View Single Post
 
Old 12-22-2009, 11:36 AM
KUZMAN KUZMAN is offline
Cheetah
 
Join Date: Dec 2009
Location: Macedonia
Posts: 1
Thumbs up

Здраво дечки!

Случајно ве најдов на веб.
Баш ми е мило што ете има се повеќе Македонци што користат Macs и Apple софтвер.
Ќе ми биде мило ако овде се соберат доста луѓе за да вистински заживее форумов и на Македонски јазик да си разменуваме искуства и да си помагаме за било какви проблеми или успеси врзани со Apple хардвер и софтвер.

Гледам никој сеуште нема отворено нова тема за ништо, па еве тука ќе поставам едно прашање што се надевам админите ќе го префрлат во соодветна нова тема (или треба јас да ја почнам?)

Ги симнав македонските фонтови од страната на министерството за информатичко општество во .rar формат и ги декомпресирав со stuffit, ама се во посебни фолдери т.е. "фонт-фамилии", па не знам како треба да ги инсталирам на мојот Mac за да можам да ги користам во сите програми што ги користам (Microsoft Office for Mac, Adobe CS4).
Дали треба целите фолдери да ги drag-and-drop во фолдерот System>Library>Fonts или треба да ги отворам и поединечно да ги селектирам и да ги drag-and-drop таму?

Или можеби нешто трето?

Инаку користам Snow Leopard v. 10.6.2

Голема благодарност однапред и надеж дека стварно ќе заживее овој Македонски подфорум тука.
Reply With Quote