InfiniteMac OSx86

InfiniteMac OSx86 (http://infinitemac.com/forum.php)
-   Ελλάδα (http://infinitemac.com/forumdisplay.php?f=83)
-   -   Ελληνικο thread συζητήσεων [Greek Thread] (http://infinitemac.com/showthread.php?t=3379)

excos 02-15-2010 12:08 AM

Quote:

Originally Posted by Dejangs (Post 45023)
Παλικαρε σε ευχαριστω πολυ και παλι για το dsdt. To τεσταρα εξονυχιστια (lol) τωρα.

Το καλο..
1) Εχει wake με keyboard+mouse ! Πραγμα που δεν ειχε το προηγουμενο παρα μονο με PC Power button.

Τα κακα..
1)Μου εμφανιζει σαν καρτα γραφικων 9800GT. Δεν εχω CI/QE δεν μπορω να δω movies κλπ.. Απο τα ελαχιστα που γνωριζω μαλλον πρεπει οι infos για τη καρτα να ειναι ενσωματωμενες στο dsdt. Εαν δεν σου κανει κοπο και μπορεις να βαλεις 8600 GT 512MB ή να μου δωσεις ενα guide για dsdt patcher να το κανω εγω !

2)Το automatic sleep συνεχιζει να μην υποστηριζεται.. :/
Τσεκαρα/ξετσεκαρα αυτο που ειπες (το ειχα κανει και στο προηγουμενο dsdt) αλλα τιποτα.

Για παιξε και με αυτο το dsdt :

Code:

http://www.insanelymac.com/forum/index.php?act=attach&type=post&id=65963
και οπως και αυτο που ειναι οτι τελευταιο κυκλοφορει στην πιατσα για την motherboard που εχεις :

Code:

http://www.insanelymac.com/forum/index.php?act=attach&type=post&id=65792

Dejangs 02-16-2010 02:09 PM

Τα 2 τελευταια χειροτερα των προηγουμενων...το πρωτο δεν εχει awake απο usb mouse/keyboard και το δευτερο ουτε καν sleep :p
Γραφει στο file name οτι ειναι για διαφορετικο mobo ισως γι'αυτο.

Θα κοιταξω μηπως μαθω πως γινεται edit το dsdt το πρωτο που ποσταρες σε προηγουμενο post να βαλω τη καρτα γραφικων μου αντι αυτη που εχει, να εχω τουλαχιστον awake απο keyboard/mouse.
Το auto sleep μαλλον τελος, δεν παιζει να υποστηριζεται αλλα ΟΚ δεν ειναι και τοσοοοο σημαντικο θα συνεχιζω να ζω χωρις αυτο εχοντας ολα τα υπολοιπα. :D

Η πλακα ειναι οτι αν αυτη η βλακεια το Please Sleep(προγραμμα που κανει sleep) δεν κολλουσε οταν ειναι ενεργοποιημενο το screensaver θα δουλευε ρολοι και αυτο. Ενιγουει...

Ευχαριστω παντως φιλε excos να 'σαι καλα!

tangon 02-16-2010 09:23 PM

Φίλε excos θα ήθελα τη βοήθειά σου γιατί δεν έχω καταφέρει να κάνω τίποτε με το snow. Έχω φτιάξει το dsdt από το σύστημα 10.5.8 αλλά και πάλι δεν γίνεται τίποτα. Σου αναφέρω κάποιους οδηγούς που χρησιμοποιώ για την εγκατάσταση του snow

http://www.ihackintosh.com/2009/08/h...pc-hackintosh/
http://www.hackint0sh.org/f217/84309.htm
http://projectmarklar.wordpress.com/...ε-10-6-1/

Αν δεν είναι κάποιος από αυτούς σωστός, πέσμου αν ξέρεις κάποιον που να μπορώ να ακολουθήσω. Δεν μπορώ να καταλάβω που βρίσκεται το πρόβλημα και δεν ξεκινάει καθόλου.

excos 02-16-2010 10:01 PM

Φιλε tangon οι οδηγοι που αναφερεις ειναι ενταξει,δινοντας γενικες οδηγιες για εγκατασταση σε ολα τα μηχανακια.

Ψαχνοντας στο net δεν βρηκα οδηγους για την motherboard που εχεις και μαλλον πρεπει να το κανεις μονο σου.(χωρις καποια ετοιμη βοηθεια)

Το θετικο ειναι οτι εχεις ηδη 10.5 οποτε εχει πολλες πιθανοτητες οτι μπορει να τρεξει και 10.6

Ερωτησεις :

1.Το DSDT που εχεις παραγει εχει warnings-errors κλπ. Εχεις κανει τα απαραιτητα patch για να τρεξει σε 10.6 ;

2. Μπορεις να περιγραψεις η photo απο -v τι γινεται κατα την εκκινηση σε 10.6 ;

3. Τι kexts εχεις βαλει για 10.6 ;

tangon 02-16-2010 10:24 PM

Κατ' αρχήν σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου (ελπίζω να μη σε πρίζω).
Απαντώ λοιπόν στις ερωτήσεις σου:

Το DSDT το παράγω από το πρόγραμμα "DSDT Patcher GUI" που όπως ξέρεις εξάγει το DSDT από το σύστημα και το βάζει στο δίσκο του Snow. Αυτό το πρόγραμμα μου δείχνει 0 errors και 2 wornings. Μετά κάνω την αλλαγή στο νούμερο που λένε οι οδηγοί (επειδή ο επεξεργαστής μου είναι 4πύρηνος στο DSDT αυτό φαίνεται, άρα σημαίνει ότι "διαβάζει" σωστά ο "DSDT Patcher GUI")

Όταν πληκτρολογώ -v αρχίζουν να περνάνε οι "οθόνες" δείχνοντας να "ανεβαίνει" το σύστημα και σε κάποια στιγμή (δεν μπορώ να το φωτογραφήσω) βγάζει μια οθόνη που μου λέει κάτι με 16δικά και δεν προχωράει άλλο. Μάλιστα τέτοια "οθόνη" έχω δει στο net αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω τώρα.

Όσο για τα kext που έχω βάλει είναι αυτά που μου λένε σε κάθε οδηγό. Α! έχω φτιάξει με το "UInstaller_1.2" το hex για τη κάρτα γραφικών μου και την έχω βάλει στο σημείο που μου υποδεικνύει ο οδηγός στο com.apple.Boot.plist

Αυτά έχω κάνει (τουλάχιστον 15 φορές)

excos 02-17-2010 07:30 PM

Φιλε tangon δεν μπορω να βοηθησω με της πληροφοριες που μου γραφεις για το που κολλαει το μηχανακι σου.

Ενα απο τα σημαντικοτερα πραγματα οταν κανουμε μια καινουργια εγκατασταση περαν των επιλογων kext-DSDT και κλπ, ειναι να διαβαζουμε σε -v κατασταση πως συμπεριφερεται ο kernel,τα kext που εχουμε βαλει και που κολλα εαν υπαρχει προβλημα ωστε να το διορθωσουμε.

Βρες ενα τροπο να καταγραψεις που κολλα το συστημα σου ωστε να δουμε εαν ειναι θεμα kext-DSDT ή (Μάλιστα τέτοια "οθόνη" έχω δει στο net αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω τώρα) να την δουμε και εμεις εδω μπας και βγαλουμε καποια ακρη.

tangon 02-18-2010 12:22 AM

Φίλε excos μετά την εγκατάσταση σύμφωνα με τον οδηγό

http://www.ihackintosh.com/2009/08/h...pc-hackintosh/

κατά την εκκίνηση και δίνοντας -v, το σύστημα μου βγάζει αυτό

http://img188.imageshack.us/img188/4771/dsc04740t.jpg

Ελπίζω να μπορέσεις να καταλάβεις κάτι από την εικόνα (νομίζω ότι κάτι τέτοιο μου ζητούσες να δεις)

Σ' ευχαριστώ προκαταβολικά

excos 02-18-2010 01:58 PM

ok δοκιμαζεις τα παρακατω και βλεπεις

1. -v arch=x86_32 <------ εαν δεν παιζει αυτο δοκιμαζεις το Νο2
2. -v arch=x86_32 cpus=1

και βλεπεις τι γινεται.

SomniusX 02-18-2010 02:09 PM

Excos xristosGR και λοιποί.. ένα φιλαράκι πουλάει το MacBook Pro του (Excos, ο Ηλίας είναι ξέρεις, το 2ο του) που είναι με 4gb ram, 2,53ghz Intel Core 2 Duo, nVidia GeFore 9400 με 256ram, μπαταρία είναι φορτησμένη μόνο 18 φορές (battery cycle counts) άρα μιλάμε για καινούργιο. Υπάρχουν τα πάντα που έρχονται μαζί του εκτός από το κουτί. Και εννοείται έχει ακόμα 9 ή 10 μήνες εγγύηση, συγκεκριμένα μέχρι του χρόνου τον Νοέμβριο

Όποιος πιστός pm me να σας φέρω σε επικοινωνία

edit : η τιμή ρε.. heh.. λέμε 1.300€ και τα μιλάμε..

excos 02-18-2010 05:48 PM

Το μηχανακι το ειχα δει φιλε SomniusX οταν πηγα να παρω το δικο μου και ειναι οπως το περιγραφεις απο τον φιλο Ηλια που ειναι εγγυηση.

Αλλα για με, εχω τελειωση με τα μηχανακια αυτην την χρονια αγοραζοντας το macbook.

Ασχετο εχω παθει πλακα με τον KDE 4.4 φιλε SomniusX τον δοκιμαζω στο μικρο και εχω τρελαθει με τα καινουργια κολπα που εχουν βαλει οι μαγκες.

Το μονο που με χαλασε εμενα προσωπικα ειναι η αντιγραφη σε ιδεα απο το OS x στα Windgets οταν εμφανιζονται ολα μαζι στην κατω μπαρα.

Κατα τα αλλα φιλε μακραν εαν θελεις ενα λειτουργικο σε UNIX χωρις να δωσεις μια, με την ποιο γρηγορη εξελιξη που υπαρχει στον τομεα των λειτουργικων!!!!!!!!!

SomniusX 02-18-2010 08:13 PM

Πάντως με περισσότερη ram πλέον το δίνει αέρα.. να το έχεις στον νού σου!

excos 02-18-2010 09:39 PM

Οποιος θελει να φτιαξει την εμφανιση των γραμματοσειρων ας ακολουθησει αυτον τον οδηγο :
Code:

http://osxdaily.com/2010/02/18/change-font-smoothing-settings
Στο μικρο μου Acer one ηδη εχω σημαντικη βελτιωση!!!!!!!!!!

tangon 02-19-2010 07:47 PM

Quote:

Originally Posted by excos
ok δοκιμαζεις τα παρακατω και βλεπεις

1. -v arch=x86_32 <------ εαν δεν παιζει αυτο δοκιμαζεις το Νο2
2. -v arch=x86_32 cpus=1

και βλεπεις τι γινεται.
Δεν έγινε τίποτε φίλε excos με τις παραπάνω εντολές, αλλά ούτε και με αυτές που περιγράφονται στο οδηγό που ακολούθησα. Σε όλες τις περιπτώσεις παίρνω το ίδιο screen.

Δεν πειράζει. Τώρα πειραματίζομαι με μια διανομή (σχεδόν έτοιμη) και από ότι βλέπω πάει καλύτερα. Όταν θα έχω νέα θα σας τα ανακοινώσω.

Και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια.

tangon 02-20-2010 12:24 PM

Μια ερώτηση.
Αν ξέρει κανείς να με βοηθήσει με driver της κάρτας ήχου Realtek ALC662 για Snow Leopard 10.6.2 αλλά στα 64-bit.
Έχω ψάξει και στο kexts.com αλλά όσα και αν κατέβασα δεν μου αναγνώρισαν την κάρτα ήχου.
Καμιά ιδέα?
Ευχαριστώ

excos 02-20-2010 08:30 PM

Εαν δεν εχει γραφτει κατι για 64bit δεν εχεις τυχη.

tangon 02-21-2010 09:46 AM

Φίλε excos έλυσα τα περισσότερα προβλήματα βάζοντας τη διανομή SnowOXV3.6 που είναι από original 10.6.0 σε update 10.6.2 με τη διαφορά ότι έχει και κάποια patch να διαλέξεις. Δεν περιλαμβάνει όμως drivers για την κάρτα γραφικών, κάρτα ήχου και κάρτα δικτύου. Τα βάζεις μετά, ή από το φάκελο (που υπάρχει στην διανομή και το ονομάζει ATools) κάποια kexts ή μέσω Google αν βρεις. Τώρα το σύστημα τρέχει σε 64-bit και το μόνο που δεν έχω είναι κάρτα ήχου. Γι' αυτό και η παραπάνω ερώτησή μου. Πάντως και σ' αυτή τη διανομή δεν μου βάζει DSDT αλλά ούτε ολοκληρωμένο φάκελο Extra. Το μόνο που δεν έχω λύσει ακόμα, αλλά μάλλον εξαρτάται από το DSDT, είναι το CMOS Reset που μου κάνει στο StartUp.

excos 02-21-2010 10:14 AM

Δεν ειμαι 100% σιγουρος αλλα το CMOS Reset προβλημα λυνεται με το fakesmc.kext.

tangon 02-21-2010 10:27 AM

excos διάβασα στο net ότι μέσα στο DSDT υπάρχει το Device(RTC) όπου κάτω από αυτό υπάρχει γλώσσα μηχανής όπου αλλάζεις κάποια τιμή και έτσι διορθώνεις το CMOS Reset. Νομίζω ότι είναι αυτό:
Quote:

Device (RTC)
{
Name (_HID, EisaId ("PNP0B00"))
Name (ATT0, ResourceTemplate ()
{
IO (Decode16,
0x0070, // Range Minimum
0x0070, // Range Maximum
0x00, // Alignment
0x08, // Length
)
})
Name (ATT1, ResourceTemplate ()
{
IO (Decode16,
0x0070, // Range Minimum
0x0070, // Range Maximum
0x00, // Alignment
0x04, // Length
)
και αλλάζεις αυτή την τιμή από
Quote:

0x08, // Length
σε αυτή την τιμή
Quote:

0x02, // Length
Αλλά το θέμα μου είναι ότι ΔΕΝ μου εγκαθιστά το DSDT στο δίσκο μου όπως και στο 10.5.8

excos 02-21-2010 10:39 AM

Φιλε tangon σωστη τιμη ειναι 0x008, // Length και ειναι native στο os x.
Η διορθωση σε 0x02, // Length χρησιμοποιηθηκε σαν λυση διοτι εφερνε kp με το sleepemabler.kext εως το 10.6.1.
Μετα το update σε 10.6.2 και με το καινουργιο sleepenabler.kext για 10.6.2 δεν υπαρχει προβλημα εαν η τιμη ειναι 0x08,//..... .
Το DSDT εαν θελεις να το βαλεις,το παραγεις και εχοντας εγκαταστηση και την τελευταια εκδοση του chameleon απλα πας και το βαζεις μονο σου στο root directory και αυτοματα ο chameleon το διαβαζει.

Εαν δεν μπορεις να κανεις τα ακολουθα στο kexts.com υπαρχει kext που λυνει το προβλημα χωρις DSDT.

tangon 02-21-2010 10:59 AM

excos θα δοκιμάσω και τις δύο περιπτώσεις που μου αναφέρεις και θα σου πω αν έχω αποτέλεσμα ή πιο από τα δύο μου διορθώνει το πρόβλημα.

tangon 02-21-2010 12:02 PM

excos στο kexts.com υπάρχει το "Sleep Enabler (32/64-bit)" (Sleepenabler.kext) το οποίο μου βγάζει kp.
Υπάρχει όμως και το "CMOS reset fix (via kext)" (ElliottForceLegacyRTC.kext) το οποίο μου έλυσε και το πρόβλημα.

Μετά δοκίμασα και το δικό μου DSDT που έχω φτιάξει από το 10.5.8 διορθώνοντας όμως από

Quote:

0x08, // Length
σε
Quote:

0x02, // Length
αλλά το έβαλα στο Root του δίσκου μου (και όχι στο Extra φάκελο που το έβαζα) και δουλεύει και αυτό σωστά διορθώνοντας το CMOS Reset

Ερώτηση: πιο από τα δύο θεωρείς σωστότερο να αφήσω το διορθωμένο DSDT ή το kext στα Extentions?

[A! μια παρατήρηση, τα kext που έχουν μπει με τη διανομή βρίσκονται στο System/Library/Extensions. Εκεί έχω βάλει και τα άλλα kext που χρειάζομαι δηλαδή κάρτα δικτύου και γραφικών. Στο φάκελο Exrta υπάρχουν μόνο "com.apple.Boot.plist" και "smbios.plist" χωρίς να υπάρχουν φάκελος "Extentions", "Extentions.mkext" και Themes αν και για το τελευταίο πρέπει να ευθύνεται το Chameleon που σε μένα έχει μπει από τη διανομή ο "Bootloader PC EFI 10.5 Chameleon 2. Δεν ξέρω τώρα αν υφίσταται ο λόγος της λύσης "Vanilla" μιας και τα πατσαρισμένα kext βρίσκονται εκεί που σου είπα και όχι στα Extentions του Chameleon οπότε με μια αναβάθμιση πχ 10.6.3 να μην μπορεί να γίνεται μέσω του Update της "μαμάς" Apple]

excos 02-21-2010 12:47 PM

Σαφως και αφηνεις το DSDT αφου δουλευει και οχι τον kext.Vanilla στο συστημα σου δεν παιζει,διοτι εχεις χρησιμοποιησει διανομη.
Vanilla εγκατασταση επιτυχανουμε μονο με Retail η ετοιμο img απο αλλο μηχανημα που εχει χρησιμοποιησει Retail.

tangon 02-21-2010 12:57 PM

Οκ κρατάω το DSDT (με αυτό είμαι τώρα).
Για να καταλάβω φίλε excos, εννοείς ότι με αυτή τη διανομή δεν έχω περάσει Vanilla kernel στο σύστημα ή ότι δεν μπορώ να κάνω αναβάθμιση από System Update της Apple?
Αλήθεια πώς βρίσκω τί Kernel έχω, υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ή εντολή να το δώ?

SomniusX 02-21-2010 01:03 PM

Γιατί αν κάνεις update αυτά που είναι στο S/L/E θα αντικαταστηθούν με άλλα..

Clean Vanilla είναι όλα στο Extra (semi-EFI) ή αν έχεις EFI mobo, όλα στο EFI..

για τον kernel νομίζω είναι [code]uname -r[code] δοκίμασε και πε μου..

Τώρα έχεις ένα βρώμικο Vanilla :P

excos 02-21-2010 01:04 PM

Vanilla ειναι οτι εαν βγαλω το δισκο μου απο το μηχανημα που εχω θα παιξει με μιας σε ενα Mac(αφεροντας βεβαια τον chameleon που ειναι η γεφυρα για τα pc).

ΔΙνεις στο terminal uname -a

tangon 02-21-2010 01:58 PM

Καλησπέρα και σε σένα SomniusX, και σε ευχαριστώ για τα "φώτα" σου.

[Άσχετο αλλά το αναφέρω γιατί μου το θυμήσατε: πρίν πολλά χρόνια όταν ασχολούμασταν με τα CB (συχνότητα 27Mhz) κάναμε τότε hack στα μηχανάκια μας πειράζοντας τις συχνότητες προσθέτοντας "παράνομα κανάλια σε πεντάρια και μηδενικά δηλαδή 27.665 και 27.660" και συνομιλούσαμε με αντίστοιχους φίλους. Υπήρχαν λοιπόν και οι "κουρτινάκηδες" όπως μας λέγανε που, καλή ώρα όπως και εδώ, ακούγανε και στην κατάλληλη στιγμή μιλούσαν και εκείνοι δίνοντας λύσεις. Αυτά τα λέω με την καλή έννοια για να μην παρεξηγηθώ και κλείνω την παρένθεση]

Στα δικά μας τώρα.Βάζοντας αυτό που μου λες SomniusX στο terminal δίνει
Quote:

bash-3.2# uname -r
10.2.0
bash-3.2#
με την εντολή του excos στο terminal δίνει
Quote:

bash-3.2# uname -a
Darwin "το όνομά μου"-iMac.local 10.2.0 Darwin Kernel Version 10.2.0: Tue Nov 3 10:35:19 PST 2009; root:xnu-1486.2.11~1/RELEASE_X86_64 x86_64
Από τα παραπάνω μπορούμε να καταλάβουμε αν έχω βάλει Vanilla Kerner? Όχι ε, δεν νομίζω.

SomniusX 02-21-2010 02:12 PM

Ναι.. heh.. ο Linuxάκιας εγώ μπερδεύτικα που κακώς δλδ.. έχει δίκιο ο Excos, όλες οι πληροφορίες (all == -a) είναι με το uname -a!

sorry mates! :P

Υ.Γ. το Vanilla δεν είναι Kernel αλλά είδος εγκατάστασης, ότι είναι Vanilla σημαίνει ότι παίζει στα μπαμ καθαρό χωρίς εσωτερικές τροποποιήσεις, αλλά εξωτερικε΄ς (pseudo-EFI / EFI)

tangon 02-21-2010 02:22 PM

Δεν ξέρω SomniusX αν με το "χέρι" στα Extra φτιάξω (γιατί τώρα δεν έχει) φάκελο Extentions (και μετά με το Kext Utility δημιουργήσω Extensions.mkext) και μέσα σε αυτόν βάλω όσα kexts πατσαρισμένα έχω στο S/L/E λες να λειτουργήσει ή θα πάρω ένα ωραιότατο kp?

Quote:

Originally Posted by excos (Post 45328)
Σαφως και αφηνεις το DSDT αφου δουλευει και οχι τον kext.Vanilla στο συστημα σου δεν παιζει,διοτι εχεις χρησιμοποιησει διανομη.
Vanilla εγκατασταση επιτυχανουμε μονο με Retail η ετοιμο img απο αλλο μηχανημα που εχει χρησιμοποιησει Retail.

Φίλε excos η διανομή που έχω βάλει λέει ότι είναι από Retail σύστημα 10.6.0 αναβαθμισμένο σε 10.6.2 και με αφήνει να βάλω όσα patch εγώ θέλω από τη διανομή. Έτσι για την ιστορία το αναφέρω αν είναι τελικά Vanilla System γιατί στην τελική ανάλυση αφού λειτουργεί αρκετά σταθερά, και δεν μου έχει βγάλει τίποτε ακόμα, δεν με πολύ νοιάζει.

SomniusX 02-21-2010 03:07 PM

Βασικά ναι, εάν είναι όπως το θες και παίζει τζιτζι.. τι μας νοιάζει πως το λένε.. εε? :D

Τέσπα.. όπως το λέω και πάντα θα το λέω εάν καταφέρετε μια καλή εγκατάσταση να είναι στα μέτρα σας και με τα προγραμματάκια που γουστάρετε.. ακολουθήστε τον οδηγό της κλωνοποίησης που έχω φτιάξει ( http://www.infinitemac.com/f83/how-t...m-greek-t4981/ )ώστε να μην τα ξαναπεράσετε, απλά να κάνετε ένα restore και όλα μέλι γάλα!

excos 02-21-2010 05:29 PM

Δεν θελω με κανενα τροπο να δηλωσω οτι ειμαι ο ειδημων του λειτουργικου OS x.

Απλα ολοι εδω καταθετουμε τις εμπειριες μας στις εγκαταστασεις που εχει κανει ο καθενας μας,προσπαθωντας μεσα απο αυτες να βοηθησουμε και αλλους λατρεις αυτου του λειτουργικου.

Κατα την γνωμη μου μια εγκατασταση ειναι καλη οταν το συστημα μας ικανοποιει τις απαιτησεις που εχουμε απο το εκαστο λειτουργικο που εγκαθιστουμε.

Εαν απευθυνθεις και στην ιδια την Apple εντος Ελλαδας εννοω παντα,(εγω το εχω κανει) το αποτελεσμα απο αποσταση για αποκατασταση προβληματος η απαντηση ηταν <<φερτω απο εδω>>.

Ειναι αρκετα δυσκολο και αναφερομαι στις κατα καιρους ερωτησεις που ερχονται σε αυτο το Forum να δωσεις σωστες απαντησεις για προβληματα που δημιουργουνται σε λογης λογης hardware που προσπαθουμε να βαλουμε OS x και περισσοτερο εξ αποστασεως χωρις να ξερουμε τις αντιδρασεις που προκαλουνται.

Εαν θελουμε να αντλησουμε το 100% του λειτουργικου μας, κανουμε και τις απαραιτητες ενεργειες οχι μονο στο λειτουργικο μας αλλα και στην υποδομη που εχουμε για να λειτουργησει ή (αγοραζουμε ενα mac)

Ολοι κρεμομαστε απο καποιους developers που εδωσαν τα φωτα τους σε μας τους κοινους θνητους που δεν εχουμε γνωση περαν απο το να βαζουμε το DVD στο Drive και να περιμενουμε δια μαγειας να δουλεψουν ολα ρολοι,εχοντας την συνηθεια απο ετοιμες λυσεις (Windows).

tangon 02-21-2010 06:27 PM

Κατ' αρχήν (επειδή τώρα μπήκα ξανά, "σκάλιζα" κάτι στο σύστημα) συμφωνώ και με αυτά που λες SomniusX και φυσικά συμφωνώ απόλυτα φίλε excos. Ή παίρνεις ένα αυθεντικό Mac (όπως αυτά που έχω στη δουλειά) ή παλεύεις όπως εμείς τώρα. Και φυσικά εξ αποστάσεως θεραπεία δεν γίνεται. Εγώ πήρα αυτό που έχω τώρα υπολογίζοντας σε μια σχετικά φθηνή motheboard και κάρτα γραφικών προσέχοντας όμως να έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά (για να δουλεύει και σε Mac) G31+ICH7 (πήρα πρώτα στο γιό μου και μετά το δικό μου :D)

Ακούστε τώρα τί έκανα μετά τη συζήτηση που είχαμε μήπως και κάποιος άλλος θέλει να το προσπαθήσει και στο δικό του σύστημα:
Στο φάκελο Extra έφτιαξα ένα φάκελο Extentions και έβαλα όλα τα πατσαρισμένα kexts (που υπήρχαν στο S/L/E). Μετά το φάκελο Extentions το "έριξα" πάνω στο Kext Utility που με τη σειρά του μου έφτιαξε το Extensions.mkext. Τώρα το φάκελο Extentions μαζί με το Extensions.mkext τα έβαλα πίσω στο φάκελο Extra και επανεκκίνησα. Ξεκίνησε κανονικά και το σύστημα "ανέβηκε" όπως και πριν χωρίς κανένα kp.

Αν έβρισκα κάτι και για τον ήχο θα είχα ολοκληρώσει το σύστημα

excos 02-22-2010 10:48 PM

Γιατι δεν παιζεις με voodooHDA στα 64 μπας και κατσει?

tangon 02-25-2010 09:48 PM

Excos εγκατέστησα ό,τι VoodooHDA στα 64 βρήκα στο kexts.com αλλά δεν έγινε τίποτα εκτός από ένα που μου "βλέπει" την κάρτα ήχου, αλλά μόνο με έξοδο ψηφιακή. Στην ουσία δεν έχω ήχο.
Τώρα παλεύω εδώ και μέρες με κάποια πατέντα στο dsdt που βρήκα στο net αλλά όταν γράφω τον κώδικα και κάνω Compile DSDT μου βγάζει κι εγώ δεν ξέρω πόσα errors.

excos 02-25-2010 10:28 PM

Θυμησε μου τι καρτα εχεις διοτι ψαχνω στα post και δεν την βρισκω ?

tangon 02-25-2010 10:36 PM

Quote:

Originally Posted by excos (Post 45532)
Θυμησε μου τι καρτα εχεις διοτι ψαχνω στα post και δεν την βρισκω ?

Η κάρτα ήχου είναι Realtek ALC662

Excos δες και αυτό το link

http://www.insanelymac.com/forum/ind...owtopic=133460

μπας και καταλάβεις εσύ τίποτα, γιατί εγκαθιστώ αυτό που λέει για Snow αλλά δεν κάνει τίποτα. Εκτός αν κάπου κάνω λάθος.
Ενώ στο 10.5.8 δουλεύει άψογα Audio in, Audio out, Mic in, Front, Back

excos 02-25-2010 11:09 PM

Λοιπον απο οτι διαβασα γενικοτερα για να δουλεψει ο voodoohda πρεπει πρωτα να διαγραψεις τον AppleHDA.

Πας στο S/L/E βρισκεις το AppleHDA τον σωζεις καπου το AppleHDA για να τον εχεις, και μετα τον διαγραφεις απο το S/L/E

Τον voodooHDA, +τα preferences, τον κανεις install στο S/L/E και οχι στα Extra του chameleon εαν εχεις.

Για προσπαθησε και αυτο και γραψε αποτελεσματα.

tolis626 02-25-2010 11:10 PM

Βοήθεια!!
 
Παίδες κατ' αρχάς συγχαρητήρια που επιτέλους δημιουργήσατε ελληνικό thread!
Κατά δεύτερον,είμαι σχετικά καινούριος στο όλο project με τα mac και εκτός αυτού είμαι 15 χρονών,οπότε έχω την τάση να μην έχω πολλή υπομονή με αποτέλεσμα να ξεσπάω ουκ σπανίως στο PC μου!
Λοιπόν,στο "ψητό"...Έχω 2 PC(όχι και τα δύο δικά μου)...Στο ένα,το οποίο είναι σχετικά απαρχαιωμένο δουλεύουν όλα.Και όταν λέω όλα το εννοώ...Έχω έναν AMD 3000+ και κάτι άλλα απολιθώματα...Υπάρχει όμως και το λάπτοπ,το οποίο είναι το "καλό"(χαρακτηρηστικά στο τέλος του post) και το έχω για προσωπική χρήση.Εκεί έχω δοκιμάσει τα άπαντα(iAtkos,iPC,Snow Leo by hazard...κ.ά.) και τα μόνα που έχουν δουλέψει(εν μέρει) έιναι τα Kalyway 10.5.2 και iDeneb(10.5.5 και 10.5.8).Το Kalyway εγκαθίσταται αλλά δεν δουλεύουν οι μισές τουλάχιστον συσκευές(και είναι και παλιά έκδοση,δεν γουστάρω) και με τα iDeneb έχω το ίδιο πρόβλημα,κάνω εγκατάσταση κανονικά αλλά μετά όταν πάω να bootάρω μου γκριζάρει η οθόνη και λέει ότι πρέπει να κάνω επανεκκίνηση...Τα υπόλοιπα δεν μου κάνουν καν τη χάρη να μπουν στον installer παθαίνοντας είτε kernel panic ή έκαναν το ίδιο που κάνει το iDeneb χωρίς όμως να έχω εγκαταστήσει τίποτα...Ειλικρινά τα έχω παίξει και μου έρχεται να το σπάσω!Το μόνο που δουλέυει αξιοπρεπώς είναι ένα έτοιμο Snow Leo στο VMWare αλλά το ταλαιπωρεί πολύ το κακόμοιρο...Καμιά ιδέα?Θα εκτιμούσα πολύ οποιαδήποτε βοήθεια!
Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Λάπτοπ: HP Pavillion dv7 2030ev
Chipset: ICH9 της intel
Κάρτα γραφικών: ATi 4650 1GB RAM
Επεξεργαστής: Intel Core 2 Duo(Centrino) E8600 στα 2.4 GHz
Κάρτα ήχου...Μία της Intel,ειλικρινά δεν ξέρω ποια! :p
2GB RAM DDR2(σύντομα 4)

tangon 02-26-2010 12:19 AM

Quote:

Originally Posted by excos (Post 45535)
Λοιπον απο οτι διαβασα γενικοτερα για να δουλεψει ο voodoohda πρεπει πρωτα να διαγραψεις τον AppleHDA.

Πας στο S/L/E βρισκεις το AppleHDA τον σωζεις καπου το AppleHDA για να τον εχεις, και μετα τον διαγραφεις απο το S/L/E

Τον voodooHDA, +τα preferences, τον κανεις install στο S/L/E και οχι στα Extra του chameleon εαν εχεις.

Για προσπαθησε και αυτο και γραψε αποτελεσματα.

Φίλε excos αυτά που μου γράφεις τα έχω κάνει (πάντως το προσπάθησα και πάλι πριν λίγο για να είμαι βέβαιως) αλλά δεν παίρνω αναλογικό ήχο. Όταν κάνω εγκατάσταση (μέσω Kext Helper) στο S/L/E όπως σου είπα και πιο πάνω "βλέπει" την κάρτα ήχου βάζει στο menu bar το εικονίδιο του ήχου μπορώ να το μεταβάλλω αλλά όταν πάω στο System Preferences -> Sound -> Select sound output devices μου λέει να διαλέξω Digital Out και καθόλου Αναλογικό ήχο.

tangon 02-26-2010 12:42 AM

Να πω μια καλησπέρα στον φίλο tolis626 και να τον καλωσορίσω στο forum με δύο, αν μου επιτρέπει, παρατηρήσεις:
1. Θα πρέπει να έχεις μεγάλη υπομονή όσον αφορά την ενασχόλησή σου με το "άθλημα" που λέγεται hackintosh, αλλιώς δεν θα καταφέρεις τίποτα. Εγώ πρώτα απ΄όλα έχω κάνει πάνω από 15 φορές install για να έχω ένα σταθερό σύστημα.
2. Θέλει καλό ψάξιμο στο net ώστε να βρεις πληροφορίες για το μηχάνημά σου.

Σου δίνω μια διεύθυνση όπου υπάρχει οδηγός εγκατάστασης 10.6 και 10.5 που έχει κάνει ένας σε Laptop HP Pavillion (αλλά δεν ξέρω ακριβώς το μοντέλο - υπάρχει και σχετικό βίντεο) μήπως σε βοηθήσει. Αν όχι εδώ είμαστε να βοηθήσουμε, αν μπορούμε, στα μελλοντικά σου βήματα. Προσοχή μεγάλη χρειάζεται τί patch βάζεις σε κάθε εγκατάσταση (iAtkos, iPC, Snow Leo by hazard, iDeneb, Kalyway)
http://projectmarklar.wordpress.com/...ε-10-6-1/

tolis626 02-26-2010 02:01 PM

Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και την άμεση απάντηση!
Όσον αφορά τις εγκαταστάσεις έχω κάνει πάνω από 20!Απλά συνεχώς με τις ίδιες εκδόσεις...Μόλις έχω νέα σας ενημερώνω!
Μήπως όμως έχετε κάποια διανομή να μου προτείνετε?Αν και νομίζω πως τις έχω δοκιμάσει όλες...
(Μην απαντήσετε εδώ,έκανα ξεχωριστό thread)

tangon 03-03-2010 12:12 AM

Φίλε excos τελικά δεν μπόρεσα να κάνω τίποτα με τον ήχο. Παρόλο που έχω βάλει αρκετά VoodooHDA 64-bit, παραμετροποίησα το DSDT αλλά δεν είχα αποτέλεσμα.
Αυτή τη στιγμή έχω περάσει VoodooHDA.kext στο S/L/E, το VoodooHDA.prefPane στο System Prefernces και όπως έχω πεί και στα προηγούμενα post στο System Prefernces/Sound μου δείχνει να διαλέξω Digital-out (4 φορές).
Ξαναπέρασα το σύστημα από την αρχή μήπως και κάτι δεν είχα βάλει σωστά αλλά μάταια όμως και πάλι το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει.
Ξέμεινα από ιδέες. Μάλλον πρέπει να χρησιμοποιήσω μια PCI κάρτα ήχου για να λύσω το πρόβλημά μου. Εκτός αν έχεις να μου προτείνεις κάτι άλλο που δεν πάει το μυαλό μου.

excos 03-03-2010 08:44 PM

Εαν δεν βρισκεις λυση με την καρτα ηχου που εχεις τωρα και εχεις βαρεθει να ψαχνεις η καλυτερη λυσει ειναι αυτη που αναφερεις με την PCI.

Ενα αλλο θεμα με το προβλημα που εχεις ειναι το πως αναγνωριζει την καρτα ALC662 στο system profiler (Device ID) μπας και εκει ειναι το προβλημα.

Αυτο βεβαια για να το δεις πρεπει να βρεις το σωστο ID και αναφερεται στο :
Code:

http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=133460

tangon 03-05-2010 08:50 PM

Φίλε excos τελικά έλυσα το πρόβλημα του ήχου βάζοντας μια USB Audio Card. Την είδε με τη μία και χωρίς πρόβλημα. Έστω και έτσι έχω πλέον ήχο στο snow.

excos 03-05-2010 09:58 PM

Φιλε tangon χαρηκα που τελικα εδωσες λυση στο προβλημα εστω και εαν δεν δουλεψε η ALC662 που εχεις (νομιζω οτι το προβλημα με την καρτα αυτη ξεκινα μετα το update σε 10.6.2).

Το κακο με αυτο το λειτουργικο ειναι οτι εαν δεν εχεις συμβατο hardware με το original σου βγαζει την ψυχη μεχρι να το βαλεις, εκτος βεβαια εαν ξερεις και γραφεις μονο σου τους kexts.

Τα νεοτερα ερχονται με το 10.6.3 που βγαινει σε λιγο με κανα 700ριΜΒ καινουργια κολπα και με επικεντρο τα 64bit.

tangon 03-05-2010 10:09 PM

Excos θα ήθελα πολύ να μπορούσα να γράφω τους kexts (αν και νομίζω το να μάθεις να τους γράφεις πρέπει να έχεις ασχοληθεί με linux).
Όσο για την ALC662 κάρτα ήχου μου ενώ έχω βάλει τα στοιχεία της μέσα στο DSDT (με αυτό τρέχω τώρα) στο System Profile/Audio (Built in) μου βγάζει αυτό:

Intel High Definition Audio:

Device ID: 0x105B0DED
Audio ID: 662
Available Devices:
Line Out:
Connection: 1/4-Inch Jack

Παρόλο αυτά δεν μου βλέπει την κάρτα όπως περίμενα. Τί να πει κανείς.
Να περιμένω το update (10.6.3) μήπως και διορθωθεί το πρόβλημα.

excos 03-05-2010 10:27 PM

Φιλε tangon η ALC662 στην motherboard Gigabyte G31M-S2L σε 10.6.2 τρεχει μια χαρα με VoodooHDA απο οτι ειδα.
Μαλλον κατι παιζει με την motherboard που εχεις.

Εδω εχει ολα τα vendors απο ubuntu 9.04 kernel 2.6.68-15-generic και 64bit


Kernel release: 2.6.28-15-generic
Operating System: GNU/Linux
Architecture: x86_64

Code:

http://www.alsa-project.org/db/?f=261bef43d7d305c2b92ff367c88646d217e3b485
εαν θελεις να μπεις στα βαθια και πειραξεις τα vendors στον voodooHDA που εχεις μπας και σου δωσει την αναγνωρισει στις εξοδους.

καλη επιτυχια

tangon 03-07-2010 04:53 PM

Quote:

Originally Posted by excos (Post 45932)

εαν θελεις να μπεις στα βαθια και πειραξεις τα ventors στον voodooHDA που εχεις μπας και σου δωσει την αναγνωρισει στις εξοδους.

καλη επιτυχια

Παρόλο που δεν καταλαβαίνω excos τί εννοείς "ventors" προσπάθησα να "διαβάσω" τί μου δείχνει στο voodooHDA.kext/Contents/Info.plist με editor. Έβαλα το id της κάρτας μου σε διάφορα σημεία που λογικά έβλεπα ότι "ταιριάζει" με αυτά που υπήρχαν μέσα, αλλά τίποτα.

Χρησιμοποίησα και ένα patch editor (AppleHDAPatcherv1.20 από Gigabyte GA-945GCM-S2L Kalyway Drivers Package) χρησιμοποιώντας ένα αρχείο alc662.txt το οποίο το έχουν πάρει από Linux (κάτι αντίστοιχο με αυτή τη διεύθυνση που μου έδωσες) χωρίς αποτέλεσμα. Μάλιστα χρησιμοποίησα το txt που αντιστοιχούσε στην κάρτα μου που βρήκα από τη διεύθυνση που μου έδωσες, χωρίς αποτέλεσμα. Το ωραίο είναι ότι όταν κάνω το Patch μου βγάζει ένα παράθυρο ενημέρωσης που μου λέει ότι αναγνωρίζει την motherboard. Το μόνο που δεν ξέρω είναι άν αυτό το Patch κάνει για 64-bit.

Πάντως σ' ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου. Δεν το αφήνω το θέμα (παρόλο που έχω ήχο μέσω usb) το ψάχνω ακόμα μήπως με διάφορες αλχημείες πετύχω τίποτα.

excos 03-07-2010 07:18 PM

Εχεις απολυτο δικιο φιλε tangon ειναι "vendor" και μπορεις να δεις στο net τι κανει μεσα σε ενα kext και γενικοτερα.

tangon 03-09-2010 08:45 PM

Να πω κατ' αρχήν μια καλησπέρα (λόγο φόρτου εργασίας χάθηκα για λίγο)

Γρήγορη ερώτηση: Οι δίσκοι που φαίνονται στην επιφάνεια εργασίας σε 10.6.2 είναι "πορτοκαλί"? Και όχι όπως φαίνονται στο 10.5.x?

SomniusX 03-09-2010 08:51 PM

Τους βλέπει από τον Sata Controller σαν αποσπώμενους, και γαμώτο δεν θυμάμαι πως το fixάρουμε αυτό! Χμ....