View Single Post
 
Old 11-05-2010, 08:59 AM
tangon's Avatar
tangon tangon is offline
Tiger
 
Join Date: Jan 2010
Location: Athens, Persister
Posts: 301
Κατ' αρχήν να σε καλωσορίσω από μεριά μου στην παρέα μας και καλή δύναμη σε αυτό που λέμε hackintosh.

Τώρα για τα ερωτήματά σου εγώ θα σου απαντήσω για την κάρτα γραφικών. Πρέπει να ξέρεις ότι γενικά οι ΑΤΙ κάρτες γραφικών είναι λίγο δίστροπες στο σετάρισμά τους στο macΟΧ. Όλα αυτά που αναφέρεις και για το ποντίκι αλλά και για τα παιχνίδια (που εγώ δεν ασχολούμαι με αυτά και ίσως κάνω λάθος) είναι θέμα κάρτας γραφικών. Δεν ξέρω βέβαια τί εννοείς με αυτό που λες ότι βλέπεις την κάρτα σου full.

Εγώ στη θέση σου θα κοίταζα κάποια πράγματα για να δω αν η κάρτα γραφικών έχει ενεργοποιηθεί πλήρως. Θα πήγαινα να δω από το System Profiler ->Graphics/Displays αν μου δείχνει την κάρτα σωστά [Όνομα κάρτας γραφικών και VRam (Total)]. Μετά θα κοίταζα, αν έχω διαφάνεια στο menu. Και το τρίτο που θα κοίταζα είναι αν στο Dashboard όποιο ενεργοποιούσα μου έκανε "κυματισμό".

Κάτι άλλο που έχει να κάνει με την κάρτα γραφικών και που συνέβει και σε μένα ήταν ότι ενώ είχα όλα τα παραπάνω που σου ανέφερα οκ, στο Photoshop όταν έκανα μεγέθυνση μία εικόνα και μετά προσπαθούσα να την μετακινήσω με το "χεράκι", έκανε αργή απόκριση. Αλλάζοντας όμως kext μου διορθώθηκε και αυτό (η κάρτα μου είναι nVidia)

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα ή σε μπέρδεψα παραπάνω!

Φιλικά tangon

Motherboard: FOXCONN Intel G31MXP / Chipset ICH7
Memory: 4 GB 1066 MHz DDR2 SDRAM
Processor: Core2Quad @2.66GHz
Audio: ALC662
Graphic: nVidia GeForce GT220 1024 MB
Ethernet: Realtek RTL8111/8168

OS:10.8.2 Mountain Lion (64bit)
OS:10.7.5 Lion (64bit)
OS:10.6.8 Vanilla Kernel (64bit)

ipad2 WiFi 16GB white
Reply With Quote