InfiniteMac OSx86

InfiniteMac OSx86 (http://infinitemac.com/forum.php)
-   Ελλάδα (http://infinitemac.com/forumdisplay.php?f=83)
-   -   Ελληνικο thread συζητήσεων [Greek Thread] (http://infinitemac.com/showthread.php?t=3379)

tangon 02-21-2010 06:27 PM

Κατ' αρχήν (επειδή τώρα μπήκα ξανά, "σκάλιζα" κάτι στο σύστημα) συμφωνώ και με αυτά που λες SomniusX και φυσικά συμφωνώ απόλυτα φίλε excos. Ή παίρνεις ένα αυθεντικό Mac (όπως αυτά που έχω στη δουλειά) ή παλεύεις όπως εμείς τώρα. Και φυσικά εξ αποστάσεως θεραπεία δεν γίνεται. Εγώ πήρα αυτό που έχω τώρα υπολογίζοντας σε μια σχετικά φθηνή motheboard και κάρτα γραφικών προσέχοντας όμως να έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά (για να δουλεύει και σε Mac) G31+ICH7 (πήρα πρώτα στο γιό μου και μετά το δικό μου :D)

Ακούστε τώρα τί έκανα μετά τη συζήτηση που είχαμε μήπως και κάποιος άλλος θέλει να το προσπαθήσει και στο δικό του σύστημα:
Στο φάκελο Extra έφτιαξα ένα φάκελο Extentions και έβαλα όλα τα πατσαρισμένα kexts (που υπήρχαν στο S/L/E). Μετά το φάκελο Extentions το "έριξα" πάνω στο Kext Utility που με τη σειρά του μου έφτιαξε το Extensions.mkext. Τώρα το φάκελο Extentions μαζί με το Extensions.mkext τα έβαλα πίσω στο φάκελο Extra και επανεκκίνησα. Ξεκίνησε κανονικά και το σύστημα "ανέβηκε" όπως και πριν χωρίς κανένα kp.

Αν έβρισκα κάτι και για τον ήχο θα είχα ολοκληρώσει το σύστημα

excos 02-22-2010 10:48 PM

Γιατι δεν παιζεις με voodooHDA στα 64 μπας και κατσει?

tangon 02-25-2010 09:48 PM

Excos εγκατέστησα ό,τι VoodooHDA στα 64 βρήκα στο kexts.com αλλά δεν έγινε τίποτα εκτός από ένα που μου "βλέπει" την κάρτα ήχου, αλλά μόνο με έξοδο ψηφιακή. Στην ουσία δεν έχω ήχο.
Τώρα παλεύω εδώ και μέρες με κάποια πατέντα στο dsdt που βρήκα στο net αλλά όταν γράφω τον κώδικα και κάνω Compile DSDT μου βγάζει κι εγώ δεν ξέρω πόσα errors.

excos 02-25-2010 10:28 PM

Θυμησε μου τι καρτα εχεις διοτι ψαχνω στα post και δεν την βρισκω ?

tangon 02-25-2010 10:36 PM

Quote:

Originally Posted by excos (Post 45532)
Θυμησε μου τι καρτα εχεις διοτι ψαχνω στα post και δεν την βρισκω ?

Η κάρτα ήχου είναι Realtek ALC662

Excos δες και αυτό το link

http://www.insanelymac.com/forum/ind...owtopic=133460

μπας και καταλάβεις εσύ τίποτα, γιατί εγκαθιστώ αυτό που λέει για Snow αλλά δεν κάνει τίποτα. Εκτός αν κάπου κάνω λάθος.
Ενώ στο 10.5.8 δουλεύει άψογα Audio in, Audio out, Mic in, Front, Back

excos 02-25-2010 11:09 PM

Λοιπον απο οτι διαβασα γενικοτερα για να δουλεψει ο voodoohda πρεπει πρωτα να διαγραψεις τον AppleHDA.

Πας στο S/L/E βρισκεις το AppleHDA τον σωζεις καπου το AppleHDA για να τον εχεις, και μετα τον διαγραφεις απο το S/L/E

Τον voodooHDA, +τα preferences, τον κανεις install στο S/L/E και οχι στα Extra του chameleon εαν εχεις.

Για προσπαθησε και αυτο και γραψε αποτελεσματα.

tolis626 02-25-2010 11:10 PM

Βοήθεια!!
 
Παίδες κατ' αρχάς συγχαρητήρια που επιτέλους δημιουργήσατε ελληνικό thread!
Κατά δεύτερον,είμαι σχετικά καινούριος στο όλο project με τα mac και εκτός αυτού είμαι 15 χρονών,οπότε έχω την τάση να μην έχω πολλή υπομονή με αποτέλεσμα να ξεσπάω ουκ σπανίως στο PC μου!
Λοιπόν,στο "ψητό"...Έχω 2 PC(όχι και τα δύο δικά μου)...Στο ένα,το οποίο είναι σχετικά απαρχαιωμένο δουλεύουν όλα.Και όταν λέω όλα το εννοώ...Έχω έναν AMD 3000+ και κάτι άλλα απολιθώματα...Υπάρχει όμως και το λάπτοπ,το οποίο είναι το "καλό"(χαρακτηρηστικά στο τέλος του post) και το έχω για προσωπική χρήση.Εκεί έχω δοκιμάσει τα άπαντα(iAtkos,iPC,Snow Leo by hazard...κ.ά.) και τα μόνα που έχουν δουλέψει(εν μέρει) έιναι τα Kalyway 10.5.2 και iDeneb(10.5.5 και 10.5.8).Το Kalyway εγκαθίσταται αλλά δεν δουλεύουν οι μισές τουλάχιστον συσκευές(και είναι και παλιά έκδοση,δεν γουστάρω) και με τα iDeneb έχω το ίδιο πρόβλημα,κάνω εγκατάσταση κανονικά αλλά μετά όταν πάω να bootάρω μου γκριζάρει η οθόνη και λέει ότι πρέπει να κάνω επανεκκίνηση...Τα υπόλοιπα δεν μου κάνουν καν τη χάρη να μπουν στον installer παθαίνοντας είτε kernel panic ή έκαναν το ίδιο που κάνει το iDeneb χωρίς όμως να έχω εγκαταστήσει τίποτα...Ειλικρινά τα έχω παίξει και μου έρχεται να το σπάσω!Το μόνο που δουλέυει αξιοπρεπώς είναι ένα έτοιμο Snow Leo στο VMWare αλλά το ταλαιπωρεί πολύ το κακόμοιρο...Καμιά ιδέα?Θα εκτιμούσα πολύ οποιαδήποτε βοήθεια!
Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Λάπτοπ: HP Pavillion dv7 2030ev
Chipset: ICH9 της intel
Κάρτα γραφικών: ATi 4650 1GB RAM
Επεξεργαστής: Intel Core 2 Duo(Centrino) E8600 στα 2.4 GHz
Κάρτα ήχου...Μία της Intel,ειλικρινά δεν ξέρω ποια! :p
2GB RAM DDR2(σύντομα 4)

tangon 02-26-2010 12:19 AM

Quote:

Originally Posted by excos (Post 45535)
Λοιπον απο οτι διαβασα γενικοτερα για να δουλεψει ο voodoohda πρεπει πρωτα να διαγραψεις τον AppleHDA.

Πας στο S/L/E βρισκεις το AppleHDA τον σωζεις καπου το AppleHDA για να τον εχεις, και μετα τον διαγραφεις απο το S/L/E

Τον voodooHDA, +τα preferences, τον κανεις install στο S/L/E και οχι στα Extra του chameleon εαν εχεις.

Για προσπαθησε και αυτο και γραψε αποτελεσματα.

Φίλε excos αυτά που μου γράφεις τα έχω κάνει (πάντως το προσπάθησα και πάλι πριν λίγο για να είμαι βέβαιως) αλλά δεν παίρνω αναλογικό ήχο. Όταν κάνω εγκατάσταση (μέσω Kext Helper) στο S/L/E όπως σου είπα και πιο πάνω "βλέπει" την κάρτα ήχου βάζει στο menu bar το εικονίδιο του ήχου μπορώ να το μεταβάλλω αλλά όταν πάω στο System Preferences -> Sound -> Select sound output devices μου λέει να διαλέξω Digital Out και καθόλου Αναλογικό ήχο.

tangon 02-26-2010 12:42 AM

Να πω μια καλησπέρα στον φίλο tolis626 και να τον καλωσορίσω στο forum με δύο, αν μου επιτρέπει, παρατηρήσεις:
1. Θα πρέπει να έχεις μεγάλη υπομονή όσον αφορά την ενασχόλησή σου με το "άθλημα" που λέγεται hackintosh, αλλιώς δεν θα καταφέρεις τίποτα. Εγώ πρώτα απ΄όλα έχω κάνει πάνω από 15 φορές install για να έχω ένα σταθερό σύστημα.
2. Θέλει καλό ψάξιμο στο net ώστε να βρεις πληροφορίες για το μηχάνημά σου.

Σου δίνω μια διεύθυνση όπου υπάρχει οδηγός εγκατάστασης 10.6 και 10.5 που έχει κάνει ένας σε Laptop HP Pavillion (αλλά δεν ξέρω ακριβώς το μοντέλο - υπάρχει και σχετικό βίντεο) μήπως σε βοηθήσει. Αν όχι εδώ είμαστε να βοηθήσουμε, αν μπορούμε, στα μελλοντικά σου βήματα. Προσοχή μεγάλη χρειάζεται τί patch βάζεις σε κάθε εγκατάσταση (iAtkos, iPC, Snow Leo by hazard, iDeneb, Kalyway)
http://projectmarklar.wordpress.com/...ε-10-6-1/

tolis626 02-26-2010 02:01 PM

Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και την άμεση απάντηση!
Όσον αφορά τις εγκαταστάσεις έχω κάνει πάνω από 20!Απλά συνεχώς με τις ίδιες εκδόσεις...Μόλις έχω νέα σας ενημερώνω!
Μήπως όμως έχετε κάποια διανομή να μου προτείνετε?Αν και νομίζω πως τις έχω δοκιμάσει όλες...
(Μην απαντήσετε εδώ,έκανα ξεχωριστό thread)