PDA

View Full Version : Καλώς σας βρήκα!!!Με μία ερώτηση!


dalas
04-27-2011, 01:39 AM
Γειά σας παιδιά.
Είμαι κάτοχος iphone 4 και θα ήθελα να περάσω mac στο pc μου.
Έχω ενα pc με επεξεργαστή INTEL DUAL CORE E5300 2,6Ghz και την μητρική ASUS P5QL-CM,και κάρτα γραφικών GE FORCE 9600GT.
Έχω πάνω τα windows 7,γίνεται να βάλω πάνω ένα δέυτερο σκληρό δισκο και να κάνω εγκατάσταση σ´αυτόν?Ετσι ώστε σε κάθε εκίνηση να επιλέγω windows 7 στον πρώτο σκληρό ή mac στον δέυτερο σκληρό??
Επίσης υπάρχει πλήρη συμβατότητα?
Αν κάνω κάτι λαθος παρακαλώ να μου το πείτε.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

---merged by Mod SomniusX---

ευχαριστώ το φόρουμ για την πολύτιμη βοήθεια και τις απαντήσεις που έλαβα!!!!!!

mozart
04-29-2011, 07:36 AM
αν το λες ειρωνικα εισαι αδικος γιατι τα παιδια πραγματικα βοηθανε.
απλα εχε λιγο υπομονη γιατι οι γνωστες προσπαθουν να σηκωσουν τα lion απο οτι βλεπω.
τωρα οσο αναφορα το θεμα σου.

λογικα θα δουλεψει καλα και σε εξωτερικο και σε εσωτερικο δισκο μια και ο επεξεργαστης και η καρτα σου τρεχουν ευκολα.

μπορεις να εχεις και τα δυο λειτουργικα(εγω εχω και τα τρια)
μπορεις να τα εκκινησεις ειτε με το easy bcd μεσα απο τον bootloader των win
ή απο τον chameleon.

αν τα βαλεις σε εξωτερικο θα σου συνηστουσα τον chameleon.
παντως αν δεν βρεξεις τον κωλο σου ψαρια δεν πιανεις. ξεκινα του πειραματισμους.
υπαρχουν πολλοι οδηγοι εγκαταστασης και αν θες πιο ευκολη εγκατασταση ξεκινα με διανομες τυπου iatkos s3

dalas
04-29-2011, 01:49 PM
σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου και την απαντηση σου.
επειδη μου φαινονται λιγο κινεζικα αυτα αν και ξερω λιγα πραγματακια απο pc,θα παρακαλουσα να μου απαντησειες σε καποιες ερωτησεις

1) εξωτερικο ολο τον δισκο η καποιο μερος?λογικα ολο πιστευω.σε xp μεσω vmware που προσπαθησα μου κολησε σε καποια κερνελ.
θα ηθελα να τα βαλω σε δευτερο η καποιο partition στον υπαρχον σκληρο.

2) θελω να βαλω δευτερο σκληρο και να βαλω πανω τα mac,παιζει ρολο αν ειναι ο σκληρος sata η κατι αλλο?

3) λιγη εξηγηση για easy bcd μεσα απο τον bootloader των win και τον chameleon?

4) λιγη εξηγηση σχετικα με διανομες τυπου iatkos s3?

5) κατεβασα μια εκδοση OSX Server 10.6 (34) αλλα ειναι σε μορφη dmg και οχι iso ωστε να την γραψω σε ενα dvd.εχεις καποιο λινκ απο σωστο αρχειο να κατεβασω?
ας ειναι απο rapidshare,hotfile,fileserve,filesonic.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το ενδιαφερον σου...

mozart
04-29-2011, 03:45 PM
σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου και την απαντηση σου.
επειδη μου φαινονται λιγο κινεζικα αυτα αν και ξερω λιγα πραγματακια απο pc,θα παρακαλουσα να μου απαντησειες σε καποιες ερωτησεις

1) εξωτερικο ολο τον δισκο η καποιο μερος?λογικα ολο πιστευω.σε xp μεσω vmware που προσπαθησα μου κολησε σε καποια κερνελ.
θα ηθελα να τα βαλω σε δευτερο η καποιο partition στον υπαρχον σκληρο.

2) θελω να βαλω δευτερο σκληρο και να βαλω πανω τα mac,παιζει ρολο αν ειναι ο σκληρος sata η κατι αλλο?

3) λιγη εξηγηση για easy bcd μεσα απο τον bootloader των win και τον chameleon?

4) λιγη εξηγηση σχετικα με διανομες τυπου iatkos s3?

5) κατεβασα μια εκδοση OSX Server 10.6 (34) αλλα ειναι σε μορφη dmg και οχι iso ωστε να την γραψω σε ενα dvd.εχεις καποιο λινκ απο σωστο αρχειο να κατεβασω?
ας ειναι απο rapidshare,hotfile,fileserve,filesonic.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το ενδιαφερον σου...
1)κοιτα να δεις αν βαλεις κανονικη εκδοση θα πρεπει να κανεις τον δισκο quid. οποτε πρεπει να το κανεις σε ολοκληρο τον δισκο οποτε ξεκινα με ενα εξωτερικο πρωτα
2) δεν νομιζω να παιζει ρολο, απο οτι εχω ακουσει μονο στους wd εχει ενα θεματακι
3) το easy bcd ειναι προγραμματακι που σου εκινει πολλα λειτουργικα και το ρυθμιζεις μεσα απο τα windows, googlaρε το.
ο chameleon ειναι bootloader για τα hakintos σου εμφανιζει με γραφικο περιβαλλον πιο απο τα δυο λειτουργικα θελεις εχοντας σαν προεπιλογη τα μακ. το easy bcd εχει περισσοτερες επιλογες σε εκινηση , χρονο αναμονης και τα λοιπα
5)το iatkos ειναι ειναι αρχειο iso που περιλαμβανει την εγκατασταση των μακ αλλα ειναι κομενο και ραμενο, εχουν βγει καποια στοιχεια αλλα εχει και επιλογες με kext, και διαφορα που κανουν την εγκατασταση πιο συμβατη ας πουμε.
σε ολα τα τορενταδικα θα βρεις το iatkos s3v2 σε μορφη iso ψαξε στο isohunt.


για αρχη προσπαθησε να βαλεις στον iatkos οσα λειγοτερα kexts μπορει.
και μετα προσθετεις συσκευες που δεν δουλευουν
και αφου κανεις μια αρχη βαζεις κανονικη εκδοση snow leopard.
ελπιζω να μπουν και οι πιο ειδικοι να σου γραψουν λεπτομεριες

dalas
04-30-2011, 07:37 PM
Καλησπέρα.
Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
Μπουταρα το ιατκος και εκανα ινσταλ σενα δευτερο σκληρο χωρις customize αλλα οταν στο bootload hameleon επιλεγω τον σκληρο που εκανα εγκατασταση μου βγαζει την μπαρα που γυριζει και απο πανω το μηλο και το σημα του στοπ.και δεν ανοιγει?
Τι κανω λαθος?
Μηπως πρεπει να κανω customize στην αρχη?
Υπαρχει καποιος οδηγος για την μητρικη μου?
Ευχαριστω...

tangon
05-01-2011, 09:09 AM
Να σε καλωσορίσω πρώτα απ' όλα στην παρέα μας. Θα πρέπει να έχεις υπομονή -μεγάλη υπομονή- σε αυτό που λέμε hackintosh.

Τώρα για να κάνεις μια σωστή εγκατάσταση θα πρέπει να έχεις μαζεμένα τα στοιχεία του μηχανήματός σου. Και είναι:
Chipset Type: Intel G43 Express / Intel ICH10
Audio Codec: VIA VT1708B
Network Interfaces: Gigabit Ethernet (δεν βρήκα το τύπο της ethernet -πιθανόν να το ξέρεις εσύ)

Με βάση τα παραπάνω πρέπει να κάνεις customize όποια διανομή κατεβάσεις. Είναι λογικό να μην ξεκινήσει η εγκατάσταση που έχεις κάνει από τη στιγμή που το default customize της διανομής δεν έχει τα στοιχεία της μητρικής σου.

Σου προτείνω δύο τρόπους εγκατάστασης:
1. Κάνεις customize την διανομή που έχεις κατεβάσει ή
2. Βλέπεις σε αυτό το link http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.6.2#Asus
ανεξαρτήτως μάρκας αλλά βάση Chipset Type στη δική σου περίπτωση ψάχνεις για Intel G43 Express / Intel ICH10 και βλέπεις πώς και με τί τρόπο έχουν κάνει την εγκατάσταση.

Η εγκατάσταση καλό είναι να γίνεται σε ξεχωριστό δίσκο και χωρίς άλλο λειτουργικό πάνω στο μηχάνημά σου, γιατί πολλές φορές δημιουργεί προβλήματα στην εγκατάσταση.

Αυτά από μένα

dalas
05-01-2011, 04:16 PM
σε ευχαριστώ φίλε μου για τις απαντήσεις-διευκρινήσεις.με βοηθάτε σε κάποια ζητήματα ωστέ νάχω μια βάση για το πώς δουλεύει.
στο customize πρέπει να επιλεξω κάποια συγκεκριμένα βάση του υλικού που διαθέτω.
μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς πρέπει να σας πώ,ωστέ να τικάρω τα απαραίτητα?
έχω δει πολλούς οδηγούς αλλα είναι σχεδόν διαφορετικοί και καπου εδώ μπερδεύομαι.
καλό μήνα σε ολο το φόρουμ και ευχαριατώ για τις βοήθειες των δύο παιδιών...

tangon
05-01-2011, 07:02 PM
Κατ' αρχή να σου πω ότι αυτή την διανομή δεν την έχω δουλέψει για να ξέρω το customize που περιλαμβάνει.

Αυτό που μπορώ να σου πω είναι τί θα έβαζα εγώ στη θέση σου, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα λειτουργήσει η εγκατάσταση. Δυστυχώς θα πρέπει να πειραματιστείς.

Θα έβαζα λοιπόν τα παρακάτω και θα απενεργοποιούσα άλλα που τα δίνει η διανομή σαν default:
Bootloader: Chameleon V2 RC4 ή Chameleon V2 RC5
Bootloader Option: Graphics Enabler
Patches: Extra (φάκελο), fakesmc, Disabler, RTC (υπεύθυνο για το CMOS reset), EVO Reboot (υπεύθυνο για τη σωστή εκκίνηση και shutdown του μηχανήματος), AHCI SATA (υπεύθυνο για τους δίσκους του μηχανήματος), Voodoo PS/2 (υπεύθυνο για το πληκτρολόγιο και ποντίκι USB).

Αν υπάρχει φάκελος Kernel θα έβαζα για αρχή κάποιον που να λέγεται Vanilla Kernel.

Υπάρχει περίπτωση η διανομή να έχει επιλογή για κάρτα γραφικών κάρτα ήχου και κάρτα δικτύου. Η γνώμη μου είναι να μην επιλέξεις τίποτε και να τα βάλεις όταν μπεις στο σύστημα. Για την κάρτα γραφικών αν η διανομή έχει Graphics Enabler (όπως σου γράφω παραπάνω) θα μπει σε χαμηλή ανάλυση (1024x768) οπότε μετά βάζεις το σωστό kext.

Αυτή είναι η γνώμη μου.

dalas
05-01-2011, 07:27 PM
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.Βάζω αυτά που μου είπες,πειραματίζομαι,βλέπω και επανέρχομαι.
Φάκελος kernel vanilia δέν υπάρχει.
Οδηγούς βρήκα πολλους απλά ειναι διαφορετικοί ο ένας με τον άλλον και επίσης δεν ξέρω μήπως χρειαστεί να δόσω καποιες εντολές μέσω terminal.
Αν στήσω το μηχάνημα καλά,μετά θα λειτουργούν τα update???
Ή αν θέλω να κανω ξανά μανά απο την αρχή??
Παίζει ρόλο που κάνω την εγκατάσταση σε 2,5 σκληρό απο laptop?

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου,αλλά σαν αρχάριος,αν δεν ρωτήσεις δεν θα μάθεις...

tangon
05-01-2011, 07:44 PM
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.Βάζω αυτά που μου είπες,πειραματίζομαι,βλέπω και επανέρχομαι.
Φάκελος kernel vanilia δέν υπάρχει.
Οδηγούς βρήκα πολλους απλά ειναι διαφορετικοί ο ένας με τον άλλον και επίσης δεν ξέρω μήπως χρειαστεί να δόσω καποιες εντολές μέσω terminal.
Αν στήσω το μηχάνημα καλά,μετά θα λειτουργούν τα update???
Ή αν θέλω να κανω ξανά μανά απο την αρχή??
Παίζει ρόλο που κάνω την εγκατάσταση σε 2,5 σκληρό απο laptop?

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου,αλλά σαν αρχάριος,αν δεν ρωτήσεις δεν θα μάθεις...

Το ότι δεν υπάρχει φάκελος kernel vanilla σημαίνει ότι κάπως αλλιώς έχουν κάνει το patchαρισμα.

Εντολές από το terminal δεν χρειάζεται σε αυτή την περίπτωση που κάνεις εγκατάσταση από διανομή.

Αν υπάρχει στη διανομή να εγκαταστήσεις φάκελο Extra αργότερα μπορείς να κάνεις update με μεγάλες πιθανότητες να γίνει χωρίς πρόβλημα.

Για το δίσκο που μου λες και εγώ χρησιμοποιώ τέτοιο δίσκο από laptop γιατί δεν χρειάζεται τροφοδοσία ρεύματος μιας και λειτουργεί από USB.

Περιμένουμε νέα σου.

dalas
05-01-2011, 08:14 PM
Λοιπόν παιδιά τα πέρασα και γράφω απο snow leopard.
Ολα ρολόι εκτός απο ήχο.
Η κάρτα γραφικών την αναγνωρίζει και απο κεί δείνω με HDMI εικόνα και ήχο.
εικόνα ρολόι αλλά ήχο δεν δίνει.κάποιος κάποια ιδέα??
Πώς μπορώ να καταλάβω αν δεν δουλέυει κάτι άλλο?

Ευχαριστώ πάρα πολυ για την βοήθεια.

tangon
05-01-2011, 08:34 PM
Δώσε μας και κανένα στοιχείο της κάρτας ήχου σου. Δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε έτσι.

Σε τί ανάλυση σου έχει ανοίξει η οθόνη σου?

dalas
05-01-2011, 09:13 PM
λοιπόν,
Status: No Display Connected
SyncMaster:
Resolution: 1360 x 768 @ 60 Hz
Pixel Depth: 32-Bit Color (ARGB8888)
Main Display: Yes
Mirror: Off
Online: Yes
Rotation: Supported
Television: Yes

κάρτα ήχου
No Built-in Audio.
αυτό μου δείχνει παιδιά στο mac

και αυτό στα windows...
VIA High Defintion Audio VIA Technologies Inc
Device ID: HDAUDIO\FUNC_01&VEN_1106&DEV_E721&SUBSYS_104382EA&REV_1001
αυτό βοηθάει??
επίσης δεν δουλέυει το DVD αλλά δεν με πειράζει.
για να μπένω στα mac πρέπει πάντα να βάζω το cd του iatkos???

tangon
05-01-2011, 09:53 PM
Αν κατάλαβα καλά έχεις συνδέσει τηλεόραση σαν οθόνη μέσω HDMI.

Χρειάζεσαι κάποιο kext για να βγάλεις ψηφιακή έξοδο για το HDMI πράγμα που δεν ξέρω πώς γίνεται.

Για να δουλέψει η κάρτα ήχου σου (VIA VT1708B) σαν αναλογική δοκίμασε να βρεις το VoodooHDA.kext και να κάνεις εγκατάσταση.

Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος από το forum ξέρει κάτι παραπάνω.

Για να μπαίνεις χωρίς το DVD του iatkos θα έπρεπε να περάσεις από τη διανομή αυτή κάποιον Chameleon. Το έκανες?

dalas
05-01-2011, 10:04 PM
έκανα εγκατάσταση το συγκεκριμένο kext..δεν έχω καλώδιο εδώ όποτε θα το δώ άυριο.
chameleon τίκαρα κανονικά αλλά δεν μου βγάζει τον bootloader αν δεν βάλω cd
δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να βγάζει μετά τα bios και να με ρωτάει αν θέλω να μπώ με windows 7 ή snow leopard αν μπορέσει κάποιος και βρεί πως δίνουμε μέσω HDMI και ήχο θα τον ευχαριστούσα πολύ.


σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου...

tangon
05-01-2011, 10:18 PM
...chameleon τίκαρα κανονικά αλλά δεν μου βγάζει τον bootloader αν δεν βάλω cd
δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να βγάζει μετά τα bios και να με ρωτάει αν θέλω να μπώ με windows 7 ή snow leopard...

Υπάρχει τρόπος από ότι ξέρω αλλά επειδή δεν το έχω χρησιμοποιήσει δεν το γνωρίζω.

Εγώ για να bootάρω από τα win μπαίνω στο BIOS και του λέω να ξεκινήσει από τον δίσκο που έχω τα win. Το ίδιο κάνω για να μπω αντίστοιχα στο mac.

Και για να πω τη αλήθεια έχω πολύ καιρό να μπω στα win! Χρησιμοποιώ το mac σύστημα σαν main system!

dalas
05-02-2011, 01:09 AM
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.
Πήρα γραμμή πώς δουλέυει το συστημα.
´Αυριο θα κάνω πρώτα εναν έλεγχο με αναλογική σύνδεση και καρφί για ήχο να δώ με το νέο kext αν δούλεψε.
Μετά κάνω και ενα update να δώ αν δουλέυει και αυτό.
Και μετά ξανακάνω εγκατάσταση το iatkos προσεχτικά και με chameleon και ξαναδιαβάζοντας τις συμβουλές σου!

SomniusX
05-02-2011, 08:51 PM
Είδες φίλε μου dalas που μας φώναξες στην αρχή :D

με μικρή υπομονή τα κατάφερες!! :P

dalas
05-02-2011, 10:27 PM
Κάπως τα κατάφερα και έδωσα ήχο με καρφί και εικόνα απο VGA.
Η κάρτα γραφικών μου πώς μπορώ να δώ αν δουλέυει ή όχι?
Επίσης ενώ έβαλα chameleon δέν μου βγάζει τον bootloader,ξέρει κανείς γιατί?

Είδα φίλε μου...
Ευχαριστώ για τις συμβουλές παιδιά.

tangon
05-03-2011, 07:08 AM
...Η κάρτα γραφικών μου πώς μπορώ να δώ αν δουλέυει ή όχι?...


Για να δεις την κάρτα γραφικών πας:
About This Mac-> More Info... σου ανοίγει το System Profiler.
Από αριστερά επιλέγεις Graphics/Displays και δεξιά σου βγάζει τί κάρτα γραφικών βλέπει το σύστημά σου.

...Επίσης ενώ έβαλα chameleon δέν μου βγάζει τον bootloader,ξέρει κανείς γιατί?


Αφού δεν σου βγάζει τον bootloader πώς κάνεις εκκίνηση του Mac? Με το DVD της διανομής?

mozart
05-03-2011, 08:27 AM
Αφού δεν σου βγάζει τον bootloader πώς κάνεις εκκίνηση του Mac? Με το DVD της διανομής?

μηπως δεν δηλωνει το boot στην αρχη στο bios
και απλα εχει την προεπιλογη να εκινει απο cd.
γιατι αν δεν κανω λαθος το εβαλε σε ξεχωριστο σκληρο.
μαλλον πρεπει να αλλαξει την επιλογη στο bios

dalas
05-03-2011, 10:00 AM
Στην κάρτα γραφικών,μου την εμφανίζει κανονικά,αλλά στο display δεν εχω πολλες επιλογές ώστε να αλλάξω ανάλυση.
γιατι,μήπως δεν δουλέυει?

Στην εκκίνηση ενώ είχα τικάρει τον hameleon 2.5 μου φένεται,δεν μου τον εμφανίζει και μου το βγάζει μόνο οταν βάζω το DVD iatkos.
Από το BIOS ξέρω να επιλέγω δίσκο αλλά επειδή δουλέουν κιάλλοι το pc,δεν θέλω κάτι τέτοιο.
Τί επιλογή να βάλω να μπουτάρει?
Αν δεν διορθώνεται,δεν πείραζει.Μικρό το κακό!

Update έκανα κανονικά,σε μελλοντικές αναβαθμήσεις να τις ξανακάνω ή να παραμείνω καλυτερα 10.6.7???

tangon
05-03-2011, 04:10 PM
Στην κάρτα γραφικών,μου την εμφανίζει κανονικά,αλλά στο display δεν εχω πολλες επιλογές ώστε να αλλάξω ανάλυση.
γιατι,μήπως δεν δουλέυει?...

Δεν έχεις βάλει το σωστό kext ώστε να σου δώσει πλήρη ανάλυση στην κάρτα γραφικών. Από τη στιγμή που έχεις GE FORCE 9600GT δοκίμασε να βάλεις αυτό το kext: NVEnabler 64.kext. Μετά κάνε επανεκκίνηση για να δεις αποτελέσματα.

dalas
05-03-2011, 08:40 PM
Παιδιά τα kext πώς γίνονται εγκατάσταση?
Επίσης πώς θα καταλάβω αν όντως δούλευει η κάρτα γραφικών?
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και συγνώμη που είναι πολλές...

tangon
05-03-2011, 09:07 PM
Παιδιά τα kext πώς γίνονται εγκατάσταση?
Επίσης πώς θα καταλάβω αν όντως δούλευει η κάρτα γραφικών?
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και συγνώμη που είναι πολλές...

Για πες μας πού βάζεις τα πατσαρισμένα kexts. Στο Extra/Entensions ή στο S/L/E (System/Library/Extensions?

dalas
05-03-2011, 09:47 PM
Όπως κατεβάζω το αρχείο το ξεζιπάρω και το βάζω στον φάκελο
S/L/E (System/Library/Extensions

Επίσης οταν αφήνω πολύ ώρα αναμονή,δεν λειτουργεί τίποτα και πρέπει να το κλείσω απο το κουμπί του κουτιού!
Εχει ιδέα κανεις γιατί?

tangon
05-03-2011, 10:28 PM
Όπως κατεβάζω το αρχείο το ξεζιπάρω και το βάζω στον φάκελο
S/L/E (System/Library/Extensions...

Έτσι όπως το κάνεις φυσικά και δεν λειτουργεί. Η διαδικασία είναι η ακόλουθη όχι μόνο γι' αυτό το kext αλλά και για όποιο θέλεις να βάλεις στο σύστημα.

1. Κατεβάζεις το: Kext Helper b7
2. Ανοίγεις το Kext Helper b7 και "πετάς" μέσα το kext που θέλεις να περάσεις. Δίνεις τον κωδικό σου και μετά σε ενημερώνει ότι έγινε η "εγκατάσταση". Μετά κάνεις επανεκκίνηση (το πρόγραμμα δείχνει να κολλάει αλλά το κάνεις Force Quit και το κλείνεις).

Εκτός από τα παραπάνω το προγραμματάκι αυτό κάνει δύο δουλειές. Όταν κάνει εγκατάσταση το kext που θέλεις στο S/L/E σου κάνει fix τα permissions στο φάκελο Extensions ώστε με την επανεκκίνηση να το "δει" το σύστημα. Το δεύτερο που κάνει είναι να φτιάξει ένα φάκελο Backup Extensions για να κάνει backup αν υπάρχει ίδιο kext στα Extensions.

...Επίσης οταν αφήνω πολύ ώρα αναμονή,δεν λειτουργεί τίποτα και πρέπει να το κλείσω απο το κουμπί του κουτιού!
Εχει ιδέα κανεις γιατί?

Όταν αφήνεις το μηχάνημα σε αναμονή για πολύ ώρα αυτό πέφτει σε κατάσταση αδράνειας (sleep). Επειδή όμως το να κάνεις το σύστημα να έχει λειτουργία sleep είναι μια πολύ πονεμένη ιστορία, κάνεις τα εξής:

Πας στο System Preferences -> Energy Saver και βάζεις το Computer Sleep στο Never και ξετσεκάρεις το Put the hard disk(s) to sleep when possible και είσαι έτοιμος!

dalas
05-03-2011, 10:30 PM
Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και τις απαντήσεις σου...

dalas
05-03-2011, 11:29 PM
Παιδιά σορρυ αλλά κάνω αυτό που μου είπες αλλά δεν μπορώ να το κάνω εγκατάσταση.
Καταρχήν,κατεβάζω ένα άρχειο zip,το αποσυμπιέζω και το πετάω μέσα στον kext helper,κάνω εγκατάσταση.μετά μου λεέι οτι cannot used και κάνω επανεκίνηση.κάνω κάτι λάθος μήπως?
Και πώς θα καταλάβω οτι δουλέυει η κάρτα γραφικών μου?
Στο more info μου βγάζει αυτό
nVidia Graphics Card:

Chipset Model: nVidia Graphics Card
Type: GPU
Bus: PCIe
PCIe Lane Width: x16
VRAM (Total): 128 MB
Vendor: NVIDIA (0x10de)
Device ID: 0x0622
Revision ID: 0x00a1
ROM Revision: Silent Natit x86_64 v1.0.2
Displays:
Display Connector:
Status: No Display Connected
SyncMaster:
Resolution: 1360 x 768 @ 60 Hz
Pixel Depth: 32-Bit Color (ARGB8888)
Main Display: Yes
Mirror: Off
Online: Yes
Rotation: Supported

tangon
05-04-2011, 08:29 AM
Την διαδικασία την κάνεις σωστά. Το πιο πιθανόν είναι να μην κάνει το συγκεκριμένο kext για την κάρτα σου.

Μπορεί πάλι να φταίει το γεγονός ότι το σύστημά σου "τρέχει" σε 32bit και όχι σε 64bit. Οπότε δεν βλέπει το συγκεκριμένο kext.

Για να δεις σε τί mode "τρέχει" το σύστημά σου πήγαινε: About This Mac-> More Info... και στο System Profiler επιλέγεις από την αριστερή στήλη Software και βλέπεις στη δεξιά κάτω από το System Software Overview τί σου λέει για 64bit Yes ή Νο.