InfiniteMac OSx86

InfiniteMac OSx86 (http://infinitemac.com/forum.php)
-   Ελλάδα (http://infinitemac.com/forumdisplay.php?f=83)
-   -   Ελληνικο thread συζητήσεων [Greek Thread] (http://infinitemac.com/showthread.php?t=3379)

SomniusX 11-02-2009 03:34 PM

Κοίτα έστειλα τον δίσκο κοντά στα κόκκινα του s.m.a.r.t. για να πω ότι έχω μηχάνιμα και σε λίγο καιρό θα τον κλωνοποιήσω σε έναν ίδιο ολοκαίνουργιο γιατί δεν τον βλέπω να αντέχει..

είναι μανίκι οι πειραματισμοί!

excos 11-02-2009 10:07 PM

Παιδες φημες λενε οτι ηρθε το τελος στα netbook με Atom cpu, με την καινουργια αναβαθμηση 10.6.2 οπως και 10.5.9, μια και ο καινουργιος πυρηνας δεν θα παιζει με αυτες τις cpu.
Κριμα μια και το Μικρο μου Acer one παιζει τελεια!!!!!!!

SomniusX 11-02-2009 10:48 PM

Άρα δεν θα ανέβεις αδερφέ!

excos 11-02-2009 11:52 PM

Και βεβαια θα ανεβω φιλε bloodiator μιας και αυτο ειναι ολο το παραμυθι με αυτο το λειτουργικο, αλλιως πας και αγοραζεις ενα μηχανακι Apple και ξεμπερδευεις.
Το μονο κακο στην υποθεση ειναι οτι εαν κανεις update και ο kernel δεν παιζει με αυτην την cpu, πας σε update εν μερη με pasifist η με τροποποιημενο kernel, αρα χαλας τον vanilla kernel και αυτο ειναι που μου την σπαει, διοτι και στο 10.5.8 & 10.6.1 αυτην την στιγμη παιζει με vanilla.


.....merged .....


Μολις εκανα update σε 10.6.2 στον μικρο μου acer one aoa 150 με την Ρωσικη βοηθεια του καινουργιου kernel και ολα πηγαν καλα.
Για ακομα μια φορα τα μικρα ζουν, παρα την προσπαθεια να τα σβησουν απο το χαρτη!!!

SomniusX 11-12-2009 10:44 AM

Κι εγώ έτοιμος ήμουν αλλά θα το αφήσω γιατί από το change-log δεν βλέπω λόγο να ανέβω, δεν θα με help κάπου όπως και αυτό που λέει για το address book δεν το εντόπισα, άστο θα πω για λίγο καιρό γιατί πρέπει να προσθαφαιρέσω κάτι kext με σωστή σειρά και update μετά και δεν έχω χρόνο για παιχνίδια.. είμαι πάνω σε ένα project!

Ικαρος 11-26-2009 11:27 PM

Απελπισμένος ζητάει βοήθεια!!
 
Καλησπέρα παιδιά
Είμαι καινούργιος στο thread και γενικά στον κόσμο των mac. Επίσης είμαι απελπισμένος και στα όρια αυτοκτονίας... :'(
Το πρόβλημά μου είναι το εξής:
Έχω ένα Advent 4211 (διαβάζω ότι είστε master αυτού του μηχανακίου...:P) και πριν 4 μέρες προσπάθησα να βάλω τα Osx Snow Leopard (windosx86.iso) μέσω ενώς εξωτερικού Sony Drive. Τα κατάφερα επιτυχώς και δούλεψαν. Μετά ήθελα να το κάνω να λειτουργήσει με Dual Bios και προσπάθησα να βάλω τα Windows 7. To κατάφερα αλλά εν μέρη. Τα 7 εγκαταστάθηκαν επιτυχώς αλλά για κάποιο λόγο δεν μου έβρισκε τα προεγκατεστημένα OSX. Έκανα Format τον σκληρό και προσπάθησα να ξαναεγκαταστήσω τα OSX πρώτα διότι στο Advent για να λειτουργήσει το Dual Bios πρέπει πρώτα να εγκατασταθούν τα OSX και μετά τα windows (τουλάχιστον έτσι διάβασα). Αλλά από εκέινη την στιγμή την ώρα που πάω να κάνω boot από το DVD των OSX μου βγάζει το εξής μύνημα: system config file ' com.apple.boot.S/Library/Preferences/SystemConfiguration/com.apple.Boot.plist' not found Έχω δοκιμάσει να ξαναβάλω τα windows (εγκατέστησα και τα 7 και τα XP) μπας και κάτι έγινε με τα boot drivers αλλά τίποτα... έκανα φορμάτ όλον τον δίσκο και ξαναπροσπάθησα να εγκαταστήσω τα OSX αλλά πάλι το ίδιο μύνημα. Έκαψα καινούργιο DVD με το windosx86.iso μπας και είχε πρόβλημα το προηγούμενο αλλά τα ίδια. Μέχρι που έκανα bootable ένα stick μου μπας και φταίει το drive αλλά δεν έφταιγε. Τελικά διάβασα σε διάφορα forum γι' αυτό το πρόβλημα άπειρες ώρες (είπαμε είμαι noob στα mac) και κατέληξα στο Gnome Partition Editor (ή αλλιώς Gparted) το οποίο σε πολλούς φάνηκε να διορθώνει αυτό το πρόβλημα... Δυστυχώς εγώ δεν μπόρεσα να το διορθώσω και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το GParted διορθώνει αυτό το πρόβλημα σε ήδη εγκατεστημένα OSX και όχι σε μηχανήματα που εμφανίζεται πριν τα εγκαταστήσεις...

Αυτό είναι το ιστορικό και από εδώ και πέρα στηρίζομαι σε οποιαδήποτε λύση...
Είμαι ανοικτός σε προτάσεις και να ακούσω οτιδήποτε έχω κάνει λάθος Είμαι απελπισμένος!! Θα σώσετε έναν συμπολίτη σας από την αυτοκτονία...:mad:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όλους.

excos 11-27-2009 12:03 PM

Φιλε Ικαρε καλως ορισες στην παρεα και πιστευω οτι υπαρχει λυση μιας και το μηχανακι που εχεις ειναι το ποιο συμβατο που υπαρχει για το os x για seven ουτε λογος.
Κατι πρεπει να εχεις κανει στο bios για να σου κανει αυτα τα νερα με το μηνυμα αυτο?

Ξεκινατο απο την αρχη και ακολουθα τα παρακατω:

this guide will show you how to create a windows 7 and snow leopard dual boot with chameleon bootloader as the partition selecter, thats right, no ugly easybcf or whatever its called.

what you will need:

1. snow leopard usb patched with netbookmaker or snow leopard dvd with netbookcd
2. windows 7 usb or dvd
3. a mini 9 or 10v

the method:


1. backup your stuff since you are going to reformat

2. (launch windows 7

3. press Shift+fn+f10

4. this will launch command prompt

5. type in the following

diskpart (windows partition manager)
select disk 0 (this selects your main hard disk)
clean (this will format it)
convert GPT (this converts it to GPT [mac partition table])
create partition EFI size=200 (creates efi partition)
create partition primary size=xx (this is your mac partition, replace xx with the size you
want it to be in megabytes)
create partition primary size=xx (this is your windows partition, replace xx with size)
select partition 3 (this selects your windows partition)
format fs=ntfs quick (this formats it)
assign letter c (tricks windows into installing here)



6. now turn off your computer and boot into mac os x installer

7. run disk utility from utilitys or tools on the top

8. select the first partition, under the erase tab, erase it as mac os x extended (journaled)

9. quit disk utility and install mac os x to the partition you just erased

10. after its done, boot into os x and run netbookinstaller, select install chameleon bootloader, install 10v extensions and create custom dstd (of what ever its called)

11. after it finishes,turn off the mini and load windows 7 installer

12. install to the 3rd partition

13. after the install is done and you got a fully working windows desktop, turn of your mini, put in mac os x installer usb, but when the chameleon bootloader comes up, press any button and select your hard drive (the one with an apple sign on it)

13. open terminal and type

sudo -s
(enter your password)
fdisk -e /dev/rdisk0
p
f 2
w
y
q

14. now thats done, when you reboot your computer you will see a beutifull chameleon bootloader screen, and if you press any button, it will have you select either windows or mac os x

Patatui 11-27-2009 02:03 PM

δοκίμασε να εγκαταστήσεις πρωτα τα 7 μετα το snow και πέρασε chameleon Bootloader στο partition του mac μεσο mac;)...

SomniusX 11-27-2009 02:35 PM

Βάλε τα 7 να υπάρχουν και ετοίμασε τον δίσκο για τα δύο λειτουργικά έτσι..

Να έχεις εύκαιρο τον εξωτερικό με το osx που μπορείς να τον bootάρεις με ένα chameleon cd, ώστε να μπεις μέσα να κάνεις ότι άλλες απαραίτητες ρυθμίσεις και να πετάξεις το σύστημα από τον εξωτερικό ή dl-dvd στο partition στον μέσα δίσκο, πέρνα μετά τον chameleon bootloader ώστε να βλέπει και τα δύο λειτουργικά και θα είσαι οκ..

Επίσης σου προτείνω 100 ή 200mb πρώτο primary partition που θα το κάνεις μετά τα 7 όχι πριν τα 7 bootable ώστε να μπουν chameleon, EFI κλπ..

Ικαρος 11-27-2009 11:59 PM

Παιδιά συγνώμη για το πρήξιμο και για την ασχετοσύνη αλλά έχω ερωτήσεις... Καταρχήν Κυριάκο και Bloodiator ευχαριστώ για τις συμβουλές. Κατά συνέχεια Κυριάκο αν και το είχα κάνει ξαναέκανα αυτό που είπες (έκανα 2 sectors από τους οποίους στον πρώτο εγκατέστησα τα 7) αλλά συνεχίζει να μου βγάζει το μύνημα system config file ' com.apple.boot.S/Library/Preferences/SystemConfiguration/com.apple.Boot.plist' not found (το είπα και στο προηγούμενο μύνημα αλλά μάλλον δεν ήμουν σαφής). Οπότε το θέμα είναι στα boot drivers των OSX.
Όπου περνάω στον Bloodiator.... Για να το πω απλά δεν κατάλαβα Χριστό...χεχε Το Chameleon το διάβασα πρώτη φορά από εσάς παιδιά εδώ οπότε δεν ξέρω τι παίζει με αυτό. Θα το εκτιμούσα αν γινόσουν λίγο πιο αναλυτικός...
Ευχαριστώ και πάλι για την κατανόηση και συγνώμη για το πρήξιμο!