InfiniteMac OSx86

InfiniteMac OSx86 (http://infinitemac.com/forum.php)
-   Ελλάδα (http://infinitemac.com/forumdisplay.php?f=83)
-   -   Ελληνικο thread συζητήσεων [Greek Thread] (http://infinitemac.com/showthread.php?t=3379)

geeksada 08-29-2009 10:23 PM

Αν εννοεις ξεχωριστο απο αυτον των windows ναι, ειναι σε partition αλλου δισκου.

excos 08-29-2009 10:27 PM

Βγάλε τον δίσκο με τα windows τελείος απο το μηχάνημα και ξαναμπουτάρισε.

geeksada 08-29-2009 10:35 PM

Ωραια, το δοκιμαζω κι αυτο αυριο και θα πω αποτελεσματα.

Thanks!

SomniusX 08-30-2009 08:37 AM

Λες να ήταν αυτό? Εγώ με δίσκους δεν είχα αντιμετοπίσει πρόβλημα σχεδόν ποτέ..

Για να δούμε..

geeksada 08-30-2009 08:34 PM

Μπα, δε δουλεψε ουτε αυτο..

SomniusX 08-30-2009 08:35 PM

Χμ.. νομίζω χρήζεις επίσκεψης!

geeksada 08-30-2009 08:53 PM

Αντε ντε!! Θα το πεταξω λεμε! :d:d
Βασικα υπαρχει τροπος να δω ποια συσκευη εχει προβλημα?


.....merged .....


Λοιπον..
Εκανα μια αλλαγη στο BIOS, στο SATA configuration απο AHCI το εβαλα IDE γιατι νομιζω αυτο χρειαζεται. Το αποτελεσμα ειναι να μη μου σβηνει η οθονη, αλλα να κολλαει στο "Waiting for root device". Αυτο απ'οτι καταλαβαινω ειναι οτι δε μπορει να διαβασει το δισκο του λειτουργικου, σωστα?
Εκανα διαφορες δοκιμες: εβγαλα ολους τους δισκους, εκτος αυτον του που εχω το Leopard, το δοκιμασα σε διαφορες θυρες (SATA), τον εκανα primary, επαιξα με τις παραμετρους στο boot (rd=diskXsY - ολους τους συνδυασμους) αλλα τιποτα.

Οταν δεν οριζω το root device, μου βγαζει:
Quote:

<dict ID="0"><key>IOProviderClass</key><string ID="1">IOResources</string><key>IOResourceMatch</key><string ID="2">boot-uuid-media</string></dict>
Επισης εχει προβλημα με τις USB, τις οποιες απενεργοποιησα προς το παρον, και πλεον δε μου πεταει το error κατα το boot.

Μαλλον θα δοκιμασω και σε IDE δισκο, αλλα δε νομιζω οτι παιζει ρολο.

excos 08-31-2009 12:30 PM

Ξανακάνε εγκατάσταση με ενα δίσκο μόνο με όσο τον δυνατόν επιλογές στους Kexts που ξέρεις οτι παίζουν στο μηχάνημα.
Δικιά μου γνώμη αφού έχεις επιλογή AHCI δεν είναι απο δίσκο σίγουρα θα πρέπει να αναγνωρίζεται.
Η διανομή που χρησιμοποιείς είναι ideneb v 1.4 10.5.6 η κάποια άλλη?

geeksada 08-31-2009 01:45 PM

iDeneb v 1.5.1.
Μετα απο ψαξιμο ειδα οτι μπορει να φταιει το DVD player απο το οποιο εκανα την εγκατασταση, και ισως θελει εγκατασταση απο USB DVD player.
Στην εγκατασταση παντως, επειδη δεν ηξερα ποια kexts χρειαζονται, δεν εβαλα τιποτα.
Το απογευμα που θα παω σπιτι θα δοκιμασω το iAtkos v7, ετσι οπως προτεινεις (με ενα δισκο μονο).


.....merged .....


To iAtkos epitelous doulepse! Akoma den exw ftiaksei akoma ta ellinika, tin karta grafikwn kai den exw balei tous allous diskous. Ton SATA ton ekana ACHI configure kai mexri protinws ta XP trwgane mple othoni gi'auto to logo. Poios einai o pio eukolos tropos na egkatastisw tin karta grafikwn?

Euxaristw gia ti boitheia paidia!

excos 08-31-2009 07:29 PM

Βάλε και τους υπολοιπους δισκους δεν θα υπαρχει πλεον προβλημα.Μαλλον τα XP θα πρεπει manual να κανεις την αλλαγη για να παιζους απο τo bios.
Kexts για την καρτα σου πολλοι κανε μια βολτα στο net με NVIDIA σιγουρα θα βρεις.Δεν υπαρχει ετοιμη συνταγη για kexts για την καρτα σου εγω δεν γνωριζω αλλα παιζουν δυο με τρεις πoυ πατσαρουν kexts για Nvidia δοκιμασε τι ταιριαζει.

Δοκιμασε ΝVinject στο google για να βρεις σιγουρα.