InfiniteMac OSx86

InfiniteMac OSx86 (http://infinitemac.com/forum.php)
-   Ελλάδα (http://infinitemac.com/forumdisplay.php?f=83)
-   -   Ελληνικο thread συζητήσεων [Greek Thread] (http://infinitemac.com/showthread.php?t=3379)

excos 07-28-2009 04:28 PM

Kyriako μιάς και τoυς kexts τους ξέρεις κάνε τους backup σε ενα αλλο οπτικό μέσο οχι στον υπάρχων δίσκο.Κατέβασε και απο το internet εαν του βρείς, για να έχεις δύο επιλόγες μιάς και αυτούς που έχεις παρουσιάζουν κάποιο πρόβλημα μετά το update.

Διεγραψέ τους και ξανάκανε εγκατάσταση ξανά από το backup που έχεις.Εαν δεν δουλέψουν οι υπάρχων τοτε διεγραψέ τους πάλι και χρησιμοποιήσε αύτους που έχεις κατεβάσει απο το internet.

Πάντα το install στους kexts κάνουμε με προγράμματα όπως το OSx86 Tools η το Kext Helper b7 για να μην γίνονται λάθη στην εγκατάσταση.

Μετά την εγκατάσταση των kexts πάντα κάνουμε repair permissions για να δούμε που έχουμε συγκρούσης με τον kernel.

Κάλη τύχη.

Patatui 07-28-2009 05:33 PM

Λοιπων τους εκανα install απο το backup, αλλα περνω το Χ πανω απο το μηλο οταν κανει boot.
Παταω -V αλλα μου λεει " Still waiting root device":'(

SomniusX 07-28-2009 05:39 PM

Ωχ... με Still Waiting for Root Device.. είναι γερό κόλλημα..

μήπως να άλλαζες τα sata cables στα μοβ αν έχει η mobo σου και να δοκιμάσεις?

excos 07-28-2009 05:46 PM

Kyriako γίνε ποιό λεπτομερείς στίς περιγραφές σου γιατί δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς συνμβαίνει στο συστημά σου.
Εαν κατάλαβες backup επρεπε να κάνεις μόνο τον kext για την ethernet που εχεις πρόβλημα και οχι για όλους τους kexts.

Το still waiting root device που κολλάει?

Patatui 07-28-2009 05:48 PM

lol για να μπουταρω ΧΡ το εβαλα σε IDE και το ξεχασα εκει...τωρα μπουταρε αλλα χωρις αποτελεσμα με τους drivers:'(
πρεπει να κατεβασω 400 kext τωρα?;)

excos 07-28-2009 05:54 PM

Κyriako όταν διέγραψες τους kexts τους διέγραψες όλους ? η μόνο για τον kext για την ethernet ?

Patatui 07-28-2009 09:04 PM

To still waiting. Λυθηκε ηταν δικο μου λαθος...
Τωρα κατεβασα αλλο driver και εκανα εκανα repair και restart αλλα τωτα εχω karnel panic...
Παω για φορματ γιατι δεν παει αλλο καλο ειναι και η 6 εκδωση

...


Quote:

Originally Posted by excos (Post 30186)
Κyriako όταν διέγραψες τους kexts τους διέγραψες όλους ? η μόνο για τον kext για την ethernet ?

ολους :(
αρα εδω ειναι η πατατα...συγνωμη για το σπασυμο νευρων που σας κανω αλλα πεσατε σε πολυ noob
αν ειναι οκ μπορειτε οταν φορμαρω και μετα να με βοηθησετε στο update?

excos 07-28-2009 10:20 PM

Kyriako δεν μας σπάς τα νεύρα καθόλου.Το ωραίο με αυτό το λειτουργικό είναι οτι όλοι προσπαθούμε να έχουμε την καλύτερη δυνατή εγκατάσταση.

Και εγώ εχω καταστρέψει πολλές φορές την εγκαταστάση μου αλλά μόνο έτσι μαθαίνεις.

Τώρα όταν έχεις ενα πρόβλημα με μια λειτουργία πχ ethernet τότε διαγράφεις μόνο τον kext που αφορά την ethernet και οχι όλους τους kexts.Αυτό είναι καταστροφή!!!!που έκανες εσύ και θέλει πολλά για να το διορθώσεις.

Το καλύτερο είναι μια καθαρή εγκατάσταση και το update και τα ξαναλέμε.

korakas 07-29-2009 02:12 PM

Γεια σε όλους και συγχαρητήρια για το εν λόγω thread :-) .
Ασχολούμαι με επεξεργασία ήχου και εικόνας και εδώ και πολύ καιρό σκέφτομαι να περάσω leopard στον υπολογιστή μου, καθότι δεν έχω την οικονομική δυνατότητα για κανονικό mac, αλλά και επειδή θέλω να μπω πλέον στο κόσμο των leopard . Λόγω όμως μη συμβατότητας της κάρτας ήχου μου (EMU 1820) με mac το άφησα στην άκρη και παρέμεινα στα Vista 64 που μέχρι τώρα δουλεύουν καλά, αν εξαιρέσει κανείς βέβαια κάποια έως αρκετα καμιά φορά απ'τα γνωστά κολλήματα των windows. Μετά από προσωπική εμπειρία στο σπίτι ενός φίλου ο οποίος έχει Mac Book Air και φυσικά Logic και όλα τ'αλλα καλούδια, είδα κι έπαθα! με μία λέξη από την σταθερότητα αλλά ανωτερότητα του leopard.

Anyway, αποφάσισα να κάνω το βήμα, οπότε θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας γιατί είμαι τελείως αρχάριος στο κόσμο των Hackintosh :-( . Ποιά έκδοση θα μου προτείνατε να εγκαταστήσω,ποιους drivers, (παρεπιπτόντως, ότan λέμε kext εννοούμε driver?) κτλ. Αφού έψαξα αρκετά είδα οτι η έκδοση iPC 10.5.6 θα δούλευε στο σύστημά μου, αλλά νιώθω ότι είμαι σ'ενα χάος και ειδικά μετά απο σχετικά thread pου διάβασα εδώ γι' αυτή την έκδοση ότι, δηλ. έχει προβλήματα, πελάγωσα :-( . οπότε θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά και συμβουλή σας, κι εγώ σαν καλός μαθητής εννοείται πως θα την ακολουθήσω. :-)

Το hardware μου έχει ως εξής:

CPU: Intel core 2 Quad Q9300
MB: ASUS P5E με chipset Χ38
GPU: ASUS EAH3870 X2
4 GB RAM
4 HD, 2 σσυνδεμένοι σε RAID 0 και σε έναν εκ των άλλων δύο έχω εγκατεστημένα τα vista 64
όσο για κάρτα ήχου εννοείται πως αναγκαστικά θα πάρω καινούργια, μάλλον καποια με firewire ή usb σύνδεση. Επίσης, αν και αυτό δεν έχει μεγάλη σημασία, δουλεύω μέχρι τώρα με 2 οθόνες, θα μπορώ να έχω το ίδιο αποτέλεσμα, όταν με το καλό εγκατασταθούν σωστά τα Leopard?

συγνώμη για το μεγάλο post μου αλλά πραγματικά δεν ξέρω που πάνε τα 5 σ'αυτό που λέγεται hackintosh :-(( . Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε συμβουλή και βοήθεια. :-)

excos 07-29-2009 04:57 PM

Koraka καλώς όρισες στην πάρεα που βλέπω οτι μεγαλώνει και αυτό με χαροποιεί πάρα πολύ.
Δεν έχω πολλές γνώσεις στήν επεξεργασία ήχου και εικόνας για να σου γράψω εξειδικευμένα για αυτά τα δύο και πως λειτουργούν κάτω απο αυτό το λειτουργικό, οπως και εάν θα έχεις επιτυχία.
Ομως πρόθυμα μπορώ να βοηθήσω στο στήσιμο του δικού σου μηχανήματος μιάς και αυτό το κομμάτι το γνωρίζω καλά.
Η σταθερότητα και η απλότητα που γευτήκες με το mac book air του φίλου σου δημιουργείται γιατί αυτό το λειτουργικό είναι κομμένο και ραμένο ειδικά για αυτό το hardware,σε σχέση με τα windows που μπαίνουν παντού με τα γνωστά όπως λες αποτελέσματα.
Μήν σε φοβίζει οτι το συστημά σου δεν θα είναι σταθερό απο το πρώτο στήσιμο που θα κάνεις,διότι εκεί είναι η μαγία όλου του concept, να το κάνουμε να είναι!!!!
Ξεκίνα σιγά σιγά με την διανομή που πιστεύεις ότι ταιριάζει στο συστήμα σου και εδω είμαστε όλοι να βοηθήσουμε.

Οσο για την καρτούλα που σκέφτεσαι σίγουρα θα δουλέψει μιας και εχω δει πολλες επιτυχίες στο youtube σε αυτό τον τομέα.

Για τις δύο οθόνες και αυτό λειτουργεί με επιτυχία απο πρώτο χέρι σου γράφω μιάς και το σύστημα το δουλεύω εδώ και αρκετό καιρό.