InfiniteMac OSx86

InfiniteMac OSx86 (http://infinitemac.com/forum.php)
-   Ελλάδα (http://infinitemac.com/forumdisplay.php?f=83)
-   -   Update 10.6.8 Danger!! (http://infinitemac.com/showthread.php?t=7248)

eski 06-29-2011 10:40 AM

Update 10.6.8 Danger!!
 
Κατι αλλαζει στο τελευταιο update 10.6.8
Mου χαλασε την εγκατασταση σε
Notebook: Dell XPS M1330 (dual boot με Win7)
Netbook: Advent 4211 (dual boot με Win7)
Netbook: Toshiba NB200 (dual boot με Win7)

Εκανα τη διαδιακασια που εκανα μεχρι το 10.6.7 αλλα τπτ
Συγκεκριμενα το Dell-XPS βγαζει προβλημα με AHCI driver και δε βρισκει το δισκο
και στα netbook οταν παει να κανει boot σχεδον αμεσως με πεταει παλι στο chameleon να διαλεξω παλι λειτουργικο
Δοκιμασα να κανω restore kexts & match_kernel αλλα παλι τιποτα!!
Αναγκαστηκα κ εκανα εγκατασταση εξ'αρχης (10.6.3) περνωντας απλα το combo update 10.6.7 οποτε εμεινα εκει

Σ' ενα Desktop με m/b Asus P5K-PL το update εγινε χωρις προβλημα

iceage2609 06-29-2011 11:43 AM

Quote:

Originally Posted by eski (Post 54392)
Κατι αλλαζει στο τελευταιο update 10.6.8
Mου χαλασε την εγκατασταση σε
Notebook: Dell XPS M1330 (dual boot με Win7)
Netbook: Advent 4211 (dual boot με Win7)
Netbook: Toshiba NB200 (dual boot με Win7)

Εκανα τη διαδιακασια που εκανα μεχρι το 10.6.7 αλλα τπτ
Συγκεκριμενα το Dell-XPS βγαζει προβλημα με AHCI driver και δε βρισκει το δισκο
και στα netbook οταν παει να κανει boot σχεδον αμεσως με πεταει παλι στο chameleon να διαλεξω παλι λειτουργικο
Δοκιμασα να κανω restore kexts & match_kernel αλλα παλι τιποτα!!
Αναγκαστηκα κ εκανα εγκατασταση εξ'αρχης (10.6.3) περνωντας απλα το combo update 10.6.7 οποτε εμεινα εκει

Σ' ενα Desktop με m/b Asus P5K-PL το update εγινε χωρις προβλημα

Για ριξε μια ματια εδώ --> http://3rr0rists.net/guides/fix-all-...283rr0rists%29

Λεει σε καποιο σημειο για FIX :
[PCI configuration begin] error
to fix this problem, download the ACPI PCI Kexts version 10.6.7 from here install it using kext wizard , on the option “maintenance” and “installations” select “System / Library / Exensions”, then restart your computer.


Δεν ξερω εαν σε βοηθησει.

eski 06-29-2011 10:27 PM

To εκανα κανοντας boot απο USB εγκαταστασης -δεν ειχα προσβαση αλλιως- δοκιμαζοντας οχι μονο τους συγκεκριμενους kexts αλλα σε δευτερη φαση oλους απο backup που ειχα παρει με τη 10.6.7 Φυσικα εκανα Disk Utility->repair permissions αλλα τπτ
Απο περιεργεια θα το δοκιμασω ομως αυριο κανοντας update 10.6.8 και πριν το restart θα δοκιμασω με kext wizard που λεει αυτος

Κατι λεει εδω για Atom αλλα δε το δοκιμασα ακομη αυριο κ αυτο

Προς το παρον ειμαι με 10.6.7 παιζουν ολα μια χαρα εκτος απο το Trackpad τοσο στο Notebook Dell XPS οσο και στα Netbooks. Πριν ομως επαιζε αρα κατι ξεχναω..

tangon 07-01-2011 06:47 PM

Το update έγινε χωρίς πρόβλημα. Το μόνο πρόβλημα που με ταλαιπώρησε ήταν να επαναφέρω την κάρτα ήχου. Με την αναβάθμιση σε 10.6.8 ο ήχος δεν διορθώθηκε βάζοντας το LegacyALC662.kext και πατσάροντας το AppleHDA.kext μέσω terminal όπως γινόταν μέχρι τώρα (μέχρι την 10.6.7).

Μετά από ψάξιμο ανακάλυψα ότι έπρεπε να διορθώσω dsdt.aml βάζοντας τα στοιχεία της κάρτας ήχου και να βάλω στο S/L/E δύο kexts τα ALC662.kext και AppleHDA.kext (προφανώς πατσαρισμένα). Μετά την επανεκκίνηση όλα επανήλθαν έτσι όπως ήταν πριν την αναβάθμιση.

eski 07-03-2011 09:28 PM

Στα netbook advent-4211, Toshiba-NB200 κ ενα Acer Aspire-ZG5 περασε με το kernel που κατεβασα απο το Link που αναφερω και παραπανω
Ομως ο kernel αυτος ειναι σχεδον ο μισος σε μεγεθος απο τον κανονικο σε αντιθεση με τους patch_atom που ηταν σχεδον στο μεγεθος του κανονικου
Μονο στο desktop με m/b Asus-P5KPL επαιξε αμεσως (μονη αλλαγη sleepenabler.kext)
Στο Dell XPS M1330 δε λεει να κατσει με τπτ. Το μονο που καταφερα και αυτο οχι παντα ειναι οτι ακομα και αν τρεξει στο συστημα, ειναι πολυ αργο κ ασταθες δεν δουλευει το airoport και το System Preferences αργει να την ακουσει...

excos 07-07-2011 08:17 PM

Ο Tea team εδωσε και παλι τον pacth kernel 10.8.0 και το update 10.6.8 εγινε χωρις προβλημα σε Atom cpu.To 10.6.8 ειχε αρκετες αλλαγες και επηρεασε τον kext AppleHDA οπως και του kexts που εχουν σχεση με το wifi.

Ευτυχως ο patch kext AppleHDA που χρησιμοποιω απο το 10.6.2 και η καρτουλα wifi DW που εχω στο Acerακι μου για ακομα μια φορα λειτουργησαν χωρις κανενα προβλημα.

Η εκδοση Snow Leopard πιστευω οτι εχει φτασει στο τελος στο θεμα update με το 10.6.8 μιας και η Apple σταματα εχει τα updates με θεμα τον kernel και εχει μονο security updates για το μελλον.

Το Lion ερχεται και υπαρχουν ηδη επιτυχης εγκαταστασης σε Atom cpu.!!!!!!!! Εαν και βεβαια το installation το επιτρεψει να γινεται με DMG και οχι απο το App store.

karatsos 07-18-2011 08:40 PM

Καλησπερα απαντες....και εγω στο HP Pavillion ειχα θεμα με την 10.6.8.
η λυση που βρηκα και δεν εχω κανενα προβλημα ειναι μαλλον λιγο ηλιθια....αλλα τουλαχιστον ειμαι και παλι εδω.

Δυστυχως βαζοντας την νεα εκδοση τα ειδε ολα...αυτο που εκανα ηταν clean install απο i a t k o s s3 v2 και καπακι απο πανω το combo 10.6.8 και τελικο καπακι easybeast και μονο τον bootloader τσεκαρισμενο. Οτι ειχα κανει δλδ για να βαλω την 10.6.7 μιας και καπου εκει μπηκα για καλα στον κοσμο του mac.

Αυτα απο μενα...ελπιζω να βοηθησα.

beeros05 12-09-2011 06:33 PM

Παιδια εγω μια χαρα το έκανα το Update.

Έχουμε κανα sleep enabler δοκιμασμενο για 10.6.8?