View Single Post
 
Old 03-09-2011, 03:05 AM
ggero's Avatar
ggero ggero is offline
Jaguar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 50
Καλώς σας βρήκα !!!

Την καλησπέρα μου σε όλους τους ομοιοπαθείς με το μικρόβιο του MacOs !
Αχολούμαι εδώ και 3 ημέρες με το θέμα και ύστερα απο πολύ διάβασμα κατάφερα και πέρασα με την βοήθεια του iAtkos S3v2 την έκδοση MacOS 10.6.3..Προφανώς απο τύχη δουλέβουνε όλα τέλεια στο σύστημά μου ...Το μόνο που έκανα στις ρυθμίσεις εγκατάστασης ήταν να επιλέξω τους οδηγούς της Nvidia και το Chameleon RC5.. Όλα τα άλλα τα άφησα όπως ήταν ....
Διαβάζοντας είδα οτι υπάρχουν διάφορες διαδικασίες για να καταφέρει κάποιος αυτό που κατάφερα κι εγώ (σχετικά εύκολα) αλλά έχω πάρα πολλά κενά μιας και δεν βρήκα κάπου οδηγό για πιο εξειδηκευμένα πράγματα ...
Πήγα να κάνω εγκατάσαση τον Safari 5.0 και μου ζήτησε τουλάχιστον 10.6.4 εκδοση .. Έτσι μπήκα στο τρυπάκι της αναβάθμισης ...
Απότι διάβασα μπορεί κάποιος να πάει απο παλιότερη σε όποια νεότερη έκδοση θέλει αρκεί να έχει τα kexts (drivers ? ) καθώς και το ανάλογο Sleepenabler.kext το οποίο όμως πρέπει να το αφαιρέσεις πριν την επανεκκίνηση και να προσθέσεις το σωστό για την έκδοση που πέρασες ...
Λένε για ένα φάκελο EXTRA τον οποίο όμως εγω δεν τον έχω καθώς και κάποια διαδικασία απο τερματικό για την αφαίρεση του παλιού .. Μετά διάβαζα για κάτι kext editors και διάφορα άλλα τα οποία στα φορουμ τα περνούσαν για "γνωστά" με συνέποια να έχω καραμπερδευτεί (DSDT ???)...

Νομίζω οτι καταλαβαίνετε την απειρία μου στο συγκεκριμένο θέμα και θα ήθελα τα φώτα σας !
Το σύστημά μου είναι συμβατό αποτι είδα και τα χαρακτηριστικά του είναι τα εξής :

CPU : INTEL CORE 2 DUO 3GHZ
Motherboard : GA-EP43-S3L (F7 Bios)
RAM : 4 x 2GB (800MHZ)
VGA : GEFORCE 8800 GTS
2XATAPI DVD
SATA HDD


Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για το πρώτο μακροσκελέστατο ποστ μου αλλά η ώρα είναι 04¨00 και όπως βλέπετε με "τρώει"
Reply With Quote