InfiniteMac OSx86  


Reply
 
Thread tools Display modes
  #1  
Old 01-16-2010, 01:20 AM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Thumbs up Η σελίδα του Έλληνα Mac-user

Την καλημέρα μου στην κοινότητα γιατί είναι πλέον περασμένες για μένα..

Θα ήθελα να ανακοινώσω την πιλοτική και σύντομα ολοκληρωμένη λειτουργεία της σελίδας που ετοίμαζα μέρες τώρα ώστε να μπορούμε να έχουμε αρχείο όλων των Ελληνικών Εφαρμογών, Μεταφράσεων, Περιτυλιγμάτων (Wrappers), Οδηγών Βήμα-Βήμα, OSX Εργαλείων & Εφαρμογών κλπ.


Σαν πρώτη φάση έχει στατικό περιεχόμενο και δεν φιλοξενείται φόρουμ, γιατί δεν αισθάνομαι ακόμα ότι είναι έτοιμο να δεχτεί κόσμο δυναμικά. Χρειάζεται αρκετό ακόμα περιεχόμενο!

Θα ήθελα την γνώμη σας!

Επίσης, ανοιχτή πρόσκληση στους απανταχού Ελληναράδες OSXάδες, να συντάξουν, γράψουν, μεταφράσουν.. οδηγούς χρήσης, συνταγές επιτυχίας, Ελληνοποιήσεις προγραμμάτων και ότι άλλο γουστάρουν, εδώ είμαστε!

Ανοίξαμε και σας περιμένουμε


Υ.Γ. γνωρίζω ότι δεν είναι το καλύτερο theme ever, αλλά είναι ελαφρί και αρκετά εύχρηστο.. αργότερα μελετάμε για αλλαγή του σε κάτι πιο dark και mac-like! :P

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)
Reply With Quote
  #2  
Old 01-16-2010, 11:51 AM
excos's Avatar
excos excos is offline
 
Join Date: Jun 2009
Location: Athens
Posts: 540
Φιλε Bloodiator ενα μεγαλο μπραβο για την προσπαθεια να δωσεις μια καθαρα Ελληνικη πηγη πληροφοριων σχετικα με το OS x.

Πιστευω οτι και αυτο το project θα εχει μεγαλη επιτυχια, ισως και μεγαλυτερη απο την πρωτη σου προσπαθεια σε αυτο το Forum, που παλι πρωτος ξεκινησες, να υπαρχει μια Ελληνικη πληροφοριση & ανταλλαγη αποψεων,λυσεων........κλπ.

Υποχρεωση νομιζω του καθενα απο εμας, ειναι τουλαχιστον να στηριξουμε αυτην την προαπαθεια, βαζοντας ενα λιθαρακι γνωσεων & εμπειριων, ωστε η πηγη αυτη να δινει πληροφοριση στους παλιους αλλα και στους νεους χρηστες που θελουν να ασχοληθουν με τον κοσμο του OS x.

Με θερμους χαιρετισμους
Ο συναγωνιστη σου στην προσπαθεια
excos

Mac mini i5 mid 2011- Apple Cinema Display 27' /Lion 10.7.3

MacBook/MB466/A GR Aluminium late 2008 Lion 10.7.3

iPhone 4 16GB

Acer Aspire one ZG5 Snow Leopard 10.6.8
Reply With Quote
  #3  
Old 01-16-2010, 12:01 PM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ αδερφέ-επί-το-έργο Excos..

Προσπαθώ και πιστεύω το έχω δίξει με όλες μου τις δυνάμεις!

Δεν θα μπορούσα όμως να φτάσω εδώ που είμαι χωρίς την σωστή και γρήγορη ανταπόκριση των φίλων και μελών εδώ στο InfiniteMac.com όπως και σε άλλες σελίδες του είδους, και δεν μπορώ να μην ευχαριστήσω όλο τον κόσμο που έχει ασχοληθεί με την OSX σκηνή και προσπαθούν κάθε μέρα με ένα "λιθαράκι" όπως αναφέρεις να βοηθήσουν την κοινότητά μας!

Ένοιωσα ότι ήταν καθίκον μου μιας και πήρα φόρα, να δώσω κάτι "Ελληνικό" στον λαό μας, κι έτσι το έκανα..

Να περνάτε καθημερινά και να ψάχνετε για ανανεώσεις και προσθήκες, μόνο καλά πράγματα θα βρείτε εκεί!

Υ.Γ. θα ήθελα αν έχει πέσει κάτι στην υπόλιψή σας, π.χ. κάποιο software που σας αρέσει, ένα νέο kext, μια πατέντα, ένας ωραίος οδηγός.. να τον γράψετε εδώ και θα φροντήσω να μεταφερθεί με αναφορά από εσάς με σωστή μορφοποίηση και κατηγοριοποίηση στην σελίδα.

Μας εύχομαι καλή συνέχεια!

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)
Reply With Quote
  #4  
Old 01-16-2010, 02:43 PM
Dejangs's Avatar
Dejangs Dejangs is offline
Jaguar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 84
Μπραβο για τη προσπαθεια!
Θα το στηριξω και εγω, προς το παρον το πρωτο βημα ειναι οτι μπηκε στο bookmark bar του safari ωστε να το διαβαζω με την υπομονη μου οταν ειμαι στο net.

Οσο για το forum σαν μελλοντικη ιδεα, καλο θα ειναι να υπαρξει επιτελους ενα αμιγως ελληνικο forum για mac που να δεχεται και os X στο PC συζητησεις.
Αυτα, καλοριζικο, καλοταξιδο οπως πωθειτε να το δειτε κλπ

Snow Leopard Vanilla Retail
Dual Boot with Windows 7 64 bit
Mobo : GA P35C DS3R
CPU : Intel Core 2 Quad Core Q8300 @ 2.5 Ghz
Graphics : Nvidia 8600 GT 512MB
RAM : 4GB DDR3 1333Mhz
Sound : Creative Audigy 5.1

Reply With Quote
  #5  
Old 01-16-2010, 02:55 PM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Να'σαι καλά φίλε μου Dejangs, χαίρομαι που θα το έχεις στα υπόψιν!

Για το φόρουμ θα γίνει στο υπόσχομαι, απλά θέλω όπως προανέφερα να μπει αρκετό περιεχόμενο, είναι κρίμα να είναι άδεια η σελίδα.. να έχει ο κόσμος κάτι να βλέπει!

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)
Reply With Quote
  #6  
Old 01-18-2010, 01:24 PM
Lays's Avatar
Lays Lays is offline
Panther
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 114
πολλη ωραιο
μπραβο blood!!!
σιγουρα παρε τησ παραξενιεσ μου και βαλτεσ στο σιτε διοτι τι περασα για να βαλω mac os το ξερεις εσυ και ο excos:P
σιγουρα το kext για καρτα ethernet [intel (R) PRO/100 VE] θα την ψαχνουν αρκετα ατομα ετσι ωστε να εχουμε ενα 100% κεχτ
αμα θεσ πεσμου να το ανεβασω με pass hellasproject.com.
Reply With Quote
  #7  
Old 01-18-2010, 01:27 PM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Ευχαριστώ Lays, σε είδα που γράφικες!

όχι όχι.. pass σε ziped/rared files όχι ονόματα σελίδας.. σκέτα πάντα.

αλλά ότι είναι θα σου πω..

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)
Reply With Quote
  #8  
Old 01-24-2010, 06:01 PM
salax salax is offline
Cheetah
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 4
Μπράβο SomniusX, έκανες ωραία δουλειά!
Χαίρομαι να βλέπω ανθρώπους με μεράκι :-)
Reply With Quote
  #9  
Old 01-24-2010, 07:07 PM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Quote:
Originally Posted by salax View Post
Μπράβο SomniusX, έκανες ωραία δουλειά!
Χαίρομαι να βλέπω ανθρώπους με μεράκι :-)
Thanx Salax

να'σαι καλά!

Χαίρομαι πιο πολύ που υπάρχει κόσμος που τουλάχιστον χρησιμοποιεί αυτά που τους δίνουμε! :P



💡 Deploy cloud instances seamlessly on DigitalOcean. Free credits ($100) for InfMac readers.


Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)
Reply With Quote