InfiniteMac OSx86

InfiniteMac OSx86 (http://infinitemac.com/forum.php)
-   Ελλάδα (http://infinitemac.com/forumdisplay.php?f=83)
-   -   Ελληνικο thread συζητήσεων [Greek Thread] (http://infinitemac.com/showthread.php?t=3379)

excos 01-23-2010 09:27 PM

Δεν εχει τωρα update για το iphone εχει σταματησει στο 3.1 και μετα τις 27 του μηνου αυτου θα παρουσιασουν το 4.0 το οποιο μαλλον θα παιζει και στο καινουργιο tablet!!!!!
Aλλα τιποτα ακομα δεν ειναι σιγουρο

SomniusX 01-23-2010 10:26 PM

Quote:

Originally Posted by excos (Post 43645)
Φιλε kyriako αν δεν εχεις κανα i phone η δεν παιζεις με κανα i tunes τοτε δεν χρειαζετε να κανεις update.
Eνα αλλο θεμα ειναι οτι καποια security update, ισως κτυπησουν λογω kernel εαν εχεις ποιο παλιο.

Καλο το καπελακι............!!!!!!!!!!!!!!

Ναι και μπορεί αν περάσεις στο 10.6.2 να χρειαστείς κάτι μετον mach_kernel για να bootάρει το μικρό (το wind)

Quote:

Originally Posted by Kyriakos (Post 43651)
Εχω iphone 3g...Update αμεσα??..Κανα λινκ?

Όχι ρε.. δεν χρειάζεσαι ακόμα update.. μια χαρά παίζει, δεν είναι στο σύστημα παιδιά για τα iPhone αλλά στην έκδοση iTunes που έχεις.. το τρέχον iTunes επιτρέπει να flashάρονται τα firmware μέχρι 3.1.2 σε όλα τα iPhone & iPod Touch

Quote:

Originally Posted by excos (Post 43653)
Δεν εχει τωρα update για το iphone εχει σταματησει στο 3.1 και μετα τις 27 του μηνου αυτου θα παρουσιασουν το 4.0 το οποιο μαλλον θα παιζει και στο καινουργιο tablet!!!!!
Aλλα τιποτα ακομα δεν ειναι σιγουρο

Βασικά έχουν φτάσει μέχρι το 3.1.2 excos! :P

και ναι περιμένουμε σαν τρελοί τις 27 να δούμε τι θα μας παρουσιάσουν..

Έχω βάλει στοίχημα με τον sepsisgr ότι αν το ονομάσουν iPad θα πρέπει να μου στείλε μια iTunes gift card των 15€, αν ονομαστεί iTabled θα πρέπει να του στείλω εγώ μια iTunes Gift Card των 15€ !!! :D

Επίσης όσοι έχουν ιPhone ΜΗΝ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΤΗΝ 4.0 έστω και την beta που θα βγάλουν στην κυκλοφορία.. εκτός κι αν θέλετε να πετάξετε το iPhonι σας!!!

όσοι έχουν ιPhone ας προσθέσουν στο Cydia τα παρακάτω repository
Code:

http://repo.hellasproject.com
για τα πάντα γύρω από τα Ελληνικά και μερικά καλούδια
και το
Code:

http://ph34r.org/i/
που ανανεώνεται καθημερινά πάνω από 10 φορές με προσθήκες σπ4σμ3νών και άλλων καλουδιών!

excos 01-23-2010 10:37 PM

Ναι αδερφε Somniusx ξερω οτι ειναι 3.1.2 απλος το ανεφερα εν συντομια.
Για το itunes παντα κατι κανει η μαμα για σε βαλει να κανεις update στα καινουργια!!!
Τι ξερεις αδερφε για το 4.0 και δεν το μαρτυρας????????.

SomniusX 01-29-2010 11:33 AM

Παιδιά θα ήθελα να δώσετε την συμπαράστασή σας σε μια ψηφοφορία που συμβαίνει στο γειτονικό Forum..

Περισσότερες πληροφορίες εδώ
http://www.infinitemac.com/f83/936-9...961-943-t5317/

Περιμένω την συμμετοχή σας!

Patatui 01-29-2010 07:31 PM

Παιδια αλλαξα Nick απο Kyriakos σε Patatui(Εχει ιστορια πισω του)....

SomniusX 01-29-2010 07:32 PM

Καλώς σε βρήκαμε με το Nickname!! :D

larrougos 02-03-2010 01:33 PM

Καλησπέρα.Έχω κάνει install τα retail Mac σε διαφορετικό hard drive απο τα windows και για να μπω στα Mac πρέπει να επιλέξω select boot device στο boot του pc.Μετά όλα καλά!!Το θέμα είναι να μου βγάζει επιλογή για να επιλέξω ανάμεσα στα mac or windows 7.Προσπάθησα με το chameleon RC4 αλλά μπορώ να το κάνω install μόνο αν είναι partition στον ίδιο hard drive.
Tα Μac είναι στο disk1s2 και τα windows στο disk0s2.
Ο σκληρός που είναι τα windows είναι ο primary.Τι πρέπει να κάνω??χωρίς όμως να πειράξω τα kext και τα smbiolist ούτε τπτ άλλο.Όλα λειτουργούν ρολόι μόνο το dual boot μου μένει.
thanks in advance παιδιά.Δίνεται μεγάλο help

Patatui 02-03-2010 01:54 PM

Quote:

Originally Posted by larrougos (Post 44391)
Καλησπέρα.Έχω κάνει install τα retail Mac σε διαφορετικό hard drive απο τα windows και για να μπω στα Mac πρέπει να επιλέξω select boot device στο boot του pc.Μετά όλα καλά!!Το θέμα είναι να μου βγάζει επιλογή για να επιλέξω ανάμεσα στα mac or windows 7.Προσπάθησα με το chameleon RC4 αλλά μπορώ να το κάνω install μόνο αν είναι partition στον ίδιο hard drive.
Tα Μac είναι στο disk1s2 και τα windows στο disk0s2.
Ο σκληρός που είναι τα windows είναι ο primary.Τι πρέπει να κάνω??χωρίς όμως να πειράξω τα kext και τα smbiolist ούτε τπτ άλλο.Όλα λειτουργούν ρολόι μόνο το dual boot μου μένει.
thanks in advance παιδιά.Δίνεται μεγάλο help

Δωκημασε να κοψεις 200ΜΒ απο τα windows....Formaρε τον σε hfs+ και μεσο του μακ εγκατεστησε εκει το chameleon και κανε τα απαρετητα set πανω του ;)

xristosGR 02-04-2010 12:44 PM

Καλημερα!!!!!!!! Τι κανετε? ειχα μια συζητηση χτες με τον Κωστα (excos) και μπηκα στην πριζα να βαλω και στο επιτραπεζιο Snow!!! Αλλα αυτη τη φορα θα κανω πρωτα μια προσπαθεια μονος μου γιατι τον εχω ζαλισει τον κομοιρο τον Κωστακη!!!! Αν δεν τα καταφερο ομως...Κωστακηηηηη πες αλευρι!!!!!!!! χαχα!! Λοιπον στον επιτραπεζιο εχω τα παρακατω.... CPU intel core2quad Q8400 2.66GHz Motherboard ASUS P5P43TD PRO και γραφικων GIGABYTE NVIDIA 9600GT 512MB 256bit. Tι λετε? θα βρουμε drivers?

excos 02-05-2010 12:47 PM

Code:

P5P43TD PRO
Intel ICH10R SATA       
Intel Q8200 CPU 2.33 GHZ (OK)
512MB ASUS NVIDIA 9600GT PCI-Express (Natit x64)
ICH10R SATA (AppleIntelPIIXATA.kext)
ALC887 (Works with VoodooHDA x64.kext)
AttansicL1eEthernet (AttansicL1eEthernet.kext)
Install Snow Leopard 10B504 Full Retail OK with Chameleon 2.0 RC 640 + PC_EFI 9.4 /32&64 modes both work well/
Install method: Boot usb-stick (Chameleon2 rc 640 + PCEFI_9.4) + SL installation usb-stick
No sleep yet.
Shutdown/restart through OpenHaltRestart.kext
AHCIPortInjector.kext
ATAPortInjector.kext
fakesmc
IOAHCIBlockStorageInjector.kext
PlatformUUID.kext
Yes/Vanilla

Αερα μπαινει σε snow εαν ακολουθησεις τον οδηγο!!!!!!!!

excos 02-06-2010 10:12 AM

φιλε xristoCR σου βρηκα τους ολους τους kexts που πρεπει να βαλεις για να κανεις installation στο snow.

Κατεβασε το απο εδω :
Code:

http://www.mediafire.com/file/nj0tzw04nyd/xristoskext.zip
Ακολουθα αυτον τον οδηγο για installation και το how to, εχει και επιπλεον kexts για την καρτα σου :

Code:

http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=193655
Καλη επιτυχια.;)

Υ.Γ Ειναι πολυ ευκολο!!!!!!!!!!!:)

niteshake 02-07-2010 12:44 PM

χαιρετε! αντιμετωπίζω 2 προβλήματα

1) καταφέρνω να εγκαταστησω ideneb 10.5.7 με anv kernel 9.6.0, αλλά το σύστημα μου δείχνει μόνο 1 cpu core.. anyway
2) το σοβαρότερο όμως πρόβλημα είναι ότι σήμερα έκανα "cold" boot και δε μου βγάζει τον chameleon bootloader και το hd μου εμφανίζεται ως "media, 200mb" και δε μπορώ να μπω στο OS. πρόβλημα με MBR? τι θα κάνατε εσεις σε αυτή την περίπτωση για να το επαναφέρετε? (το hd είναι partitioned)

excos 02-07-2010 01:26 PM

Καταρχην καλως ηρθες στην παρεα niteshake.
Εαν εχεις χρονο δωσε ποιο πολλες λεπτομερειες για το how to στο συστημα σου δλδ HD ενας μοιραμενος με αλλο λειτουργικο?

niteshake 02-07-2010 01:44 PM

σε ευχαριστώ και καλως σας βρηκα

προσπαθω να κανω τη δουλεια στον raptor 150gb τον οποίο έχω χωρίσει σε 3 partitions (το 1. reserved για snow leo, το 2. leopard όπου προσπαθω να βάλω το 10.5.7, το 3 reserved για win7)

οι αλλοι δυο δίσκοι έχουν κάτι παλιά xp και vista installations.. αλλά boot priority έχω τον raptora στο bios έτσι κι αλλιώς οπότε δεν επηρρεάζει σε κάτι, σωστά?

επίσης (για να σε προλάβω) ο λόγος που έχω δύο hfs+ partition για SL και Leo, είναι γιατί θέλω από το 10.5.7 να πατσάρω το 10.6.2 που θα εγκαταστήσω μετά :)

σίγουρα κάτι κάνω λάθος και μου κάνει mess up το mbr υποψιάζομαι.. καμιά ιδέα?

excos 02-07-2010 02:35 PM

Φιλε niteshake θα σου γραφω την δικια μου γνωμη το πως θα το εκανα εγω στο ιδιο συστημα εαν το ειχα.

Στον δισκο τον οποιο εχεις χωρισει με τρια patritions,θα τον χωριζα σε δυο βαζοντας win και το 10.5 μιας και το dual boot ειναι πολυ ευκολο και δεν χρειαζονται πολλα κολπα για το mbr.

Αναφορες για το how to dual boot win & 10.5 πολλες στο net που μαλλον θα γνωριζεις.

Για το 10.6 θα αφιερωνα ενα ολοκληρο δισκο αυτονομο για αυτο το λειτουργικο χωρις να
να χανω το χρονο μου προσπαθωντας να κανω το chameleon να μου ξεκινα τρια λειτουργικα μιας και το snow θελει GUID και ειναι μπελας.

niteshake 02-07-2010 03:01 PM

ευχαριστώ καλώς θα δοκιμάσω τότε το dual boot 10.5.x και win7 για αρχή και θα ποστάρω τις εξελίξεις.

σχετικά με 10.6.x, μήπως γνωρίζεις κάποιο καλο distro που θα μπορούσε να παίξει στο σύστημά μου? (του hazard δεν μου έπαιξε σωστά)
qoopz ή voodoo kernel για amd 3800?

excos 02-07-2010 03:08 PM

Νομιζω οτι η διανομη Hazard ειναι μονοδρομος για AMD συστηματα εαν πας με αυτον το τροπο να κανεις εγκατασταση σε Snow.

O αλλος τροπος που υπαρχει ειναι να φτιαξεις usb installer με retail και να αλλαξεις τον kernel με ενα πατσαρισμενο για AMD.

niteshake 02-07-2010 05:50 PM

με dstd δεν εχω ασχοληθεί και δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς κάνει :D
για να πάρω αυτά τα αρχεία και να τα περάσω στο usb installer μου για τον snow, πρεπει να τρέξω κάποιο tool μέσα από ένα Leo installation πρώτα που δουλεύει? οι τιμές RTC τι είναι και από που τις παίρνω?

excos 02-07-2010 06:24 PM

φιλε niteshake το dsdt για να το φτιαξεις υπαρχουν προγραμματα και στο OS x οσο και στο Linux και win.
Το καλυτερο ειναι να το φτιαξεις σε OS x για να δεις πως παιζει σε mach kernel κατασταση.
Προγραμματα μπορεις να βρεις στο Kexts.com και να κατεβασεις ετσι ωστε να φτιαξεις το δικο σου dsdt
Το dsdt ειναι καλο να υπαρχει απο 10.5.5 και επανω.
Περισσοτερα περι RTC :

Code:

http://www.infinitemac.com/f83/the-dsdt-dsl-thread-t5143/


για το πως αλλαζουμε τιμες.

To RTC αλλαζουμε την τιμη για να μην εχουμε kernel panic με το sleep & sleepenabler.kext.

Αυτο που παιζει μεγαλο ρολο ειναι να μην εχουμε πολλα errors & warnings για να τρεχει οσο το δυνατον ποιο ομαλα το λειτουργικο μας στο συστημα μας.

niteshake 02-07-2010 09:08 PM

ευχαριστώ για τις συμβουλές. διάβασα τις σελίδες, αλλά τελικά δεν κατάφερα να κάνω dual boot win7 και 10.5.7, και έτσι αποφάσισα λοιπόν να βάλω τα 10.5.7 μόνα τους στον raptor. έκανα instal, restart όπως ζητάει, κατάφερα να μπώ στο desktop κανονικά, όλα δουλεύαν καλά, χρησιμοποίησα και το dsdt patcher tool (δημιούργησε ένα .aml file με αυτό τι κάνω τώρα?), και osx tools για να κάνω backup τον kernel και τα kext. μετά πέρασα και το seatbelt.kext γιατί είχα πρόβλημα με το mount των dmg. έκανα restart , επανέρχεται (αν κ απο εκείνη τη στιγμή είχα KP όταν πήγα να κατεβάσω ένα αρχείο απ το internet)...
μόλις όμως έσβησα το pc και πήγα να κάνω "cold" boot, ξαφνικά δεν έβρισκε τίποτα να bootarei! μπαίνω να κάνω list partition και ο δίσκος.. εξαφανίστηκε! :'(
δεν μου έρχεται τίποτα άλλο από το να τρέξω ένα gparted από ubuntu καθώς μόνο έτσι μπορώ να δω τον δίσκο σαν device και να επαναδημιουργήσω partition table.. καμιά άλλη ιδέα? γιατί αφού το mac os έπαιζε κανονικά ξαφνικά μετά από cold boot δεν bootarei? ξέχασα να κάνω κάτι?

excos 02-07-2010 10:16 PM

Το οτι αποφασισες να βαλεις μονο OS x στον δισκο σου χωρις αλλο λειτουργικο ειναι οτι καλυτερο σαν αρχη οταν για πρωτη φορα το δοκιμαζουμε.

Το dsdt.aml το οποιο εχεις παραγει,εχεις τσεκαρει εαν ειχε warnings,errors κλπ κατα το compile?

Εαν το dsdt.aml δεν εχει warnings,errors κλπ τοτε μπορεις να το χρησιμοποιησεις και στο 10.5 & 10.6 βαζοντας το στα Extra του chameleon για να το διαβασει κατα την εκκινηση.

Αυτο το ριμαδι το cool boot γιατι το κανεις?
Δεν κανει shutdown το μηχανημα?
Γιαυτο μπαινεις σε αυτην την διαδικασία?

Πως χανεις συνεχεια το chameleon δεν μπορω να το καταλαβω?

Φίλε tangon εχεις βάλει dsdt στο usb για το 10.6 οταν προσπάθησες να κάνεις εγκατάσταση?
Μπορεις να δανειστής από το 10.5 που έχεις.
και τα ανάλογα kexts :

fakesmc
NullCPUPowerManagement
IOAHCIBlockStorageInjector
OpenHaltRestart
PlatformUUID

Εάν δεν έχεις τροποποιήσεις το dsdt.aml για το RTC τότε βάλε και αυτό τον kext :

AppleRTC.kext


βαλε ολα αυτα στο usb σου και ξαναπροσπαθησε.

niteshake 02-07-2010 10:50 PM

φιλε excos το γιατί χάνεται ο chameleon ουτε εγω μπορω να καταλαβω:(

το dsdt βγάζει 1 error και 1 warning
Code:

./dsdt_fixed.txt  347:    Method (\_WAK, 1, NotSerialized)
Warning  1080 -                        ^ Reserved method must return a value (_WAK)

./dsdt_fixed.txt  3357:                Name (_HID, "_NVRAIDBUS")
Error    4001 -          String must be entirely alphanumeric ^  (_NVRAIDBUS)

ASL Input:  ./dsdt_fixed.txt - 6686 lines, 213796 bytes, 2510 keywords
AML Output: ././dsdt.aml - 22741 bytes, 857 named objects, 1653 executable opcodes

Compilation complete. 1 Errors, 1 Warnings, 0 Remarks, 782 Optimizations

τι σημαίνουν τα παραπάνω?
προσπαθώ άλλη μία τώρα έχοντας αποσυνδέσει τους άλλους δυο δίσκους μου και αφήνοντας μόνο τον raptor πάνω.. για να δούμε;)

excos 02-07-2010 11:10 PM

Αμελητέο ειναι φιλε το error που εχεις και ειναι κοινο σε πολλα μηχανακια και διορθωνεται αμεσως θα στο φτιαξω μια αλλη φορα,αλλα το dsdt παιζει κανονικα και μπορεις να το βαλεις και στο 10.6 εαν θελησεις.

Αντε να δω με αυτο το chameleon τι θα γινει?

καλη επιτυχια!!!!!!

Παρε και το fix για το _wak :

Code:

At the end of the _WAK method, this must be added:

Return (Package (0x02)
{
    Zero,
    Zero
})



Example:


Method (_WAK, 1, NotSerialized)
    {
        P8XH (One, 0xAB)
        If (LOr (LEqual (Arg0, 0x03), LEqual (Arg0, 0x04)))
        {
            If (And (CFGD, 0x01000000))
            {
                If (LAnd (And (CFGD, 0xF0), LEqual (OSYS, 0x07D1)))
                {
                    TRAP (0x3D)
                }
            }
        }

        If (LEqual (RP2D, Zero))
        {
            Notify (\_SB.PCI0.RP02, Zero)
        }

        If (LEqual (Arg0, 0x03)) {}
        If (LEqual (Arg0, 0x04))
        {
            \_SB.PCI0.LPCB.EC.SELE ()
        }

        P8XH (Zero, 0xCD)

        Return (Package (0x02)
        {
            Zero,
            Zero
        })
    }


You must use the search feature to locate the _WAK section and add the hack

Ανοιξε το dsdt.aml και κανε την διορθωση οπως την λεει ο οδηγος και ξανακανε compile για να δεις εαν σου βγαζει ξανα error.

tangon 02-08-2010 11:18 AM

Quote:

Originally Posted by excos
Φίλε tangon εχεις βάλει dsdt στο usb για το 10.6 οταν προσπάθησες να κάνεις εγκατάσταση?
Μπορεις να δανειστής από το 10.5 που έχεις.
και τα ανάλογα kexts :

fakesmc
NullCPUPowerManagement
IOAHCIBlockStorageInjector
OpenHaltRestart
PlatformUUID

Εάν δεν έχεις τροποποιήσεις το dsdt.aml για το RTC τότε βάλε και αυτό τον kext :

AppleRTC.kext
Φίλε excos τα παραπάνω extentions (kexts) είναι πατσαρισμένα ή original και πού τα βρίσκω σε κάθε περίπτωση. Ακόμα δεν ξέρω πού θα βρώ το δικό μου dsdt, γιατί εγώ έφτιαχνα από την αρχή dsdt με τις ανάλογες τροποποιήσεις.
(Σου γράφω από τη δουλειά τώρα, το βραδάκι που θα είμαι σπίτι θα δώ, πιστεύω, την απάντησή σου)

larrougos 02-09-2010 03:15 PM

ΕΡΩΤΗΣΗ....
υπάρχει τρόπος να έχουμε 5.1 sound όπως στα windows??τώρα έχω 2 και το 0.1 υπολειτουργεί :p..

SomniusX 02-09-2010 03:58 PM

Ανάλογα ποιο kext χρησιμοποιείς για την κάρτα ήχου σου, ανάλογα την κάρτα ήχου σου και τις aggregative ρυθμίσεις..

βγάζω νόημα καθόλου?

larrougos 02-09-2010 06:01 PM

Quote:

Originally Posted by SomniusX (Post 44732)
Ανάλογα ποιο kext χρησιμοποιείς για την κάρτα ήχου σου, ανάλογα την κάρτα ήχου σου και τις aggregative ρυθμίσεις..

βγάζω νόημα καθόλου?

Μα τα λες και πολύ σωστά.Το θέμα είναι πως έχω βάλει 250 kext μπας και ενεργοποιηθούν τα 5.1 απο μόνα τους αλλά πολλά ζητούσα!! :-(
Λοιπόν,αυτή τη στιγμη το midi setup λέει πως χρησιμοποιώ σαν input k output
AC97 Audio (PCM).Ιδέα δεν έχω αλλά τα δύο ηχέια παίζουν.Απ'την άλλη δεν έχω τον έλεγχο της έντασης,γενικά.Δηλαδή όταν κλείνω η ανεβοκατεβάζω την ένταση απο το keyboard δεν αλλάζει κάτι.Μονό το προγράμμα που θα παίζει μουσική μπορώ να το κάνω.Ως εδώ τι κάνω;aggregative device δεν έχω ενεργοποιημένη.Γιατί πολύ απλά δημιούργησα μία και δεν άλλαξε τίποτα.Άρα για να βοηθήσω τη βοήθεια που δέχομαι. :p
1.Πώς βλεπω ποιο kext χρησιμοποιώ για τον ήχο;
2.Πώς βλέπω ακριβώς ποια κάρτα ήχου είναι onboard;
3.Περιμένω......
4.Thanks in advance παιδιά

excos 02-09-2010 06:24 PM

Larrougo φιλε για να δεις τι kext εχεις πας στο System/Library/Extensions που ειναι ολοι συγκετρωμενοι.

Για να δεις ποιος kext εχεις φορτωσει καθε φορα ανοιγεις το terminal και δινεις την εντολη sudo kextstat

Για να δεις καναλια ηχου στο System Preferences - Sound οπου βλεπεις τι παιζει

Η ενταση απο το keyboard δεν την αναγνωριζει, για αυτο δεν παιζει κατι, λογο kext .

Quote:

Originally Posted by tangon (Post 44642)
Φίλε excos τα παραπάνω extentions (kexts) είναι πατσαρισμένα ή original και πού τα βρίσκω σε κάθε περίπτωση. Ακόμα δεν ξέρω πού θα βρώ το δικό μου dsdt, γιατί εγώ έφτιαχνα από την αρχή dsdt με τις ανάλογες τροποποιήσεις.
(Σου γράφω από τη δουλειά τώρα, το βραδάκι που θα είμαι σπίτι θα δώ, πιστεύω, την απάντησή σου)

Το dsdt εαν το εχεις παραγει απο το 10.5 υπαρχει στα extra του chameleon.
πιστευω απο την εγκατασταση που εχεις κανει.

Εαν το βρεις πρεπει να κανεις unhide τα αρχεια αυτα με τα αναλογα προγραμματα θα μπορεις να το τροποποιησεις.

Original Kexts ειναι μονο της μαμας Apple και οταν εχεις τον παραπλησιο hardware παιζουν oob.

Τα υπολοιπα ειναι τροποποιημενα.Θα βρεις πολλα για Snow στο kexts.com

larrougos 02-09-2010 06:56 PM

1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by excos (Post 44745)
larrougo φιλε για να δεις τι kext εχεις πας στο system/library/extensions που ειναι ολοι συγκετρωμενοι.

Για να δεις ποιος kext εχεις φορτωσει καθε φορα ανοιγεις το terminal και δινεις την εντολη sudo kextstat

Για να δεις καναλια ηχου στο system preferences - sound οπου βλεπεις τι παιζει

Η ενταση απο το keyboard δεν την αναγνωριζει, για αυτο δεν παιζει κατι, λογο kext .

Έχουμε και λέμε..
κάτω είναι τα txt με τα kext που έχω.πως θα γίνει τωρα??

excos 02-09-2010 08:30 PM

Δεν βλεπω να εχει φορτωσει καποιον kext.
Ποιον kext για τον ηχο εχεις κανει install τελευταια ?

tangon 02-09-2010 08:56 PM

Quote:

Originally Posted by excos
Το dsdt εαν το εχεις παραγει απο το 10.5 υπαρχει στα extra του chameleon.
πιστευω απο την εγκατασταση που εχεις κανει.
excos κατ' αρχήν ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου, αλλά φίλε μου δεν βρίσκω μέσα στον φάκελο extra (αν εννοείς αυτόν που είναι στο root του δίσκου μου) τίποτα από dsdt. Το μόνο που έχει αυτός ο φάκελος είναι ένα αρχείο "com.apple.Boot.plist" και ένα φάκελο "Extensions" που είναι άδειος. Προσπάθησα και με κρυφά αρχεία αλλά δεν βρήκα τίποτα. Εκτός αν δεν κατάλαβα καλά και πρέπει να κοιτάξω κάπου αλλού. Αλήθεια το search (Find ή-Spotligh) δουλεύει για να το βρώ;

excos 02-09-2010 09:33 PM

Σωστα εχεις καταλαβει φιλε μου και αυτη ειναι η διαδικαδια για να βρεις το dsdt.aml.

Οποτε δεν υπαρχει dsdt.aml στην εγκατασταση που εχεις κανει στο 10.5., απλα εχεις κανει ενα εναλλακτικο τροπο να τρεχει, με το ✔ DSDT Patcher που ειχε διαλεξει.

Εχοντας το 10.5 περνας στην φαση τωρα, να το παραγεις μονο σου, με τα αναλογα προγραμματα που υπαρχουν ωστε να μπορεις να το χρησιμοποιησεις στο 10.6.

tangon 02-09-2010 09:47 PM

Λοιπόν, καλά το είχα καταλάβει ότι δεν υπάρχει στο σύστημά μου το dsdt οπότε ξαναγυρνάμε στο ίδιο σημείο, γιατί όπως σου είχα αναφέρει σε προηγούμενο post έχω δοκιμάσει αρκετούς οδηγούς χωρίς αποτέλεσμα. Δεν πειράζει όμως αυτό είναι για μένα το ωραίο της υπόθεσης, θα προσπαθήσω πάλι μιας και έχω λίγο περισσότερες γνώσεις τώρα.

excos 02-09-2010 09:51 PM

Παρε το dsdt απο το μηχανημα σου και κοιτα ποσα warnings & error θα σου βγαλει, προτου προχωρισεις σε εγκατασταση σε 10.6.

larrougos 02-09-2010 10:02 PM

Quote:

Originally Posted by excos (Post 44756)
Δεν βλεπω να εχει φορτωσει καποιον kext.
Ποιον kext για τον ηχο εχεις κανει install τελευταια ?

Ξέρω και γω?Πολλά!!και εφόσον δεν βλέπεις kext για τον ήχο πως είναι δυνατόν να έχω ήχο.??χαχαχαχαχα...ΤΕΛΕΙΑ
plz help me..τι να κανω?:(:(:(

excos 02-09-2010 10:14 PM

Απο τα γνωστα λεω φιλε μου (AppleHDA , voodooHDA) κλπ.

Καποια εχεις φορτωμενα


Code:

64    1 0x40090000 0xd000    0xc000    com.apple.driver.AppleAC97Audio (1.0.0) <63 12>
 
65    0 0x3fe5e000 0x4000    0x3000    com.apple.driver.AppleAC97AudioIntelICH (1.0.0) <64 17 12>

79    0 0x35cfc000 0x4000    0x3000    com.apple.driver.AudioIPCDriver (1.0.6) <63 6 5 4 2>

Το θεμα ειναι δουλευουν σωστα ?

larrougos 02-09-2010 10:26 PM

Quote:

Originally Posted by excos (Post 44773)
Απο τα γνωστα λεω φιλε μου (AppleHDA , voodooHDA) κλπ.

Καποια εχεις φορτωμενα


Code:

64    1 0x40090000 0xd000    0xc000    com.apple.driver.AppleAC97Audio (1.0.0) <63 12>
 
65    0 0x3fe5e000 0x4000    0x3000    com.apple.driver.AppleAC97AudioIntelICH (1.0.0) <64 17 12>

79    0 0x35cfc000 0x4000    0x3000    com.apple.driver.AudioIPCDriver (1.0.6) <63 6 5 4 2>

Το θεμα ειναι δουλευουν σωστα ?

Όχι..δεν έχω 5.1 ήχο.Αν και τωρα στο midi setup μου έχει βγαλει επιλογή για 6 κανάλια ήχου.Αλλά μόνο τα 2.1 και το center δουλεύουν.Και όταν λέω δουλεύουν εννόω ότι αν πάω στο configure speakers και βάλω multichannel 5.1 surround δουλεύουν το center,right front,left front και sub-woofer(εννοώ αν πατήσω πάνω στα εικονίδιο)τα surround όμως όχι.Όταν όμως πχ ακούω μουσική στο itunes ή βλεπω ταινία με το vlc δεν έχω ούτε το center ούτε το subwoofer.Εννοείται πως δεν παίζουν επίσης και τα surround.
Δεν ξέρω αν σε κάλυψα!

excos 02-09-2010 10:39 PM

Το συστημα αυτο που εχεις ειναι on board η κατι που εχεις προσθεσει εσυ παραπανω ?

larrougos 02-09-2010 10:43 PM

Quote:

Originally Posted by excos (Post 44776)
Το συστημα αυτο που εχεις ειναι on board η κατι που εχεις προσθεσει εσυ παραπανω ?

ONBOARD
είναι η asrock p4i65g
http://www.asrock.com/MB/overview.asp?Model=P4i65G

excos 02-09-2010 11:03 PM

Δεν βρισκω κατι τωρα φιλε για την καρτα.
Ασε να το ψαξουμε λιγο και αυριο.

larrougos 02-09-2010 11:06 PM

Quote:

Originally Posted by excos (Post 44780)
Δεν βρισκω κατι τωρα φιλε για την καρτα.
Ασε να το ψαξουμε λιγο και αυριο.

Κανένα πρόβλημα.Σ'ευχαριστώ πάντως πολύ για τη βοήθεια σου.

Dejangs 02-09-2010 11:24 PM

Παιδες ποσταρω 2 απο τα ελαχιστα issues που εχω.

1)Δεν εχω automatic sleep. Τι να ψαξω; aml?(δεν ξερω καν πως γινονται edit αυτα) GA-P35-DSR3 η mobo. Χρησιμοποιω κατι βλακειες τυπου please sleep κλπ αλλα ειναι κορωνα γραμματα, τρωει σκαλωματα αμα εχεις screensaver και τρεχα γυρευε γενικοτερα.

2)Καποιες φορες ειτε με nv ειτε με efi strings οπως τωρα τα graphics μπουρδοκλωνονται κυριως στα toolbars. Δειτε το screenshot και τις διακριτικες επιμεβασεις επαγγελματικου επιπεδου και θα καταλαβαιτε..:p
http://img638.imageshack.us/img638/6...00208at207.png

Δεν εχω ιδεα για κανενα απο τα 2 ή μαλλον καλυτερα εχω μεινει απο ιδεες πλεον. Δεν βιαζομαι ιδιαιτερα αλλα με ενοχλει ειναι η αλθεια καποιες φορες. Το ποσταρω ωστε ΕΑΝ ξερετε κατι να ριξετε σημα.

thx!

tangon 02-10-2010 08:35 PM

excos εγκατέστησα σε άλλο δίσκο πάλι το iDeneb 10.5.8 χωρίς να συμπεριλάβω τα: DSDT Patcher και ICHX Fixed.

Quote:

Originally Posted by excos (Post 44570)
Η απορια μου ειναι οτι εχεις διαλεξει πολλα Fix για να τρεξεις την εγκατασταση και δεν ξερω εαν χρειαζονται τοσα πολλα και αναφερω ενα παραδειγμα, το ICHX Fix που εχεις δωσει ενω εχεις ICH7 που τρεχει πιστευω χωρις fix οπως και στο δικο μου (μικρο) και σε 10.5 & 10.6 χωρις κανενα προβλημα.

Το σύστημα μπήκε κανονικά αλλά δεν παρατήρησα κάποια διαφορά (πιο γρήγορη ανταπόκριση ή κάποιου είδος error). Παρόλα αυτά δεν μου έβγαλε το dsdt που αναζητούσα στο φάκελο extra του chameleon.

Quote:

Originally Posted by excos (Post 44763)
Οποτε δεν υπαρχει dsdt.aml στην εγκατασταση που εχεις κανει στο 10.5., απλα εχεις κανει ενα εναλλακτικο τροπο να τρεχει, με το ✔ DSDT Patcher που ειχε διαλεξει.

Τρελό λίγο δεν συμφωνείς;

Αυτά προς πληροφόρηση.

excos 02-10-2010 09:50 PM

Οπως βλεπεις φιλε tangon το συστημα σου δεν χρειαζονταν τα pacth για να τρεξει το 10.5.8 και ειδικοτερα το ICHX Fixed και κατα προεκταση και το DSDT patcher.

Και αυτο το αναφερω διοτι το ICHX 7 οπως και το ICHX 10 τρεχουν oob και δεν χρειαζονται κατι παραπανω εκτος απο τους kexts που ηδη υπαρχουν στην διανομη.

Οταν επιλεγεις το DSDT pacther δεν σου παραγει DSDT.aml αλλα σου κανει patch το ηδη υπαρχων, εαν εσυ απο μονο σου το ειχες παραγει απο πριν.

Την διανομη IDeneb δεν την εχω δουλεψει καθολου,(ηξερα πολυ καλα την διανομη IDeneb V1.4 10.5.6 που ειχα εγκαταστηση στο μικρο Acer one ZG5 με INTEL οπως και σε ενα Acer aspire 7520 με AMD με μεγαλη και στα δυο επιτυχια) μιας και εβαλα αμεσως SNOW που δουλευει πολυ καλυτερα στο μικρο απο το 10.5.

Μια πληροφορια που γραφω σε αρκετα post ειναι οτι το DSDT ειναι μια προεκταση του ACPI & του εκαστοτε BIOS το οποιο βοηθα να κατανοησει και να δουλεψει ποιο ομαλα το hardware στην εγκατασταση μας.

Ενα μικρο παραδειγμα ειναι οτι στο μικρο Acer one εαν δεν βαλω DSDT και τρεξω τον Vanilla kernel πρεπει να δωσω την εντολη cpus=1 για να δουλευει με ενα πυρηνα μιας και δεν αναγνωριζει ο mach kernel τον δευτερο.
Αυτο το προβλημα λυθηκε οπως και πολλα αλλα & αλλες λειτουργειες με το DSDT που εχω παραγει και τα διαφορα pacth τα οποια εχω κανει.

Εν κατακλειδι ενα αρκετα κοντινο hardware με το original Apple δεν χρειαζεται DSDT για να εχεις μια επιτυχημενη εγκατασταση και ενα αρκετα καλο συστημα.

tangon 02-10-2010 10:17 PM

Δηλαδή φίλε excos προτείνεις να μην φτιάξω καθόλου DSDT αλλά να πάω by default για το snow ή χρειάζεται οποσδήποτε κάποιο. Γιατί όσο και αν έψαξα και στον ένα δίσκο και στον άλλον δεν βρήκα το DSDT (όπως είπες και εσύ). Δηλαδή δεν εγκαθίσταται καθόλου στο 10.5.8 σύστημά μου. Αυτό μου λες.

excos 02-10-2010 10:30 PM

Οπως σου εγραψα και ποιο πανω εαν τα υποσυστηματα της motherboard & cpu ειναι κοντινα στο hardware της μαμας apple δεν χρειαζεται DSDT για να προχωρισεις στην εγκατασταση και 10.5 & 10.6.

Αλλα επειδη παντα υπαρχει το αλλα στο μη original ισως πρεπει να βαλεις και DSDT.

Για να μαθεις πραγματικα τι συμβαινει στο συστημα σου με Snow κανεις πρωτα μια δοκιμη χωρις DSDT και αν το αποτελεσμα ειναι KP η δεν εχεις ολες τις λειτουργιες που μπορει να σου δωσει αυτο το OS τοτε μπαινεις στην διαδικασια να βαλεις DSDT ωστε να λυσεις αυτα τα προβληματα.


Υ.Γ Παντως καλο θα ειναι να παραγεις και ενα DSDT απο το 10.5 που εχεις τωρα ωστε να δεις και ποσο συμβατο ειναι το συστημα σου με αυτο το OS και να εχεις ενα ετοιμο εαν χρειαστει για το 10.6.

--- merged ---

Φιλε larrougos για κανε μια δοκιμη με αυτο το kext που ειναι και ετοιμο με installer μπας και λυσης το προβλημα που εχεις με το 5.1 :

Code:

http://www.kexts.com/view/109-ac`97__audio.html

Dejangs 02-12-2010 02:21 PM

Quote:

Originally Posted by Dejangs (Post 44784)
Παιδες ποσταρω 2 απο τα ελαχιστα issues που εχω.

1)Δεν εχω automatic sleep. Τι να ψαξω; aml?(δεν ξερω καν πως γινονται edit αυτα) GA-P35-DSR3 η mobo. Χρησιμοποιω κατι βλακειες τυπου please sleep κλπ αλλα ειναι κορωνα γραμματα, τρωει σκαλωματα αμα εχεις screensaver και τρεχα γυρευε γενικοτερα.

2)Καποιες φορες ειτε με nv ειτε με efi strings οπως τωρα τα graphics μπουρδοκλωνονται κυριως στα toolbars. Δειτε το screenshot και τις διακριτικες επιμεβασεις επαγγελματικου επιπεδου και θα καταλαβαιτε..:p
http://img638.imageshack.us/img638/6...00208at207.png

Δεν εχω ιδεα για κανενα απο τα 2 ή μαλλον καλυτερα εχω μεινει απο ιδεες πλεον. Δεν βιαζομαι ιδιαιτερα αλλα με ενοχλει ειναι η αλθεια καποιες φορες. Το ποσταρω ωστε ΕΑΝ ξερετε κατι να ριξετε σημα.

thx!

bump :p
Παιδες αν υπαρχει κατι στο μυαλο σας με αυτα που περιγραφω, let me know.
thx.

edit : to dsdt.aml mou...μηπως καποιος που ξερει απο αυτα του ριξει μια ματια.
http://www.megaupload.com/?d=1KYJCC8X

excos 02-13-2010 08:48 PM

Φιλε Dejangs κατεβασε αυτο το DSDT.aml :
Code:

http://www.multiupload.com/FUYB5LWAWQ
και λυνει πολλα προβληματα στην motherboard που εχεις οπως και για το issue με το sleep πας στο System Preferences-Energy Sever και κανεις ενα τσεκαρισμα στο Start up automatically after power failure,γιατι καμια φορα το sleep κολλαει εαν δεν εχεις επιλεξει αυτο.

Καλη επιτυχια!!!!

Υ.Γ Το DSDT φτιαχνει και το προβλημα με την καρτα γραφικων που εχεις.

Dejangs 02-14-2010 04:42 PM

Quote:

Originally Posted by excos (Post 44984)
Φιλε Dejangs κατεβασε αυτο το DSDT.aml :
Code:

http://www.multiupload.com/FUYB5LWAWQ
και λυνει πολλα προβληματα στην motherboard που εχεις οπως και για το issue με το sleep πας στο System Preferences-Energy Sever και κανεις ενα τσεκαρισμα στο Start up automatically after power failure,γιατι καμια φορα το sleep κολλαει εαν δεν εχεις επιλεξει αυτο.

Καλη επιτυχια!!!!

Υ.Γ Το DSDT φτιαχνει και το προβλημα με την καρτα γραφικων που εχεις.

excos τωρα ειδα το post σου, το κατεβαζω σημερα και λογικα βραδακι ενημερωνω εαν ειμαι σπιτι.

Να εισαι καλα φιλε, ευχαριστω. :)

Dejangs 02-14-2010 08:56 PM

Παλικαρε σε ευχαριστω πολυ και παλι για το dsdt. To τεσταρα εξονυχιστια (lol) τωρα.

Το καλο..
1) Εχει wake με keyboard+mouse ! Πραγμα που δεν ειχε το προηγουμενο παρα μονο με PC Power button.

Τα κακα..
1)Μου εμφανιζει σαν καρτα γραφικων 9800GT. Δεν εχω CI/QE δεν μπορω να δω movies κλπ.. Απο τα ελαχιστα που γνωριζω μαλλον πρεπει οι infos για τη καρτα να ειναι ενσωματωμενες στο dsdt. Εαν δεν σου κανει κοπο και μπορεις να βαλεις 8600 GT 512MB ή να μου δωσεις ενα guide για dsdt patcher να το κανω εγω !

2)Το automatic sleep συνεχιζει να μην υποστηριζεται.. :/
Τσεκαρα/ξετσεκαρα αυτο που ειπες (το ειχα κανει και στο προηγουμενο dsdt) αλλα τιποτα.