PDA

View Full Version : PTS method για shutdown.


odin1937
04-04-2011, 07:20 PM
καλησπέρα παιδιά. Αφού κατάφερα να εγκαταστήσω το leopard σε pc με nforce4 chipset και amd opteron 185 dual core , πήγα για το snow , όπου και το εγκατέστησα.

Άσχετα από τα χίλια προβλήματα που τελικά τα έφτιαξα , εκτός από ένα , ψάχνω να βρω ένα τρόπο να πατσάρω τη PTS method του dsdt μου , για το shutdown , κάτι τέτοιο είδα ότι κάνουν για το shutdown.

¨Οποιος μπορεί να βοηθήσει υπόχρεος!


To PTS του dsdt μου είναι :

Method (_PTS, 1, NotSerialized)
{
Store (Arg0, Local0)
Store (Local0, SX)
Or (Arg0, 0xF0, Local0)
Store (Local0, DBG1)
OSTP ()
Store (\_SB.PCI0.IDE0.ID20, SID0)
Store (\_SB.PCI0.IDE0.IDTS, SID1)
Store (\_SB.PCI0.IDE0.IDTP, SID2)
Store (\_SB.PCI0.IDE0.ID22, SID3)
Store (\_SB.PCI0.IDE0.UMSS, SID4)
Store (\_SB.PCI0.IDE0.UMSP, SID5)
If (LEqual (Arg0, One))
{
Store (One, LED1)
}

If (LEqual (Arg0, 0x03))
{
Store (0x02, LED1)
}

If (LEqual (Arg0, 0x04))
{
Store (Zero, LED1)
}

If (LEqual (Arg0, 0x05))
{
Store (Zero, LED1)
If (LNotEqual (OSFL, Zero))
{
Sleep (0x01F4)
}
}
}

Τα χαρακτηριστικά του μηχανήματος :

http://img38.imageshack.us/img38/7731/specsg.jpg

tangon
04-05-2011, 07:15 AM
Μπράβο για την προσπάθεια που έχεις κάνει μέχρι τώρα με το να βάλεις hackintosh σε AMD-επεξεργαστή. Συνέχισε την προσπάθεια.

Τώρα για το shutdown εγώ προσωπικά δεν ξέρω πώς γίνεται η διαδικασία μέσω του dsdt. Θα ξεκινούσα με ένα kext μήπως και λύσω το πρόβλημα.

Αυτό που σου προτείνω είναι το
EvOReboot.kext (Restart/shutdown fix for Snow Leopard)

odin1937
04-05-2011, 07:34 AM
Μπράβο για την προσπάθεια που έχεις κάνει μέχρι τώρα με το να βάλεις hackintosh σε AMD-επεξεργαστή. Συνέχισε την προσπάθεια.

Τώρα για το shutdown εγώ προσωπικά δεν ξέρω πώς γίνεται η διαδικασία μέσω του dsdt. Θα ξεκινούσα με ένα kext μήπως και λύσω το πρόβλημα.

Αυτό που σου προτείνω είναι το
EvOReboot.kext (Restart/shutdown fix for Snow Leopard)

σε ευχαριστώ για τη συμβολή σου , αλλά το έχω ήδη και μόνο στο restart βοηθάει , δυστυχώς όχι και στο shutdown. Βρήκα ήδη μία προσωρινή λύση για το κλείσιμο , πάτσαρα κάτι στο dsdt μου , το οποίο βοήθησε προσωρινά και ψάχνω για τη τελική λύση.

Το σπουδαιότερο είναι ότι το snow που έβαλα είναι απείραχτο , όχι από κάποια distro , οι οποίες ποτέ δε δούλεψαν.

Μόλις λύσω αυτό και κάποια προβληματάκια με το "smbios overriding" που έχω , θα επανέλθω για το "how I do it".

Στο μεταξὐ , όποιος μπορεί να βοηθήσει ευπρόσδεκτος.

Ευχαριστώ παιδιά.

tangon
04-05-2011, 10:11 AM
...Μόλις λύσω αυτό και κάποια προβληματάκια με το "smbios overriding" που έχω , θα επανέλθω για το "how I do it"...

Δεν ξέρω αν έχεις δει δικό μας post του φίλου excos (http://osx86.co/f83/920-949-956-945-smbios-plist-954-945-t7067/) πάνω στο θέμα με αρκετά κατατοπιστικά βήματα.

odin1937
04-05-2011, 11:53 AM
Δεν ξέρω αν έχεις δει δικό μας post το φίλου excos (http://osx86.co/f83/920-949-956-945-smbios-plist-954-945-t7067/) πάνω στο θέμα με αρκετά κατατοπιστικά βήματα.

Edit:
ok , μόλις το βρήκα: Δεν έφταιγε ούτε το smbios.plist , ούτε τίποτα άλλο. Έπρεπε να αλλάξω το LocalHostName και το ComputerName από το preferences.plist. Τώρα είμαι 100% MacPro.

tangon
04-05-2011, 04:43 PM
Για δώσε περισσότερες πληροφορίες για το τί ήθελες να αλλάξεις και από πού το άλλαξες?

Για να ξέρουμε και εμείς αν θελήσουμε?

odin1937
04-05-2011, 05:15 PM
Για δώσε περισσότερες πληροφορίες για το τί ήθελες να αλλάξεις και από πού το άλλαξες?

Για να ξέρουμε και εμείς αν θελήσουμε?

o aserebln 1.1.9 bootloader είχε ονομάσει το σύστημα mac mini. Μόλις έφτιαξα το smbios.plist και έβαλα στο bool.plist να παίρνει τις πληροφορίες από το smbios.plist , καθώς και το smbiosdefaults=no , ναι μεν το σύστημα έγινε macpro 3.1 , αλλά εξακολουθούσα να βλέπω στο profilier ''my username" mac mini. Πήγα στο ῾/Library/Preferences/SystemConfiguration/com.apple.smb.server.plist῾και είδα ότι το LocalHostName και το Netbios ήταν ''my username" mac mini και "MACMINI" αντίστοιχα και όσο και αν το έκανα edit με το plist editor , μετά από κάθε reboot έβλεπα τα ίδια.

Μετά από καμιά εβδομάδα σπάσιμο βρήκα ότι έπρεπε να κάνω edit και το:

/Library/Preferences/SystemConfiguration/preferences.plist , όπου άλλαξα τα computername και localhostname σε macpro. :D

professorGR
04-05-2011, 05:39 PM
Εύγε λοιπόν :d

tangon
04-05-2011, 07:53 PM
Πολύ σωστός. Ευχαριστούμε για την υπόδειξη.

Διόρθωσα και το δικό μου μηχάνημα.