InfiniteMac OSx86

InfiniteMac OSx86 (http://infinitemac.com/forum.php)
-   Ελλάδα (http://infinitemac.com/forumdisplay.php?f=83)
-   -   Ελληνικο thread συζητήσεων [Greek Thread] (http://infinitemac.com/showthread.php?t=3379)

excos 07-21-2009 08:05 PM

Καλησπέρα και σε εσένα Bloodiator, έχει ασχοληθεί κανένα με snow leopard?

SomniusX 07-21-2009 08:07 PM

Σκευτόμουν να το περάσω για να το δω στον iMac και μετά σε ένα Acer Laptop που έχω.. αλλά θέλω πρώτα να δοκιμάσω κάτι με Leo Server πρώτα..

excos 07-21-2009 08:15 PM

Απο οτι εχω ασχοληθεί λιγάκι θέλει πολύ δουλειά για στήσιμο μιάς και είναι ακόμα στα σκαρία για το τελικό αποτέλεσμα και οι γνώμες είναι διχασμένες για τα kexts υποστήριξης.

SomniusX 07-21-2009 08:20 PM

Ναι αν δεν έχεις κοντινό hardware πέφτει φιστίκι.. το boot-123 kάνει δουλειά ή μπαα..?

excos 07-21-2009 08:28 PM

Δέν το έχω κάνει δοκιμή,αλλά και από τα Forum που διαβάζω χαμός γίνεται!!!!!!! Θα το αφήσω να ωριμάσει πρώτα και μετά θα μπώ στον αγώνα.

SomniusX 07-21-2009 08:31 PM

Έτσι κι εγώ αυτό περιμένω γιαυτό και λέω να το περάσω στον iMac να μου φύγει η τρέλα να δώ look και λειτουργιες σε 64bit system.. και μετά το κουμπώνω και στο Acer..

excos 07-21-2009 08:52 PM

Αυτό που λες είναι πολύ σωστό, θα τρελάνουν κόσμο τα 64 bit, μίας και το acer που εχω υποστηρίζει αυτό το system, είδομεν!!

dimo187 07-22-2009 11:02 PM

θα δοκιμασω τωρα το ideneb...!αντε καλη μου επιτυχια!
οποτε ετοιμαστητε αυριο για προβληματα....!

edit:
τζιφος...ουτε μεσα στο συστημα δεν μπηκε...
μια βοηθεια για το ποιους drivers να διαλεξω...? (ειναι η εκδοση 1.5)
με το iATKOS μου φαινεται ειχε πιο πολλες επιλογες σε drivers...(ειχε και ελληνικη γλωσσα για το συστημα!)
και στην εγκατασταση πηρε πιο πολυ ωρα με το ideneb και δεν εφτασε μεχρι το 100% αλλα νομιζω οτι η εγκατασταση ειχε ολοκληρωθει ασχετα με το τι εγραφε...
τελοςπαντων αυτα δεν με ενδιαφερουν και πολυ...
απλα οποιος μπορει να μου πει ποιους drivers να διαλεξω..

SomniusX 07-23-2009 08:53 AM

Κοίτα υπάρχουν μερικές περιπτώσεις που φτάνει στο τέλος και κολλάει, έχει περάσει το σύστημα, αλλά όχι τον bootloader, μετά μπορείς να bootάρεις το σύστημα που εγκατέστησες από το dvd της εγκατάστασης γιατί το βλέπει, ή με κάποιες εντολές να μπεις στο σύστημα και με το dd να περάσεις τον bootloader, αλλά αυτά τα είδα κάπου και δεν τα έχω κάνει ποτέ, σόρρυ mate που δεν μπορώ να help περισσότερο..! :S

dimo187 07-23-2009 10:10 AM

ο bootloader δουλευει κανονικα...απλα μου βγαζει το το μνμ που λεει you must shut down your computer κτλ...παλιοτερα που μου το ειχε κανει αυτο ηταν kernel panic..

SomniusX 07-23-2009 10:26 AM

Ναι... χμ.. kernel panics.. τώρα είναι τα πιο βαθιά νερά.. θέλει ψάξιμο, δοκίμασε στο boot να πατήσεις F8 και δώστου -v και πάτα Enter, να δούμε σε verbose τι σκάει που σκάει και γιατί, μπας και με ένα πρόγραμμα από Windows ή με κάποιο Linux Live Cd να πετάξουμε κάτι μέσα στο Mac Partition!

excos 07-23-2009 05:04 PM

dimo187 μην τρελένεσαι με το πρώτο kernel panic.Νομίζω οτι η διανομή ideneb σου δίνει την δυνατότητα να ξεκινήσεις και με άλλους kernel μιάς και στήν εγκατάσταση υπάρχουν όλοι οι kernel που αναφέρει.Μπές με f8 και μετά δώσε δοκιμαστικά voodoo -v η anv -v,ίσως μπορείς να μπείς.Τέλος εάν έχεις κάνει εγκατάσταση με vanilla δώσε cpus=1 μιάς και κολλά λόγο μη αναγνώρισης του επεξεργαστή σαν διπλό.

SomniusX 07-23-2009 05:06 PM

Χμ.. ορίστε πληροφορίες που δεν ήξερα γιατί απλά δεν τις είχα δοκιμάσει..

Thanx αδερφέ excos! Θα τα έχω και στα υπόψην αν τύχει και σε μένα κάνα kernel panic! :D

dj_vts 07-27-2009 06:42 PM

καλησπερα σε ολους ειναι το πρωτο μου ποστ. εχω ενα λαπτοπ HP DV5-1020 και θα ηθελα να ρωτησω αν μπορουν να μπουν τα mac os x86. Αυτα ειναι τα χαρακτηριστικα του:

http://h10010.www1.hp.com/wwpc/gr/el...4-3744188.html

(το μεσαιο
dv5-1020ev (FT104EA και με 3 gb μνημης πλεον)

Ευχαριστω εκ των προτερων!

excos 07-27-2009 07:14 PM

Αγαπητέ dj_vts καλώς ήρθες στήν παρέα.Από ότι διάβασα για τις προδιαγραφές,δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις προβλήματα.Αυτό βέβαια ανάλογα με τη διανομή που θα κάνεις την εγκατάσταση.Η πρώτο που θα έλεγα να κοιτάξεις είναι εάν στο Bios σου έχεις την επιλογή AHCI διότι αποφεύγεις πολλά προβλήματα.
Οτι χρειαστείς μην διστάσεις να ρωτήσεις.

Patatui 07-27-2009 08:00 PM

Παιδια μετα το update ideneb 1.5.7 τα drivers της Realtek ethernet χαθηκε και δεν ξερω που να τα βρω :(
Μπορειτε να με βοηθησετε?
ειμαι χωρις νετ στο μηχανημα

excos 07-27-2009 08:26 PM

Kyriako κοίτα πρώτα στο system-Library-Extensions εάν υπάρχει ακόμα ο kext. Δεν χάνονται έτσι εύκολα!!! Μετά κάνε και κανένα Repair Disk Permissions με Disk Utility για να επανέρθουν οι kexts.Εαν δεν ύπαρχουν τότε δώσε στο Google τον τύπο kext που έχει η ethernet και θα το βρείς σίγουρα.

dj_vts 07-28-2009 11:28 AM

Εκαψα το ideneb 10.5.7 κ οταν το βαζω στο λαπτοπ κ κανω επανεκκινηση μου βγαζει το μηλο κ μετα απο 2 λεπτα το απαγορευτικο... Τι πρεπει να κανω; Πρεπει να δωσω καποια εντολη;

Patatui 07-28-2009 12:09 PM

Quote:

Originally Posted by excos (Post 30112)
kyriako κοίτα πρώτα στο system-library-extensions εάν υπάρχει ακόμα ο kext. Δεν χάνονται έτσι εύκολα!!! Μετά κάνε και κανένα repair disk permissions με disk utility για να επανέρθουν οι kexts.Εαν δεν ύπαρχουν τότε δώσε στο google τον τύπο kext που έχει η ethernet και θα το βρείς σίγουρα.

ναι υπαρχουν σε εκεινο το φακελο...αλλα εκανα οσα μου ειπες και δε λενε να δουλεψουν ...τι γινεται; Φορματ παλι;

excos 07-28-2009 04:07 PM

dj_vts όταν ξεκινάς το dvd για εγκατάσταση δώσε f8 και μετά -v η εντολή αυτή θα σου δώσει την οπτική να καταλάβεις ακριβώς που κολλάει και δεν ξεκινά.
Γράψε ακριβώς που κολλάει η ακόμα καλύτερα κάνε post μια photo για να μπορώ ακριβώς να σε βοηθήσω.

excos 07-28-2009 04:28 PM

Kyriako μιάς και τoυς kexts τους ξέρεις κάνε τους backup σε ενα αλλο οπτικό μέσο οχι στον υπάρχων δίσκο.Κατέβασε και απο το internet εαν του βρείς, για να έχεις δύο επιλόγες μιάς και αυτούς που έχεις παρουσιάζουν κάποιο πρόβλημα μετά το update.

Διεγραψέ τους και ξανάκανε εγκατάσταση ξανά από το backup που έχεις.Εαν δεν δουλέψουν οι υπάρχων τοτε διεγραψέ τους πάλι και χρησιμοποιήσε αύτους που έχεις κατεβάσει απο το internet.

Πάντα το install στους kexts κάνουμε με προγράμματα όπως το OSx86 Tools η το Kext Helper b7 για να μην γίνονται λάθη στην εγκατάσταση.

Μετά την εγκατάσταση των kexts πάντα κάνουμε repair permissions για να δούμε που έχουμε συγκρούσης με τον kernel.

Κάλη τύχη.

Patatui 07-28-2009 05:33 PM

Λοιπων τους εκανα install απο το backup, αλλα περνω το Χ πανω απο το μηλο οταν κανει boot.
Παταω -V αλλα μου λεει " Still waiting root device":'(

SomniusX 07-28-2009 05:39 PM

Ωχ... με Still Waiting for Root Device.. είναι γερό κόλλημα..

μήπως να άλλαζες τα sata cables στα μοβ αν έχει η mobo σου και να δοκιμάσεις?

excos 07-28-2009 05:46 PM

Kyriako γίνε ποιό λεπτομερείς στίς περιγραφές σου γιατί δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς συνμβαίνει στο συστημά σου.
Εαν κατάλαβες backup επρεπε να κάνεις μόνο τον kext για την ethernet που εχεις πρόβλημα και οχι για όλους τους kexts.

Το still waiting root device που κολλάει?

Patatui 07-28-2009 05:48 PM

lol για να μπουταρω ΧΡ το εβαλα σε IDE και το ξεχασα εκει...τωρα μπουταρε αλλα χωρις αποτελεσμα με τους drivers:'(
πρεπει να κατεβασω 400 kext τωρα?;)

excos 07-28-2009 05:54 PM

Κyriako όταν διέγραψες τους kexts τους διέγραψες όλους ? η μόνο για τον kext για την ethernet ?

Patatui 07-28-2009 09:04 PM

To still waiting. Λυθηκε ηταν δικο μου λαθος...
Τωρα κατεβασα αλλο driver και εκανα εκανα repair και restart αλλα τωτα εχω karnel panic...
Παω για φορματ γιατι δεν παει αλλο καλο ειναι και η 6 εκδωση

...


Quote:

Originally Posted by excos (Post 30186)
Κyriako όταν διέγραψες τους kexts τους διέγραψες όλους ? η μόνο για τον kext για την ethernet ?

ολους :(
αρα εδω ειναι η πατατα...συγνωμη για το σπασυμο νευρων που σας κανω αλλα πεσατε σε πολυ noob
αν ειναι οκ μπορειτε οταν φορμαρω και μετα να με βοηθησετε στο update?

excos 07-28-2009 10:20 PM

Kyriako δεν μας σπάς τα νεύρα καθόλου.Το ωραίο με αυτό το λειτουργικό είναι οτι όλοι προσπαθούμε να έχουμε την καλύτερη δυνατή εγκατάσταση.

Και εγώ εχω καταστρέψει πολλές φορές την εγκαταστάση μου αλλά μόνο έτσι μαθαίνεις.

Τώρα όταν έχεις ενα πρόβλημα με μια λειτουργία πχ ethernet τότε διαγράφεις μόνο τον kext που αφορά την ethernet και οχι όλους τους kexts.Αυτό είναι καταστροφή!!!!που έκανες εσύ και θέλει πολλά για να το διορθώσεις.

Το καλύτερο είναι μια καθαρή εγκατάσταση και το update και τα ξαναλέμε.

korakas 07-29-2009 02:12 PM

Γεια σε όλους και συγχαρητήρια για το εν λόγω thread :-) .
Ασχολούμαι με επεξεργασία ήχου και εικόνας και εδώ και πολύ καιρό σκέφτομαι να περάσω leopard στον υπολογιστή μου, καθότι δεν έχω την οικονομική δυνατότητα για κανονικό mac, αλλά και επειδή θέλω να μπω πλέον στο κόσμο των leopard . Λόγω όμως μη συμβατότητας της κάρτας ήχου μου (EMU 1820) με mac το άφησα στην άκρη και παρέμεινα στα Vista 64 που μέχρι τώρα δουλεύουν καλά, αν εξαιρέσει κανείς βέβαια κάποια έως αρκετα καμιά φορά απ'τα γνωστά κολλήματα των windows. Μετά από προσωπική εμπειρία στο σπίτι ενός φίλου ο οποίος έχει Mac Book Air και φυσικά Logic και όλα τ'αλλα καλούδια, είδα κι έπαθα! με μία λέξη από την σταθερότητα αλλά ανωτερότητα του leopard.

Anyway, αποφάσισα να κάνω το βήμα, οπότε θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας γιατί είμαι τελείως αρχάριος στο κόσμο των Hackintosh :-( . Ποιά έκδοση θα μου προτείνατε να εγκαταστήσω,ποιους drivers, (παρεπιπτόντως, ότan λέμε kext εννοούμε driver?) κτλ. Αφού έψαξα αρκετά είδα οτι η έκδοση iPC 10.5.6 θα δούλευε στο σύστημά μου, αλλά νιώθω ότι είμαι σ'ενα χάος και ειδικά μετά απο σχετικά thread pου διάβασα εδώ γι' αυτή την έκδοση ότι, δηλ. έχει προβλήματα, πελάγωσα :-( . οπότε θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά και συμβουλή σας, κι εγώ σαν καλός μαθητής εννοείται πως θα την ακολουθήσω. :-)

Το hardware μου έχει ως εξής:

CPU: Intel core 2 Quad Q9300
MB: ASUS P5E με chipset Χ38
GPU: ASUS EAH3870 X2
4 GB RAM
4 HD, 2 σσυνδεμένοι σε RAID 0 και σε έναν εκ των άλλων δύο έχω εγκατεστημένα τα vista 64
όσο για κάρτα ήχου εννοείται πως αναγκαστικά θα πάρω καινούργια, μάλλον καποια με firewire ή usb σύνδεση. Επίσης, αν και αυτό δεν έχει μεγάλη σημασία, δουλεύω μέχρι τώρα με 2 οθόνες, θα μπορώ να έχω το ίδιο αποτέλεσμα, όταν με το καλό εγκατασταθούν σωστά τα Leopard?

συγνώμη για το μεγάλο post μου αλλά πραγματικά δεν ξέρω που πάνε τα 5 σ'αυτό που λέγεται hackintosh :-(( . Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε συμβουλή και βοήθεια. :-)

excos 07-29-2009 04:57 PM

Koraka καλώς όρισες στην πάρεα που βλέπω οτι μεγαλώνει και αυτό με χαροποιεί πάρα πολύ.
Δεν έχω πολλές γνώσεις στήν επεξεργασία ήχου και εικόνας για να σου γράψω εξειδικευμένα για αυτά τα δύο και πως λειτουργούν κάτω απο αυτό το λειτουργικό, οπως και εάν θα έχεις επιτυχία.
Ομως πρόθυμα μπορώ να βοηθήσω στο στήσιμο του δικού σου μηχανήματος μιάς και αυτό το κομμάτι το γνωρίζω καλά.
Η σταθερότητα και η απλότητα που γευτήκες με το mac book air του φίλου σου δημιουργείται γιατί αυτό το λειτουργικό είναι κομμένο και ραμένο ειδικά για αυτό το hardware,σε σχέση με τα windows που μπαίνουν παντού με τα γνωστά όπως λες αποτελέσματα.
Μήν σε φοβίζει οτι το συστημά σου δεν θα είναι σταθερό απο το πρώτο στήσιμο που θα κάνεις,διότι εκεί είναι η μαγία όλου του concept, να το κάνουμε να είναι!!!!
Ξεκίνα σιγά σιγά με την διανομή που πιστεύεις ότι ταιριάζει στο συστήμα σου και εδω είμαστε όλοι να βοηθήσουμε.

Οσο για την καρτούλα που σκέφτεσαι σίγουρα θα δουλέψει μιας και εχω δει πολλες επιτυχίες στο youtube σε αυτό τον τομέα.

Για τις δύο οθόνες και αυτό λειτουργεί με επιτυχία απο πρώτο χέρι σου γράφω μιάς και το σύστημα το δουλεύω εδώ και αρκετό καιρό.

audioslave 07-30-2009 01:56 PM

Γεια & χαρά σας παίδες!
Συγχαρητήρια για το forum που έχετε δημιουργήσει!

Έχω μπει στο τρυπάκι εδώ και 2,5 χρόνια τουλάχιστον, με iATKOS 10.5.1 και KALYWAY 10.5.2

Σήμερα μπορώ να λέω πως είμαι κάτοχος ενός "original" MacPro.
Για να είμαι πιο συγκεκριμένος με το system μου:

System:_| iATKOS v5i 10.5.5 with 10.5.7 Software Update (Vanilla Darwin 9.7.0)
CPU:____| Intel Core 2 Quad Q8400 2.66GHz
MB:_____| GA EP35-DS3R Combo
GPU:____| Sapphire ATi Radeon 3650 HD PCIe
RAM:____| 6 GB 667 MHz DDR2 [2x2 & 2x1]
_________| EMU 0404 USB 2.0 External SoundCard
_________| Allegro FW400 PCIe (FireWire Card for MacOSX - παίζει άψογα και σε Hackintosh)
_________| 4 HD All SATA
_________| 2 DVD-RW 1st SATA & 2nd IDE

Να σας πω και κάτι να γελάσουμε λιγάκι...
Εδώ και 2 ημέρες προσπαθώ να περάσω στο μηχανάκι Vista για Dual Boot και δεν μπορώ......μάλλον καλόμαθε η γριά στα σύκα...
Δεν θέλει σαβούρες επάνω του!
Βασικά ξέρω τι φταίει, αλλά δεν με απασχολεί και τόσο. Το Mac να 'ναι καλά!

Το πρόβλημά μου είναι άλλο, πιο καυτό! (το μοναδικό δηλαδή)
Έχω ένα USB Bluetooth επάνω σε ένα USB Hub (μάρκα αγνώστου ταυτότητας) και κάθε φορά που προσπαθώ να μεταφέρω αρχεία από το κινητό μου...KERNEL PANIC!!!
Υπόψιν ότι το πρόβλημα ξεκίνησε από το 10.5.7 και μετά. Πριν δούλευε μια χαρά. Έχω ψάξει σε πολλά forums και δεν έχω βρει τίποτα. Και δεν είμαι και σίγουρος πως φταίει το update. Ίσως και κάποια άλλη εφαρμογή που ευθύνεται γι' αυτό, γιατί από τον καιρό που έχω κάνει update το σύστημα μου έχει δεχτεί διάφορες "μετατροπές & επιρροές" επάνω του.
Το θέμα είναι πως μέχρι στιγμής μπορώ και μεταφέρω αρχεία στο κινητό μου καλωδιακά.
Αλλά για να πεις πως έχεις "Original" Mac θα πρέπει να δουλεύουν όλα ρολόι...Σωστός?

Thnx Anyway!!!

excos 07-30-2009 07:08 PM

audioslave καλός ήρθες στην παρέα και να είναι καλά ο Bloodiator που άνοιξε αυτό το post για να τα λέμε.
Το πρόβλημα που αναφέρεις το έχω και εγώ προσπαθώντας με ενα usb bluetooth συνδέσω το Nokia που έχω.
Ενώ είχα μια τέλεια αναγνώριση συσκευή όταν προσπαθούσα να μεταφέρω αρχεία το σύνηθες αποτέλεσμα ήταν να έχω kernel panic, όπως και εσύ.
Ψάχνοντας ανακάλυψα οτι το ίδιο πρόβλημα έχουν και οι κάτοχοι γνήσιων apple, μετά το update 10.5.7 που αποδείκτηκε οτι αυτή η αναβάθμιση είχε και έχει αρκετά προβλήματα.
Το αποτέλεσμα αυτό έφερε την μαμά Apple να προχωρήσει ταχύτατα στην καινούργια αναβάθμηση 10.5.8 για να δώσει λύση.
Τώρα κάπου στήν ιστοσελίδα της μάμας Apple δίνει μια λύση για αυτό το πρόβλημα με ένα καινούργίο update με την προυπόθεση ότι ο kernel που χρησιμοποίεις είναι vanilla και οχι κάποια άλλη έκδοση για την αποφύγη προβλημάτων.

dj_vts 07-30-2009 09:36 PM

excos, αλλαγη πλανων... Το HP πουληθηκε και τωρα εχω στην κατοχη μου ενα dell mini 9 netbook το οποιο λενε οτι ειναι 100% hackintosh compatible... Το προβλημα μου ειναι οτι οσους οδηγους εψαξα και βρηκα στο ιντερνετ, ολοι αναφερουν οτι χρειαζεται εξωτερικο dvd drive, κατι το οποιο δεν εχω, και δυστυχως δε με ενδιαφερει να αγορασω μονο κ μονο για να το χρησιμοποιησω 1 φορα για το install... Μηπως γνωριζετε καποιον αλλο τροπο μεσω usb flash να γινει εγκατασταση του osx στο μικρο;;

SomniusX 07-30-2009 09:40 PM

Δεν έχει κανένα φιλαράκι σου για να το χρησιμοποιήσεις για μια φορά..

Εδώ ρε παιδιά κανείς με ένα εξωτερικό drive..??

Βέβαια μπορείς να πάρεις ένα εξωτερικό case για 5,2 ίντσες μέγεθος που χωράει ολόκληρο drive και να βγάλεις ένα από το pc σου για λίγο, κοστίζει περίπου 20€ και θα σου μείνει μετά γιατί πέρνει και cd/dvd roms και δίσκους και με ανταπτοράκι πέρνει και 2,5 δίσκους κλπ.

Ψάξτην λίγο την φάση..

dj_vts 07-30-2009 10:05 PM

Ειμαι πανευτυχης γιατι μολις ανακαλυψα οτι μπορω να χρησιμοποιησω το external hdd ide που ειχα, με ενα ide dvd που ειχα επισης μεχρι πριν λιγο καιρο! Το συνδεσα κ δουλευει ρολοι!!!

excos 07-30-2009 10:14 PM

dj_vts πρίν ξεκινήσεις την εγκατάσταση ρίξε μια ματιά στο bios σου να είναι ενημερωμένο με το ποιό πρόσφατο update διότι διαφορετικά θα έχεις πρόβλημα στο 10.5.7.

dj_vts 07-30-2009 10:36 PM

Θα το κοιταξω. Κατι ασχετο, ολοι προτεινουν ενα patch για το dell και το retail dvd του mac osx. Δε γινεται να τρεξω το iDeneb πχ;

audioslave 07-31-2009 08:42 AM

Να 'σαι καλα excos. Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια. θα το κοιταξω συντομα.

Καλο Σαββατοκυριακο σε ολους παιδια! Καλα μπανια!!!

P.S. Εσυ το έλυσες το προβλημα? Και αν ναι, μηπως κατατυχη θυμασαι την σελιδα στην apple? Λεω τωρα εγω...

Thnx και παλι!!

excos 07-31-2009 06:21 PM

dj_vts από εμπειρίας η διανομή iDeneb 10.5.6 όσο και 10.5.7 υποστηρίζουν με απευθεία επιλογή εγκατάστασης για τα μικρά netbook χωρίς να χρειάζεται τίποτα άλλο.Εαν διαβάσεις προσεκτικά τις οδηγίες εγκατάστασης υπάρχει εαν μπορούμε να πούμε ένας αυτόματος πιλότος για εγκατάσταση στο netbook που έχεις χωρίς να χρειάζεσαι τίποτε άλλο.
Την ίδια διανομή χρησιμοποιώ και εγώ σε ένα Acer aspire one χωρίς κανένα πρόβλημα.

SomniusX 07-31-2009 06:23 PM

Status update μου..

Ξανατσίμπισα την χιονάτη από wwdc και θα το κάψω σε ένα dual-layer dvd για δοκιμή σε εξωτερικό "ξανά" wish me luck

excos 07-31-2009 06:27 PM

audioslave δεν έχω κάνει κάτι με το πρόβλημα αυτό γιατί αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ Anv kernel και δεν θέλω να μπώ σε μπελάδες χωρίς λόγο, αφού κάνω την δουλεία αυτή με Linux.
Οσο για το update δεν το θυμάμαι τώρα που βρίσκεται στην μάμα Apple.
Καλά μπάνια!!!!!!!!

SomniusX 07-31-2009 06:30 PM

Υπόψιν μάγκες αν χρειαστείτε να κάνετε Map κάποια keys σε non-apple keyboards π.χ. Volume Up / Volume Down / Volume Mute (π.χ. ctrl + num-plus-sign κλπ.)

Χρησιμοποιείστε το πρόγραμμα Proxi [macupdate link]
http://www.macupdate.com/images/icons/21297.png
Proxi is a free utility from Griffin Technology for Mac OS X. It allows the assignment of automated events called "tasks" to a variety of "triggers" such as hotkeys, email, iTunes, RSS feeds, as well as hardware available from Griffin such as the PowerMate, AirClick or radio SHARK. These tasks can do such things as display messages on the computer screen, play a sound, write to a file, execute an AppleScript, control iTunes or iChat.
http://screenshots.macupdate.com/ima.../21297_scr.jpg

excos 07-31-2009 06:32 PM

Καλή τύχη!!!!!!!!!! Bloodiator και γράψε αποτελέσματα.

...


Very cool το proxi ευχαριστώ Bloodiator.

SomniusX 08-03-2009 09:14 PM

Ναι αδερφέ, αν θες δες το δικό μου πως το έχω ρυθμισμένο

http://i32.tinypic.com/123tshk.png

Και τουλάχιστον ήχο θα είσαι κομπλέ, εγώ έβαλα το CTRL+NumPad Minus/Plus
Μπορείς να βάλεις και το Eject σε συνδιασμό και άλλα events π.χ. όταν βγαίνει μπαίνει από sleep kαι άλλα κουλά.. ψάξτε το ρε, γαμεί το προγραμματάκι!


Και για το Snow παιδιά το wwdc version που κούμπωσα και το update
http://i26.tinypic.com/r10xg7.png
Παιδιά ακόμα και σε εξωτερικό δίσκο πάει σφέρα, βέβαια είναι άδειο, αλλά όπως και να το κάνουμε είανι τούμπανο, και full 64bitο για να δούμε στο μέλλον..

βέβαια σεταρίστηκε σε κανονικό apple iMac σύντομα θα προσπαθήσω και σε ένα h4ckintosh με guide από το δικό μας forum! :D

...


Παιδιά άλλο τρομερό πρόγραμμα όπως το MacPilot για να κάνετε Tweaks το Leopard είναι το Secrets που μπορείτε να το βρείτε εδώ (hiderefer url). Ευτυχώς που μου το θύμησε ένας συμforumίτης εδώ σε μας http://www.infinitemac.com/f8/secree...pp-free-t3547/

Δείτε το επίσης σε λειτουργεία
http://img.skitch.com/20090804-1jg8j...d847a44d8e.png

Ένα άλλο θέμα που θα ήθελα να ρίξετε αρκετή προσοχή είναι κάτι που εντόπισε ο Chris Pirillo και θα μπορέσετε να το δείτε και εδώ(hiderefer url) στο YouTube, πως να ενεργοποιήσετε το "Quartz 2D Extreme Enabler", το οποίο βοηθάει τόσο πολύ το λειτουργικό να ανταποκρίνεται καλύτερα σχεδιάζοντας και το εσωτερικό π.χ. στον Safari σελίδων με quartz ώστε δεν υπάρχουν πλέον κολλήματα και άλλα κάτι σαν Lag.. επίσης μπορεί να βοηθήσει μερικούς που έχουν artifacts στα γραφικά τους!

Παραθέτω και την εικόνα για να το ενεργοποιήσετε!

http://img.skitch.com/20090804-gmh4q...y44swr6dms.jpg

Patatui 08-09-2009 02:40 PM

Quote:

Originally Posted by Bloodiator (Post 30304)
Υπόψιν μάγκες αν χρειαστείτε να κάνετε Map κάποια keys σε non-apple keyboards π.χ. Volume Up / Volume Down / Volume Mute (π.χ. ctrl + num-plus-sign κλπ.)

Χρησιμοποιείστε το πρόγραμμα Proxi [macupdate link]

Ευχαριστω Bloodiator εχω ενα keyboard της Microsoft γεματο διαφορα κουμπια και ελεγα πανε τα κουμπακια (Αλλα χαλαλι για τετοιο λειτουργικο:-d)
Αλλα εσυ μας βρηκες τη λυση!;)

SomniusX 08-09-2009 03:35 PM

Αδερφέ πέτα το και πάρε ένα Logitek που σπέρνουν! :D

Patatui 08-09-2009 03:49 PM

Quote:

Originally Posted by bloodiator (Post 30683)
Αδερφέ πέτα το και πάρε ένα logitek που σπέρνουν! :d

λολ τοτε που το πηρα δεν ηξερα τπτ ...αλλα τα 100Ευρ εχουν σφυριξει ιδι...δεν παει να το πεταξω!!:d

SomniusX 08-09-2009 03:55 PM

100στούμπα για m$ keyb!!! OMG ρε αδερφέ το παράχε ρε συ.. τι πήρες το media πως το λένε με το mouse? :S

πεταμένα €.. :(

Patatui 08-09-2009 05:43 PM

lol Αυτο ειναι το keyboard μαζι με ποντικι (ειταν μαζι) σκυλλακια μεχρι τωρα :D
http://ep.yimg.com/ca/I/extremepcgear_2062_178502332

SomniusX 08-09-2009 05:44 PM

Ε.. αφού κάνεις την δουλειά σου!

Εγώ ότι έχω δοκιμάσει από m$ απογοήτευση ρε γαμώτο, περίεργα τα πλήκτρα κάτι άχρηστα software.. τι να πει κανεις! :D