InfiniteMac OSx86  


Reply
 
Thread tools Display modes
  #11  
Old 07-17-2009, 07:33 PM
excos's Avatar
excos excos is offline
 
Join Date: Jun 2009
Location: Athens
Posts: 540
Φίλε Klank αφου στο bios σου έχεις την επιλογή ACHI τότε μπορείς με ολες τις διανομές που κυκλοφορούν να κάνεις εγκατάσταση.
Πρόσεχε μόνο τι kernel θα βάλεις και εάν η εγκατάσταση θα γίνει σε ενα δίσκο μαζί με XP.
Reply With Quote
  #12  
Old 07-17-2009, 08:57 PM
klank klank is offline
Puma
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 15
Φίλε bloodiator το πείραμα στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία....
Το iDeneb τελικα έκανε την δουλειά...
Κάποιες διευκρινίσεις μίνανε μόνο...
Όπως : μπορω να χρησιμοποιήσω το "software update" για όλα εκτός απο το update για 10.5.7 ή δεν πρέπει να το χρησιμοποιήσω καθόλου (ούτε για java, quicktime, itunes κτλ)?

Και κάτι ακόμα, στο install απο το iDeneb δεν έβαλα κανένα driver για το network μου κιομως όλα δουλεύουν τέλεια... σε ένα άλλο site βρήκα τους drivers και η ερώτηση είναι: Να βάλω τα kexts που βρήκα ή εφόσσον δουλεύει καλά να το αφήσω στην ησυχία του?

Νά'στε καλά όλοι
Reply With Quote
  #13  
Old 07-17-2009, 09:08 PM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Ότι δουλεύει αδερφέ μην τολμήσεις και το πειράξεις.. για αρχή..

Μόνο την κάρτα γραφικών έχεις full quartz και core image?

Καλό θα ήταν αφού το δίνει το iDeneb το 10.5.7 πάρτο με το δικό τους update, kαι δεν θα χρειαστεί για τουλάχιστον 1 χρόνο να περάσεις τπτ άλλο το 10.5.7 είναι τόσο σταθερό που θα σε συναρπάσει!

Εγώ τρέχω τώρα 10.5.7 στο pc της γυναίκας αλλά το δικό μου είναι iMac Alu!

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)
Reply With Quote
  #14  
Old 07-17-2009, 09:21 PM
excos's Avatar
excos excos is offline
 
Join Date: Jun 2009
Location: Athens
Posts: 540
Τι παίζει με το καινούργιο update του i Tunes 8.2.1 το έχει εγκαταστήσει κανείς;

Last edited by excos; 07-17-2009 at 09:26 PM.
Reply With Quote
  #15  
Old 07-17-2009, 09:29 PM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Δεν έχω ακούσει να παίζει τπτ περίεργο παρά μόνο αν έχεις iPhone / iPod Touch, ότι σκούζει ότι πρέπει να βάλεις το 3.0 firmware..

Και στα δύο το έχω βάλει για το iPod της γυναίκας και το iPhone το δικό μου στον imac μια χαρά όλα..

Στο pc είμαι με το iAtkos πλέον 10.5.7

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)
Reply With Quote
  #16  
Old 07-17-2009, 09:38 PM
klank klank is offline
Puma
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 15
Quote:
Originally Posted by Bloodiator View Post
Ότι δουλεύει αδερφέ μην τολμήσεις και το πειράξεις.. για αρχή..

Μόνο την κάρτα γραφικών έχεις full quartz και core image?

Καλό θα ήταν αφού το δίνει το iDeneb το 10.5.7 πάρτο με το δικό τους update, kαι δεν θα χρειαστεί για τουλάχιστον 1 χρόνο να περάσεις τπτ άλλο το 10.5.7 είναι τόσο σταθερό που θα σε συναρπάσει!

Εγώ τρέχω τώρα 10.5.7 στο pc της γυναίκας αλλά το δικό μου είναι iMac Alu!
Θα τα αφήσω έτσι λοιπόν
Bloodiator το combo update του ideneb εμπεριεχει και quicktime και όλα τα συναφή?
Ά και κάτι άλλο εβαλα τα kexts και τους drivers για την κάρτα γραφικών μου και όλα φαίνονται εντάξει εκτός από την θέση της εικόνας...
Έχει ένα κενό στο δεξί του monitor...
Πώς μπορώ να μετακινήσω την εικόνα?
Sorry για το πρήξιμο
Reply With Quote
  #17  
Old 07-17-2009, 09:43 PM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Αν νομίζεις ότι μας πρίζεις με 2-3 ερωτήσεις αδερφέ, τι να σου πω..!! ΡΩΤΑ ΟΤΙ ΘΕΣ ΕΤΣΙ ΜΑΘΕΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ.. εγώ προσωπικά ξέρεις πόσες φορές έχω τρελάνει forums.. μιλάμε για εποχή που πέρασα το 10.5.2 ToH με flat image με dd σε δίσκο.. "φρική"
Τώρα για το combo update του iDeneb, δεν πρέπει να διαφέρει πολύ από το κανονικό combo update. Σίγουρα θα περιέχει τις τελευταίες εκδόσεις προγραμμάτων αλλά προφανώς και προσθήκες του iDeneb release για τα δικά του..
Αν έχεις το κενό μπορεί να είναι γιατί τώρα πλέον παίζει σε άλλο refresh rate, δοκίμασε από το System Preferences να δοκιμάσεις άλλες αναλύσεις να δεις αν παίζουν οκ, και μετά απλά κέντραρε την εικόνα από το ίδιο το μόνιτορ, εάν δεν έχεις καταφέρει να ανέβεις στα περισσότερα hertz (μια χαρά είναι 75 και πάνω)
Όπως προανέφερα ή θα ψάξεις για μεγαλύτερο refresh rate για την ανάλυση που παίζεις τώρα ή θα πρέπει απλά να κεντράρεις με κάποιο από τα κουμπιά στην οθόνη σου πάνω..

Αυτά τα ολίγα..

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)
Reply With Quote
  #18  
Old 07-17-2009, 09:44 PM
excos's Avatar
excos excos is offline
 
Join Date: Jun 2009
Location: Athens
Posts: 540
Ευχαριστώ Bloodiator, απο οτι διάβασα και εγω λύνει κάποια bugs συνχρονισμού με διάφορες συσκευές που σκούζουν όπως λες και εσύ.
Φίλε klank τι kernel έχεις βάλει.
Reply With Quote
  #19  
Old 07-17-2009, 09:48 PM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Ναι σκούζουν όχι γιατί η Apple προσπάθησε να εμποδίσει το jailbraking απλά άλλαξε κάτι στον τρόπο που επικοινωνούν οι συσκευές iphone/ipod touch με τον υπολογιστή στα usb και όταν έβαζες ένα iphone p.χ. σε dfu mode δεν το έπερνες πίσω.. Βέβαια το έλυνες το πρόβλημα περνώντας του 10.5.5 τα kext από πάνω αλλά σε δική μου περίπτωση μου έστειλε το σύστημα για φούντο και πήγα για format-re-install (damn! :#) το καλύτερο είναι ένα usb hub μεταξύ των συσκευών, δλδ υπολογιστή και iphone.

Βέβαια καταλάβανε την μαλακία που κάνανε και το διορθώσανε στο 10.5.7 τοποθετώντας πάλι τον κώδικα όπως και στο 10.5.6 αλλά να επιστρέφουν οι συσκευές σε κάποιο state μετά την έναρξη του restore/update..

Τέσπα..

Παιδιά μην ξεχνάτε παίζει και το http://www.kexts.com/ που έχει της παναγιάς τα μάτια από kext έτσι.. απλά το αναφέρω..!

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)
Reply With Quote
  #20  
Old 07-17-2009, 10:17 PM
klank klank is offline
Puma
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 15
excos ο kernel μου ειναι ο vanilla 0.9.6 οσο για την θεση της εικόνας το μυαλό μου σκάλωσε και ούτε που σκέφτηκα για τα κουμπιά του ίδιου του monitor...
Όλα τέλεια τωρα...



💡 Deploy cloud instances seamlessly on DigitalOcean. Free credits ($100) for InfMac readers.

Reply With Quote
Reply
Thread Tools
Display Modes