PDA

View Full Version : 32 & 64 kernel


ggero
03-16-2011, 05:09 PM
Δεν βρήκα ελληνικό νήμα για το συγκεκριμένο θέμα γιαυτό και έκανα νέο Post ...

Απο τις πληροφορίες συστήματος στην κατηγορία Applications μπορεί κάποιος να δεί εαν τρέχει σε 64 ή 32 bit mode ...
Κάποια extensions είναι μόνο για 32 Bit και ερωτώ :

Ο επεξεργαστής μου (Intel Core 2 Duo) υποστηρίζει 64 mode .. Πατώντας τα πλήκτρα 6 και 4 κατά το boot υποτίθεται οτι γυρνάει σε 64 αλλά δεν γυρνάει ...Μήπως δεν το αφήνουν τα extensions που είναι 32 ?

tangon
03-16-2011, 05:52 PM
Δεν βρήκα ελληνικό νήμα για το συγκεκριμένο θέμα γιαυτό και έκανα νέο post ...

Απο τις πληροφορίες συστήματος στην κατηγορία applications μπορεί κάποιος να δεί εαν τρέχει σε 64 ή 32 bit mode ...
Κάποια extensions είναι μόνο για 32 bit και ερωτώ :

Ο επεξεργαστής μου (intel core 2 duo) υποστηρίζει 64 mode .. Πατώντας τα πλήκτρα 6 και 4 κατά το boot υποτίθεται οτι γυρνάει σε 64 αλλά δεν γυρνάει ...Μήπως δεν το αφήνουν τα extensions που είναι 32 ?

Για να δεις αν το σύστημά σου τρέχει σε 32bit ή 64bit πηγαίνεις
About This Mac -> More Info -> Software
και στο διπλανό παράθυρο (System Software Overview) και στο
64-bit Kernel and Extensions βλέπεις αν λέει "Yes" or "No"

Δεν ξέρω αν εννοείς εκεί.

Για ξανά πες μας ποια πλήκτρα πατάς και ποιανού πληκτρολογίου? Γιατί κάπου κάνεις ένα μεγάλο λάθος.

ggero
03-16-2011, 06:00 PM
Εκεί ακριβώς εννοώ !
Εμένα λέει ΝΟ ...
Εγκατέστησα το StartModeSelector με το οποίο μπορείς να δεις τι υποστηρίζεται απο το σύστημά σου και να επιλέξεις με το επόμενο restart πως θες να μπουτάρει το σύστημα ...
Διάβασα οτι πριν την λευκή οθόνη στο μπουτάρισμα μπορείς να επιλέξεις απο το πληκτρολόγιο Mode κρατώντας πατημένα τα 3και2 ή 6και4 πλήκτρα για να μπεις σε 32 ή 64 Mode

tangon
03-16-2011, 06:19 PM
Πρόσεξε. Ο συνδυασμός των πλήκτρων 6 και 4 για 64bit ή 3 και 2 για 32bit λειτουργούν μόνο σε original mac και όχι σε hacintosh.

Αν ο επεξεργαστή σου είναι 64bit τότε πρέπει μέσα από το αρχείο com.apple.Boot.plist που βρίσκεται μέσα στο root του δίσκου σου και στο φάκελο Extra, να προσθέσεις μία γραμμή εντολών ώστε να ξεκινήσει σε 64bit αν δεν το κάνει by default.

Εκείνο που δεν ξέρω είναι τη σωστή εντολή για να την προσθέσεις μέσα στο com.apple.Boot.plist

Αν κάποιος από το forum γνωρίζει πως γίνεται ας μας το πει. Το έχω κάπου αλλά δεν είμαι σίγουρος για να στο δώσω. Μην κάνουμε καμιά ζημιά.

excos
03-16-2011, 06:22 PM
Νομιζω οτι αυτο γινεται μονο στα macbook ή iMac και οχι σε hack μηχανηματα.

Ο τροπος για να μπαινεις σε 64 ή 32 ειναι :

1. Οταν κανει boot o chameleon γραφεις arch=x86_64 αλλα κανει boot σε 64 μονο την φορα που το γραφεις.

2. Για μονιμο τροπο πρεπει να προσθεσεις στο com.apple.Boot.plist

<key>Kernel Flags</key>
<string>arch=x86_64</string>

Προσοχη ομως θα πρεπει οι kexts που εχετε βαλει extra για το μηχανημα σας να εχουν patch και για 64 αλλιως δεν παιζει!!!!!!!!!!!!

---merged--- by Moderator SomniusX

Αρε φιλε tangon με προλαβες !!!!!!!!!!!!!!!!

ggero
03-16-2011, 06:25 PM
Κατάλαβα τι λέτε παιδιά και ευχαριστώ για την βοήθεια ..!

Έχω την εντύπωση οτι πριν το πατσαρω έτρεχε σε 64 ...γιαυτό και ρώτησα εαν μπορούν οι 32 kexts να αλλάξουν το mode απο 64 σε 32 αυτόματα

tangon
03-16-2011, 07:11 PM
Αρε φιλε tangon με προλαβες !!!!!!!!!!!!!!!!

...και εσύ με συμπλήρωσες γιατί δεν είχα σωστά τις εντολές για το com.apple.Boot.plist


Κατάλαβα τι λέτε παιδιά και ευχαριστώ για την βοήθεια ..!

Έχω την εντύπωση οτι πριν το πατσαρω έτρεχε σε 64 ...γιαυτό και ρώτησα εαν μπορούν οι 32 kexts να αλλάξουν το mode απο 64 σε 32 αυτόματα

Τι εννοείς πριν το patchαρεις? Για δώσε μας κάτι παραπάνω γι' αυτό που λες.

excos
03-16-2011, 07:18 PM
Πολλες φορες πρεπει να κοιταζουμε τους kexts που εχουμε κατεβασει extra για το hardware που εχουμε θα πρεπει να προσεξουμε εαν αυτος που τους εχει πατσαρει μονο σε 32 ή και σε 64bit.

Πολλοι extra kexts που κυκλοφορουνε στην πιατσα γραφουν εαν εχουν πατσαριστει και δοκιμαστει και στα 64bit.

Παραδειγμα στο kexts.com οταν κατεβαζεις εναν kext εαν εχει δοκιμαστει και στα 64bit.

ggero
03-16-2011, 07:20 PM
Φίλε tangon εννοώ οτι μετά απο καθαρή εγκατάσταση retail 10.6 και χωρίς την προσθήκη δικούς μου kexts, έχω την εντύπωση οτι μου έδειχνε 64 bit

excos πρεπει και το dsdt να ειναι για 64 ή υπάρχει αυτό που λέω ?

excos
03-16-2011, 07:26 PM
Καμμια σχεση.