InfiniteMac OSx86

InfiniteMac OSx86 (http://infinitemac.com/forum.php)
-   Ελλάδα (http://infinitemac.com/forumdisplay.php?f=83)
-   -   Ελληνικο thread συζητήσεων [Greek Thread] (http://infinitemac.com/showthread.php?t=3379)

tangon 05-10-2010 08:57 AM

Στο 10.5.8 λειτουργεί κανονικά και μάλιστα μπλοκάρω και το ίδιο το πρόγραμμα για το λόγο του Serial.

Τώρα για το 10.6.3 πάλι μου δημιουργεί ΚΡ γιατί δεν μου κάνει τα βήματα που μου έχεις δώσει. Στο terminal που τα βάζω μου βγάζει ένα μήνημα που μου λέει ότι κάτι δεν βρίσκει (τώρα είμαι στη δουλειά και δεν μπορώ να το ποστάρω, όταν πάω σπίτι θα στο γράψω αναλυτικά)

Αναγκάστηκα να το κάνω με το χέρι τα βήματα αλλά από τη στιγμή που δεν κάνω τα απαραίτητα από το terminal μάλλον δεν ολοκληρώνεται η διαδικασία και έτσι έφαγα πάλι ΚΡ (που σημαίνει φορμάτ και φτου κι από την αρχή... από backup βέβαια).

SomniusX όταν αρχίζω να κάνω τα βήματα που μου είπες στο terminal μου βγάζει αυτό:

Quote:

Sudo /applications/textedit.app/contents/macos/textedit /etc/hosts

WARNING: Improper use of the sudo command could lead to data loss
or the deletion of important system files. Please double-check your
typing when using sudo. Type "man sudo" for more information.

To proceed, enter your password, or type Ctrl-C to abort.

Password:
2010-05-11 19:17:46.845 textedit[147:1707] No Info.plist file in application bundle or no NSPrincipalClass in the Info.plist file, exiting
και σταματάει.

Κάνω κάτι λάθος?

SomniusX 05-11-2010 08:41 PM

Βασικά δεν σταματάει απλά σε ρωτάει γιατί θες να χρησιμοποιήσεις το sudo και περιμένει να δώσεις το password σου, δεν φαίνεται την ώρα της πληκτρολόγισης όπως και σε κάθε unix/bsd σύστημα όταν δίνεις passwords..

του το πατάς και enter, αν δεν έχεις password τότε πρέπει από το System Preferences - Account να ορίσεις ένα για τον χρήστη σου!

tangon 05-11-2010 08:53 PM

SomniusX ίσως να μην το διατύπωσα σωστά πιο πάνω που όπως βλέπεις δίνω το Password που έχω ορίσει

Password: (πληκτρολογώ τον κωδικό μου)

και μετά μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα

2010-05-11 19:17:46.845 textedit[147:1707] No Info.plist file in application bundle or no NSPrincipalClass in the Info.plist file, exiting

που μου λέει ότι κάτι δεν έχω και δεν μου ανοίγει το textedit για να αλλάξω το περιεχόμενο του hosts

γι' αυτό και σε ρωτάω να τρέχει σε hackintosh αυτή η διαδικασία

SomniusX 05-11-2010 09:27 PM

Ωραία ξέρεις να δουλεύεις το nano σε τερματικό?

δοκίμασέ το σαν
Code:

sudo nano /etc/hosts
και για να σώσεις πατάς CTRL+X του λες "Y" δλδ yes και Enter

αλλά να ξέρεις η εντολή
Code:

Sudo /applications/textedit.app/contents/macos/textedit /etc/hosts
είναι λάθος σε κεφαλαία και μικρά
Code:

sudo /Applications/TextEdit.app/Contents/MacOS/TextEdit /etc/hosts
αν δεν κάνω λάθος στον φάκελο MacOS υπάρχουν κάποια κεφαλαία.. τέσπα..

δοκίμασε με το nano να το κάνεις edit

tangon 05-12-2010 09:16 AM

Quote:

Originally Posted by SomniusX (Post 48118)
Ωραία ξέρεις να δουλεύεις το nano σε τερματικό?

δοκίμασέ το σαν
Code:

sudo nano /etc/hosts
και για να σώσεις πατάς CTRL+X του λες "Y" δλδ yes και Enter....

SomniusX αυτό δούλεψε και έκανα edit το αρχείο hosts και μου έδειξε ότι αποθηκεύθηκε σωστά. Όμως μετά την εγκατάσταση και την επανεκκίνηση πάλι πήρα KP. Το κακό είναι ότι δεν επιθέχεται καμία διόρθωση. Νομίζω ότι κάτι άλλο το ενοχλεί και δεν το έχω εντοπίσει ακόμα.

Πάντως σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου και θα κοιτάξω το πρόβλημα λίγο περισσότερο.

Α! μήπως ξέρεις πώς μπορώ να κάνω mount το EFI partition?

SomniusX 05-12-2010 09:21 AM

Πως κι εχεις το EFI σε ξεχωριστό? Εγώ αν και guid τον δίσκο μου το /Extra το έβαλα στο partition του Snow για μεγαλύτερο έλεγχο..!

Όσο για το snitch δεν ξέρω αδερφέ, δοκίμασε να δεις στο contents του installer/uninstaller να δεις τι βάζει που το βάζει και μετά τι βγάζει και πως μπας και τα αφαιρέσεις με το χέρι και τα περάσεις πάλι μετά με τον Installer από την αρχή σωστά.. γιατί μπορεί κάτι να έχει κολλήσει..

Επίσης δοκίμασε ένα persmisions fix από το disk utility..

tangon 05-12-2010 11:56 AM

Κάτσε για να το ξεκαθαρίσουμε γιατί αυτά τα έχω λίγο μπερδεμένα στο μυαλό μου. Το EFI στο 10.5 είναι σε ξεχωριστό partition και στο 10.6 είναι ο φάκελος Extra?

....έχεις δίκιο και σε μένα στο 10.6.3 στο root του δίσκου μου έχω τον Extra φάκελο.

Αν έχεις και κάποια διεύθυνση που να λέει κάτι γύρω από αυτά θα σου ήμουν ευγνώμων.

SomniusX 05-12-2010 11:59 AM

Αφου στο 10.6 έβαλες το /Extra στο parition του osx, τότε τι το θες το EFI partition? Βγήκε εκτός αφού bootable είναι το osx και το /extra του!

tangon 05-12-2010 12:31 PM

Quote:

Originally Posted by SomniusX (Post 48127)
Αφου στο 10.6 έβαλες το /Extra στο parition του osx, τότε τι το θες το EFI partition? Βγήκε εκτός αφού bootable είναι το osx και το /extra του!

Όπως σου έγραψα και πριν επειδή δεν έχω κατανοήσει αυτές τις έννοιες, και δεν γνώριζα ότι βάζοντας τον Extra φάκελο στο 10.6.3 δεν υφίσταται EFI partition, έλεγα μήπως ο installer του Little Snitch έβαζε κάτι εκεί (στο partition του EFI).

Θα κοιτάξω μήπως στο S/L/E βάζει κάποιο Kext (που λογικά θα βάζει) μήπως εκεί είναι το πρόβλημα και με τα persmisions fix που μου είπες. Θα δούμε το απόγευμα στο σπίτι (τώρα σου γράφω από τη δουλειά).

SomniusX 05-12-2010 12:32 PM

οχι όχι δεν βάζει τπτ εκεί..

ούτε kext βάζει.. δεν έχει σχέση με hardware για να τα κάνει αυτά..

έναν daemon βάζει για να τρέχει με το λειτουργικό..!