Thread: Netbook on os x
View Single Post
 
Old 10-17-2011, 05:41 PM
darn darn is offline
Puma
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 15
Quote:
Originally Posted by excos View Post
Καπου εχεις γραψει οτι καταφερες να βαλεις Lion σε atom cpu!!!!Εαν ειναι αληθες γραψε και εναν οδηγο για το πως το καταφερες!!!.
Εβαλα LION σε Atom-64 bit χρησιμοποιωντας τον παρακατω οδηγο

Καλο ειναι εαν εχετε Snow Leopard σε καποιο αλλο partition κρατηστε το μην το σβηνετε γιατι εγω το χρειαστηκα οποτε στο σκληρο καντε ενα νεο partition για Lion!!!!!!


1. Βασικα χρειαζεστε τον Atom Kernel 64 bit τον οποιο τον βρισκετε στο site του (http://blog.nawcom.com/?p=850)

2. Κατεβαζετε το update για Lion απο AppStore

3. Κανετε mount το Mac OS InstallESD.dmg καλα ειναι να εχετε μια εφαρμογη για να δειτε τα κρυφα αρχεια εγω χρησιμοπιησα unhidden.app for mac

4. Αφου κανετε mount το παραπανω .dmg στον φακελο που θα ανοιξει θα βρειτε ενα BaseSystem.dmg το οποιο το κανετε mount.

5. Χρησιμοποιηστε ενα USB stick 10GB και πανω στο οποιο θα κανετε restore απο Disk Utility το Lion (Format σε Mac OS Extended Journaled και options ΜΒR)

6. Κανουμε restore - σαν source εχω Mac OS BaseSystem και σαν Destination εχω το φλασακι μου. Οταν τελειωσει κανουμε unmount basesystem.dmg (προσοχη οχι του USB flash) για να μην μπερδευστε ονομαστε το image στο φλασακι Lion.

7. Ανοιξτε το Lion image στο φλασακι εκει θα δειτε ενα αρχειο mach_kernel, το οποιο θα το αντικαταστησετε με τον Atom kernel πρεπει να μετονμασετε τον Atom σε mach_kernel και μετα απλα copy-paste.

8. Στο Lion image θα βρειτε στο /System/Installation ενα shortcut packages αυτο διαγραψτε το και καντε copy απο το Mac OS InstallESD τον φακελο Packages στο
/System/Installation στο Lion image.

9. Για το stickaki θα χρειαστουμε NullCPUPowerManagement.kext και FakeSMC.kext
τα οποια τα εγκαθιστουμε στο /System/Library/Extensions και OSInstall.mpkg (MBR patched OSInstall framework & mpkg for Lion GM - Downloads - Kexts.com)

10. To συγκεκριμενο αρχειο εχει μεσα 2 φακελους /Installation/Packages/OSInstall.mpkg και /Library/PrivateFrameworks/InstallFramework/Frameworks/OSInstall.frameworks/Versions/A/OSInstall. Αυτα τα 2 αρχεια τα κανετε paste στις αντοιστιχες θεσεις στο lion image του USB stick.

11. Μετα χρειαζετε να περασετε τον τελευταιο Chameleon για Lion στο USB stick και ειστε ετοιμη για την εγκατασταση.

12. Αφου κανετε την εγκατασταση για να μπορεσετε να bootarete το συστημα θα χρειαστε ενα boot-cd εγω χρησιμοποιησα το Hackboot με ενα search sto google..το βρισκετε και το κατεβαζετε/

13. Κατα το σεταρισμα πιθανον να ζηταει οτι δεν μπορει να βρει πληκτρολογιο αν ναι

τοτε πρεπει να μπειτε με terminal απο SL να μπειτε στο Volume που εγινε εγκατασταση το Lion και να κανετε edit εξης αρχειο /System/Library/CoreServices/Setup Assistant.app/Contents/Info.pli

εγω χρησιμποιω nano

Διαγραψτε τις εξης γραμμες
<string>DeviceSection</string> <string>KeyboardTypeSection</string>

Μετα λογικα δεν θα εχετε προβλημα






Οποτε ξανα μπουταρετε με το Hackboot και ειστε μεσα στο LIon!!!!!!

H συνεχεια ειναι γνωστη περναμε Chameleon στο Lion και οτι Extensions χρειαζομαστε


Καλη Επιτυχια!!!!!!!!!
Reply With Quote