InfiniteMac OSx86

InfiniteMac OSx86 (http://infinitemac.com/forum.php)
-   Ελλάδα (http://infinitemac.com/forumdisplay.php?f=83)
-   -   Vanilla Snow Leopard MSI u100(Advent 4211) (http://infinitemac.com/showthread.php?t=4182)

eski 12-05-2009 07:05 PM

To HP compaq mini θα της αρεσει πιο πολυ γιατι εχει πολυ πιο ανετο πληκτρολογιο
ειναι και 20€ πιο φθηνο λογω προσφορας.
Και γω στην Αργυρουπολη πηγα και μολις γυρισα.
Για να καταλαβεις ποσο μαλακες ειναι εχουν το copmaq mini 110 σε προσφορα μεσα στο κουτι ετοιμο για δωρο 199€ και ακριβως απο πισω ακριβως το ιδιο copmaq mini 110 στο ραφι 349€
Ρωταω εναν πωλητη που εχει μπλουζακι ΗΡ τι καρτα ασυρματη καρτα δικτυου εχει και εαν παιρνει αναβαθμιση μνημης, μου λεει να ρωτησω τον προισταμενο μου που ειναι ειδικος και μετα απο λιγο ερχεται και μου απαντα "ασυρματη καρτα την πιο απλη, και ξεχνα αναβαθμιση μνημης"
Η καρτα ειναι απο τις πιο καλες που εχουν τα netbook (bcm-94312) και η αναβαθμιση μνημης γινεται πανευκολα μιας και το slot απο κατω βγαινει πανευκολα και ηδη εχει αντικατασταθει με dimm 2GB
οχι τπτ αλλο αλλα για να καταλαβετε ποσο μαλακες ειναι οχι μονο αυτοι αλλα και το 99/9% των πωλητων. Δεν ειναι ντροπη να πει κανεις "δε γνωριζω" ακομα και διευθυνων να ειναι..

Aαα και να μη ξεχασω ρε c blood κοιτα αυτου για MacBookMini (HP Compaq mini 110 1030SV)

SomniusX 12-05-2009 07:13 PM

Παιδιά.. ωραία τα λέτε.. eski βλέπω διάφορα στο net αλλά είδα το παρακάτω

http://gadgets.boingboing.net/2008/1...-compatib.html

και είπα πρόσφατα το έχουν ανανεώσει, γιατί να μην τσιμπήσω το Lenovo, so η γυναίκα μου πάει τώρα σπίτι..

eski 12-05-2009 08:25 PM

Εκει στο http://gadgets.boingboing.net/2008/1...-compatib.html το ΗP mini βγαινει με διαφορα πρωτο απ' ολα εχει 9 στα 9 ενω το Lenovo εχει 4/9
Ασε που ειναι παλιο june 09 πριν το Snow
Kαι στη τελικη παραγελνεις απο e-bay dw-1390 ((bcm-43xx) με 10euro και τη βλεπει σαν airport
(Εχω βαλει στο Advent-4211, MSI-Wind της αδερφης μου, Toshiba NB200 του γιου μου και στο LG της γκομενας μου)

SomniusX 12-05-2009 08:32 PM

Το ίδιο είναι το hp σε εκείνη την σελίδα με αυτό από το mediamarkt?

eski 12-05-2009 10:34 PM

Bασικα ναι αν αλλαζει κατι εχει να κανει με τις καρτες δικτυου.
Το λοιπον εκανα prepare το δισκο με diskpart (gpt) εβαλα SL με το USB του advent (αλλα δεν ειναι σωστο) και μετα περασα win7. Δουλεψε το SL αλλα δε παιζει καλα μπορω να κανω boot -v -x αυριο θα δοκιμασω με usb netbookinstaller και θα σας ενημερωσω..

...

Aγαπητοι μου μπορω να σας πω οτι ειμαι πολυ κοντα στο να τελειωσω εγκατασταση dual boot win7 & Snow Leopard 10.6.2 σε compaq mini 100 1030SV (Battery 6cell) που τσιμπησα ψες 165euro απο MediaMarkt. To καλο ειναι οτι φοραει Wlan BCM-94312 ομως εκανα μαλακια και πιαστηκα απο εναν οδηγο ασχετο,και ετσι αναγκαζομαι και φτιαχνω δικο μου τροπο που να δουλευει ευκολα και γρηγορα.
Προσπαθησα με το τροπο εδω αλλα δε μ' αρεσει παρολο που παιζει
Mετα με ενα τροπο που εβαλα SL σε Toshiba NB200 επαιζε πιο καλα αλλα θα το βελτιωσω
Δοκιμαζω τωρα με NetbookInstaller και ειμαι στη φαση που επιλεγω τα σωστα kexts για το /Extra
Οταν τελειωσω θα το ανεβασω

SomniusX 12-06-2009 09:00 PM

Φίλε αν κάτσει το εργαλείο οκ έχω φύγει κι εγώ ένα, λες να βρώ ή μπα.. :s :#

excos 12-06-2009 09:17 PM

φιλε eski εχω κανει απειρες εγκαταστασης στον μικρο Acer one που πανω κατω στα netbook ολοι βαζουν τα ιδια σε spec.
Mην χρησιμοποιεις Netbootinstaller μιας και δεν ειδα τοσο ανετο installation.
Αυτη την στιγμη εχω το τελειο σεταρισμα στο μικρο και το εχω κανει με το δικο σου file MacLoader_SL_0.4 με λιγες τροποποιησεις που εχω κανει.
Ασε που ενημερωνει το EFI αμεσα!!!! και καλυτερα απο το Netbootinstaller.

eski 12-06-2009 09:31 PM

Mπα, δε παιζει στην Αργυρουπολη τα παιρνανε δυο-δυο. Στο Περιστερι που εστειλα την αδελφη μου ισα που προλαβε (ειχαν μεινει 2 κομματια) 7ωρα το βραδυ.
Απ΄οτι καταλαβα εχουν μεινει απο τους μαθητες (στης αδερφης μου ειχε σχολικα προγραμματα και USB Stick 4GB).
Netbook επωνυμο, με μπαταρια 6cell, δισκο 160GB, wlan bcm-4312 (airport) , slot που αλλαζει πανευκολα σε 2GB Ram και μεγαλο keyboard δε βρισκεις με 160euro.
Kανε ομως μια προσπαθεια αυριο πρωι-πρωι που ξες μπορει να βρεις..

...

Λες να παιξω με MacLoader το δουλευω πιο καλα.
Γιατι με τον οδηγο αυτον δεν εχει σωστα permissions & τρεχω μετα το OsBSD.dmg γιατι και ο NetbookInstaller παει και γαμαει το original. Mαλλον θα το κανω ετσι που λες.
Παντως δεν ειναι το ιδιο σε ολα τα Netbook αλλος τροπος σε MSI wind, LG, Advent αλλος σε Τoshiba NB200 και αλλος εδω, εχω βαρεθει να κανω restore USB.
Θα χρησιμοποιησω ενα usb που βαζω σε Asus P5KPL γιατι εχει MacLoader, απλα θα φτιαξω DSTL απο τη μαλακια εγκατασταση που τωρα εχω και θα το αλλαξω.
Αν θυμαμαι καλα βαραει ο ΙΟΑΤΑFamily.kext και 8α πρεπει να τον αφαιρεσω

excos 12-06-2009 10:16 PM

eski εχω διαβασει ενα καρο οδηγους και μονο με το file αυτο και τους καταληλους kexts εχω πετυχει να εχω το καλυτερο συστημα vanilla και οταν κανεις upadate σε 10.6.2 τρεχει παλι το -Macloader βαζεις οτι kext γουσταρεις και ενημερωνεις το EFI αμεσα αυτο ελεγα και παραπανω χωρις να κανεις install στο S/E και μενει μαμα.
Μεγαλη επιτυχια αυτο το file φιλε!!!!! και οχι αυτη η μαμακια το netbootinstaller, που ολοι προβληματα εχουν.

eski 12-06-2009 10:43 PM

Μου χτυπαει ομως
panic(cpu 0 caller 0x558993): "Unable to find driver for this platform: \"ACPI\".\n"@/SourceCache/xnu/xnu-1456.1.25/iokit/Kernel/IOPlatformExpert.cpp:1389