View Single Post
 
Old 07-20-2009, 02:56 PM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Κοίτα χαίρομαι καταρχάς που είσαι ανοιχτός σε νέες προκλήσεις και πίστεψέ με αν δεν πληρείς τις προϋποθέσεις για ένα h4ckintosh σύστημα, έχεις τρέξιμο.

Τώρα .. ναι εκτός από το iAtkos που είναι καταπληκτικό κατ'εμέ, υπάρχουν και άλλες διανομές, βλέπε iDeneb/iPC/Kalyway (που το ξέρει και η γιαγιά μου!)/ToH/Hazard/XxX/κλπ. Σε κάθε διανομή θα πρέπει να προσέχεις τι ακριβώς πας να βάλεις και πως, όπως και αν το σύστημά σου είναι έτοιμο π.χ. να το δεχτεί. Δηλαδή τις περισσότερες φορές σε συστήματα με gigabyte mobo πρέπει να είναι τα sata cables στις μοβ ports.. τέσπα..

Για το Linux μην μου το ρίχνεις γιατί πίστεψέ με μπορεί να βρείς και περισσότερο software compiled για Linux που τα Windows θέλουν χρόνια να φτάσουν. Όσο για υποστήριξη μπορεί να καθηστερεί μερικές φορές γιατί την δέχεσαι από χρήστες/προγραμματιστές όμως την δέχεσαι.. γιατί στα Windows ΔΕΝ υπάρχει support.. ξέρω δεν το είχες δει από αυτή την πλευρά.! Όσο για τις διανομές, είναι άπειρες πλέον, το ubuntu/kubuntu είναι αρκετά φιλικό προς τον χρήστη και εύκολο!

Μετά την επιτυχή εγκατάσταση ενός leopard σε ένα μηχανάκι θα πρέπει να κοιτάξεις τα forums για το hardware που χρειάζεσαι να λειτουργίσεις στο 100% και θα βρεις την απάντηση.. αν δεις ότι δυσκολεύεσαι με τα kext ή να εντοπίσεις κάτι, πές το μας εδώ και μπορεί κάποιος να κάνει την αναζήτηση για σένα, όμως μην παρατήσεις τα όπλα, θέλω να δώσεις λίγο δύναμη και να αποκτήσεις την υπομονή να ψάξεις ξανά και ξανά ώστε να μπορείς κι εσύ μόνος σου να βρήσκεις λύση στα προβλήματα αυτά! Μην ξεχνάς το Leopard είναι εύκολο να το καταλάβεις όλα είναι στο System και τα αρχεία δεν είναι binary τις περισσότερες φορές αυτά που θα χρειαστείς αλλά παραλλαγές κάποιων kext που βασίζονται σε αρχεία τύπου xml, δηλαδή κειμένου, που απλά λένε στο software πως να χρησιμοποιήσει σωστά το hardware!

Πέρασα σήμερα σε μια δύστροπη gigabyte ep45-dq6 το iDeneb.. έχει τέσσερις (4) lan πάνω (!!!) και κάτι άλλα, τέσπα, δίκτυο/ήχο έχω, γρήγορη μεταφορά στους δίσκους και παίζει με chameleon, η κάρτα είναι μια nvidia που δεν είχα χρόνο να κοιτάξω .. next week γιατί μας πείρε πολύ χρόνο τα windows xp του παιδιού να δούν τον δίσκο σαν native sata από emulated sata 2 ide που κάνει το jmicron controller... stay tuned!

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)
Reply With Quote