InfiniteMac OSx86

InfiniteMac OSx86 (http://infinitemac.com/forum.php)
-   Ελλάδα (http://infinitemac.com/forumdisplay.php?f=83)
-   -   Ελληνικο thread συζητήσεων [Greek Thread] (http://infinitemac.com/showthread.php?t=3379)

SomniusX 11-28-2009 11:24 AM

Το chameleon θέλει να το βάλεις σε ένα μικρό partition πρώτο κατά προτίμηση στο κόψιμο των partition.. μετά θα κάνεις bootable αυτό που πάει για τα 7, περνάς τα 7 και χρησιμοποιείς των 7 το partition για boot, μπαίνεις με τον εξωτερικό κάνεις ότι κάνεις στο εσωτερικό osx partition εγκαταστάσεις κλπ.. μετά θα μπεις με ένα εργαλείο σαν το ultimate boot cd ή το hirens boot cd ή με άλλο tool να κάνεις το 1ο το μικρό το partition bootable ώστε να μπει ο chameleon, αφού έχουμε το 1ο το μικρό για boot το 2ο με τα 7 και το 3ο με το osx όπως και τον εξωτερικό με osx.. το μόνο που θέλουμε είναι να κάνουμε τον εσωτερικό δίσκο να bootάρει, εκεί μπαίνεις με τον εξωτερικό και εγκαθαστείς τον τελευτα;ίο chameleon στο μικρό partition (1ο) ώστε μιας και είναι bootable θα ξεκινάει θα βλέπει τα άλλα και στον ανάλλογο φάκελο Extras εκεί είτε στο osx partition θα έχεις τα kext που χρειάζεσαι ή κάποιο dsdl για να ξεκινάει έτσι ώστε να βλέπει τα hardware parts σου! :D

Στα λέω λίγο πρόχειρα απλά να καταλάβεις την διαδηκασία και τι κάνει ο chami, βασικά bootάρει και φορτώνει μερικά kext πριν το boot του λειτουργικού που βοηθάνε!

Ικαρος 11-28-2009 05:31 PM

Άρα για να δω αν το κατάλαβα σωστά... Πρώτα θα χωρίσω 3 partitions στον εσωτερικό (1ο για chameleon, 2o για τα 7 και 3ο για OSX). Θα περάσω πρώτα τα 7 και θα κάνω boot με αυτά. Θα περάσω τα OSX στον εξωτερικό που μου είπες να έχω πρόχειρο. Από αυτόν θα μπω και θα κάνω εγκατάσταση τα OSX στον εσωτερικό. Μετά θα χρησιμοποιήσω ένα από αυτά τα εργαλεία για να κάνω το 1o partition bootable για να βάλω τον chameleon. Αφού το κάνω μπαίνω με τον εξωτερικό και εγκαθιστώ την τελευταία έκδοση chameleon στο 1ο partition και μετά αν το έπιασα σωστά θα μπορώ να διαλέγω με ποιο πρόγραμμα θα κάνω boot...

Oρθά δάσκαλε;; :P

SomniusX 11-28-2009 05:51 PM

okiez! :D mια χαρά ακούγεται! :D :P

eski 11-28-2009 09:34 PM

Μαλακιες ακουγεται αφου δεν του εξηγει κανεις τον τροπο αναλυτικα
To λοιπον, θα σου πω τον τροπο που το εκανα στο δικο μου Advent 4211
εσυ απλα κανε copy paste

Kανεις Boot με win7 (cd ή usb) επιλεγεις repair->command prompt οπου δινεις
diskpart.exe
list disk
select disk
0 (
οδισκοςσου αφουδενεχειαλλονείναιο 0)
clean
convert GPT
create partition EFI size=200

create partition primary size=60000 ((
σεΜΒ) OSX>εβαλα 60GB από 111 GB)
create partition primary size=50000((
σε ΜΒ) Win7>εβαλα 50GB από 111 GB)
list partition (a * θαφαινεταιτο partition οπουθαβαλουμεμετατα Win7 )
format fs=ntfs quick

exit
exit

Kανε αυτο, μετα κανε την εγκατασταση συμφωνα με τον οδηγο αυτον
Ριξε μια ματια στον οδηγο μου αυτου ωστε να δεις τι πρεπει να κανεις στο τελος


Ουυυσττττ.. παλιοσκυλα..

SomniusX 11-28-2009 10:15 PM

Quote:

Originally Posted by eski (Post 40240)
Μαλακιες ακουγεται ....
Ουυυσττττ.. παλιοσκυλα..

Κάντου μια επίσκεψη τότε ρε bro και fixαρέ το στα μπαμ! Έπρεπε να φύγω και έδωσα quick reply. kill me.. ααααααααα...

eski 11-28-2009 10:20 PM

Kαλα μη με βαρας πλακιτσα του εκανα..

Ικαρος 11-30-2009 01:16 AM

Παίδες παίδες μην μαλώνετε. Όλους τους ακούω! :) Λοιπόν αγαπητέ Bloodiator Ξεκίνησα με το δικό σου αφού είχα δει πρώτα το Reply σου. Όλα καλά μέχρι το σημείο που εγκατέστησα και τα 7 (έκανα partitions, εγκατέστησα τα 7 και έχω έτοιμο εξωτερικό). Αλλά τώρα πως θα κάνω εγκατάσταση τα OSX στον εξωτερικό αφού το πρόβλημά μου έιναι ότι δεν μου bootαρει το CD Εγκατάστασης των OSX;

Ερώτηση: Μπορώ να τα κάνω εγκατάσταση στον εξωτερικό από άλλον υπολογιστή και μετά να τον συνδέσω στο netbook ή θα υπάρχουν προβλήματα;

Περιμένω απάντηση και μέχρι τότε ξεκινάω με την διαδικασία του φίλτατου Eski. Με το που έχω νέα θα σας ενημερώσω. Και για ακόμη μια φορά ευχαριστώ για την βοήθεια και την κατανόηση!


.....merged .....


Φίλε Eski προσπάθησα αυτό που λες. Έκανα repair ακολούθησα τις εντολές για commant prompt και έφτασα στον οδηγό που μου έστειλες... Αυτός έλεγε να δημιουργήσω ένα usb OSX για να εγκαταστήσω τα OSX. Το θέμα είναι ότι δεν έχω mac ούτε και πουθενά αλλού τα osx... Το advent 4211 είναι το πρώτο πράγμα που θα είχα με εγκατεστημένα OSX αν δούλευαν τα boot drivers.

ΥΓ: Το πρόβλημά μου δεν έιναι πως θα κάνω Dual BIOS αλλά πως θα διορθώσω το πρόβλημα που δεν bootαρει το OSX cd εγκατάστασης για να καταφέρω να εγκαταστήσω τα OSX επιτέλους...

Οπότε αδιέξοδο και στην δικιά σου συμβουλή και περιμένω ενημέρωση!
Ευχαριστώ

Patatui 11-30-2009 12:22 PM

φιλε βαλε σε ενα part των 15 GB iDeneb και κανε την εγκατασταση απο εκει;)

Ικαρος 11-30-2009 02:15 PM

Κυριάκο μπορώ να το βάλω σε stick το ideneb ή πρέπει σε Partition του σκληρού; (όχι τίποτα άλλο απλά πλησιάζω αισίως τα 100 φορμάτ...:P)

SomniusX 11-30-2009 04:07 PM

Το σίγουρο αυτό που θες θα το βάλεις μέσα σε partition αυτό που θα κάνεις δουλειά θα το βάλεις όπου θες είτε stickάκι ότι θε έξω..

τώρα να πω κι εγώ γιατί βλέπω ότι παιδεύεστε.. εγώ ακολούθησα έναν άλλο τρόπο χωρίς άλλη εγκατάσταση και έχω το δικό μου .. check this out είμαι με το ίδιο nickname εκεί!