InfiniteMac OSx86

InfiniteMac OSx86 (http://infinitemac.com/forum.php)
-   Ελλάδα (http://infinitemac.com/forumdisplay.php?f=83)
-   -   Ελληνικο thread συζητήσεων [Greek Thread] (http://infinitemac.com/showthread.php?t=3379)

Patatui 08-09-2009 10:31 PM

Παντως το installation CD περιεχει και MAC soft το καλο τους ειναι και completable και σε Mac χαχα^_^

...


παιδια σημερα ηρθε ο νεος δισκος και μετα απο το Install παει να κανει boot και "System config file '/com.apple.boot.S/Library/Preferences/SystemConfiguration/com.apple.Boot.plist' not found...Τι σημενει αυτο?

SomniusX 08-10-2009 03:12 PM

Ότι δεν μπορεί να bootάρει.. κάτσε θέλει ψάξιμο,..

Patatui 08-10-2009 03:47 PM

μετα απο ωρα ψαξιματος
http://www.insanelymac.com/forum/lof...p/t134887.html

Συγνωμη παιδια τσαμπα σας πεδεψα!:(
Ευχαριστω παντως:D

...


Παιδια αν μπορει καποιος μεσο skype η ενα γρηγορο τροπο συνιμηλιας για να με βοηθισει να κανω update χωρις να την παθω οπως την προηγουμενη φορα θα του ειμουν ευγνωμον!

excos 08-12-2009 04:07 PM

kyriako για ευκολο update κατεβασε το iDeneb combo 10.5.8 που ειναι ασφαλη χωρις προβληματα.

audiopain 08-12-2009 04:54 PM

Os x ερωτηση
 
παιδια καλησπερα!κ εγω καινουριος ειμαι στο φορουμ κ θα θελα να ρωτησω κανα 2 πραγματακια: το μηχανημα μου φοραει τα εξης:
mobo: ASUS P6T
CPU:INTEL core i7 920 2.66ghz
VGA:ASUS EAH4870 1 GB DDR5
6 GB RAM DDR3@1333 MHZ θα μπορεσω να εγκαταστησω το OS X leopard?

Επισης θα θελα να μου πειτε,εαν γνωριζετε,τι κινδυνοι υπαρχουν (αν υπαρχουν) για το PC.
Δηλαδη αν υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθει καποια ανεπανορθωτη ζημια στο hardware...π.χ στο motherboard.γιατι εχω διαβασει οτι αλλαζεις καποιες ρυθμισεις στο BIOS κλπ...ευχαριστω προκαταβολικα!


α!κ κατι ακομα....αν τελικα πληρω τις προυποθεσεις κ καταφερω να βαλω το λειτουργικο,θα μπορεσω να εγκαταστησω το logic studio 8 h 9?γιατι αυτος ειναι ο λογος κυριως που θελω να βαλω το λειτουργικο.βεβαια καλα θα ηταν να ειχα κ 4000 για να παρω εναν MacPro!

SomniusX 08-14-2009 11:32 AM

Παιδιά.. κανένα νέο? Πως πάνε τα μηχανάκια με leo?

Κανένας δοκίμασε το Snow σε PC ?

Patatui 08-14-2009 09:42 PM

Φιλε αν ειναι δωσε μου ενα λινκ να το δωκημασω εγω...Ειμαι 16 εχω σχετικα πολυ ελευθερο χρονο(σε σχεση με ενηλικες) οποτε αν θες πες μου:rolleyes:

SomniusX 08-15-2009 08:40 AM

Εδώ στο forum μας στα Αγγλικά αναφέρονται πολλά άτομα στην διαδηκασία εγκατάστασης Snow Leo, ρίξε μια ματιά και την διανομή θα την βρείς σε γνωστά τόρρεντ sites ! ;)

Patatui 08-15-2009 11:19 AM

ok φιλε μολις τελειοσω με τα updates εδω θα το κανω....
Παλι μετα απο update περνω error...
Using 16384 buffer headers and 4096 cluster
δεν ξερω τι μπορει να επηρεασε...
Αλλαξα τα αρχεια AppleAPIC.kexτ, AppleACPIPlatform.kext εκανα repair etc που διαβασα καπου αλλα το προβλημα παραμενει....
δεν θελω παλι φορματ...pls τα φωτα σας!

excos 08-25-2009 06:56 PM

Τι εγινε παιδες και χαθηκατε?

SomniusX 08-25-2009 07:02 PM

Καλοκαιράκι ρε συ.. τι περιμένεις! :p

excos 08-25-2009 07:08 PM

Bloodiator μην βιαζεσαι να αγορασεις τον Acer διοτι κανοντας serf στο net διαβασα οτι βγαινουν καινουργια καλουδια απο την μαμα apple και σε πολυ καλη τιμη.

SomniusX 08-25-2009 07:10 PM

Λες εε.. :P Βασικά ψήνομαι τώρα να μαζέψω παρέα να πάρουμε family pack snow leo, γιατί όπως θυμάσαι εγώ έχω και ένα real one (iMac) :P

excos 08-25-2009 07:16 PM

Βγαινει MacBook με πλαστικουρα που θα εχει χαμηλη τιμη για αν κτυπησει τα pc και table 10 ιντων, που μαλλον αυτο θα αγορασω!

SomniusX 08-25-2009 07:17 PM

Ωχ.. αυτό τώρα το ακούω.. πωωω φίλε πες τπτ αρβίλα.. τιμές κλπ?

excos 08-25-2009 07:25 PM

Appleinsader ριξε μια ματια δινει και τιμες που μπορει να παιζουν.

geeksada 08-29-2009 07:15 PM

Καλησπερα στην κοινοτητα!
Λοιπον, μετα απο αρκετες μερες δοκιμων, αρκετα καμενα DVD, πολλα format κλπ αποτελεσμα δεν υπαρχει.. Τωρα προσπαθω να βαλω το iDeneb 1.5.1 και ενω η εγκατασταση εγινε μια χαρα, δε bootαρει με τιποτα!
Οταν κανω κανονικα boot, μου βγαζει την παρακατω οθόνη:
http://img442.yfrog.com/img442/7049/img0079.jpg

Οταν bootαρω με -v, μου βγαζει τα εξης:

http://img412.imageshack.us/img412/2051/img0089e.jpg

Παει να ξεκινησει κανονικά, και ξαφνικα η οθονη σβηνει (δεν παιρνει καν ρευμα).

Βασικα τα errors φαινoνται να ειναι:
Quote:

ACPI_SMC_PlatformPlugin::start waitForService(resourceMatching(AppleIntelCPUPower Management) timed out
και
Quote:

DumpPanic[41]:Error getting a reference to IODeviceTree:/options
Καμια ιδεα κανεις?

Edit:
Τα specs μου ειναι:
mobo: Asus P5B (με latest bios)
cpu: Intel Core 2 @ 2.13 Ghz
Καρτα γραφικων: NVIDIA GeForce 9800 GTX+
RAM: 2x2GB

SomniusX 08-29-2009 09:25 PM

Καλησπέρα και καλώς ήρθες αδερφέ geeksada στην κοινότητα όπως σου είχα αναφέρει και σε mail είμαστε αρκετός κόσμος εδώ και κάτι θα γίνει..

Λοιπόν.. η nvidia θα παίξει κουτί μην σκας για δάφτην, τώρα για την mobo θα τσεκάρω και θα σου πω..

...


Έχουμε και λέμε για την "Asus P5B"

παραθέτω μερικά links από το osx86project-wiki
http://tinyurl.com/mqlrsf (links container)

βέβαια αυτό που πρόσεξα και μας ενδιαφέρει.. είναι εδώ..
http://tinyurl.com/n8qh5s
που αναφέρει iDeneb10.5.6 OK (+10.5.7+105.8) + Ideneb 10.5.8 combo update
ότι γίνεται και τι πρέπει να ρυθμίσεις και πως.. βέβαια ο δίσκος σε sata, όχι ide,
και πιθανότατα και το cd-rom (δεξιά υπάρχουν και τα patch που χρειάζεσαι αν
είσαι κοντά στην περίπτωσή τους)

Ξεκίνα πάλι αδερφέ.. αλλιώς θα έρθω κι εγώ από εκεί μια μέρα να το
παλέψουμε το θηρίο! :P

geeksada 08-29-2009 10:14 PM

Οπως καταλαβες, απο τη μερα που μιλησαμε, ακομα προσπαθω! :mad:
Κοιτα, εβαλα το iDeneb 10.5.7 και το update για 10.5.8 δε με απασχολει (προς το παρον τουλαχιστον), και απ'οτι βλεπω για την P5B δε θελει καποιο patch (λεει βεβαια για iAtkos, το οποιο ομως δοκιμασα και δεν εκανα δουλεια).
Το μονο που μου εχει δουλεψει μεχρι τωρα ειναι kalyway 10.5.2.

Αυτα που εχω κανει μεχρι στιγμης ειναι:
- Στο bios εχω βαλει AHCI στο SATA configuration, καθως με IDE κολουσε στο Still waiting for root device (πολυ κλασσικο προβλημα απ'οτι ειδα).
- Με ο,τι αλλη ρυθμιση του BIOS και να επαιξα, διαφορα δεν ειδα (κυριως με το ACPI δηλαδη).
- Απο την αλλη, οταν bootαρω με -s μπαινω στην κονσολα κανονικα. Οποτε σκεφτηκα μηπως ειναι θεμα καρτας γραφικων. Εσβησα τους σχετικους drivers (καπου εδω στο φορουμ το ειδα), αλλα και παλι τζιφος..
- Ο,τι αλλη παραμετρο στο boot και να εβαλα (-x, -F, cpus=1, cpus=2, platform κλπ) τα ιδια.

Εν ολιγης δεν εχω ιδεα τι αλλο μπορει να φταιει. Το μονο που δεν εχω δοκιμασει, ειναι να βγαλω τo USB keyboard/mouse (θα το κανω αυριο).

Οποια ιδεα ευπροσδεκτη!

excos 08-29-2009 10:19 PM

geeksada το os x το έχεις σε ξεχωριστό δίσκο?

geeksada 08-29-2009 10:23 PM

Αν εννοεις ξεχωριστο απο αυτον των windows ναι, ειναι σε partition αλλου δισκου.

excos 08-29-2009 10:27 PM

Βγάλε τον δίσκο με τα windows τελείος απο το μηχάνημα και ξαναμπουτάρισε.

geeksada 08-29-2009 10:35 PM

Ωραια, το δοκιμαζω κι αυτο αυριο και θα πω αποτελεσματα.

Thanks!

SomniusX 08-30-2009 08:37 AM

Λες να ήταν αυτό? Εγώ με δίσκους δεν είχα αντιμετοπίσει πρόβλημα σχεδόν ποτέ..

Για να δούμε..

geeksada 08-30-2009 08:34 PM

Μπα, δε δουλεψε ουτε αυτο..

SomniusX 08-30-2009 08:35 PM

Χμ.. νομίζω χρήζεις επίσκεψης!

geeksada 08-30-2009 08:53 PM

Αντε ντε!! Θα το πεταξω λεμε! :d:d
Βασικα υπαρχει τροπος να δω ποια συσκευη εχει προβλημα?


.....merged .....


Λοιπον..
Εκανα μια αλλαγη στο BIOS, στο SATA configuration απο AHCI το εβαλα IDE γιατι νομιζω αυτο χρειαζεται. Το αποτελεσμα ειναι να μη μου σβηνει η οθονη, αλλα να κολλαει στο "Waiting for root device". Αυτο απ'οτι καταλαβαινω ειναι οτι δε μπορει να διαβασει το δισκο του λειτουργικου, σωστα?
Εκανα διαφορες δοκιμες: εβγαλα ολους τους δισκους, εκτος αυτον του που εχω το Leopard, το δοκιμασα σε διαφορες θυρες (SATA), τον εκανα primary, επαιξα με τις παραμετρους στο boot (rd=diskXsY - ολους τους συνδυασμους) αλλα τιποτα.

Οταν δεν οριζω το root device, μου βγαζει:
Quote:

<dict ID="0"><key>IOProviderClass</key><string ID="1">IOResources</string><key>IOResourceMatch</key><string ID="2">boot-uuid-media</string></dict>
Επισης εχει προβλημα με τις USB, τις οποιες απενεργοποιησα προς το παρον, και πλεον δε μου πεταει το error κατα το boot.

Μαλλον θα δοκιμασω και σε IDE δισκο, αλλα δε νομιζω οτι παιζει ρολο.

excos 08-31-2009 12:30 PM

Ξανακάνε εγκατάσταση με ενα δίσκο μόνο με όσο τον δυνατόν επιλογές στους Kexts που ξέρεις οτι παίζουν στο μηχάνημα.
Δικιά μου γνώμη αφού έχεις επιλογή AHCI δεν είναι απο δίσκο σίγουρα θα πρέπει να αναγνωρίζεται.
Η διανομή που χρησιμοποιείς είναι ideneb v 1.4 10.5.6 η κάποια άλλη?

geeksada 08-31-2009 01:45 PM

iDeneb v 1.5.1.
Μετα απο ψαξιμο ειδα οτι μπορει να φταιει το DVD player απο το οποιο εκανα την εγκατασταση, και ισως θελει εγκατασταση απο USB DVD player.
Στην εγκατασταση παντως, επειδη δεν ηξερα ποια kexts χρειαζονται, δεν εβαλα τιποτα.
Το απογευμα που θα παω σπιτι θα δοκιμασω το iAtkos v7, ετσι οπως προτεινεις (με ενα δισκο μονο).


.....merged .....


To iAtkos epitelous doulepse! Akoma den exw ftiaksei akoma ta ellinika, tin karta grafikwn kai den exw balei tous allous diskous. Ton SATA ton ekana ACHI configure kai mexri protinws ta XP trwgane mple othoni gi'auto to logo. Poios einai o pio eukolos tropos na egkatastisw tin karta grafikwn?

Euxaristw gia ti boitheia paidia!

excos 08-31-2009 07:29 PM

Βάλε και τους υπολοιπους δισκους δεν θα υπαρχει πλεον προβλημα.Μαλλον τα XP θα πρεπει manual να κανεις την αλλαγη για να παιζους απο τo bios.
Kexts για την καρτα σου πολλοι κανε μια βολτα στο net με NVIDIA σιγουρα θα βρεις.Δεν υπαρχει ετοιμη συνταγη για kexts για την καρτα σου εγω δεν γνωριζω αλλα παιζουν δυο με τρεις πoυ πατσαρουν kexts για Nvidia δοκιμασε τι ταιριαζει.

Δοκιμασε ΝVinject στο google για να βρεις σιγουρα.

geeksada 08-31-2009 07:40 PM

Κατσε γιατι μιλας και με νεοπα! :-/
Εβαλα ενα NVInject.kext, και πλεον βλεπει οτι εχω NVidia αλλα οχι πιο μοντελο, οποτε απο η αναλυση ειναι μικρη.
Βρηκα κατι για αλλαγη των gfx strings (http://aquamac.proboards.com/index.c...lay&thread=509) αλλα δεν καταλαβα, αυτο ειναι κανονικη εγκατασταση ή απλα δηλωνεις τον τυπο της καρτας?

excos 08-31-2009 07:49 PM

Πατσαρεις εσυ τα strings για να σου δωσει την αναλυση που πρεπει αλλα για μενα πολυ πλεξιμο,πρεπει να ξερεις καλα τι κανεις με τα strings.
κανε μια βολτα για ετοιμους kexts της καρτα σου και αστο αυτο ως τελευταια επιλογη εαν δεν παιζει.
σε εμενα επεξε με την μια στο μηχανημα μου αλλαζοντα κανα δυο τρεις που ειχα κατεβασει χωρις να πειραξω τιποτα απο strings.


nvinject.free.fr κανε μια βολτα εδω.


.....merged .....


Ερωτημα:
Υπαρχει περιπτωση να συνδεσω το ipod touch με usb και να παιζει σαν wifi καρτα ωστε να εχω προσβαση στο net μεσο αυτου απο το συστημα μου?

geeksada 08-31-2009 11:40 PM

Δεν το εχω δοκιμασει αλλα για τσεκαρε:
http://www.geekzone.co.nz/manhinli/5962


.....merged .....


Quote:

Originally Posted by excos (Post 32948)
nvinject.free.fr κανε μια βολτα εδω.

Οντως εχει τα παντα εκει αλλα εχασα λιγο τη μπαλα και λεω να μην το πειραξω προς το παρον. :-/

excos 09-01-2009 03:10 PM

geeksada σε ευχαριστω πολυ, αλλα βρηκα κατι ποιο ενδιαφερων που παιζει με LEO και οχι με windows που δεν με ενδιαφερουν και πολυ.

Μην φοβασαι να παιξεις με τους Kexts τωρα που μπηκες στο περιβαλλον, το πολυ πολυ να εχεις κανα kp οπου διορθωνετε πολυ ευκολα διαγραφοντας απλα τον kext.

Και απο την αλλη εαν δεν παιξεις με το συστημα σου δεν θα μαθεις ποτε μεχρι που παει.

geeksada 09-01-2009 06:30 PM

Αυτο που γινεται με την καρτα γραφικων μου ειναι περιεργο..
Εβαλα ενα driver που ειδα οτι ειναι για την καρτα μου, και μου βρισκει οτι εχω NVidia 512MB αλλα οχι ποιο μοντελο ειναι. Πηγα να ανεβασω την αναλυση σε 1280Χ1024 και μου εβγαλε μια γαλαζια οθονη και τελος. Αυτο το παθαινω καθε φορα που αλλαζω αναλυση.
Εσβησα το kext και εφτιαξε.
Τωρα δοκιμασα το UInstaller στο οποιο βαζεις ποια καρτα εχεις και σου αλλαζει αυτοματα τα gfx strings. Στο system profile μου βγαζει:

Code:

NVIDIA GeForce 9800 GTX DDL:

  Chipset Model:        NVIDIA GeForce 9800 GTX DDL
  Type:        Display
  Bus:        PCIe
  PCIe Lane Width:        x16
  VRAM (Total):        512 MB
  Vendor:        NVIDIA (0x10de)
  Device ID:        0x0613
  Revision ID:        0x00a2
  ROM Revision:        3172a
  Displays:
Display Connector:
  Status:        No Display Connected
PLE1900:
  Resolution:        1152 x 870 @ 75 Hz
  Depth:        32-Bit Color
  Core Image:        Hardware Accelerated
  Main Display:        Yes
  Mirror:        Off
  Online:        Yes
  Quartz Extreme:        Supported
  Rotation:        Supported

Η αναλυση αυτη ειναι και καλα η maximum που σηκωνει η καρτα??
Αυτη παντως ειναι και η αναλυση που εχω τωρα στην οθονη μου.
Στο com.Apple.Boot.plist του εχω βαλει να bootαρει με 1280χ1024 αλλα τιποτα. Τωρα να την αλλαξω η θα μου ξαναπεταξει τη γαλαζια οθονη? Κι αν κολλησει πως το επαναφερω? (Να θυμισω οτι δεν εχω εγκαταστησει καποιο kext)

PS: Sorry για το πρηξιμο!

excos 09-01-2009 06:44 PM

geeksada με τους kexts που εχω βαλει κατα καιρους μεχρι να καταφερω να εχω σωστη αναλυση δεν εχω πειραξει ποτε το Apple.Boot.plist, οποτε δεν γνωριζω αυτο το κολπο.
Το οτι δεν εχεις μεγαλυτερη αναλυση κατα την γνωμη μου ειναι οτι ο kext που ειχες βαλει και αυτο που εχεις δεν ταιριαζει στην καρτα σου και εχει αυτα τα επακολουθα.
Ασε να το ψαξω λιγακι.

κανεις αλλος καμια ιδεα?

geeksada 09-01-2009 06:52 PM

Εχω βαλει στο com.Apple.boot.plist:
<key>Graphics Mode</key>
<string>1280x1024x32</string>

Ουσιαστικα το αναγκαζεις να bootαρει σε αυτη την αναλυση.
Το θεμα ειναι πως δεν εχω βαλει καποιο kext, απλα το UInstaller μου αλλαξε τα strings (αν και απ'οτι εχω καταλαβει ειναι το ιδιο πραγμα).

excos 09-01-2009 07:04 PM

geeksada εαν δεν εχει οπως λες καθολου kext η καρτα σου δεν μπορει να δουλεψει ετσι σκετα και ας διαφοροποιεις τα strings.Και αυτο γιατι ο kernel δεν αναγνωριζει το hardware της καρτα σου και δουλευει απλα με vesa mode εαν καταλαβα καλα.
Μπορει η καρτα σαν τυπος να αναγνωριζεται αλλα χωρις kext δεν δουλευει για να δωσει σωστη αναλυση και δεν νομιζω να κανεις κατι με αυτο.

audioslave 09-01-2009 09:41 PM

Γεια σας παίδες και καλό χειμώνα!
Όπως καταλαβαίνετε ο χειμώνας θα μπει με πολύ δράση...

Πάμε ΒΟΥΡΡΡ για "Snow"...


.....merged .....


-Απ' ότι διάβασα πηγαίνει πολύ καλά το στρώσιμο του setup Snow από τους ειδικούς (εννοείτε για Hackitosh).

Και μάλιστα θα στρώσει πολύ πιο γρήγορα από το 10.5...και 64bito.

geeksada 09-01-2009 11:47 PM

Quote:

Originally Posted by excos (Post 33127)
geeksada εαν δεν εχει οπως λες καθολου kext η καρτα σου δεν μπορει να δουλεψει ετσι σκετα και ας διαφοροποιεις τα strings.Και αυτο γιατι ο kernel δεν αναγνωριζει το hardware της καρτα σου και δουλευει απλα με vesa mode εαν καταλαβα καλα.
Μπορει η καρτα σαν τυπος να αναγνωριζεται αλλα χωρις kext δεν δουλευει για να δωσει σωστη αναλυση και δεν νομιζω να κανεις κατι με αυτο.

Εκει που βρηκα τη διαδιακασια για τα strings, ελεγε πως δε χρειαζεται το kext, και αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι πως πριν αλλαξω τα strings, τα γραφικα δε δουλευαν καθολου (σπασιματα κλπ). Αφου τα αλλαξα ειναι οκ, εκτος της αναλυσης.
Τωρα, μετα απο αρκετες δοκιμες κατεληξα με χειροτερη αναλυση (1024x768) :mad:

excos 09-02-2009 12:52 PM

audioslave καλο χειμωνα και σε εσενα που μαλλον θα ειναι καφτος απο installations περι snow.

geeksada δεν εχω δικιμασει ποτε να πειραξω τα strings οπως εχω ξαναγραψει και δεν μπορω να εχω γνωμη σε αυτο.

Στον acer 7520g που εχει Nvidia 8400M βαζοντας ενα απο τους πολλους kexts πατσαρισμενους διαφορετικα ο καθενας αλλα παντα για τον τυπο της καρτας μου εντελει ενας δουλεψε και μου εδωσε την μεγιστη αναλυση που μπορει αυτο το μηχανημα δλδ 1440χ900.

Νομιζω οτι καποιο kext πρεπει να φορτωνει κατα την γνωμη μου.Εαν μπορεις κανε μια ερευνα τι kexts φορτωνει κατα το boot?

Καποιος με περισσοτερες γνωσης να δωσει τα φωτα του?????

geeksada 09-03-2009 10:35 PM

Λοιπον, μετα απο αρκετες προσπαθειες πλεον ολα δουλευουν οκ!
Για την ιστορια να πω πως τα kexts δεν χρειαζοντουσαν και τζαμπα παιδευομουν (RTFM). Σε καποιο readme του iAtkos το λεει χαρακτηριστικα πως θα χρησιμοποιησεις kext ή θα πειραξεις τα efi strings.
Υπαρχουν διαφοροι τροποι να αλλαχτουν τα efi strings, οπως με το OSX86tools ή και το UInstaller που το κανουν καπως αυτοματοποιημενα αλλα συστηνω σε οποιον θελει να το κανει, να προτιμησει τον manual τροπο.
Σ'εμενα το UInstaller μου εφτιαξε λαθος hex οποτε η καρτα επαιζε σε πολλη χαμηλη αναλυση, και το OSX86tools επαιζε στη σωστη αναλυση, αλλα δεν εβλεπε την καρτα (και το αποτελεσμα ηταν χαλια).
Πλεον δουλευει οκ, αλλα σε αναλυση 1280x960 αντι για 1280x1024 αλλα δε μου κανει διαφορα, οποτε προς το παρον τ' αφηνω ετσι.

excos ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!

Patatui 09-06-2009 04:23 PM

Παιδια τελευταιa δουλεβω στο Hackintosh αλλα καθε μερα το πιο λιγο 2 φορες (το τοπ ηταν 16/μερα) το μυνημα "You need to restart your machine by pressing... bla bla"
Υπαρχει καποιο fix για να μπορεσω να δουλεψω λιγο?? εχω βαρεθει αυτο το προβλημα μεχρι που σκεφτομαι να φυγω τα μακ (δεν το κανει η καρδια:( )

geeksada 09-06-2009 04:35 PM

Το log (panic.log) ειδες αν λεει κατι που να βοηθαει?

excos 09-06-2009 07:01 PM

kyriako με τι kernel παιζεις αυτη την στιγμη?

Patatui 09-06-2009 07:03 PM

Quote:

Originally Posted by geeksada (Post 33793)
Το log (panic.log) ειδες αν λεει κατι που να βοηθαει?

που βρησκετε αυτο?:d

geeksada 09-06-2009 07:12 PM

Κοιτα, αυτο λογικα ειναι kernel panic.
Το log ειναι στο/Library/Logs/PanicReporter

Patatui 09-06-2009 08:21 PM

Εχει ενα φακελο crash reported...και ολα τα αρχεια μεσα αρχιζουν με το Power off fix ισος ειναι αυτο?

SomniusX 09-20-2009 04:05 PM

Λοιπόν κομπανία.. χρειάζομαι help γιατί έχασα τον μπούσουλα..

εικόνα με ότι διάλεξα, οι επιλογές μου είναι με
κόκκινο

http://i37.tinypic.com/95uagg.jpg

(edit έχω διαλέξει και τον disabler και το voodoohda και το τελευταίο μετα post-install scripts απλά δεν έβαλα κόκκινη κουκίδα..)
Έχω βάλει το τελευταίο nvinject για την gts250 με 1gb ram που έχω και πάλι δεν την παίρνει, όλα παίζουν εκτός από την κάρτα με ci/qe ..

Πείτε μου βρε παιδιά, γιατί προφανώς διάλεξα πολλά και λάθος, επειδή δεν με πέρνει τώρα για re-install, είχα κάνει πάνω από 10 format και δεν έχω δυνάμεις.. πείτε μου τι να ξυλώσω ή αν έχει κανείς ιδέα τι να κάνω για να παίξει..

thanx mates! :D

cyberghoser1 09-21-2009 09:21 PM

Καλησπερα και απο μενα, νεος χρηστης εδω, πλεον ειμαι σε snow Leopard και ειμαι χαρουμενος μιας και ολα δουλευουν ρολοι στο Advent 4211 που εχω.

Δεν ειμαι ακομα osx86 guru αλλα μαθαινω οσο το γρηγοροτερο μπορω.

Φιλε Bloodiator απο τι βλεπω στην εικονα σου εχεις διαλεξει Chameleon v1 γιατι? Το Chameleon V2 ειναι μακραν καλυτερο, δευτερον δεν εχεις διαλεξει Efi String for Nvidia, δοκιμασε και ετσι και πες αν δουλεψε. Εγω δεν ειχω nVidia αλλα με το iATKOS v7 δεν ειχα κανενα προβλημα με το QE/CI δες στο OSX86 Tools αν μπορεις να το κανεις Enable εφοσον εχεις διαλεξει στο install -> Efi strings for nVidia και αν σου βγαζει λαθος/λαθοι να δουμε τι φταιει. Δεν λεω οτι μπορω να βοηθησω 100% αλλα ολο και κατι θα ψηλιαστουμε ;)