InfiniteMac OSx86

InfiniteMac OSx86 (http://infinitemac.com/forum.php)
-   Ελλάδα (http://infinitemac.com/forumdisplay.php?f=83)
-   -   Ελληνικο thread συζητήσεων [Greek Thread] (http://infinitemac.com/showthread.php?t=3379)

SomniusX 07-19-2009 01:37 PM

Περίμενε, δλδ κάνεις cmd+k και του λές π.χ. afp://192.168.0.5 όπου .5 το iMac της αδερφής σου?
αν δεν δοκίμασε να ανοίξεις ftp ή samba (smb) ώστε να δίνεις smb://192.168.0.5 μήπως κάνεις έτσι δουλειά.. το afp είναι το apple samba στην ουσία..

Αν δεν μπορεί να είναι κάποιο αρχείο config ή κάτι άλλο που μπορεί να το help, ή στο τέλος να χρειαστεί να πειραματηστείς με άλλο kext.. βρες ποιο έχεις τώρα και κάντο κι ένα backup σε ένα zipάκι να υπάρχει και αν δεν κάνεις τπτ με όλα όσα ανέφερα από πάνω, ψάξε για kext για την lan card σου..

klank 07-19-2009 01:48 PM

Πω πω τι χαζός που είμαι....
Δέτο έκανα απο το cmd+k αλλα απο τον browser του network μου μόνο...
Όλα καλά...
Ευχαριστώ για τις πολύ γρήγορες απαντήσεις για άλλη μια φορά

SomniusX 07-19-2009 01:52 PM

Χαζός δεν είσαι αδερφέ, μην ακούω τέτοια, απλά δεν πήγε το μυαλό σου, ξέρεις εγώ πόσες μαλακίες έχω κάνει με τις εγκαταστάσεις ή που δεν κάνω τα πάντα π.χ. backup kαι μετά πάω για format και κλαίω μανούλες.. τέσπα..

Από τον Finder πας Go Network κλπ.. αν δεν θες keyb shortcut και αν δεις κάποιο που μπορεί να έχει εμφανιστεί από το bonjour καλώς, αν δεν δώστου όπως σου είπα καρφωτες ip, και προσπάθησε να παίζεις με καρφωτές και manual setups στο δίκτυό σου γιατί είναι καλύτερα, αν στίσεις services και μετά ξεχάσει το lease από το dhcp αλλάζει τις ip και ψάχνεσαι..

Αφού είμαι όλη μέρα στην δουλειά και είμαι και στο Internet τα βλέπω..! Μόνο όταν είμαι για μπανάκι θάλλασα δεν θα απαντήσω σε mail.. (εννοείται και όταν κοιμάμαι.. όταν..) :D

...


Και μιας και πήραμε φόρα.. πάμε και το

Το iPhone Ελληνικά
http://www.infinitemac.com/f83/932-9...951-957-t3412/
περισσότερα διαβάστε στο thread

dimo187 07-20-2009 01:17 PM

γεια χαρα σε ολους και ενα μπραβο για την προσπαθεια!
με την σειρα μου εχω δοκιμασει τις εκδοσεις iATKOS 5 και 7 αλλα και οι δυο ειχανε διαφορα προβληματακια διαφορετικα καθε φορα σε διαφορετικους υπολογιστες...δεν ηξερα οτι υπαρχουν κι αλλες διανομες!αν υπαρχει καποιος τροπος να περασω τα mac σε υπολογιστη με πληρης χρηστικοτητα θα ημουν πολυ χαρουμενος μιας και τα windows ειναι πολλες φορες κουραστικα και τα Linux που κατα την αποψη μου ειναι κορυφαια δεν εχουν προγραμματα που θελω και γενικοτερα υποστιριξη(οχι απο την κοινωτητα linux αλλα απο τους υπολιπους)....
πως μπορω να βρω την διανομη που θα με βολευει καλυτερα και τι πρεπει να προσεξω...!
ακομη μια απορια που ειχα οταν εκανα δοκιμες ειναι αν μπορω να περασω drivers μετα απο το install του λειτουργικου συστηματος και που μπορω να τους βρω..ευχαριστω!

SomniusX 07-20-2009 02:56 PM

Κοίτα χαίρομαι καταρχάς που είσαι ανοιχτός σε νέες προκλήσεις και πίστεψέ με αν δεν πληρείς τις προϋποθέσεις για ένα h4ckintosh σύστημα, έχεις τρέξιμο.

Τώρα .. ναι εκτός από το iAtkos που είναι καταπληκτικό κατ'εμέ, υπάρχουν και άλλες διανομές, βλέπε iDeneb/iPC/Kalyway (που το ξέρει και η γιαγιά μου!)/ToH/Hazard/XxX/κλπ. Σε κάθε διανομή θα πρέπει να προσέχεις τι ακριβώς πας να βάλεις και πως, όπως και αν το σύστημά σου είναι έτοιμο π.χ. να το δεχτεί. Δηλαδή τις περισσότερες φορές σε συστήματα με gigabyte mobo πρέπει να είναι τα sata cables στις μοβ ports.. τέσπα..

Για το Linux μην μου το ρίχνεις γιατί πίστεψέ με μπορεί να βρείς και περισσότερο software compiled για Linux που τα Windows θέλουν χρόνια να φτάσουν. Όσο για υποστήριξη μπορεί να καθηστερεί μερικές φορές γιατί την δέχεσαι από χρήστες/προγραμματιστές όμως την δέχεσαι.. γιατί στα Windows ΔΕΝ υπάρχει support.. ξέρω δεν το είχες δει από αυτή την πλευρά.! :) Όσο για τις διανομές, είναι άπειρες πλέον, το ubuntu/kubuntu είναι αρκετά φιλικό προς τον χρήστη και εύκολο!

Μετά την επιτυχή εγκατάσταση ενός leopard σε ένα μηχανάκι θα πρέπει να κοιτάξεις τα forums για το hardware που χρειάζεσαι να λειτουργίσεις στο 100% και θα βρεις την απάντηση.. αν δεις ότι δυσκολεύεσαι με τα kext ή να εντοπίσεις κάτι, πές το μας εδώ και μπορεί κάποιος να κάνει την αναζήτηση για σένα, όμως μην παρατήσεις τα όπλα, θέλω να δώσεις λίγο δύναμη και να αποκτήσεις την υπομονή να ψάξεις ξανά και ξανά ώστε να μπορείς κι εσύ μόνος σου να βρήσκεις λύση στα προβλήματα αυτά! Μην ξεχνάς το Leopard είναι εύκολο να το καταλάβεις όλα είναι στο System και τα αρχεία δεν είναι binary τις περισσότερες φορές αυτά που θα χρειαστείς αλλά παραλλαγές κάποιων kext που βασίζονται σε αρχεία τύπου xml, δηλαδή κειμένου, που απλά λένε στο software πως να χρησιμοποιήσει σωστά το hardware!

Πέρασα σήμερα σε μια δύστροπη gigabyte ep45-dq6 το iDeneb.. έχει τέσσερις (4) lan πάνω (!!!) και κάτι άλλα, τέσπα, δίκτυο/ήχο έχω, γρήγορη μεταφορά στους δίσκους και παίζει με chameleon, η κάρτα είναι μια nvidia που δεν είχα χρόνο να κοιτάξω .. next week γιατί μας πείρε πολύ χρόνο τα windows xp του παιδιού να δούν τον δίσκο σαν native sata από emulated sata 2 ide που κάνει το jmicron controller... stay tuned! :D

dimo187 07-20-2009 03:33 PM

εχω κανει την εγκατασταση σε ενα λαπτοπ αλλα δεν μου βρισκει το πληκτρολογιο,το touch pad,wifi και το πιο ενοχλιτικο ειναι οτι οταν εχω ανοιχτο ενα παραθυρο και κανω scroll down υπαρχει ενα προβλημα με τα γραφικα και ειναι σαν να μενει στην ιδια θεση,
επισης εχω την εντυπωση οτι η ταχυτητα του ιντερνετ ειναι πιο αργει στον browser...
anyway,αν λυσω το προβλημα με τα 'γραφικα' θα μπορω να το δουλευω καλυτερα και να λυσω και τα υπολοιπα...
drivers που μπορω να βρω και με ποιον τροπο να ψαξω?
ποιες ειναι οι λεξεις κλειδια?(πχ toshiba drivers for mac os x??,μαλλον οχι αλλα δεν μου ερχετε κατι αλλο)

SomniusX 07-20-2009 03:37 PM

Καταρχάς δεν λέγονται στο OSX drivers.. αλλά συνήθως kexts δλδ αν ψάξεις κάτι όχι σκέτο toshiba γιατί είναι άπειρα.. γράψε "toshiba μοντέλο graphics leopard" ή αντί για graphics γράψε την μάρκα π.χ. ati/nvidia/gma

Με λίγα λόγια έχεις artifacts που διορθώνονται στα γραφικά με το κατάλληλο πακετάρισμένο kext.. δεν γνωρίζω όμως τι toshiba έχεις και τπτ άλλο, πες μου μερικές πληροφορίες ρε συ!

Όσο για το keyboard/mouse, hm, μπορεί να είναι μια βλαμένη ρύθμιση στο bios..

Πάντως αδερφέ.. ξέρασέ τα όλα.. ότι γνωρίζεις για το Laptop και κάτι θα κάνουμε! :D

dimo187 07-20-2009 03:49 PM

λοιπον αυτος ειναι ο υπολογιστης..
http://uk.computers.toshiba-europe.c...DUCT_ID=113650

edit:οποτε τωρα να ψαξω για τους drivers ή να ξανακανω install τα mac os x και να ψαξω τοτε?
απλα επειδη επαιζα με τους drivers μηπως και αλλαξει κατι γιατι τωρα δεν θυμαμαι ποιους εχω...εκτος κι αν οι καινουργοι περαστουν 'πανω απο τους παλλιους' χωρις να υπαρχει καποιο προβλημα...αυτο που μου κανει η οταν ανοιγο τα παραθυρα λετε να ειναι της καρτας γραφικων ή κατι αλλο?
και μιας και το θυμιθικα ουτε ηχο εχω...!

SomniusX 07-20-2009 04:12 PM

Λοιπόν έχουμε και λέμε..

CPU : Intel® Core™ Duo processor T2600 --- Υποστηρίζεται

WIFI : Intel® PRO/Wireless 3945ABG --- Θα το ψάξουμε, πιθανόν ναι παίζει oob (δηλαδή out of the box, δηλαδή με την μια)

RAM : έχεις ένα (1) gb, αλλά πάει μέχρι τέσσερα (4), να σκευτείς να του βάλεις λίγο περισσότερη δεν θα το χαλάσει..

Disk : Μικρός, και δεν νομίζω να είναι Sata, δεν μας χαλάει όμως, απλά θα ήταν γρηγορότερο το Leopard! edit Ο δίσκος είναι sata από εδώ

VGA : Δεν αναφέρει αλλά λέει αναλύσεις που υπάρχουν.
edit : από εδώ αναφέρει ότι κουβαλάει το "NVIDIA® Quadro® NVS graphics chipset" το οποίο θα ψάξω σε λίγο και θα σου πω..

TV-OUT : Δεν ξέρω κατά πόσο θα παίξει, αλλά είναι καθαρά θέμα της κάρτας που ακόμα δεν έχω δεί στο link τι είναι (η γραφικών)

Firewire (IEEE 1394) : Σίγουρα θα παίξει

SD-Card Slot : Αυτό θα δούμε, σε πολλά laptop παίζει, αλλά είναι θέμα τι chipset είναι..

Bluetooth (αν έχεις πάνω) : Αν είναι και αυτό από συμβατό chipset θα παίζει, αλλά δεν καίγεσαι και πολύ..

__________________________________________

Κοίτα αν ψάξεις στο google για το εργαλείο σου.. θα δεις ότι δεν υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες για αυτό, μόνο μπαταρίες και άλλα πουλάνε..

Αυτό που θα ήθελα να κάνεις αδερφέ είναι αν έχεις ακόμα τα Windows μέσα να κατεβάσεις το πρόγραμμα CPUZ από εδώ θα το εγκαταστήσεις και θα το τρέξεις, εκεί θα σου πει μερικές οθόνες σαν τις παρακάτω

http://magicweb.gr/snaps/079b73092d8...1294ddc941.png
http://magicweb.gr/snaps/6e9a6f16f81...0450f3d1e7.png
http://magicweb.gr/snaps/f5e772adfb3...5a536deb53.png

Δηλαδή θα χρειαστώ CPU, Mainboard (μητρική) και Graphics. Σε μένα δεν δείχνει τπτ γιατί είναι από VMware που δεν έχει physical graphics card. Σε σένα θα λέει μερικές πληροφορίες, θα μας τις γράψεις εδώ και θα προσπαθήσω να ψάξω κάτι για σένα..

excos 07-20-2009 04:19 PM

Hello παίδες dimo187 εύκολο το install απο οτι είδα στο laptop σου μονο που θέλει λίγο ψάξιμο και διάβασε καλά τι hardware έχει για να κατεβάζεις ακριβώς τους kexts που χρειάζεσαι.Χάθηκα για λίγο γιατί προσπαθούσα να λειτουργήσω την καρτούλα wifi στο acer one που εχω την τρισκατάρατη atheros ar5007eg και μάλλον τα κατάφερα μια και τώρα που γράφω είμαι στο net με αυτήν.Μόλις ολοκληρώσω τις δοκιμές θα κάνω ενα post για το πως το κατάφερα.