InfiniteMac OSx86

InfiniteMac OSx86 (http://infinitemac.com/forum.php)
-   Ελλάδα (http://infinitemac.com/forumdisplay.php?f=83)
-   -   Ελληνικο thread συζητήσεων [Greek Thread] (http://infinitemac.com/showthread.php?t=3379)

audioslave 07-30-2009 01:56 PM

Γεια & χαρά σας παίδες!
Συγχαρητήρια για το forum που έχετε δημιουργήσει!

Έχω μπει στο τρυπάκι εδώ και 2,5 χρόνια τουλάχιστον, με iATKOS 10.5.1 και KALYWAY 10.5.2

Σήμερα μπορώ να λέω πως είμαι κάτοχος ενός "original" MacPro.
Για να είμαι πιο συγκεκριμένος με το system μου:

System:_| iATKOS v5i 10.5.5 with 10.5.7 Software Update (Vanilla Darwin 9.7.0)
CPU:____| Intel Core 2 Quad Q8400 2.66GHz
MB:_____| GA EP35-DS3R Combo
GPU:____| Sapphire ATi Radeon 3650 HD PCIe
RAM:____| 6 GB 667 MHz DDR2 [2x2 & 2x1]
_________| EMU 0404 USB 2.0 External SoundCard
_________| Allegro FW400 PCIe (FireWire Card for MacOSX - παίζει άψογα και σε Hackintosh)
_________| 4 HD All SATA
_________| 2 DVD-RW 1st SATA & 2nd IDE

Να σας πω και κάτι να γελάσουμε λιγάκι...
Εδώ και 2 ημέρες προσπαθώ να περάσω στο μηχανάκι Vista για Dual Boot και δεν μπορώ......μάλλον καλόμαθε η γριά στα σύκα...
Δεν θέλει σαβούρες επάνω του!
Βασικά ξέρω τι φταίει, αλλά δεν με απασχολεί και τόσο. Το Mac να 'ναι καλά!

Το πρόβλημά μου είναι άλλο, πιο καυτό! (το μοναδικό δηλαδή)
Έχω ένα USB Bluetooth επάνω σε ένα USB Hub (μάρκα αγνώστου ταυτότητας) και κάθε φορά που προσπαθώ να μεταφέρω αρχεία από το κινητό μου...KERNEL PANIC!!!
Υπόψιν ότι το πρόβλημα ξεκίνησε από το 10.5.7 και μετά. Πριν δούλευε μια χαρά. Έχω ψάξει σε πολλά forums και δεν έχω βρει τίποτα. Και δεν είμαι και σίγουρος πως φταίει το update. Ίσως και κάποια άλλη εφαρμογή που ευθύνεται γι' αυτό, γιατί από τον καιρό που έχω κάνει update το σύστημα μου έχει δεχτεί διάφορες "μετατροπές & επιρροές" επάνω του.
Το θέμα είναι πως μέχρι στιγμής μπορώ και μεταφέρω αρχεία στο κινητό μου καλωδιακά.
Αλλά για να πεις πως έχεις "Original" Mac θα πρέπει να δουλεύουν όλα ρολόι...Σωστός?

Thnx Anyway!!!

excos 07-30-2009 07:08 PM

audioslave καλός ήρθες στην παρέα και να είναι καλά ο Bloodiator που άνοιξε αυτό το post για να τα λέμε.
Το πρόβλημα που αναφέρεις το έχω και εγώ προσπαθώντας με ενα usb bluetooth συνδέσω το Nokia που έχω.
Ενώ είχα μια τέλεια αναγνώριση συσκευή όταν προσπαθούσα να μεταφέρω αρχεία το σύνηθες αποτέλεσμα ήταν να έχω kernel panic, όπως και εσύ.
Ψάχνοντας ανακάλυψα οτι το ίδιο πρόβλημα έχουν και οι κάτοχοι γνήσιων apple, μετά το update 10.5.7 που αποδείκτηκε οτι αυτή η αναβάθμιση είχε και έχει αρκετά προβλήματα.
Το αποτέλεσμα αυτό έφερε την μαμά Apple να προχωρήσει ταχύτατα στην καινούργια αναβάθμηση 10.5.8 για να δώσει λύση.
Τώρα κάπου στήν ιστοσελίδα της μάμας Apple δίνει μια λύση για αυτό το πρόβλημα με ένα καινούργίο update με την προυπόθεση ότι ο kernel που χρησιμοποίεις είναι vanilla και οχι κάποια άλλη έκδοση για την αποφύγη προβλημάτων.

dj_vts 07-30-2009 09:36 PM

excos, αλλαγη πλανων... Το HP πουληθηκε και τωρα εχω στην κατοχη μου ενα dell mini 9 netbook το οποιο λενε οτι ειναι 100% hackintosh compatible... Το προβλημα μου ειναι οτι οσους οδηγους εψαξα και βρηκα στο ιντερνετ, ολοι αναφερουν οτι χρειαζεται εξωτερικο dvd drive, κατι το οποιο δεν εχω, και δυστυχως δε με ενδιαφερει να αγορασω μονο κ μονο για να το χρησιμοποιησω 1 φορα για το install... Μηπως γνωριζετε καποιον αλλο τροπο μεσω usb flash να γινει εγκατασταση του osx στο μικρο;;

SomniusX 07-30-2009 09:40 PM

Δεν έχει κανένα φιλαράκι σου για να το χρησιμοποιήσεις για μια φορά..

Εδώ ρε παιδιά κανείς με ένα εξωτερικό drive..??

Βέβαια μπορείς να πάρεις ένα εξωτερικό case για 5,2 ίντσες μέγεθος που χωράει ολόκληρο drive και να βγάλεις ένα από το pc σου για λίγο, κοστίζει περίπου 20€ και θα σου μείνει μετά γιατί πέρνει και cd/dvd roms και δίσκους και με ανταπτοράκι πέρνει και 2,5 δίσκους κλπ.

Ψάξτην λίγο την φάση..

dj_vts 07-30-2009 10:05 PM

Ειμαι πανευτυχης γιατι μολις ανακαλυψα οτι μπορω να χρησιμοποιησω το external hdd ide που ειχα, με ενα ide dvd που ειχα επισης μεχρι πριν λιγο καιρο! Το συνδεσα κ δουλευει ρολοι!!!

excos 07-30-2009 10:14 PM

dj_vts πρίν ξεκινήσεις την εγκατάσταση ρίξε μια ματιά στο bios σου να είναι ενημερωμένο με το ποιό πρόσφατο update διότι διαφορετικά θα έχεις πρόβλημα στο 10.5.7.

dj_vts 07-30-2009 10:36 PM

Θα το κοιταξω. Κατι ασχετο, ολοι προτεινουν ενα patch για το dell και το retail dvd του mac osx. Δε γινεται να τρεξω το iDeneb πχ;

audioslave 07-31-2009 08:42 AM

Να 'σαι καλα excos. Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια. θα το κοιταξω συντομα.

Καλο Σαββατοκυριακο σε ολους παιδια! Καλα μπανια!!!

P.S. Εσυ το έλυσες το προβλημα? Και αν ναι, μηπως κατατυχη θυμασαι την σελιδα στην apple? Λεω τωρα εγω...

Thnx και παλι!!

excos 07-31-2009 06:21 PM

dj_vts από εμπειρίας η διανομή iDeneb 10.5.6 όσο και 10.5.7 υποστηρίζουν με απευθεία επιλογή εγκατάστασης για τα μικρά netbook χωρίς να χρειάζεται τίποτα άλλο.Εαν διαβάσεις προσεκτικά τις οδηγίες εγκατάστασης υπάρχει εαν μπορούμε να πούμε ένας αυτόματος πιλότος για εγκατάσταση στο netbook που έχεις χωρίς να χρειάζεσαι τίποτε άλλο.
Την ίδια διανομή χρησιμοποιώ και εγώ σε ένα Acer aspire one χωρίς κανένα πρόβλημα.

SomniusX 07-31-2009 06:23 PM

Status update μου..

Ξανατσίμπισα την χιονάτη από wwdc και θα το κάψω σε ένα dual-layer dvd για δοκιμή σε εξωτερικό "ξανά" wish me luck