύω ότι είμαι καλά.
ATI Radeon HD 5700 Series:

Chipset Model: ATI Radeon HD 5700 Series
Type: GPU
Bus: PCIe
Slot: Slot-1
PCIe Lane Width: x16
VRAM (Total): 1024 MB
Vendor: ATI (0x1002)
Device ID: 0x68b8
Revision ID: 0x0000
ROM Revision: 113-B7710C-176
EFI Driver Version: 01.00.318
Displays:
DELL U2311H:
Resolution: 1920 x 1080 @ 60 Hz
Pixel Depth: 32-Bit Color (ARGB8888)
Main Display: Yes
Mirror: Off
Online: Yes
Rotation: Supported
Display Connector:
Status: No Display Connected
και απο τα τεστ που εχει το εκανα και σε ολα εχει υψηλές βαθμολογιες
αλλα στο opegl test φτάνει μεχρι το 2.1
απο το 3 και μετα εχει χ οτι δεν παει αλλο δηλαδη στο 3. 3.1 3.2
αυτο δεν ξερω αν ειναι καλο η κακο




Renderer: ATI Radeon HD 5770 OpenGL Engine
Vendor: ATI Technologies Inc.
Memory: 1024 MB
Version: 2.1 ATI-1.6.18
Shading language version: 1.20


Max texture size: 16384 x 16384
Max texture coordinates: 8
Max vertex texture image units: 16
Max texture image units: 16
Max geometry texture units: 16
Max anisotropic filtering value: 16
Max number of light sources: 8
Max viewport size: 16384 x 16384
Max uniform vertex components: 4096
Max uniform fragment components: 4096
Max geometry uniform components: 4096
Max varying floats: 64
Max samples: 0
Max draw buffers: 8


Extensions: 120

GL_APPLE_aux_depth_stencil
GL_APPLE_client_st orage
GL_APPLE_element_array
GL_APPLE_fence
GL_APP LE_float_pixels
GL_APPLE_flush_buffer_range
GL_APP LE_flush_render
GL_APPLE_object_purgeable
GL_APPLE _packed_pixels
GL_APPLE_pixel_buffer
GL_APPLE_rgb_ 422
GL_APPLE_specular_vector
GL_APPLE_texture_rang e
GL_APPLE_transform_hint
GL_APPLE_vertex_array_ob ject
GL_APPLE_vertex_array_range
GL_APPLE_vertex_p rogram_evaluators
GL_APPLE_ycbcr_422
GL_ARB_color_ buffer_float
GL_ARB_depth_buffer_float
GL_ARB_dept h_texture
GL_ARB_draw_buffers
GL_ARB_fragment_prog ram
GL_ARB_fragment_program_shadow
GL_ARB_fragment _shader
GL_ARB_framebuffer_object
GL_ARB_half_floa t_pixel
GL_ARB_half_float_vertex
GL_ARB_imaging
GL _ARB_instanced_arrays
GL_ARB_multisample
GL_ARB_mu ltitexture
GL_ARB_occlusion_query
GL_ARB_pixel_buf fer_object
GL_ARB_point_parameters
GL_ARB_point_sp rite
GL_ARB_shader_objects
GL_ARB_shader_texture_l od
GL_ARB_shading_language_100
GL_ARB_shadow
GL_AR B_shadow_ambient
GL_ARB_texture_border_clamp
GL_AR B_texture_compression
GL_ARB_texture_compression_r gtc
GL_ARB_texture_cube_map
GL_ARB_texture_env_add 
GL_ARB_texture_env_combine
GL_ARB_texture_env_cro ssbar
GL_ARB_texture_env_dot3
GL_ARB_texture_float 
GL_ARB_texture_mirrored_repeat
GL_ARB_texture_non _power_of_two
GL_ARB_texture_rectangle
GL_ARB_text ure_rg
GL_ARB_transpose_matrix
GL_ARB_vertex_blend 
GL_ARB_vertex_buffer_object
GL_ARB_vertex_program 
GL_ARB_vertex_shader
GL_ARB_window_pos
GL_ATI_ble nd_equation_separate
GL_ATI_blend_weighted_minmax
 GL_ATI_separate_stencil
GL_ATI_texture_compression _3dc
GL_ATI_texture_env_combine3
GL_ATI_texture_fl oat
GL_ATI_texture_mirror_once
GL_EXT_abgr
GL_EXT_ bgra
GL_EXT_bindable_uniform
GL_EXT_blend_color
GL _EXT_blend_equation_separate
GL_EXT_blend_func_sep arate
GL_EXT_blend_minmax
GL_EXT_blend_subtract
GL _EXT_clip_volume_hint
GL_EXT_compiled_vertex_array 
GL_EXT_draw_buffers2
GL_EXT_draw_range_elements
G L_EXT_fog_coord
GL_EXT_framebuffer_blit
GL_EXT_fra mebuffer_multisample
GL_EXT_framebuffer_object
GL_ EXT_framebuffer_sRGB
GL_EXT_geometry_shader4
GL_EX T_gpu_program_parameters
GL_EXT_gpu_shader4
GL_EXT _multi_draw_arrays
GL_EXT_packed_depth_stencil
GL_ EXT_packed_float
GL_EXT_provoking_vertex
GL_EXT_re scale_normal
GL_EXT_secondary_color
GL_EXT_separat e_specular_color
GL_EXT_shadow_funcs
GL_EXT_stenci l_two_side
GL_EXT_stencil_wrap
GL_EXT_texture_arra y
GL_EXT_texture_compression_dxt1
GL_EXT_texture_c ompression_s3tc
GL_EXT_texture_env_add
GL_EXT_text ure_filter_anisotropic
GL_EXT_texture_integer
GL_E XT_texture_lod_bias
GL_EXT_texture_mirror_clamp
GL _EXT_texture_rectangle
GL_EXT_texture_shared_expon ent
GL_EXT_texture_sRGB
GL_EXT_transform_feedback
 GL_EXT_vertex_array_bgra
GL_IBM_rasterpos_clip
GL_ NV_blend_square
GL_NV_conditional_render
GL_NV_fog _distance
GL_NV_light_max_exponent
GL_NV_texgen_re flection
GL_SGI_color_matrix
GL_SGIS_generate_mipm ap
GL_SGIS_texture_edge_clamp
GL_SGIS_texture_l od

Core features
v1.1 (100 % - 7/7)
v1.2 (100 % - 8/8)
v1.3 (100 % - 9/9)
v1.4 (100 % - 15/15)
v1.5 (100 % - 3/3)
v2.0 (100 % - 10/10)
v2.1 (100 % - 3/3)
v3.0 (95 % - 22/23)
v3.1 (12 % - 1/8)
v3.2 (33 % - 3/9)
v3.3 (0 % - 0/9)
v4.0 (0 % - 0/13)
v4.1 (0 % - 0/8)

OpenGL driver version check (Current: 2.1 ATI-1.6.18, Latest known: 2.1 ATI-1.6.18):
Latest version of display drivers found
According the database, you are running the latest display drivers for your video card.

Compiled vertex array support
This feature improves OpenGL performance by using video memory to cache transformed vertices.

Multitexture support
This feature accelerates complex rendering such as lightmaps or environment mapping.

Secondary color support
This feature provides an alternate method of coloring specular highlights on polygons.

S3TC compression support
This feature improves texture mapping performance in some applications by using lossy compression.

Vertex array range support
This feature improves performance in some applications by using AGP for dynamic vertex transformation.

Texture edge clamp support
This feature improves texturing quality by adding clamping control to edge texel filtering.

Vertex program support
This feature enables a wide variety of effects via flexible vertex programming (equivalent to DX8 Vertex Shader.)

Fragment program support
This feature enables a wide variety of effects via per pixel programming (equivalent to DX9 Pixel Shader.)

Texture anisotropic filtering support
This feature improves the quality of texture mapping on oblique surfaces.

Occlusion test support
This feature provides hardware accelerated culling for objects.

Point sprite support
This feature improves performance in some particle systems.

OpenGL Shading Language support
This feature enables high level shading language for shaders.

Frame buffer object support
This feature enables render to texture functionality.

Extension verification: 



tangon
11-05-2010, 11:53 AM
Να σε καλά φίλε. Μέχρι να σεταρο το μηχάνημα είχα πραγματικά παιδευτεί... 



Από ότι βλέπω στο System Profiler ->Graphics/Displays ναι συμφωνώ ότι όλα φαίνονται οκ.

Εγώ δεν έχω κάνει, για να πω την αλήθεια, τσεκάρισμα για OpenGL Test και δεν ξέρω να σου απαντήσω. Πάντως ότι κάτι "παίζει" με το OpenGL είναι σίγουρο.

Τώρα που το θυμήθηκα μπορείς να δεις καθόλου video μέσω QuickTime? Αν θυμάμαι καλά εκεί φαίνεται αν είναι σωστά ενεργοποιημένο το OpenGL (και πάλι με επιφύλαξη το λέω!)

Στα υπόλοιπα που σου περιέγραψα τί γίνεται? Γιατί από αυτό το στάδιο που περνάς και εσύ, πέρασα κι εγώ να έχω δηλαδή τα spects της κάρτας οκ (System Profiler ->Graphics/Displays) αλλά στα υπόλοιπα δεν είχα ούτε διαφάνειες, ούτε "κυμματισμό" στο Dashboard. Όταν διορθώθηκαν και αυτά, συμπτωματικά (που δεν νομίζω) η κάρτα γραφικών αναγνωρίστηκε κανονικά χωρίς να έχω το παραμικρό πρόβλημα.

Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος από το forum μπορεί να μας διαφωτίσει πάνω σε αυτό το θέμα.

kvasil
11-05-2010, 12:13 PM
Από ότι έχω δει μάλλον το πρόβλημα πρέπει να είναι στους driver της κάρτα που Έχει βγάλει ο nektas δηλαδή επειδή αυτό είναι δουλειά Από χρήστη και όχι επίσημη οδηγοί Από την mama apple για αυτό και το OpenGL δεν ανεβαίνει άλλο και μένει στο 2.1 τώρα για όλα τα αλλά σε θέμα γραφικού περιβάλλον όλα πανε σφαίρα δεν υπάρχει παραμικρή καθυστέρηση και ομόλογο πως έχω πάθει πλάκα η ati 5770 είναι τέλεια η οθόνη δε γιατί είναι καινούργια και εκεί τέλεια στο mouse είχα διαβάσει για κάποιο lag αλλά δεν βρήκα κάτι για ατι ήταν για force. Όσο για το Αλλο που ρώτησα μήπως γνωρίζεις για το αν Έχει ρόλο πως θα δει το μηχάνημα αν δηλαδή iMac η macpro και αυτό το ρωταο για το πρόβλημα που με εμφανίζει στο decode avi to mp4 μεν βλέπει 4 CPU αλλά κάνει πάνω Από μια ώρα ενώ με προγραμμα που βλέπει ένα πυρήνα κάνει 30 ώρα λίγο κουφο ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου που δίνεις για να με απαντήσεις

tangon
11-05-2010, 12:30 PM
Και βέβαια δεν υπάρχει original installer από την εταιρεία και τα kexts από nektas είναι όλα πατσαρισμένα για να δουλεύουν σε κάθε μία κάρτα γραφικών ξεχωριστά. Αφού σε σένα είναι όλα οκ κράτησε backup τους kexts που έχεις εγκαταστήσεις για μελλοντική χρήση.

Τώρα στο άλλο θέμα δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο με ποιό όνομα θα δει το μηχάνημα η εγκατάσταση (iMac η MacPro) αλλά αυτό που περιγράφεις μπορεί να είναι κάποια ασυμβατότητα με το πώς βλέπει το σύστημα γενικά το μηχάνημά σου. Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό δεν γνωρίζω κάτι.

Μπορεί για παράδειγμα να έχεις κάνει εγκατάσταση κάποιο kext που να μην το χρειάζεσαι και να σου δημιουργεί αυτή τη δυσλειτουργία. Δεν το ξέρω όπως σου είπα, θέλει από σένα ψάξιμο.

kvasil
11-05-2010, 12:35 PM
Thnks man για όλα και για τον χρόνο σου θα το παλέψω να το κάνω τελιο.Με τα kexts τα φοβάμαι να τα πειραξω ασε τα panic τα βλέπω στον ύπνο μου :)