View Single Post
 
Old 09-13-2009, 07:20 PM
vracman's Avatar
vracman vracman is offline
Cheetah
 
Join Date: Sep 2009
Location: Thessaloniki, Greece
Posts: 4
Snow Leopard 10.6.1 Retail Installation (64 bit) σε ASUS P5Q-EM

Χαίρομαι που σας άρεσε το βιντεάκι!!
Σκέφτηκα να το κάνω λίγο διαφορετικό από τα υπόλοιπα που κυκλοφορούν στο youtube, να δείξουμε οτι το κατέχουμε και εμείς οι 'Ελληνες το θέμα βρε αδερφέ....

Και μπαίνω τώρα στο ψητό.
Το μηχανάκι μου αποτελειται από τα εξης:

CPU: 2.83 GHz Intel Core 2 Quad Q9550
Mobo: ASUS P5Q-EM
RAM: 2 GB (2x1) GEIL DDR2 @ 1066MHz
GPU: ASUS EN8500GT SILENT
HDD: 320GB SATAII

Λοιπόν, για όσους θέλουν να περάσουν MacOS στην συγκεκριμένη μητρική πρέπει πρώτα απ'όλα να γνωρίζουν οτι πρέπει να περάσουν συγκεκριμένο, ειδικά τροποποιημέμο ΒΙΟS με την βοήθεια του asus ez flash 2.
Επίσης πρέπει να βάλουμε τους σκληρούς δίσκους σε AHCI mode και να είναι ενεργοποιημένο το onboard firewire.
(όποις χρειάζεται περισσότερες πληροφορίες ή κάποιο αρχείο ας επικοινωνήσει μαζί μου με PM)

Ακόμα πρέπει να φτιάξουμε ένα bootable usb φλασάκι με την βοήθεια του chameleon bootloader και τα ανάλογα kexts που είναι απαραίτητα για να μπουτάρουμε από το DVD του Snow Leopard.

Αφου τα κάνουμε όλα αυτά, η εγκατάσταση του αγαπημένου μας λειτουργικού είναι παιχνιδάκι!!

Αυτή είναι η γενική ιδέα της εγκατάστασης.
Εύχομαι κάποια στιγμή να βρώ το χρόνο να φτιάξω έναν ολοκληρωμένο οδηγό...

Μέχρι τότε όποιος ενδιαφέρεται για παραπάνω πληροφορίες είμαι πρόθυμος να βοηθήσω αν και όσο μπορώ.

Υ.Γ

Ξέχασα να σας πώ οτι τα πάντα λειτουργούν άψογα εκτός από τις συσκευές IDE (είναι θέμα χρόνου να λυθεί και αυτό) και έχω ήδη κάνει όπως είδατε update σε 10.6.1 από το software update χωρίς κανένα πρόβλημα. Τα πάντα native!!

Last edited by vracman; 09-13-2009 at 07:28 PM. Reason: Υ.Γ
Reply With Quote