InfiniteMac OSx86

InfiniteMac OSx86 (http://infinitemac.com/forum.php)
-   Ελλάδα (http://infinitemac.com/forumdisplay.php?f=83)
-   -   Ελληνικο thread συζητήσεων [Greek Thread] (http://infinitemac.com/showthread.php?t=3379)

excos 09-02-2009 12:52 PM

audioslave καλο χειμωνα και σε εσενα που μαλλον θα ειναι καφτος απο installations περι snow.

geeksada δεν εχω δικιμασει ποτε να πειραξω τα strings οπως εχω ξαναγραψει και δεν μπορω να εχω γνωμη σε αυτο.

Στον acer 7520g που εχει Nvidia 8400M βαζοντας ενα απο τους πολλους kexts πατσαρισμενους διαφορετικα ο καθενας αλλα παντα για τον τυπο της καρτας μου εντελει ενας δουλεψε και μου εδωσε την μεγιστη αναλυση που μπορει αυτο το μηχανημα δλδ 1440χ900.

Νομιζω οτι καποιο kext πρεπει να φορτωνει κατα την γνωμη μου.Εαν μπορεις κανε μια ερευνα τι kexts φορτωνει κατα το boot?

Καποιος με περισσοτερες γνωσης να δωσει τα φωτα του?????

geeksada 09-03-2009 10:35 PM

Λοιπον, μετα απο αρκετες προσπαθειες πλεον ολα δουλευουν οκ!
Για την ιστορια να πω πως τα kexts δεν χρειαζοντουσαν και τζαμπα παιδευομουν (RTFM). Σε καποιο readme του iAtkos το λεει χαρακτηριστικα πως θα χρησιμοποιησεις kext ή θα πειραξεις τα efi strings.
Υπαρχουν διαφοροι τροποι να αλλαχτουν τα efi strings, οπως με το OSX86tools ή και το UInstaller που το κανουν καπως αυτοματοποιημενα αλλα συστηνω σε οποιον θελει να το κανει, να προτιμησει τον manual τροπο.
Σ'εμενα το UInstaller μου εφτιαξε λαθος hex οποτε η καρτα επαιζε σε πολλη χαμηλη αναλυση, και το OSX86tools επαιζε στη σωστη αναλυση, αλλα δεν εβλεπε την καρτα (και το αποτελεσμα ηταν χαλια).
Πλεον δουλευει οκ, αλλα σε αναλυση 1280x960 αντι για 1280x1024 αλλα δε μου κανει διαφορα, οποτε προς το παρον τ' αφηνω ετσι.

excos ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!

Patatui 09-06-2009 04:23 PM

Παιδια τελευταιa δουλεβω στο Hackintosh αλλα καθε μερα το πιο λιγο 2 φορες (το τοπ ηταν 16/μερα) το μυνημα "You need to restart your machine by pressing... bla bla"
Υπαρχει καποιο fix για να μπορεσω να δουλεψω λιγο?? εχω βαρεθει αυτο το προβλημα μεχρι που σκεφτομαι να φυγω τα μακ (δεν το κανει η καρδια:( )

geeksada 09-06-2009 04:35 PM

Το log (panic.log) ειδες αν λεει κατι που να βοηθαει?

excos 09-06-2009 07:01 PM

kyriako με τι kernel παιζεις αυτη την στιγμη?

Patatui 09-06-2009 07:03 PM

Quote:

Originally Posted by geeksada (Post 33793)
Το log (panic.log) ειδες αν λεει κατι που να βοηθαει?

που βρησκετε αυτο?:d

geeksada 09-06-2009 07:12 PM

Κοιτα, αυτο λογικα ειναι kernel panic.
Το log ειναι στο/Library/Logs/PanicReporter

Patatui 09-06-2009 08:21 PM

Εχει ενα φακελο crash reported...και ολα τα αρχεια μεσα αρχιζουν με το Power off fix ισος ειναι αυτο?

SomniusX 09-20-2009 04:05 PM

Λοιπόν κομπανία.. χρειάζομαι help γιατί έχασα τον μπούσουλα..

εικόνα με ότι διάλεξα, οι επιλογές μου είναι με
κόκκινο

http://i37.tinypic.com/95uagg.jpg

(edit έχω διαλέξει και τον disabler και το voodoohda και το τελευταίο μετα post-install scripts απλά δεν έβαλα κόκκινη κουκίδα..)
Έχω βάλει το τελευταίο nvinject για την gts250 με 1gb ram που έχω και πάλι δεν την παίρνει, όλα παίζουν εκτός από την κάρτα με ci/qe ..

Πείτε μου βρε παιδιά, γιατί προφανώς διάλεξα πολλά και λάθος, επειδή δεν με πέρνει τώρα για re-install, είχα κάνει πάνω από 10 format και δεν έχω δυνάμεις.. πείτε μου τι να ξυλώσω ή αν έχει κανείς ιδέα τι να κάνω για να παίξει..

thanx mates! :D

cyberghoser1 09-21-2009 09:21 PM

Καλησπερα και απο μενα, νεος χρηστης εδω, πλεον ειμαι σε snow Leopard και ειμαι χαρουμενος μιας και ολα δουλευουν ρολοι στο Advent 4211 που εχω.

Δεν ειμαι ακομα osx86 guru αλλα μαθαινω οσο το γρηγοροτερο μπορω.

Φιλε Bloodiator απο τι βλεπω στην εικονα σου εχεις διαλεξει Chameleon v1 γιατι? Το Chameleon V2 ειναι μακραν καλυτερο, δευτερον δεν εχεις διαλεξει Efi String for Nvidia, δοκιμασε και ετσι και πες αν δουλεψε. Εγω δεν ειχω nVidia αλλα με το iATKOS v7 δεν ειχα κανενα προβλημα με το QE/CI δες στο OSX86 Tools αν μπορεις να το κανεις Enable εφοσον εχεις διαλεξει στο install -> Efi strings for nVidia και αν σου βγαζει λαθος/λαθοι να δουμε τι φταιει. Δεν λεω οτι μπορω να βοηθησω 100% αλλα ολο και κατι θα ψηλιαστουμε ;)