InfiniteMac OSx86  


Reply
 
Thread tools Display modes
  #51  
Old 10-17-2009, 02:27 PM
eski eski is offline
Jaguar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 85
Quote:
Originally Posted by Bloodiator View Post
Όσο για την rt την lan sου.. δοκίμασε αυτούς τους kext αλλά με τo 32bit snow.. στο 64bit δεν παίζουν..
Xμμ... επειδη θεωρω ταπεινωτικο να βαλω στο Snow -32 μπηπως υπαρχει τροπος ετσι ωστε ο συγκεκριμενος r1000.kext να τρεχει σε 32 mode οπως στα windoze ή θα βαλω καμμια RTL8139 (απ΄αυτες που τις παιρνεις με το κιλο)
Reply With Quote
  #52  
Old 10-17-2009, 02:28 PM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
@george205
Ναι ρε στο iAtkos 10.5.7 είτε το πιστεύεις είτε όχι χωρίς dsdt.aml sleep με τα μπούνια!

@eski
Κοίτα δεν είναι άσχημο το 32bitο.. στο Leo mια χαρά παίζαμε..
όσο για το kext.. pρέπει κάποιος να το κάνει compile..

Δοκίμασε όμως για το γαμώτο σε 32bito u never know!

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)
Reply With Quote
  #53  
Old 10-17-2009, 02:58 PM
george205 george205 is offline
Puma
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 18
Quote:
Originally Posted by Bloodiator View Post
@george205
Ναι ρε στο iAtkos 10.5.7 είτε το πιστεύεις είτε όχι χωρίς dsdt.aml sleep με τα μπούνια!

@eski
Κοίτα δεν είναι άσχημο το 32bitο.. στο Leo mια χαρά παίζαμε..
όσο για το kext.. pρέπει κάποιος να το κάνει compile..

Δοκίμασε όμως για το γαμώτο σε 32bito u never know!
Το πιστεύω αδερφέ! Είχε πάρει το μάτι μου κ άλλους να post-άρουν ότι το sleep δούλευε κανονικά στο leopard αλλά δέ λειτουργούσε στο snow,γι'αυτό και σε ρώτησα άλλωστε... ! Ωστόσο δεν έδωσα σημασία στα σχόλια/πιθανές λύσεις καθώς σε εμένα δε λειτουργεί σε καμία έκδοση του mac osx που έχω δοκιμάσει.
Reply With Quote
  #54  
Old 10-17-2009, 03:23 PM
eski eski is offline
Jaguar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 85
Στο msi wind δουλευει μια χαρα το Sleep
Oσο για την εγκατασταση σε partition 250GB απο δισκο 1TB εχει παει λιγο πανω απ' τη μεση και λεει οτι υπολοιπονται ακομα 15' απο 19' που ελεγε οταν αρχισε εδω και 2 ωρες

...


Τελικα τα καταφερα επαιξαν ολα αλλα σε 32bit.
Aκολουθησα κατα γραμμα τον οδηγο που βρηκα αυτου με βαση αυτον εφτιαξα το usb εγκαταστασης.
για motherboard asus P5KPL AM αλλα εχω την υποψια οτι ταιριαζει και σε αλλα που χρησιμοποιουν το G31. Προσθεσα μονο drivers για PS2 (mouse & keyb).
H εγκατασταση εγινε κανονικα αλλα σε ενα παλιο δισκο ΑΤΑ 40GB για δοκιμη.
Ειναι απολυτα Vanilla με το EFI σε κρυφο partition.
Eιδε επιτελους και τη καρτα δικτυου RTL8102 με τον driver 2.0.3 της Realtec.
Προσθεσα EFI string για τη καρτα οθονης με το EFIStudio απλα το ετρεξα διαλεξα τη πιο κοντινη καρτα με τη δικη μου (nVidia 9800GT 512MB απλα η δικη μου ειναι 9500GT) πατησα add device και μετα το write to apple.boot.plist
Aυριο θα προσπαθησω να τρεξω σε 64bit με τον εξης τροπο
#diskutil list (για να δω που στο διαλο ειναι το κρυφο partition EFI)
#mkdir /Volumes/EFI (δημιουργω ενα φακελο για να το μονταρω)
#mount_hfs /dev/disk0s1 /Volumes/EFI
εκει θα διορθωσω το kernel string σβηνοντας το <string>arch=i386<string> (32bit) αφηνοντας <srting><sting> (64bit)
#umount -f /Volumes/EFI
#rm -f /Volumes/EFI
ξερω οτι η καρτα δικτυου δεν θα παιξει αλλα θα του κουμπωσω μια RTL8139 που εχω αγορασει με το κιλο απ' τη λαϊκη

Last edited by SomniusX; 12-27-2009 at 08:42 PM.
Reply With Quote
  #55  
Old 10-17-2009, 08:55 PM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Αυτές με το κιλό ρε φίλε.. πωω σώζουν ζωές μερικές φορές..

έχω κουμπώσε μερικές σε mikrotik boxes!

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)
Reply With Quote
  #56  
Old 10-17-2009, 11:45 PM
eski eski is offline
Jaguar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 85
Snow Leopard Totaly Vanilla

Vanilla σημαινει καθαροαιμος Mac χωρις patches γι΄αυτο θα χρησιμοποιησουμε το Snow Leopard Retail DVD απο USB για ευελιξια και φορητοτητα.
Εννοειται οτι κανει ολα τα Updates χωρις προβλημα..

Αλλα ας παρουμε τα πραματα απο την αρχη

Tι θα χρειαστουμε:
α. Snow Leoprad Retail DVD
β. Eνα USB τουλαχιστον 8GB
γ. Μια εγκατασταση Leopard

1. Ειμαστε στο περιβαλον macOS οπου εχουμε το Snow Retail DVD ή image
2. Kατεβαζουμε το πακετο MacLoader_SL απ' αυτου και το κανουμε unzip (εγω το εκανα στο Desktop) οπου δημιουργει ενα φακελο MacLoader_SL
3. Μπαινουμε στο φακελο ανοιγουμε τον υποφακελο 1_DSDΤ_Patcher και τρεχουμε το 1_GetDSDT για να φτιαξει το αρχειο dstd-fixed.dsl το οποιο βρισκεται στο φακελο Tools εννοειται οτι παμε στο φακελο Tools και το ανοιγουμε με TextEdit
Aφου το ανοιξουμε ψαχνουμε να βρουμε την ενοτητα Device RTC0 (σε αλλα Μ/Β μπορει να ειναι Device RTC) οπου εκει διορθωνουμε εαν χρειαστει την τιμη ωστε να ειναι: 0x02 // Length (στο δικο μου ετσι ηταν)
4. Αφου το σωσουμε τρεχουμε το 2_DSDTpatcher στο τερματικο παταμε Enter και ετσι εχουμε το αρχειο DSTD.aml
5. Bαζουμε το USB εγω το εκανα και erase απο Disk Utility και του εδωσα ονομα SL
Απο Disk Utility επιλεγουμε την ταμπελα Restore μετα στο Source ψαχνουμε για να του δωσουμε το SnowLeopard Retail image και στο Destination απλα τραβαμε και αφηνουμε το partition του USB (επισης φροντιζουμε να μην ειναι τσεκαρισμενο το erase destination) περιμενουμε να τελειωσει, θα παρει λιγη ωρα..
6. Παμε παλι στο φακελο MacLoader_SL και βαζουμε τους drivers που χρειαζομαστε για το συστημα μας στο φακελο KEXTs για το δικο μου Asus P5KPL-AM δε χρειαστηκα τιποτα το μονο που εβαλα ηταν drivers για PS2 (ποντικι-πληκτρολογιο) AppleACPIPS2Nub.kext και ApplePS2Controller.kext
7. Tρεχουμε το 2_SnowLeoInstaller και ακολοθουμε τα μυνηματα δηλ. Οταν μας ρωτησει του λεμε απλα το ονομα του USB partition (εγω αν καταλαβατε εδωσα SL)
8. Αντιγραφουμε καπου (στο ιδιο το USB) το φακελο MacLoader_SL
9. Ειμαστε ετοιμοι για την εγκατασταση κανουμε boot απο το USB
10. Mε Disk Utility διαλεγουμε δισκο φτιαχνουμε partition αλλα προσεχουμε
ο δισκος να ειναι GUID (το επολεγουμε απο options) εγω εφτιαξα ενα partition με ονομα Snow
11. Oταν με το καλο τελειωσει η εγκατασταση κανουμε Boot με το USB παλι αλλα επιλεγουμε (με βελακια) το δισκο που μολις καναμε εγκαστασταση (εμενα ειναι το Snow)
12. Aφου επιτελους μπουμε στο συστημα (χρειαζεται να φτιαξουμε λογαριασμο συμπληρωνοντας καποια στοιχεια στην αρχη) χρειαζεται ενα τελευταιο βημα.
Απο το φακελο MacLoader_SL τρεχουμε το 3_MacLoader και ακολουθουμε τα βηματα που στην ουσια απλα μας ζηταει το ονομα του δισκου που εχει εγκατασταθει το Snow Leopard (εγω εδωσα Snow)

Αυτο ηταν στη επομενη επανεκινηση μπαινουμε στο καθαρο Snow Leopard.
Aλλα ας το βελτιωσουμε λιγο αρχιζοντας με την αναλυση οθονης .
Κατεβαζουμε αυτο
Αφου το αποσυπιεσουμε μπαινουμε στο φακελο Malakas και μετα στον υποφακελο Tools και τρεχουμε το EFIStudio διαλεγουμε τη καρτα οθονης που εχουμε (αν δε υπαρχει διαλεξτε μια παραπλησια) παταμε το Add Device και μετα
write to com.apple.Boot.plist
Με την επομενη επανεκινηση θα μπορεσετε να φτιαξετε την αναλυση.

Tωρα οσοι απο εσας εχετε Motherboard P5KPL-AM –και οχι μονο- θα χρειαστειτε driver για την καρτα δικτυου που εχει (RTL8102E) οπου τον κατεβαζετε απλα και τον τρεχετε ειτε απο το site της realtec ειτε απο τα δικα μου αρχεια φακελος Realtec

Oσοι θελουν ακομα παραπανω μπορουν να ενεργοποιησουν το 64bit mode με το παρακατω τροπο:
#diskutil list (για να δουμε που στο διαλο ειναι το κρυφο partition EFI)
#mkdir /Volumes/EFI (δημιουργουμε ενα φακελο για να το μονταρουμε εκει)
#mount_hfs /dev/disk0s1 /Volumes/EFI
εκει διορθωνουμε το kernel string σβηνοντας το <string>arch=i386<string> (32bit)
#umount -f /Volumes/EFI
#rm -f /Volumes/EFI

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Αν χρειαστει να ενημερωσουμε το Snow Leopard Boot USB (προσθεσουμε ή αφαιρεσουμε kexts, αλλαξουμε το DSDT.aml ωστε να το χρησιμοποιησουμε σε αλλο συστημα κλπ) απλα πηγαινουμε παλι στο φακελο MacLoader_SL και τρεχουμε το 3_Updater..

Θα χαρω πολυ να ακουσω και να λυσω αποριες..

Κων/νος Κωστ....της
Αποφοιτος 27ου Δημοτικου Σχολειου Περιστεριου
Σχεδον Καλως Πεντε

Last edited by eski; 10-18-2009 at 08:42 AM.
Reply With Quote
  #57  
Old 10-18-2009, 11:03 AM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
ΤΕΛΕΙΟΣ ΑΔΕΡΦΕ..

αλλά.. πάρτο όπως είανι κάντο copy, φτιάξε στην Ελληνική θεματική ενότητα΄ενα νέο thread κάντο paste και σε αυτό το ακριβώς από πάνω post κάνε edit και δώσε το link Mόνο του νέου thread

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)
Reply With Quote
  #58  
Old 10-18-2009, 11:35 AM
Patatui's Avatar
Patatui Patatui is offline
Panther
 
Join Date: Jul 2009
Location: Paphos/Cyprus
Posts: 179
αντε παλυ...φορματ....καλα ρε παιδια δεν μας αφηνετε σε ηρεμια....παντα μας αναβεται και μας σπροχνεται στην τελειοτητα :P
Lets try it
Reply With Quote
  #59  
Old 10-18-2009, 11:36 AM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Έτσι ρε έτσι! ΒΕΝΤΟΥΖΑ :d :d :d

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)
Reply With Quote
  #60  
Old 10-18-2009, 11:39 AM
Patatui's Avatar
Patatui Patatui is offline
Panther
 
Join Date: Jul 2009
Location: Paphos/Cyprus
Posts: 179
Quote:
Originally Posted by Bloodiator View Post
Έτσι ρε έτσι! ΒΕΝΤΟΥΖΑ :d :d :d
xaxxaxa...Παντως το λαπτοπ αν δεν δω στο desktop να δουλεψει με το καθε τι στν τελειοτητα δεν το αγγιζω...
Και μακαρι να βγει κατι και για το wifi....Βαρεθηκα το ethernet



💡 Deploy cloud instances seamlessly on DigitalOcean. Free credits ($100) for InfMac readers.


Last edited by Patatui; 10-18-2009 at 04:19 PM.
Reply With Quote
Reply