InfiniteMac OSx86  


Reply
 
Thread tools Display modes
  #1  
Old 07-19-2009, 02:00 PM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Talking Το iPhone Ελληνικά [Hellenic iPhone]



Παιδιά εδώ θα μαζεύουμε πληροφορίες και θα μιλάμε για την αγαπημένη μας συσκευή που ξεπέταξε τα τελευταία χρόνια η μαμά Apple..
  • Αν έχετε πρόβλημα σε κάποια εγκατάσταση..
  • Αν δεν γνωρίζετε πως να το κάνετε σωστά jailbreak..
  • Αν κάποια εφαρμογή είτε AppStore είτε Jailbroken, κολλάει/σκάει κλπ..
  • Themes που βρήκατε ή δημιουργήσατε και αξίζουν προβολής..
  • Έτοιμα προγραμματάκια που θα κάνουν την ζωή μας πιο εύκολη στην καθημερινή μας χρήση..
  • κλπ.
Όλο και κάποιος θα μπορέσει να σας απαντήσει (σίγουρα εγώ που είμαι καμμένος με το iPhone) και όλο και κάπου στο internet θα βρούμε τις απαντήσεις και θα τις αναρτήσουμε εδώ με ύφος Ελληνικό!

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)

Last edited by SomniusX; 12-27-2009 at 09:50 PM. Reason: title
Reply With Quote
  #2  
Old 07-20-2009, 01:25 PM
dimo187 dimo187 is offline
Cheetah
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 11
φιλε μου πραγματικα μπραβο για την προσπαθεια σου!(και για τα υπολοιπα θεματα σου)
εγω ειμαι κατοχος του ipod touch και πολυ πιθανον κατοχος iphone 3GS...
ειμαι εξικοιωμενος με το λειτουργικο και θα μπορουσα να βοηθισω και αλλους αλλα εχω καποιες αποριες σχετικα με το iphone..δεν εχω φτιαξει καμια λιστα απο αποριες αλλα οτι μου ερχετε θα το ρωταω με τον καιρο...
αρχικα εχει βγαλει καθολου προβληματα εκτος απο το οτι ζεστενετε αρκετα?
και κατι αλλο γενικοτερο...ποσο κραταει η μπαταρια αν το χρησιμοποιεισεις ως τηλεφωνο και ipod..δηλαδη να μην παιζεις παιχνιδια και να κανεις μια λογικη χρηση της περιηγησης στο internet..
οταν το χρησιμοποιεις ως gps??
αυτα αρχικα χωρις να θελω να κουρασω.....
Reply With Quote
  #3  
Old 07-20-2009, 02:47 PM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Καταρχάς καλώς ήρθες στην παρέα μας φίλε dimo187, θα προσπαθήσουμε όσο καλύτερα μπορούμε να βοηθήσουμε να ανέβει η κοινότητα στα ξένα site/forum.

Το φενόμενο ζεστάματος της συσκευής, είναι αναμενόμενο, είναι μια πολυμήχανη συσκευή λέτε να μην ζεστενόταν, όλα τόσο στριμωγμένα μέσα, θα έπρεπε να είχαν κάνει καλύτερη κατάνομή των chip πάνω στα ολοκληρωμένα ώστε τουλάχιστον να μπορεί να πάρει μια ανάσα.. αλλά!

Η διάρκεια αδερφέ είναι εντελώς στον τρόπο χρήσης του εκάστοτε ιδιοκτήτη, δηλαδή και στον τρόπο φόρτησής του όχι μόνο χρήσης. Με λίγα λόγια αν φροντίζεις η μπαταρία να αδειάζει σωστά και την φορτίζεις όλη χωρίς να την υπέρ-φορτήζεις ένα iPhone με νορμάλ χρήση κρατάει άνετα 2-3 μέρες, όταν λέμε όμως normal ενοούμε κάνα sms κάνα τηλέφωνο κάθε 6 ώρες και τπτ περισσότερο χωρίς υπέρ-βαριά themes και έξτρα.

Στην περίπτωση του iPod Touch που το 32gb έχει μεγαλύτερη μπαταρία, μπορεί να φτάσει με μικρή χρήση του wifi/net και τις 2-3 μέρες αλλά δεν τις φτάνει γιατί συνήθως το πατάνε στην μουσική και wifi και games άρα 1,5 μέρα σίγουρα..

Ως gps τώρα για το 3g γιατί για το 3gs δεν γνωρίζουμε ακόμα, μπορεί να φάει την μπαταρία με gps ανοιχτό και σε 3 ώρες.. αν δυσκολεύεται και να βρεί και σήμα, βάλε 2 ώρες.. τρώει πολύ μπαταρία και αν είναι να χρησιμοποιηθεί ως gps καλό θα ήταν ένας φορτηστής αυτοκινήτου, καλή μάρκας/εταιρίας γιατί τα κινέζικα έχουν αναφερθεί να κάνουν ζημιές και να χαλάνε την port σύνδεσης.

Και όπως έχω ξανα αναφέρει μάγκες.. εμένα προσωπικά δεν με κουράζετε.. Σέβομαι το γενονός ότι κάποια άτομα όταν εγώ ρωτούσα ήταν εκεί και μου απαντούσαν ακούραστα ακόμα και όταν τους έπριζα άσχημα και ρωτούσα το ίδιο και το ίδιο γιατί απλά δεν το γνώριζα. Έτσι κι εγώ από πλευράς μου μπορώ πλέον να απαντήσω σε 2-3 ερωτήσεις παραπάνω!

Τα λέμεzz

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)
Reply With Quote
  #4  
Old 07-20-2009, 03:44 PM
dimo187 dimo187 is offline
Cheetah
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 11
οκ καταλαβα.
δηλαδη νορμαλ πραγματα για τα κινητα τις κατηγοριας του...!
τι εννοεις οταν λες 'υπέρ-φορτήζεις'?(πως μπορει να το κανει καποιος αυτο,πχ να το εχει συνεχεια στο ρευμα ή οταν δειχνει οτι ειναι φορτισμενο να το βγαζει και μετα απο λιγο να το ξαναβαζει?)
αλλη μια που μου ηρθε ειναι ποση ωρα κανει μια πληρης φορτιση?
δηλαδη να σου εχει κλεισει απο μπαταρια και να το φορτισεις μεχρι να γεμισει..(στο περιπου βεβαια απο την εμπειρια σας)
τελος κι εγω οπου μπορω και για οτι ξερω μπορω να βοηθισω!
Reply With Quote
  #5  
Old 07-20-2009, 03:47 PM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Σε μερικές περιπτώσεις που αντί να το έχεις συνδεμένο σε μια θύρα usb ενός υπολογιστή και να φορτίζει (εγώ έτσι κάνω πάντα) το έχεις από τον κύβο κατευθείαν στην πρίζα, ο κύβος όταν το κινητό φορτίσει παρέχει ρεύμα στην συσκευή ώστε να μην πέσει η μπαταρία με χρήση, αν όμως το αφήσεις πάνω θα το προσέξεις κι εσύ, αρχίζει και ζεστένεται.. γιατί άραγες!

Ναι δεν είναι άσχημες συσκευές, όμως δεν γνωρίζει ο κόσμος την σωστή χρήση για την μέγιστη απόδοση μιας μπαταρίας.. γιαυτό προσέχεις για να έχεις! :P

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)
Reply With Quote
  #6  
Old 07-21-2009, 10:46 PM
dimo187 dimo187 is offline
Cheetah
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 11
'ερωτηση....'
μπορεις να τρεξεις τους χαρτες χωρις να εχεις συνδεση 3G?ακομα και χωρις καρτα sim?
στην ουσια αν μπορεις να αποθηκευσεις τους χαρτες μεσα...?(νομιζω οτι ειχα διαβασει οτι γινετε)
πλοηγηση κανει αν γινεται αυτο?το geodata αποθηκευτε στο τηλεφωνο ή μονο γι αυτο τον λογο μπορει να χρειαστει συνδεση?
Reply With Quote
  #7  
Old 07-22-2009, 09:43 AM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Γίνεται και με όχι τόσο μπελαλίδικο τρόπο..

Θα χρειαστείς το software xGPS από το Cydia.. μετά όμως θα πρέπει να περάσεις τον χάρτη, που είτε θα κατεβάσεις έτοιμο, είτε θα πρέπει να τον δημιουργήσεις εσύ..

Περισσότερα για αυτή την διαδηκασία και αρκετές πληροφορίες θα βρείς εδω, αλλά καλό θα ήταν να διαβάσεις σχεδόν όλα τα post γιατί υπάρχουν και updates, εκεί θα βρείς και χάρτες Αττικής/Θεσσαλονίκης όπως και οδηγίες πως να φτιάξεις και δικούς σου..!

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)
Reply With Quote
  #8  
Old 07-22-2009, 12:20 PM
dimo187 dimo187 is offline
Cheetah
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 11
κατι αναλογο ειχα κανει και για ενα psp παλιοτερα...!anyway μου φενεται κουραστικο και το δοκιμασα και λιγο στο ipod οποτε θα προτιμισω το navigon ή αν εχεις να προτινεις κατι καλυτερο...!βασικα προτιμο το satelite view οποτε αν εχεις κατι υποψιν πες μου...

edit:
εχεις ακουσει ποτε να υπαρχει καποιο προβλημα με την χρηση καρτας (δηλαδη οχι συνδεσης με το iphone)?
το εχεις χρησιμοποιησει με καρτα?πχ CU,Free2go,What's Up,Q,κτλ....
μου ειπαν οτι δεν μπορεις να κατεβασεις εφαρμογες μεσω 3G..ισχυει?(μονο για την καρτα ή γενικα)

Last edited by dimo187; 07-22-2009 at 12:28 PM.
Reply With Quote
  #9  
Old 08-09-2009, 12:34 PM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Παιδιά βγήκε το iGo My Way για το iPhone και είναι τούμπανο, κάπου άκουσα ότι υπάρχουν και τα Ελληνικά Speedcams για αυτό.. για να δούμε..

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)
Reply With Quote
  #10  
Old 12-18-2009, 11:16 PM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Λοιπόν βλέπω το iPhone στα Ελληνικά έπεσε.. για να ανέβουμε λίγο..

Πλέον χαρούμενος κάτοχος 32gb 3GS λευκό και είναι κούκλα. δεν μασάει μια από ταχύτητα και απόδοση (μνήμη κλπ.) τελικά είναι καλύτερο απ'όσο πίστευα.!

Τώρα σκεύτομαι να ανεβάσω μερικά themes, θα θέλατε να τα δείτε? Σύντομα ετοιμάζεται και repository δικό μας Ελληνικότατο που θα έχει μέσα χρήσιμα "καλούδια" και θέματα και άλλα.. όπως και Ελληνικές μεταφράσεις γνωστών προγραμμάτων που χρησιμοποιούμε κάθε μέρα!

Αυτά τα ολίγα για σήμερα.. θα σας κρατώ ενήμερους κι ας γράφω μόνο εγώ, κάποια στιγμή κάποιος θα χρειαστεί τις πληροφορίες!



💡 Deploy cloud instances seamlessly on DigitalOcean. Free credits ($100) for InfMac readers.


Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)
Reply With Quote
Reply
Thread Tools
Display Modes