InfiniteMac OSx86

InfiniteMac OSx86 (http://infinitemac.com/forum.php)
-   Ελλάδα (http://infinitemac.com/forumdisplay.php?f=83)
-   -   Ελληνικο thread συζητήσεων [Greek Thread] (http://infinitemac.com/showthread.php?t=3379)

SomniusX 07-15-2009 08:17 AM

Ελληνικο thread συζητήσεων [Greek Thread]
 

Ένα thread για να μαζέψουμε όσο περισσότερες πληροφορίες μπορούμε για τα μηχανάκια μας που παίζουν, ή θέλουμε να παίξουν, με το Leopard..

Το rig μου ήταν στην sig μου.. αλλά το καβάτζωσε η γυναίκα! Τώρα θα φτιάξω ένα Shuttle k45 ή k48..

Aν μπορώ να help καλώς..!

Δεν γνωρίζω και πολλά αλλά τουλάχιστον το δικό μου επαίζε σχεδόν 100% θα έλεγα περίπου στο 90%+

keep up!

klank 07-15-2009 02:45 PM

Γεια σου φιλε.....
Μόλις έγινα μέλος σ'αυτην την σελιδα....
Ειμαι τελείος καινούργιος οσον αφορά το θέμα osx86.
Προσπάθησα να κάνω install με το iPC 10.5.6 Final PPF5 στο μηχανημα μου αλλα μου έβγαλε το μήνυμα: "still waiting for root device" και πρίν απο αυτό ένα error για τις θύρες firewire...
Προσπάθησα 2η φορά και πριν το install μπήκα στα bios και έβαλα τον δίσκο που θα κάνω install να τον βλέπει σαν primary δισκο αλλα πάλι το ίδιο μήνυμα....

Έχεις καμια ιδέα τι θα μπορούσα να κάνω?

Το setup μου έχει ως εξής:
CPU: Intel Core 2 Quad 2.66 Q9400
MB: ASUS P5Q3, Chipset P45
Ram: x2 2GB Carsair DDR3
Graphics: Ati Radeon HD 4850
HDD: WD 500GB Sata II

Χαιρομαι που πέτυχα επιτέλους ένα ομόγλωσσο....
Ανα μπορεις να βοηθήσεις έχει καλώς, αν όχι πάλι καλως...
Νά'σαι καλά

SomniusX 07-15-2009 03:13 PM

Βασικά καλώς ήρθες αδερφέ σε αυτό το μανίκι με τα osx86 :D

Δοκίμασες άλλη διανομή γιατί επιτυχία δεν είχα ως τώρα με το iPc, μια iDeneb ή iAtkos, επίσης έχεις τον δίσκο σε sata, το cd-rom?

Αν τα καταφέρουμε στο τέλος θα έχεις ένα τούμπανο σύστημα... για να δούμε..

υ.γ. μπορεί να μην απαντάω συχνά λόγο εργασίας, αλλά να κοιτάς μπας και! :D

klank 07-15-2009 05:21 PM

Ναι ναι τον δισκο τον εχω sata και το dvd-rom να σου πω δεν ξερω(νομίζω IDE)
Δοκίμασα και το iatkos αλλα ούτε στον installer δεν το κατάφερα να με βγάλει
Το osx86 wiki μου ανέφερε αυτην την έκδοση(iPC) για το συστημα μου...
Άντε να βγάλεις άκρη

Τεσπα thx ούτως η άλλως
Τα λέμε

excos 07-15-2009 05:22 PM

Προσπάθησε να κανεις install με ideneb 10.5.6 γιατι λύνει πολλά προβλήματα με τους HD και DVD drives.Οπως και απο το BIOS πρέπει να δώσεις την επιλογή σε ACHI εαν υπάρχει ώστε να υποστηρίζει SATA drives.Εαν δεν υπάρχει αυτη η επιλογή τότε να κάνεις install σε IDE HD όπως και το DVD drive πρέπει να είναι IDE.Η επόμενη λύση ειναι να βρείς τους κατάληλους kexts που υποστηρίζει τα drives και να τους βαλεις μεσα στο ISO που εχει και να το ξανακάψεις.

SomniusX 07-15-2009 08:19 PM

Βασικά άκουσα κάτι καλά σήμερα με το iDeneb και το τσίμπησα, τι παίζει με το combo update ideneb σε 10.5.7 όχι το official, το combo που κυκλοφορεί.. το πέρασε κανείς?

Τώρα έφτιαξα κι έναν sus (software update server) και τον χαίρομια..

excos 07-16-2009 05:12 PM

Φίλε Bloodiator εχω εγκαταστήσει εδώ και καιρό την διανομή i deneb 10.5.6 και combo update 10.5.7 σε acer one και σε acer 7520g και τα δυο λειτουργούν τέλεια.Όσο αφορά το update ειναι ασφαλές για τα μη Apple συστήματα διότι έχουν αφαιρέσει κάποια στοιχεία που δημιουργούν προβλήματα σε σχέση με το επίσημο update που χρειάζετε αλλες πρακτικές για να το εγκαταστήσεις.

Μπράβο για το Ελληνικό thread γιατί είχα βαρεθεί να γράφω μόνο Αγγλικά.

SomniusX 07-16-2009 05:15 PM

Ξέρω θέλω να είμαστε παρόν σε αρκετές κοινότητες για OSx86, γιαυτό θα δεις και σε άλλες έχω ανοίξει που είμαι και donator..

Όσο για το iDeneb, περνάει τον Chameleon (aka pcefi9) ?,
άκουσα κάτι Κινέζοι παίζουν με pcefi10 έχετε ακούσει τίποτα?

klank 07-16-2009 08:37 PM

Ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες...
Αλλαξα το sata mode σε AHCI και ειχα καποια προβληματα με το XP αλλα κατεβασα κατι drivers που βρηκα και λυθηκε το προβλημα...
Θα κατεβασω αν ειναι το iDeneb και εγω και θα προσπαθησω με αυτο....

Θα post update αυριο μαλλον,,,,
Αντε να μεγαλωνει η ελληνικη κοινοτητα στο osx86 :P
Τα λέμε

SomniusX 07-16-2009 08:46 PM

Ναι με AHCI να δεις θα κάνεις δουλειά.. και ναι με τα XP αν δεν έχεις το τελευταίο service pack, ή κάτι drivers από την motherboard που κάθονται και περιμένουν άλλους δίσκους σε native sata και όχι semi-emulated ide και εγκαθαστούνται.. Αφού έβγαλες άκρη είσαι πρώτος..

Τώρα να δούμε με το iDeneb, κοίτα μην πολυ-διαλέξεις πράγματα στο Installation, αν καταφέρεις και φτάσεις σε desktop τα περνάς μετά, εκτός από τα σοβαρά..

Δλδ.. αν θες να μπορείς να κάνεις update χρειάζεσαι ή το boot-123 σε cd/usb ή το chameleon στον δίσκο. Αν παίξεις με άλλο θα χρειαστείς το ανάλογο combo update για το iDeneb (που κυκλοφορεί σε διάφορα μέρη στο inet)

Αυτά τα ολίγα για τώρα.. καλό βράδι παιδιά.. πάμε σπίτι..

excos 07-17-2009 07:33 PM

Φίλε Klank αφου στο bios σου έχεις την επιλογή ACHI τότε μπορείς με ολες τις διανομές που κυκλοφορούν να κάνεις εγκατάσταση.
Πρόσεχε μόνο τι kernel θα βάλεις και εάν η εγκατάσταση θα γίνει σε ενα δίσκο μαζί με XP.

klank 07-17-2009 08:57 PM

Φίλε bloodiator το πείραμα στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία....
Το iDeneb τελικα έκανε την δουλειά...
Κάποιες διευκρινίσεις μίνανε μόνο...
Όπως : μπορω να χρησιμοποιήσω το "software update" για όλα εκτός απο το update για 10.5.7 ή δεν πρέπει να το χρησιμοποιήσω καθόλου (ούτε για java, quicktime, itunes κτλ)?

Και κάτι ακόμα, στο install απο το iDeneb δεν έβαλα κανένα driver για το network μου κιομως όλα δουλεύουν τέλεια... σε ένα άλλο site βρήκα τους drivers και η ερώτηση είναι: Να βάλω τα kexts που βρήκα ή εφόσσον δουλεύει καλά να το αφήσω στην ησυχία του?

Νά'στε καλά όλοι

SomniusX 07-17-2009 09:08 PM

Ότι δουλεύει αδερφέ μην τολμήσεις και το πειράξεις.. για αρχή..

Μόνο την κάρτα γραφικών έχεις full quartz και core image?

Καλό θα ήταν αφού το δίνει το iDeneb το 10.5.7 πάρτο με το δικό τους update, kαι δεν θα χρειαστεί για τουλάχιστον 1 χρόνο να περάσεις τπτ άλλο το 10.5.7 είναι τόσο σταθερό που θα σε συναρπάσει!

Εγώ τρέχω τώρα 10.5.7 στο pc της γυναίκας αλλά το δικό μου είναι iMac Alu! :D

excos 07-17-2009 09:21 PM

Τι παίζει με το καινούργιο update του i Tunes 8.2.1 το έχει εγκαταστήσει κανείς;

SomniusX 07-17-2009 09:29 PM

Δεν έχω ακούσει να παίζει τπτ περίεργο παρά μόνο αν έχεις iPhone / iPod Touch, ότι σκούζει ότι πρέπει να βάλεις το 3.0 firmware..

Και στα δύο το έχω βάλει για το iPod της γυναίκας και το iPhone το δικό μου στον imac μια χαρά όλα..

Στο pc είμαι με το iAtkos πλέον 10.5.7

klank 07-17-2009 09:38 PM

Quote:

Originally Posted by Bloodiator (Post 29551)
Ότι δουλεύει αδερφέ μην τολμήσεις και το πειράξεις.. για αρχή..

Μόνο την κάρτα γραφικών έχεις full quartz και core image?

Καλό θα ήταν αφού το δίνει το iDeneb το 10.5.7 πάρτο με το δικό τους update, kαι δεν θα χρειαστεί για τουλάχιστον 1 χρόνο να περάσεις τπτ άλλο το 10.5.7 είναι τόσο σταθερό που θα σε συναρπάσει!

Εγώ τρέχω τώρα 10.5.7 στο pc της γυναίκας αλλά το δικό μου είναι iMac Alu! :D

Θα τα αφήσω έτσι λοιπόν
Bloodiator το combo update του ideneb εμπεριεχει και quicktime και όλα τα συναφή?
Ά και κάτι άλλο εβαλα τα kexts και τους drivers για την κάρτα γραφικών μου και όλα φαίνονται εντάξει εκτός από την θέση της εικόνας...
Έχει ένα κενό στο δεξί του monitor...
Πώς μπορώ να μετακινήσω την εικόνα?
Sorry για το πρήξιμο

SomniusX 07-17-2009 09:43 PM

Αν νομίζεις ότι μας πρίζεις με 2-3 ερωτήσεις αδερφέ, τι να σου πω..!! ΡΩΤΑ ΟΤΙ ΘΕΣ ΕΤΣΙ ΜΑΘΕΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ.. εγώ προσωπικά ξέρεις πόσες φορές έχω τρελάνει forums.. μιλάμε για εποχή που πέρασα το 10.5.2 ToH με flat image με dd σε δίσκο.. "φρική"
Τώρα για το combo update του iDeneb, δεν πρέπει να διαφέρει πολύ από το κανονικό combo update. Σίγουρα θα περιέχει τις τελευταίες εκδόσεις προγραμμάτων αλλά προφανώς και προσθήκες του iDeneb release για τα δικά του..
Αν έχεις το κενό μπορεί να είναι γιατί τώρα πλέον παίζει σε άλλο refresh rate, δοκίμασε από το System Preferences να δοκιμάσεις άλλες αναλύσεις να δεις αν παίζουν οκ, και μετά απλά κέντραρε την εικόνα από το ίδιο το μόνιτορ, εάν δεν έχεις καταφέρει να ανέβεις στα περισσότερα hertz (μια χαρά είναι 75 και πάνω)
Όπως προανέφερα ή θα ψάξεις για μεγαλύτερο refresh rate για την ανάλυση που παίζεις τώρα ή θα πρέπει απλά να κεντράρεις με κάποιο από τα κουμπιά στην οθόνη σου πάνω..

Αυτά τα ολίγα..

excos 07-17-2009 09:44 PM

Ευχαριστώ Bloodiator, απο οτι διάβασα και εγω λύνει κάποια bugs συνχρονισμού με διάφορες συσκευές που σκούζουν όπως λες και εσύ.
Φίλε klank τι kernel έχεις βάλει.

SomniusX 07-17-2009 09:48 PM

Ναι σκούζουν όχι γιατί η Apple προσπάθησε να εμποδίσει το jailbraking απλά άλλαξε κάτι στον τρόπο που επικοινωνούν οι συσκευές iphone/ipod touch με τον υπολογιστή στα usb και όταν έβαζες ένα iphone p.χ. σε dfu mode δεν το έπερνες πίσω.. Βέβαια το έλυνες το πρόβλημα περνώντας του 10.5.5 τα kext από πάνω αλλά σε δική μου περίπτωση μου έστειλε το σύστημα για φούντο και πήγα για format-re-install (damn! :#) το καλύτερο είναι ένα usb hub μεταξύ των συσκευών, δλδ υπολογιστή και iphone.

Βέβαια καταλάβανε την μαλακία που κάνανε και το διορθώσανε στο 10.5.7 τοποθετώντας πάλι τον κώδικα όπως και στο 10.5.6 αλλά να επιστρέφουν οι συσκευές σε κάποιο state μετά την έναρξη του restore/update..

Τέσπα..

Παιδιά μην ξεχνάτε παίζει και το http://www.kexts.com/ που έχει της παναγιάς τα μάτια από kext έτσι.. απλά το αναφέρω..! :D

klank 07-17-2009 10:17 PM

excos ο kernel μου ειναι ο vanilla 0.9.6 οσο για την θεση της εικόνας το μυαλό μου σκάλωσε και ούτε που σκέφτηκα για τα κουμπιά του ίδιου του monitor...
Όλα τέλεια τωρα...

excos 07-17-2009 10:37 PM

ok klank τότε μπορείς άφοβα να κάνεις update με i deneb 10.5.7 και ολα τα official updates για τα προγράμματα.Προσοχή μην διαλέξεις άλλον kernel όταν κάνεις update με i deneb 10.5.7.

klank 07-17-2009 11:10 PM

Τέλεια....
Ευχαριστώ για την συμβουλή γιατι έβλεπα σε ένα άλλο forum καποιυς άλλους που μόνο προβλήματα είχανε με το συγκεκριμένο update...
Απο δευτέρα θα κάνω update γιατι δουλεύω το πρωί και δέν θέλω να μου τύχει κανένα προβλημα και να χ'ασω τον ύπνο μου...

SomniusX 07-18-2009 08:41 AM

Ναι μπορεί να μπερδεύτικες για την οθόνη, το γεγονός όμως ότι σου μετατοπίστηκε είναι είτε γιατί τώρα παίζεις σε περισσότερα hz από πρίν π.χ. στα windows στην ίδια ανάλυση ή σε λιγότερα..

Πάντως το καλύτερο είναι να έχεις την ανάλυση που έχεις αλλά με τα περισσότερα hz μπορείς, έτσι θα έχεις καλύτερη ανανέωση και θα είναι και πιο ξεκούραστη!

...


υπόψιν αν δείτε ότι τα κάνατε μαντάρα με τις αναλύσεις.. μπορεί αν πατήσετε το shift πατημένο στην εκκίνηση (boot) να σας ξεκινήσει σε low resolution mode.. απλά για να σώσετε την κατάσταση αν τυχόν πειράξετε τις ρυθμίσεις..

klank 07-18-2009 04:30 PM

Καλές οι συμβουλές σου bloodiator...
Είχα ένα ασχημο προβληματακι με τη καρτα γραφικών (το μόνιτορ έπεφτε σε stand-by)
αλλα βρήκα σε ένα άλλο site ένα τρόπο για να το λύσω και τώρα ολα καλα με αυτό το θέμα....
Έχουν προκύψει άλλα προβλήματα δυστηχώς...
1. Το "Shutdown" δεν λειτουργεί... μου γράφει CPU Halted και έπειτα αναγκάζομαι να το κάνω restart απο το κοyμπί του...
2. Έκανα το combo update iDENEB 10.5.7 και όλα φαίνονται εντάξει εκτος απο τα εικονίδια των σκληρών μου...(έχουν γίνει σάν να έχω εξωτερικούς σκληρούς!?)
Αυτα... κατα τα άλλα όλα καλά

3. Τελικά μπορώ να χρησιμοποιήσω το 'software update" για να κάνω update σε itunes, quicktime, java κτλ ή να τα κάνω manual απο την σελίδα της apple?

SomniusX 07-18-2009 05:11 PM

Για τα εικονίδια των δίσκων δοκίμασε αυτό που λέει στο
Quote:

UPDATE!
Quote:

If your volumes (on the desktop, Finder sidebar ect) appear as network drives, removable drives ect, download This and Install the kext using Terminal (see above) or other various utilities.
http://www.infinitemac.com/f57/how-t...on-a-pc-t3137/

Για το shutdown πρόβλημα.. νομίζω θα χρειαστείς το
Quote:

If you are having restart and shutdown hangs, Install This kext.
από το ίδιο thread..

Πες μας το πρόβλημα με το μόνιτορ, δλδ πες μας μοντέλο μαζί με τι κάρτα γραφικών έχεις και πως το έλησες ώστε να το έχουν οι μελοντικοί ναυτιλόμενοι προβληματιζούμενοι (hihi) και να λύσουν το πρόβλημά τους.. γιατί μπορεί να είναι πρόσφατο ωρέ αδερφέ! :D

Προσπαθήστε παιδιά να αφιερώσετε λίγο χρόνο να φτιάξουμε ένα καλό guide kαι να φάμε λάχανο όλες τις Ελληνικές κοινότητες που υπάρχουν thread για OSx86.. άντε μαζωχτείτε!

...


Κάθε success story παιδιά συνθέστε ένα ωραίο μήνυμα στα αγγλικά και στο general discussion ώστε τα search bots (google κλπ.) να τα βρήσκουν και όταν κάποιος ψάχνει να βρήσκει και για το δικό του hardware, γιατί το 10.5.7 και το snow είναι πρόσφατα στην κυκλοφορία και μόνο έτσι θα μπορέσουμε να αλληλοβοηθιθούμε.. ανταλάσωντας πληροφορίες..

Άντε κινητοποιηθείτε!

...


Α και έτσι για να έχουμε διάφορα funnies..

Έτσι ήμουν τον Φλεβάρη του 2008

Quote:

#1 : h4x0r-b0x
CPU : Intel Core 2 Duo E6400 (Conroe) @ 2.13GHz
Motherboard : Gigabyte 965P-DS3, F10 Bios
RAM : 2 x 1024 MBytes, DDR2, PC2-5300 (333 MHz), tCL 5.0 clocks
VGA : ATI x1950 pro, PCI-E, 256mb GDDR3 (Club)
Screen : LG Flatron L1750SQ, 15", max 1280x1024@75
DVD1 : DVD/CD+-RW/DL/HD/BR Nec Optirec SATA2
DVD2 : DVD/CD+-RW/DL Nec IDE [disconnected]
DVD3 : DVD/CD Player LG IDE [disconnected]
Audio : On board Azalia & 5.1 Sound System
LAN : On board Marvel Yukon
WiFi : Linksys WMP54GS, PCI
HDD1 : 200gb Maxtor SATA with ToH rc3 (flat-image) 10.5.0 Leopard
HDD2 : 320gb WD SATA2 with BlackXP rev4 DVD edition
HDD3 : 200gb Maxtor IDE with Ubuntu 7.10, winutuxu, damn small linux
HDD4 : 160gb Maxtor IDE (USB-External) with damn small linux and backup
HDD5 : 40gb Fujutsu IDE (USB-Laptop-External) testing to install ToH rc3
Bootloader : None. I boot using bios selection screen (best way)

#2 : d4-l4pt0p (Acer Aspire 5022 WLMI)
CPU : AMD Turion ML30 35W
RAM : 1gb
VGA : ATI X700, PCI-E (internal), 64mb
Screen : 15,4" TFT Wide Crystalbrite
HDD : 100gb. 60gb with BlackXP rev4 DVD edition and the rest Ubuntu 7.10

#3 : Other Stuff
Internet : 24mbit UP / 1mbit DL, ADSL
Router : Linksys WAG54GS, old fw 1.00.06
SIP/VoIP : Linksys SPA3102, using several sip providers for outgoing calls
HDD : Dongle 2gb USB Disk with Grub, probing & partitioning tools
WiFi2 : Asus wl-167g (rt61), and SoftAp, Nintendo WFC Compatible
Και η φωτό του.. φαίνεται λίγο.. τώρα βέβαια δεν τα έχει όλα τα λαμπάκια φωτάκια κλπ.. :D
http://magicweb.gr/i/specs/specs.gif

klank 07-18-2009 05:26 PM

Ok ευχαριστω για τον kext αλλα μηπως αυτος ο kext είναι για το Snow leopard και όχι για το leopard 10.5.7 που εχω εγώ?

Η καρτα γραφικών που έχω είναι μια ATI RADEON HD 4850 και το monitor μου είναι το Samsung Syncmaster 2223NW
H λυση που εδωσα στο πρόβλημα (η οθόνη έπεφτε σε stand-by):

1. Boot with -s, and do the following commands:
CODE
/sbin/mount -uw /
cd /system/library/extensions
rm -r ATI*
rm -r natit.kext*
reboot
2. Reboot with -f -v.
3. Install this: http://www.mediafire.com/?mz1leyhyolh
4. Then install this: http://rapidshare.de/files/47335568/Enable..._cards.pkg.html
5. Go to /system/library/extensions and open ATINDRV.kext. Go into the plugins folder and delete ATY_motmot.kext.
6. Reboot with -f -v.
7. Enjoy.

Ά και για το software update δεν μου απάντησες....Μπορώ να κάνω για quicktime, itunes, java κτλ άφοβα? ;P

SomniusX 07-18-2009 05:28 PM

Γιατί δεν σου τα έδωσε το combo τα τελευταία? Α λες για τα πρόσφατα.. αν έχεις βάλει τον Chameleon ναι άφοβα ρίχτου..

Όσο για το snow.. έχεις δίκιο ήμουν εκεί και χάζευα και τα έδωσα λάθος.. κάπου τα γράφει κι εδώ στο forum ρίξε μια ματιά, ψάξε για shutdown.. μήπως κάποιο από αυτά κάνει και για σένα..

klank 07-18-2009 07:06 PM

Οχι δεν μου τα είχε δώσει τα updates to combo update
Ετρεξα το software update και όλα καλα:)
παρ'όλα αυτα το προβλημα με το shutdown παραμένει...
Δοκιμασα κάποια kexts που προτίνανε κάποιοι (openhaltrestart.kext) αλλα πάλι τίποτα...
Ευτυχώς το restart δουλεύει μια χαρά...
Τί να πώ....στην πορεία θα δείξει

Το πρόβλημα με τους σκληρούς έφτιαξε με το .kext πρότεινες bloodiator(στο disk utility ομως δείχνουν ακόμα σαν external)
Απ'οτι διάβασα όμως είναι συνιθισμένο για όσους χρησιμοποιούν το AHCI mode και κάνουν update στο 10.5.7 και επίσης δέν δημιουργεί κανένα προβλημα οπότε αυτο το αφήνω στην άκρη,,,,

SomniusX 07-18-2009 07:22 PM

Κοίτα κάποτε είχα αντιμετοπίσει το πρόβλημα με το Shutdown και απλά έκανα restart και το έκλεινα όταν ήταν και μέτραγε ram και τα σχετικά στο bios.. αλλιώς πρέπει κάποιος να σου φτιάξει ένα dsdt.aml ή να βρείς ένα που να ταιριάζει στο set σου για να παίζουν όλα οκ..
μπορείς να βρεις οδηγίες για το dsdt.aml εδώ http://tinyurl.com/nnwa2vπου αναφέρει και για compile..

Όσο για τα εικονίδια ναι φτιάχνουν γιατί απλά οι sata σε ahci για τον υπολογιστή είναι hot-plug δλδ μπορούν να προσθαφαιρούνται με το μηχανάκι σου ανοιχτό.. βέβαια δεν προτείνεται σε main/system δίσκους.. :D

Κοίτα.. το να αλλάξεις εικονίδια στο leopard δεν είναι τπτ, μάλιστα το CandyBar αλλάζει και τα εικονίδια με ολοκληρωμένα themes και τα χρώματα και το dock kαι όλα, βέβαια μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο έμπα Get Info (cmd+i) στον δίσκο κάνε κλικ στο εικονίδιο για να γίνει μπλε και πέτα του πάνω ένα icns (mac icons) ή ακόμα κι ένα png.. και είσαι μάγκας!!! :D:D:D

...


Νέο thread στην κατηγορία Ελλάδα

Μοιραστείτε την Επιτυχία σας! - Success Stories
http://www.infinitemac.com/f83/924-9...964-949-t3409/

Για να σας δώ! :D

...


Και το πρόσφατό μου desktop

:D

klank 07-19-2009 01:31 PM

Το βράδι θα γράψω το "success story" στη σελίδα που άνοιξες bloodiator...
Πίσω στα προβλήματα τώρα :)
Ενώ το network μου φαίνεται να τρέχει πολύ καλα(δλδ μπορώ να μπώ στο ίντερνετ)
παρ'όλα αυτα δεν μπορώ να συνδεθώ ούτε στον iMac της αδερφής μου, ούτε στο powerbook που έχω για τα μεγάλα downloads...
Στο powerbook βλέπει τον υπολογιστή ωστόσο δέν μπορώ να συνδεθώ..
Έχω ξανακάνει network στο παρελθόν απο mac σε mac...Έχω επιλέξει στο "sharing" το "file sharing"κανονικα θα έπρεπε να μπορώ να συνδεθώ.
Έχει κανείς καμια ιδέα ή να ψάξω για καινούργιους drivers?

SomniusX 07-19-2009 01:37 PM

Περίμενε, δλδ κάνεις cmd+k και του λές π.χ. afp://192.168.0.5 όπου .5 το iMac της αδερφής σου?
αν δεν δοκίμασε να ανοίξεις ftp ή samba (smb) ώστε να δίνεις smb://192.168.0.5 μήπως κάνεις έτσι δουλειά.. το afp είναι το apple samba στην ουσία..

Αν δεν μπορεί να είναι κάποιο αρχείο config ή κάτι άλλο που μπορεί να το help, ή στο τέλος να χρειαστεί να πειραματηστείς με άλλο kext.. βρες ποιο έχεις τώρα και κάντο κι ένα backup σε ένα zipάκι να υπάρχει και αν δεν κάνεις τπτ με όλα όσα ανέφερα από πάνω, ψάξε για kext για την lan card σου..

klank 07-19-2009 01:48 PM

Πω πω τι χαζός που είμαι....
Δέτο έκανα απο το cmd+k αλλα απο τον browser του network μου μόνο...
Όλα καλά...
Ευχαριστώ για τις πολύ γρήγορες απαντήσεις για άλλη μια φορά

SomniusX 07-19-2009 01:52 PM

Χαζός δεν είσαι αδερφέ, μην ακούω τέτοια, απλά δεν πήγε το μυαλό σου, ξέρεις εγώ πόσες μαλακίες έχω κάνει με τις εγκαταστάσεις ή που δεν κάνω τα πάντα π.χ. backup kαι μετά πάω για format και κλαίω μανούλες.. τέσπα..

Από τον Finder πας Go Network κλπ.. αν δεν θες keyb shortcut και αν δεις κάποιο που μπορεί να έχει εμφανιστεί από το bonjour καλώς, αν δεν δώστου όπως σου είπα καρφωτες ip, και προσπάθησε να παίζεις με καρφωτές και manual setups στο δίκτυό σου γιατί είναι καλύτερα, αν στίσεις services και μετά ξεχάσει το lease από το dhcp αλλάζει τις ip και ψάχνεσαι..

Αφού είμαι όλη μέρα στην δουλειά και είμαι και στο Internet τα βλέπω..! Μόνο όταν είμαι για μπανάκι θάλλασα δεν θα απαντήσω σε mail.. (εννοείται και όταν κοιμάμαι.. όταν..) :D

...


Και μιας και πήραμε φόρα.. πάμε και το

Το iPhone Ελληνικά
http://www.infinitemac.com/f83/932-9...951-957-t3412/
περισσότερα διαβάστε στο thread

dimo187 07-20-2009 01:17 PM

γεια χαρα σε ολους και ενα μπραβο για την προσπαθεια!
με την σειρα μου εχω δοκιμασει τις εκδοσεις iATKOS 5 και 7 αλλα και οι δυο ειχανε διαφορα προβληματακια διαφορετικα καθε φορα σε διαφορετικους υπολογιστες...δεν ηξερα οτι υπαρχουν κι αλλες διανομες!αν υπαρχει καποιος τροπος να περασω τα mac σε υπολογιστη με πληρης χρηστικοτητα θα ημουν πολυ χαρουμενος μιας και τα windows ειναι πολλες φορες κουραστικα και τα Linux που κατα την αποψη μου ειναι κορυφαια δεν εχουν προγραμματα που θελω και γενικοτερα υποστιριξη(οχι απο την κοινωτητα linux αλλα απο τους υπολιπους)....
πως μπορω να βρω την διανομη που θα με βολευει καλυτερα και τι πρεπει να προσεξω...!
ακομη μια απορια που ειχα οταν εκανα δοκιμες ειναι αν μπορω να περασω drivers μετα απο το install του λειτουργικου συστηματος και που μπορω να τους βρω..ευχαριστω!

SomniusX 07-20-2009 02:56 PM

Κοίτα χαίρομαι καταρχάς που είσαι ανοιχτός σε νέες προκλήσεις και πίστεψέ με αν δεν πληρείς τις προϋποθέσεις για ένα h4ckintosh σύστημα, έχεις τρέξιμο.

Τώρα .. ναι εκτός από το iAtkos που είναι καταπληκτικό κατ'εμέ, υπάρχουν και άλλες διανομές, βλέπε iDeneb/iPC/Kalyway (που το ξέρει και η γιαγιά μου!)/ToH/Hazard/XxX/κλπ. Σε κάθε διανομή θα πρέπει να προσέχεις τι ακριβώς πας να βάλεις και πως, όπως και αν το σύστημά σου είναι έτοιμο π.χ. να το δεχτεί. Δηλαδή τις περισσότερες φορές σε συστήματα με gigabyte mobo πρέπει να είναι τα sata cables στις μοβ ports.. τέσπα..

Για το Linux μην μου το ρίχνεις γιατί πίστεψέ με μπορεί να βρείς και περισσότερο software compiled για Linux που τα Windows θέλουν χρόνια να φτάσουν. Όσο για υποστήριξη μπορεί να καθηστερεί μερικές φορές γιατί την δέχεσαι από χρήστες/προγραμματιστές όμως την δέχεσαι.. γιατί στα Windows ΔΕΝ υπάρχει support.. ξέρω δεν το είχες δει από αυτή την πλευρά.! :) Όσο για τις διανομές, είναι άπειρες πλέον, το ubuntu/kubuntu είναι αρκετά φιλικό προς τον χρήστη και εύκολο!

Μετά την επιτυχή εγκατάσταση ενός leopard σε ένα μηχανάκι θα πρέπει να κοιτάξεις τα forums για το hardware που χρειάζεσαι να λειτουργίσεις στο 100% και θα βρεις την απάντηση.. αν δεις ότι δυσκολεύεσαι με τα kext ή να εντοπίσεις κάτι, πές το μας εδώ και μπορεί κάποιος να κάνει την αναζήτηση για σένα, όμως μην παρατήσεις τα όπλα, θέλω να δώσεις λίγο δύναμη και να αποκτήσεις την υπομονή να ψάξεις ξανά και ξανά ώστε να μπορείς κι εσύ μόνος σου να βρήσκεις λύση στα προβλήματα αυτά! Μην ξεχνάς το Leopard είναι εύκολο να το καταλάβεις όλα είναι στο System και τα αρχεία δεν είναι binary τις περισσότερες φορές αυτά που θα χρειαστείς αλλά παραλλαγές κάποιων kext που βασίζονται σε αρχεία τύπου xml, δηλαδή κειμένου, που απλά λένε στο software πως να χρησιμοποιήσει σωστά το hardware!

Πέρασα σήμερα σε μια δύστροπη gigabyte ep45-dq6 το iDeneb.. έχει τέσσερις (4) lan πάνω (!!!) και κάτι άλλα, τέσπα, δίκτυο/ήχο έχω, γρήγορη μεταφορά στους δίσκους και παίζει με chameleon, η κάρτα είναι μια nvidia που δεν είχα χρόνο να κοιτάξω .. next week γιατί μας πείρε πολύ χρόνο τα windows xp του παιδιού να δούν τον δίσκο σαν native sata από emulated sata 2 ide που κάνει το jmicron controller... stay tuned! :D

dimo187 07-20-2009 03:33 PM

εχω κανει την εγκατασταση σε ενα λαπτοπ αλλα δεν μου βρισκει το πληκτρολογιο,το touch pad,wifi και το πιο ενοχλιτικο ειναι οτι οταν εχω ανοιχτο ενα παραθυρο και κανω scroll down υπαρχει ενα προβλημα με τα γραφικα και ειναι σαν να μενει στην ιδια θεση,
επισης εχω την εντυπωση οτι η ταχυτητα του ιντερνετ ειναι πιο αργει στον browser...
anyway,αν λυσω το προβλημα με τα 'γραφικα' θα μπορω να το δουλευω καλυτερα και να λυσω και τα υπολοιπα...
drivers που μπορω να βρω και με ποιον τροπο να ψαξω?
ποιες ειναι οι λεξεις κλειδια?(πχ toshiba drivers for mac os x??,μαλλον οχι αλλα δεν μου ερχετε κατι αλλο)

SomniusX 07-20-2009 03:37 PM

Καταρχάς δεν λέγονται στο OSX drivers.. αλλά συνήθως kexts δλδ αν ψάξεις κάτι όχι σκέτο toshiba γιατί είναι άπειρα.. γράψε "toshiba μοντέλο graphics leopard" ή αντί για graphics γράψε την μάρκα π.χ. ati/nvidia/gma

Με λίγα λόγια έχεις artifacts που διορθώνονται στα γραφικά με το κατάλληλο πακετάρισμένο kext.. δεν γνωρίζω όμως τι toshiba έχεις και τπτ άλλο, πες μου μερικές πληροφορίες ρε συ!

Όσο για το keyboard/mouse, hm, μπορεί να είναι μια βλαμένη ρύθμιση στο bios..

Πάντως αδερφέ.. ξέρασέ τα όλα.. ότι γνωρίζεις για το Laptop και κάτι θα κάνουμε! :D

dimo187 07-20-2009 03:49 PM

λοιπον αυτος ειναι ο υπολογιστης..
http://uk.computers.toshiba-europe.c...DUCT_ID=113650

edit:οποτε τωρα να ψαξω για τους drivers ή να ξανακανω install τα mac os x και να ψαξω τοτε?
απλα επειδη επαιζα με τους drivers μηπως και αλλαξει κατι γιατι τωρα δεν θυμαμαι ποιους εχω...εκτος κι αν οι καινουργοι περαστουν 'πανω απο τους παλλιους' χωρις να υπαρχει καποιο προβλημα...αυτο που μου κανει η οταν ανοιγο τα παραθυρα λετε να ειναι της καρτας γραφικων ή κατι αλλο?
και μιας και το θυμιθικα ουτε ηχο εχω...!

SomniusX 07-20-2009 04:12 PM

Λοιπόν έχουμε και λέμε..

CPU : Intel® Core™ Duo processor T2600 --- Υποστηρίζεται

WIFI : Intel® PRO/Wireless 3945ABG --- Θα το ψάξουμε, πιθανόν ναι παίζει oob (δηλαδή out of the box, δηλαδή με την μια)

RAM : έχεις ένα (1) gb, αλλά πάει μέχρι τέσσερα (4), να σκευτείς να του βάλεις λίγο περισσότερη δεν θα το χαλάσει..

Disk : Μικρός, και δεν νομίζω να είναι Sata, δεν μας χαλάει όμως, απλά θα ήταν γρηγορότερο το Leopard! edit Ο δίσκος είναι sata από εδώ

VGA : Δεν αναφέρει αλλά λέει αναλύσεις που υπάρχουν.
edit : από εδώ αναφέρει ότι κουβαλάει το "NVIDIA® Quadro® NVS graphics chipset" το οποίο θα ψάξω σε λίγο και θα σου πω..

TV-OUT : Δεν ξέρω κατά πόσο θα παίξει, αλλά είναι καθαρά θέμα της κάρτας που ακόμα δεν έχω δεί στο link τι είναι (η γραφικών)

Firewire (IEEE 1394) : Σίγουρα θα παίξει

SD-Card Slot : Αυτό θα δούμε, σε πολλά laptop παίζει, αλλά είναι θέμα τι chipset είναι..

Bluetooth (αν έχεις πάνω) : Αν είναι και αυτό από συμβατό chipset θα παίζει, αλλά δεν καίγεσαι και πολύ..

__________________________________________

Κοίτα αν ψάξεις στο google για το εργαλείο σου.. θα δεις ότι δεν υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες για αυτό, μόνο μπαταρίες και άλλα πουλάνε..

Αυτό που θα ήθελα να κάνεις αδερφέ είναι αν έχεις ακόμα τα Windows μέσα να κατεβάσεις το πρόγραμμα CPUZ από εδώ θα το εγκαταστήσεις και θα το τρέξεις, εκεί θα σου πει μερικές οθόνες σαν τις παρακάτω

http://magicweb.gr/snaps/079b73092d8...1294ddc941.png
http://magicweb.gr/snaps/6e9a6f16f81...0450f3d1e7.png
http://magicweb.gr/snaps/f5e772adfb3...5a536deb53.png

Δηλαδή θα χρειαστώ CPU, Mainboard (μητρική) και Graphics. Σε μένα δεν δείχνει τπτ γιατί είναι από VMware που δεν έχει physical graphics card. Σε σένα θα λέει μερικές πληροφορίες, θα μας τις γράψεις εδώ και θα προσπαθήσω να ψάξω κάτι για σένα..

excos 07-20-2009 04:19 PM

Hello παίδες dimo187 εύκολο το install απο οτι είδα στο laptop σου μονο που θέλει λίγο ψάξιμο και διάβασε καλά τι hardware έχει για να κατεβάζεις ακριβώς τους kexts που χρειάζεσαι.Χάθηκα για λίγο γιατί προσπαθούσα να λειτουργήσω την καρτούλα wifi στο acer one που εχω την τρισκατάρατη atheros ar5007eg και μάλλον τα κατάφερα μια και τώρα που γράφω είμαι στο net με αυτήν.Μόλις ολοκληρώσω τις δοκιμές θα κάνω ενα post για το πως το κατάφερα.

SomniusX 07-20-2009 04:21 PM

Βρε θερίο στο acer one πέταξες leo ?? Θεός!

excos 07-20-2009 04:38 PM

Φίλε Bloodiator εδώ και καιρό το έχω κάνει και είμαι 10.5.7. με όλα τα updates.Στό μόνο που είχα πρόβλημα για 100% χρήση ήταν το wifi μια και η atheros καρτούλα του είναι πολύ πρόβλημα στο OS X και το δούλευα με ενα usb stick.Το δύσκολο που εχω καταφέρει είναι σε εναν ACER 7520G με AMD και η μοναδική λύση ήταν με εξωτερικό USB HD μιάς και το BIOS του δεν υποστηρίζει AHCI.

dimo187 07-20-2009 05:18 PM

ο δισκος ειναι sata και ειναι στα 100gb αλλα εχω και αλλον 320gb που αν με βολεψουν τα mac τον κανω φορματ..
ram την εχω αλλαξει και εχω 2gb.
bluetooth εχει αλλα δεν με πολυ νοιαζει...!ουτε το card reader αλλα αν θυμαμαι καλα μου ειχε δουλεψει...

σε λιγο θα ανεβασω τις φωτογραφιες απο το προγραμμα..

edit:
http://i261.photobucket.com/albums/i...7/d8d558a2.jpg
http://i261.photobucket.com/albums/ii68/dimo187/2.png
http://i261.photobucket.com/albums/ii68/dimo187/2-1.png

εχω το cd iATKOS 7..να κατεβασω κατι αλλο ή αυτο μας κανει?
με αυτο παντως μπαινει μια χαρα στα mac ως τωρα αλλα με τα προβληματα που ειπα...
αν μπορει καποιος να μου πει ποιους drivers να διαλεξω στην εγκατασταση...(ενταξει εχω μια ιδεα απλα για σιγουρια)
εκτος κι αν τους βαζουμε μετα απο την εγκατασταση...εσεις ξερεται...

excos 07-20-2009 06:39 PM

Φίλε dimo187 την διανομή iATKOS 7 δεν την εχω δουλέψει καθόλου και δεν εχω γνώμη για τα tips που σου δίνει κατα την εγκατάσταση.Χρησιμοποιώ και στα δυο μηχανήματα που εχω IDened v4 και είχα επιτυχία μιας και τα δύο ειναι ACER.Εχεις ψάξει καθόλου για κάποιο έτοιμο post στο net συγκεκριμένα για αυτόν τον τύπο.Απο την εμπειρία μου εως τώρα κάτι θα υπάρχει.Κάνε μια ερεύνα και εαν δεν βρείς τίποτα εδώ είμαστε εμείς.

SomniusX 07-20-2009 06:43 PM

Και για καλό και για κακό μιας και το ανέφερε ο φίλος excos.. τσίμπα μία το τελευταίο iDeneb και προσπάθησε.. ποτέ δεν ξέρεις!

dimo187 07-20-2009 07:12 PM

http://www.insanelymac.com/forum/lof...hp/t24173.html
μονο αυτο βρηκα αλλα δεν βοηθαει και πολυ...
οκ κατεβαζω iDeneb v1 5 10 5 7..αυτη ειναι η τελευταια που βρηκα..

klank 07-21-2009 01:47 PM

Έχω μια ερώτηση παιδιά...
Επειδή το πρόβλημα μου με το shutdown άρχισε να με κουράζει και δεν βρίσκω λυση, αποφάσισα να κάνω install to retail dvd συμφωνα με ένα οδηγό που βρήκα...
Η ερώτηση μου είναι....
Ένα τέτοιο install είναι καλύτερο απο το να κατεβάσεις μία έτοιμη διανομή?
δλδ υπάρχει περίπτωση να μην λειτουργεί πάλι το shutdown?

την καλησπέρα μου σε όλους!

EDIT: Επιτελους!!!
Το έλυσα.... Απ'οτι φαίνεται το πρόβλημα το προκαλούσαν οι παλιοί drivers για την on-board κάρτα ήχου μου....
Οπότε άν κάποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα στο 10.5.7 με το shutdown να το κοιτάξει έτσι....

Μια ερώτηση όμως (ξανά...)
Όταν κάνω boot σε verbose mode μου βγάζει σε μια φάση το μήνυμα "error: firewire unable to determine security mode: defaulting to full-secure"
αυτο σημαίνει οτι οι θύρες firewire που έχω δεν θα λειτουργούνε?
Δυστηχως δεν έχω κάτι σε firewire να δοκιμάσω αλλα την επόμενη βδομάδα θα πάρω καινούργια κάρτα ήχου και θα είναι ατυχία να μην δουλεύει ( το system profiler μου δειχνει τις firewire κανονικά πάντως)

excos 07-21-2009 07:36 PM

Φίλε klank όταν κατι βγάζει error κάτι δεν λειτουργεί καλά φαινομενικά, αρα με την υπάρχουσα κατάσταση δεν υποστηρίζεται.Αυτό δεν είναι και απόλυτο διότι το ίδιο μήνυμα έβγαζε και σε εμένα αλλά η firewire λειτουργεί.Μιά δοκιμή με μια συσκευή που υποστηρίζει αυτό το σύστημα θα ήταν οτι καλύτερο.
Οσο για το shutdown το 99% είναι με το HDA kext το πρόβλημα στη κάρτα ηχου.

klank 07-21-2009 07:54 PM

Οκ κατι θα βρω να το τεστάρω...
Οσο για το HDA kext εγω δεν είχα ιδέα και με είχε τρελάνει μέχρι να βρώ τι το προκαλούσε...
Ευτυχώς όλα καλά...

SomniusX 07-21-2009 07:55 PM

Καλησπέρα.. άργησα σήμερα.. όταν λέμε όλα καλά, δλδ τώρα πλέον μπορείς και κάνεις shutdown οκ?