Thread: HP DV5 1130ev
View Single Post
 
Old 04-29-2010, 01:09 PM
Dejangs's Avatar
Dejangs Dejangs is offline
Jaguar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 84
tangon σε ευχαριστω πολυ για το αναλυτικο post !

Λογικα αποψε το βραδυ θα δοκιμασω να βαλω νεα kexts + dsdt και θα ενημερωσω πως πηγε!
Εαν στο τελος το συστημα γινει stable θα παραθεσω αναλυτικα αυτα που χρησιμοποιησα.

---merged---

Τα εκανα λιγο μπαχαλο, θα επανελθω συντομα...

edit: Παντως καπου στο απογειο των πειραματισμων "δουλεψαν" σχεδον ολα εκτος του Sleep.

---merged---

Ρε παιδες για βοηθηστε λιγο να παω στην 10.6.3 και μετα βλεπουμε για το sleep, dsdt κλπ.

Δεν εχω καν sleepenabler και πεταει KP. Βαζω απο αλλο partition εναν sleepenabler που υποτιθεται οτι ειναι για 10.6.3 και συνεχιζει να πεταει.
Μπορει καποιος να δωσει link το σωστο sleepenabler και κατι αλλο που ισως χρειαζεται;

Νασαι καλα tangon,σε ευχαριστω για την απαντηση. Θα ριξω μια ματια,αν και οπως πολυ σωστα ειπες, και απο ολες τις δοκιμες που εχω κανει μεχρι τωρα,βλεπω οτι χωρις να πειραξω το DSDT δεν θα το αναγνωρισει με αυτο τον τροπο. Βεβαια θα μου πεις δεν θα το χρειαστω μιας και δεν θα μου κανει διαφορα στο συστημα που λειτουργω,απλα λεμε :-)

Επανερχομαι μετα απο καποιες δοκιμες,απο οτι φαινεται χρειαζεται οπωσδηποτε Patch στο DSDT οπως σωστα ειπε ο φιλος Tangon.
Βασικα θελει ψαξιμο και διαβασμα για το Patcharisma και εγω δεν εμαι και γνωστης καλος οποτε θα το χρειαστω αν το επιχειρησω....
Το Patched DSDT του παραδειγματος δυστυχως δεν μου δουλεψε και δεν βρισκω ακριβως για το δικο μου κατι ετοιμο.
Το αλλο kext ισως για 64bit δουλευει σε εμενα που ειναι Χ86 οχι.
Η μονη εμμεση λυση που βρηκα ειναι το συγκεκριμενο kext --> http://code.google.com/p/voodoohda/d...6.zip&can=2&q=

οπου λειτουργει κανονικα το photobooth--καμερα Logitech--ηχος output--και μικροφωνο ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ κανονικοτατα χωρις το παραμικρο προβλημα.
Το μοναδικο του μειον..ενα πολυ πολυ μικρο σφυριγμα που εχει το ηχειο,το οποιο βεβαια εξαφανιζεται με την πρωτη νοτα ή ηχο που θα ακουστει και δεν ακουγεται καθολου.Το ιδιο και στην συνομιλια που δοκιμασα αλλα και σε εγγραφη της φωνης μου.
Οποτε μεχρι νεωτερας μενω εδω,κρατησα backup το παλιο που επαιζαν ολα τελεια αλλα οχι το μικροφωνο....και συνεχιζω και εδω το διαβασμα --> http://www.insanelymac.com/forum/ind...ic=140941&st=0

που φαινεται να εχει ψωμι το ποστ....

Snow Leopard Vanilla Retail
Dual Boot with Windows 7 64 bit
Mobo : GA P35C DS3R
CPU : Intel Core 2 Quad Core Q8300 @ 2.5 Ghz
Graphics : Nvidia 8600 GT 512MB
RAM : 4GB DDR3 1333Mhz
Sound : Creative Audigy 5.1


Last edited by SomniusX; 11-15-2010 at 01:37 PM.
Reply With Quote