Thread: Netbook on os x
View Single Post
 
Old 08-31-2011, 08:10 AM
excos's Avatar
excos excos is offline
 
Join Date: Jun 2009
Location: Athens
Posts: 540
Φιλε darn καταρχα καλως ορισες στον κοσμο του Hackintosh.Το Acer aspire που εχεις διαλεξει ειναι λιγο δυσκολο για εγκατασταση OS x σε σχεση με το Acer aspire ZG5 που εχω στην κατοχη μου εγω, γιαυτο και σου εγραψα να κανεις install με netbookinstaller.

Εχω δοκιμασει και εγω το install με netbookinstaller για να δω τι παιζει στο Acerακι μου και ηταν καλο,αλλα προτιμω να εχω install με τον τροπο που εχω αναβασει εδω ( Ελληνικος οδηγος για 10.6 σε Acer Aspire one ZG5 ) χρησιμοποιωντας το Macloader SL 0.4.

Η διαφορα ειναι οτι με το netbookinstaller ολα ειναι αυτοματοποιημενα ενω με το δικο μου τροπο ολη η διαδικασια ειναι με terminal.

Η αλλη διαφορα ειναι στον kernel το netbookinstaller για το update σε 10.6.2 εως και 10.6.8 το κανει on the fly δλδ αυτοματα ενω με το δικο μου τροπο πρεπει να κατεβασω απο teateam τον patch kernel σε καθε εκδοση .

Τωρα ποια ειναι πιο καλη εγκατασταση για τα netbook δεν μπορω να σου πω αλλα εμενα προσωπικα με βολευει με Macloader SL 0.4 διοτι τους kexts (για το μηχανακι μου) του εχω στο EFI και οχι στο System/Library/Extensions οποτε σε update δεν πειραζονται και κανω μια απλη ενημερωση.

Για τον chameleon τωρα κατεβασε αυτο http://chameleon.osx86.hu/file_downl...658-src.tar.gz και κανε install στον δισκο σου και ξανακανε boot.

Για οτι χρειαστεις εδω ειμαι.

Mac mini i5 mid 2011- Apple Cinema Display 27' /Lion 10.7.3

MacBook/MB466/A GR Aluminium late 2008 Lion 10.7.3

iPhone 4 16GB

Acer Aspire one ZG5 Snow Leopard 10.6.8
Reply With Quote