InfiniteMac OSx86

InfiniteMac OSx86 (http://infinitemac.com/forum.php)
-   Ελλάδα (http://infinitemac.com/forumdisplay.php?f=83)
-   -   Ελληνικο thread συζητήσεων [Greek Thread] (http://infinitemac.com/showthread.php?t=3379)

geeksada 08-31-2009 07:40 PM

Κατσε γιατι μιλας και με νεοπα! :-/
Εβαλα ενα NVInject.kext, και πλεον βλεπει οτι εχω NVidia αλλα οχι πιο μοντελο, οποτε απο η αναλυση ειναι μικρη.
Βρηκα κατι για αλλαγη των gfx strings (http://aquamac.proboards.com/index.c...lay&thread=509) αλλα δεν καταλαβα, αυτο ειναι κανονικη εγκατασταση ή απλα δηλωνεις τον τυπο της καρτας?

excos 08-31-2009 07:49 PM

Πατσαρεις εσυ τα strings για να σου δωσει την αναλυση που πρεπει αλλα για μενα πολυ πλεξιμο,πρεπει να ξερεις καλα τι κανεις με τα strings.
κανε μια βολτα για ετοιμους kexts της καρτα σου και αστο αυτο ως τελευταια επιλογη εαν δεν παιζει.
σε εμενα επεξε με την μια στο μηχανημα μου αλλαζοντα κανα δυο τρεις που ειχα κατεβασει χωρις να πειραξω τιποτα απο strings.


nvinject.free.fr κανε μια βολτα εδω.


.....merged .....


Ερωτημα:
Υπαρχει περιπτωση να συνδεσω το ipod touch με usb και να παιζει σαν wifi καρτα ωστε να εχω προσβαση στο net μεσο αυτου απο το συστημα μου?

geeksada 08-31-2009 11:40 PM

Δεν το εχω δοκιμασει αλλα για τσεκαρε:
http://www.geekzone.co.nz/manhinli/5962


.....merged .....


Quote:

Originally Posted by excos (Post 32948)
nvinject.free.fr κανε μια βολτα εδω.

Οντως εχει τα παντα εκει αλλα εχασα λιγο τη μπαλα και λεω να μην το πειραξω προς το παρον. :-/

excos 09-01-2009 03:10 PM

geeksada σε ευχαριστω πολυ, αλλα βρηκα κατι ποιο ενδιαφερων που παιζει με LEO και οχι με windows που δεν με ενδιαφερουν και πολυ.

Μην φοβασαι να παιξεις με τους Kexts τωρα που μπηκες στο περιβαλλον, το πολυ πολυ να εχεις κανα kp οπου διορθωνετε πολυ ευκολα διαγραφοντας απλα τον kext.

Και απο την αλλη εαν δεν παιξεις με το συστημα σου δεν θα μαθεις ποτε μεχρι που παει.

geeksada 09-01-2009 06:30 PM

Αυτο που γινεται με την καρτα γραφικων μου ειναι περιεργο..
Εβαλα ενα driver που ειδα οτι ειναι για την καρτα μου, και μου βρισκει οτι εχω NVidia 512MB αλλα οχι ποιο μοντελο ειναι. Πηγα να ανεβασω την αναλυση σε 1280Χ1024 και μου εβγαλε μια γαλαζια οθονη και τελος. Αυτο το παθαινω καθε φορα που αλλαζω αναλυση.
Εσβησα το kext και εφτιαξε.
Τωρα δοκιμασα το UInstaller στο οποιο βαζεις ποια καρτα εχεις και σου αλλαζει αυτοματα τα gfx strings. Στο system profile μου βγαζει:

Code:

NVIDIA GeForce 9800 GTX DDL:

  Chipset Model:        NVIDIA GeForce 9800 GTX DDL
  Type:        Display
  Bus:        PCIe
  PCIe Lane Width:        x16
  VRAM (Total):        512 MB
  Vendor:        NVIDIA (0x10de)
  Device ID:        0x0613
  Revision ID:        0x00a2
  ROM Revision:        3172a
  Displays:
Display Connector:
  Status:        No Display Connected
PLE1900:
  Resolution:        1152 x 870 @ 75 Hz
  Depth:        32-Bit Color
  Core Image:        Hardware Accelerated
  Main Display:        Yes
  Mirror:        Off
  Online:        Yes
  Quartz Extreme:        Supported
  Rotation:        Supported

Η αναλυση αυτη ειναι και καλα η maximum που σηκωνει η καρτα??
Αυτη παντως ειναι και η αναλυση που εχω τωρα στην οθονη μου.
Στο com.Apple.Boot.plist του εχω βαλει να bootαρει με 1280χ1024 αλλα τιποτα. Τωρα να την αλλαξω η θα μου ξαναπεταξει τη γαλαζια οθονη? Κι αν κολλησει πως το επαναφερω? (Να θυμισω οτι δεν εχω εγκαταστησει καποιο kext)

PS: Sorry για το πρηξιμο!

excos 09-01-2009 06:44 PM

geeksada με τους kexts που εχω βαλει κατα καιρους μεχρι να καταφερω να εχω σωστη αναλυση δεν εχω πειραξει ποτε το Apple.Boot.plist, οποτε δεν γνωριζω αυτο το κολπο.
Το οτι δεν εχεις μεγαλυτερη αναλυση κατα την γνωμη μου ειναι οτι ο kext που ειχες βαλει και αυτο που εχεις δεν ταιριαζει στην καρτα σου και εχει αυτα τα επακολουθα.
Ασε να το ψαξω λιγακι.

κανεις αλλος καμια ιδεα?

geeksada 09-01-2009 06:52 PM

Εχω βαλει στο com.Apple.boot.plist:
<key>Graphics Mode</key>
<string>1280x1024x32</string>

Ουσιαστικα το αναγκαζεις να bootαρει σε αυτη την αναλυση.
Το θεμα ειναι πως δεν εχω βαλει καποιο kext, απλα το UInstaller μου αλλαξε τα strings (αν και απ'οτι εχω καταλαβει ειναι το ιδιο πραγμα).

excos 09-01-2009 07:04 PM

geeksada εαν δεν εχει οπως λες καθολου kext η καρτα σου δεν μπορει να δουλεψει ετσι σκετα και ας διαφοροποιεις τα strings.Και αυτο γιατι ο kernel δεν αναγνωριζει το hardware της καρτα σου και δουλευει απλα με vesa mode εαν καταλαβα καλα.
Μπορει η καρτα σαν τυπος να αναγνωριζεται αλλα χωρις kext δεν δουλευει για να δωσει σωστη αναλυση και δεν νομιζω να κανεις κατι με αυτο.

audioslave 09-01-2009 09:41 PM

Γεια σας παίδες και καλό χειμώνα!
Όπως καταλαβαίνετε ο χειμώνας θα μπει με πολύ δράση...

Πάμε ΒΟΥΡΡΡ για "Snow"...


.....merged .....


-Απ' ότι διάβασα πηγαίνει πολύ καλά το στρώσιμο του setup Snow από τους ειδικούς (εννοείτε για Hackitosh).

Και μάλιστα θα στρώσει πολύ πιο γρήγορα από το 10.5...και 64bito.

geeksada 09-01-2009 11:47 PM

Quote:

Originally Posted by excos (Post 33127)
geeksada εαν δεν εχει οπως λες καθολου kext η καρτα σου δεν μπορει να δουλεψει ετσι σκετα και ας διαφοροποιεις τα strings.Και αυτο γιατι ο kernel δεν αναγνωριζει το hardware της καρτα σου και δουλευει απλα με vesa mode εαν καταλαβα καλα.
Μπορει η καρτα σαν τυπος να αναγνωριζεται αλλα χωρις kext δεν δουλευει για να δωσει σωστη αναλυση και δεν νομιζω να κανεις κατι με αυτο.

Εκει που βρηκα τη διαδιακασια για τα strings, ελεγε πως δε χρειαζεται το kext, και αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι πως πριν αλλαξω τα strings, τα γραφικα δε δουλευαν καθολου (σπασιματα κλπ). Αφου τα αλλαξα ειναι οκ, εκτος της αναλυσης.
Τωρα, μετα απο αρκετες δοκιμες κατεληξα με χειροτερη αναλυση (1024x768) :mad: