View Single Post
 
Old 08-10-2012, 04:40 PM
tangon's Avatar
tangon tangon is offline
Tiger
 
Join Date: Jan 2010
Location: Athens, Persister
Posts: 301
Success Install Mountain Lion 10.8

Για να κάνουμε εγκατάσταση το Mountain Lion 10.8 θα χρειαστούμε ένα λειτουργικό σύστημα π.χ. Lion 10.7.4 για να κατεβάσουμε από το App Store το σύστημα 10.8 (όπως έκανα εγώ) καθώς και τα:
Ένα USB memory stick από 8GB και άνω.
UniBeast - Mountain Lion
Chameleon_2.1svn_r1860_trunk_10.8.pkg
Champlist 2.4
και τα απαραίτητα kexts που χρειάζεται ο καθένας για το μηχάνημά του.

Η εγκατάσταση θα γίνει μέσω USB memory stick με χωρητικότητα τουλάχιστον 8GB. Το stick αυτό το φορμάρουμε με το γνωστό τρόπο: 1 Partition, Mac OS Extended (Journaled) αλλά με option Master Boot Record.

Κατεβάσουμε το Mountain Lion 10.8 από το App Store (αποθηκεύεται στο φάκελο "Εφαρμογές").

Ανοίγουμε το UniBeast - Mountain Lion και ακολουθούμε τις οδηγίες που εμφανίζονται στην οθόνη μας και επιλέγουμε βέβαια να γίνει η εγκατάσταση του Installer Mountain Lion στο USB memory stick μας. Το Mountain Lion 10.8 το UniBeast το βρίσκει αυτόματα από το φάκελο "Εφαρμογές".

Όταν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση στο USB memory stick είμαστε έτοιμοι να ξεκινήσουμε την εγκατάσταση του Mountain Lion ξεκινώντας το μηχάνημά μας από το USB memory stick. Η διαδικασία γνωστή, bootάρουμε από το USB memory stick βρίσκουμε το δίσκο που θα εγκαταστήσουμε το Mountain Lion 10.8 και κάνουμε την εγκατάσταση.

Όταν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση στο δίσκο μας για να μπορούμε να ξεκινήσουμε από αυτόν τον δίσκο (χωρίς να χρειαζόμαστε κάθε φορά το USB memory stick) κάνουμε τα εξής:
Πρώτα ξεκινάμε από το προηγούμενο λειτουργικό μας σύστημα (π.χ.Lion 10.7.4 στην δική μου περίπτωση).
Μετά ανοίγουμε το Chameleon_2.1svn_r1860_trunk_10.8.pkg και κάνουμε εγκατάσταση στον δίσκο που βάλαμε το Mountain Lion 10.8 (είναι ο Boot Loader για το 10.8).
Τέλος βάζουμε τα ανάλογα kexts που χρειαζόμαστε στο S/L/E με τη βοήθεια του Champlist 2.4. Κάνουμε boot από τον δίσκο μας και είμαστε έτοιμοι.

Στην δική μου περίπτωση χρησιμοποίησα τα δικά μου dsdt.aml, org.chameleon.Boot.plist, smbios.plist από το προηγούμενο σύστημά μου και τα ακόλουθα kexts:
FakeSMC.kext
NullCPUPowerManagement.kext
RealtekR1000SL.kext (kext για την κάρτα δικτύου)
EvOreboot.kext (kext για να γίνεται σωστά το shut down)
ALC662.kext (kext για την κάρτα ήχου)
AppleHDA.kext (kext για την κάρτα ήχου)

Να προσθέσω ότι έχω κάνει μια αλλαγή όσον αφορά την κάρτα γραφικών. Ενώ μέχρι τώρα (έως το 10.7.4) χρησιμοποιούσα στο org.chameleon.Boot.plist σε κώδικα την κάρτα γραφικών και την κάρτα δικτύου (για το γνωστό πρόβλημα με το login στο App Store) με την εγκατάσταση του Mountain Lion 10.8 (αλλά και στο 10.7.5) δεν χρειάζεται πλέον να χρησιμοποιήσω αυτό τον τρόπο εγκατάσταση.

Όπως βλέπω μέσα από την εφαρμογή System Info η κάρτα γραφικών μου (Nvidia GeForce GT 220) χρησιμοποιεί τα kexts: NVDAResman.kext και GeForce.kext του συστήματος με τα ίδια αποτελέσματα. Το μόνο που άλλαξα στο org.chameleon.Boot.plist ήταν να βάλω τα παρακάτω για την κάρτα δικτύου για το πρόβλημα του login στο App Store:
<key>PCIRootUID</key>
<string>1</string>


Το σύστημα εξακολουθεί αν δουλεύει απροβλημάτιστα.

Καλές εγκαταστάσεις.

Motherboard: FOXCONN Intel G31MXP / Chipset ICH7
Memory: 4 GB 1066 MHz DDR2 SDRAM
Processor: Core2Quad @2.66GHz
Audio: ALC662
Graphic: nVidia GeForce GT220 1024 MB
Ethernet: Realtek RTL8111/8168

OS:10.8.2 Mountain Lion (64bit)
OS:10.7.5 Lion (64bit)
OS:10.6.8 Vanilla Kernel (64bit)

ipad2 WiFi 16GB white

Last edited by tangon; 12-01-2012 at 06:20 PM.
Reply With Quote