InfiniteMac OSx86

InfiniteMac OSx86 (http://infinitemac.com/forum.php)
-   Ελλάδα (http://infinitemac.com/forumdisplay.php?f=83)
-   -   Ελληνικο thread συζητήσεων [Greek Thread] (http://infinitemac.com/showthread.php?t=3379)

tangon 02-21-2010 12:02 PM

excos στο kexts.com υπάρχει το "Sleep Enabler (32/64-bit)" (Sleepenabler.kext) το οποίο μου βγάζει kp.
Υπάρχει όμως και το "CMOS reset fix (via kext)" (ElliottForceLegacyRTC.kext) το οποίο μου έλυσε και το πρόβλημα.

Μετά δοκίμασα και το δικό μου DSDT που έχω φτιάξει από το 10.5.8 διορθώνοντας όμως από

Quote:

0x08, // Length
σε
Quote:

0x02, // Length
αλλά το έβαλα στο Root του δίσκου μου (και όχι στο Extra φάκελο που το έβαζα) και δουλεύει και αυτό σωστά διορθώνοντας το CMOS Reset

Ερώτηση: πιο από τα δύο θεωρείς σωστότερο να αφήσω το διορθωμένο DSDT ή το kext στα Extentions?

[A! μια παρατήρηση, τα kext που έχουν μπει με τη διανομή βρίσκονται στο System/Library/Extensions. Εκεί έχω βάλει και τα άλλα kext που χρειάζομαι δηλαδή κάρτα δικτύου και γραφικών. Στο φάκελο Exrta υπάρχουν μόνο "com.apple.Boot.plist" και "smbios.plist" χωρίς να υπάρχουν φάκελος "Extentions", "Extentions.mkext" και Themes αν και για το τελευταίο πρέπει να ευθύνεται το Chameleon που σε μένα έχει μπει από τη διανομή ο "Bootloader PC EFI 10.5 Chameleon 2. Δεν ξέρω τώρα αν υφίσταται ο λόγος της λύσης "Vanilla" μιας και τα πατσαρισμένα kext βρίσκονται εκεί που σου είπα και όχι στα Extentions του Chameleon οπότε με μια αναβάθμιση πχ 10.6.3 να μην μπορεί να γίνεται μέσω του Update της "μαμάς" Apple]

excos 02-21-2010 12:47 PM

Σαφως και αφηνεις το DSDT αφου δουλευει και οχι τον kext.Vanilla στο συστημα σου δεν παιζει,διοτι εχεις χρησιμοποιησει διανομη.
Vanilla εγκατασταση επιτυχανουμε μονο με Retail η ετοιμο img απο αλλο μηχανημα που εχει χρησιμοποιησει Retail.

tangon 02-21-2010 12:57 PM

Οκ κρατάω το DSDT (με αυτό είμαι τώρα).
Για να καταλάβω φίλε excos, εννοείς ότι με αυτή τη διανομή δεν έχω περάσει Vanilla kernel στο σύστημα ή ότι δεν μπορώ να κάνω αναβάθμιση από System Update της Apple?
Αλήθεια πώς βρίσκω τί Kernel έχω, υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ή εντολή να το δώ?

SomniusX 02-21-2010 01:03 PM

Γιατί αν κάνεις update αυτά που είναι στο S/L/E θα αντικαταστηθούν με άλλα..

Clean Vanilla είναι όλα στο Extra (semi-EFI) ή αν έχεις EFI mobo, όλα στο EFI..

για τον kernel νομίζω είναι [code]uname -r[code] δοκίμασε και πε μου..

Τώρα έχεις ένα βρώμικο Vanilla :P

excos 02-21-2010 01:04 PM

Vanilla ειναι οτι εαν βγαλω το δισκο μου απο το μηχανημα που εχω θα παιξει με μιας σε ενα Mac(αφεροντας βεβαια τον chameleon που ειναι η γεφυρα για τα pc).

ΔΙνεις στο terminal uname -a

tangon 02-21-2010 01:58 PM

Καλησπέρα και σε σένα SomniusX, και σε ευχαριστώ για τα "φώτα" σου.

[Άσχετο αλλά το αναφέρω γιατί μου το θυμήσατε: πρίν πολλά χρόνια όταν ασχολούμασταν με τα CB (συχνότητα 27Mhz) κάναμε τότε hack στα μηχανάκια μας πειράζοντας τις συχνότητες προσθέτοντας "παράνομα κανάλια σε πεντάρια και μηδενικά δηλαδή 27.665 και 27.660" και συνομιλούσαμε με αντίστοιχους φίλους. Υπήρχαν λοιπόν και οι "κουρτινάκηδες" όπως μας λέγανε που, καλή ώρα όπως και εδώ, ακούγανε και στην κατάλληλη στιγμή μιλούσαν και εκείνοι δίνοντας λύσεις. Αυτά τα λέω με την καλή έννοια για να μην παρεξηγηθώ και κλείνω την παρένθεση]

Στα δικά μας τώρα.Βάζοντας αυτό που μου λες SomniusX στο terminal δίνει
Quote:

bash-3.2# uname -r
10.2.0
bash-3.2#
με την εντολή του excos στο terminal δίνει
Quote:

bash-3.2# uname -a
Darwin "το όνομά μου"-iMac.local 10.2.0 Darwin Kernel Version 10.2.0: Tue Nov 3 10:35:19 PST 2009; root:xnu-1486.2.11~1/RELEASE_X86_64 x86_64
Από τα παραπάνω μπορούμε να καταλάβουμε αν έχω βάλει Vanilla Kerner? Όχι ε, δεν νομίζω.

SomniusX 02-21-2010 02:12 PM

Ναι.. heh.. ο Linuxάκιας εγώ μπερδεύτικα που κακώς δλδ.. έχει δίκιο ο Excos, όλες οι πληροφορίες (all == -a) είναι με το uname -a!

sorry mates! :P

Υ.Γ. το Vanilla δεν είναι Kernel αλλά είδος εγκατάστασης, ότι είναι Vanilla σημαίνει ότι παίζει στα μπαμ καθαρό χωρίς εσωτερικές τροποποιήσεις, αλλά εξωτερικε΄ς (pseudo-EFI / EFI)

tangon 02-21-2010 02:22 PM

Δεν ξέρω SomniusX αν με το "χέρι" στα Extra φτιάξω (γιατί τώρα δεν έχει) φάκελο Extentions (και μετά με το Kext Utility δημιουργήσω Extensions.mkext) και μέσα σε αυτόν βάλω όσα kexts πατσαρισμένα έχω στο S/L/E λες να λειτουργήσει ή θα πάρω ένα ωραιότατο kp?

Quote:

Originally Posted by excos (Post 45328)
Σαφως και αφηνεις το DSDT αφου δουλευει και οχι τον kext.Vanilla στο συστημα σου δεν παιζει,διοτι εχεις χρησιμοποιησει διανομη.
Vanilla εγκατασταση επιτυχανουμε μονο με Retail η ετοιμο img απο αλλο μηχανημα που εχει χρησιμοποιησει Retail.

Φίλε excos η διανομή που έχω βάλει λέει ότι είναι από Retail σύστημα 10.6.0 αναβαθμισμένο σε 10.6.2 και με αφήνει να βάλω όσα patch εγώ θέλω από τη διανομή. Έτσι για την ιστορία το αναφέρω αν είναι τελικά Vanilla System γιατί στην τελική ανάλυση αφού λειτουργεί αρκετά σταθερά, και δεν μου έχει βγάλει τίποτε ακόμα, δεν με πολύ νοιάζει.

SomniusX 02-21-2010 03:07 PM

Βασικά ναι, εάν είναι όπως το θες και παίζει τζιτζι.. τι μας νοιάζει πως το λένε.. εε? :D

Τέσπα.. όπως το λέω και πάντα θα το λέω εάν καταφέρετε μια καλή εγκατάσταση να είναι στα μέτρα σας και με τα προγραμματάκια που γουστάρετε.. ακολουθήστε τον οδηγό της κλωνοποίησης που έχω φτιάξει ( http://www.infinitemac.com/f83/how-t...m-greek-t4981/ )ώστε να μην τα ξαναπεράσετε, απλά να κάνετε ένα restore και όλα μέλι γάλα!

excos 02-21-2010 05:29 PM

Δεν θελω με κανενα τροπο να δηλωσω οτι ειμαι ο ειδημων του λειτουργικου OS x.

Απλα ολοι εδω καταθετουμε τις εμπειριες μας στις εγκαταστασεις που εχει κανει ο καθενας μας,προσπαθωντας μεσα απο αυτες να βοηθησουμε και αλλους λατρεις αυτου του λειτουργικου.

Κατα την γνωμη μου μια εγκατασταση ειναι καλη οταν το συστημα μας ικανοποιει τις απαιτησεις που εχουμε απο το εκαστο λειτουργικο που εγκαθιστουμε.

Εαν απευθυνθεις και στην ιδια την Apple εντος Ελλαδας εννοω παντα,(εγω το εχω κανει) το αποτελεσμα απο αποσταση για αποκατασταση προβληματος η απαντηση ηταν <<φερτω απο εδω>>.

Ειναι αρκετα δυσκολο και αναφερομαι στις κατα καιρους ερωτησεις που ερχονται σε αυτο το Forum να δωσεις σωστες απαντησεις για προβληματα που δημιουργουνται σε λογης λογης hardware που προσπαθουμε να βαλουμε OS x και περισσοτερο εξ αποστασεως χωρις να ξερουμε τις αντιδρασεις που προκαλουνται.

Εαν θελουμε να αντλησουμε το 100% του λειτουργικου μας, κανουμε και τις απαραιτητες ενεργειες οχι μονο στο λειτουργικο μας αλλα και στην υποδομη που εχουμε για να λειτουργησει ή (αγοραζουμε ενα mac)

Ολοι κρεμομαστε απο καποιους developers που εδωσαν τα φωτα τους σε μας τους κοινους θνητους που δεν εχουμε γνωση περαν απο το να βαζουμε το DVD στο Drive και να περιμενουμε δια μαγειας να δουλεψουν ολα ρολοι,εχοντας την συνηθεια απο ετοιμες λυσεις (Windows).