InfiniteMac OSx86  
  #11  
Old 04-03-2011, 09:05 PM
iceage2609's Avatar
iceage2609 iceage2609 is offline
Panther
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 108
Νασαι καλα excos,κατα την χρηση του συστηματος δεν μου παρουσιασε το παραμικρο μεχρι στιγμης,αν και δεν του εχω κανει κ τπτ τρομερο ή εξεζητημενο,αλλα εντος τα παει μια χαρα.
Το Restart εχει θεμα,μιας και το Pc μπαινει σε διαδικασια επανεκκινησης,φευγει η μπαρα,μαυρη οθονη με terminal commands και hang εκει.
To shutdown ok.
Δυστυχως ομως στο boot ο chameleon δεινοπαθει.Μπορει να κανει 6-7φορες DF KP και να μην μπαινει,ενω μετα να bootarei κανονικα χωρις προβλημα συνεχεια για πολλες φορες κ ξανα τα ιδια.
Ελπιζω να γινει τπτ με αυτο το θεμα απο τον netkas.
Δυστυχως η δευτερη version με την υπαρχουσα εγκατασταση μου θα κανει hang,εβγαλε ο netkas εναν νεο loader αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι συγκλονιστικο για να το ψαξω τωρα να αναβαθμιστω.

CPU : Intel i7-920 2.67 GHz
Mobo : Gigabyte GA-EX58-UD3R
RAM : CORSAIR
6GB DDR3 1600 MHz
Graphics Card
: Nvidia GEFORCE GTX285 1GB
 Leopard ideneb 10.5.8 Voodoo Kernel 
 Snow Leopard 10.6.8 Vanilla Kernel 
Lion 10.7.4 Vanilla Kernel
 Mountain Lion 10.8 DP4 Vanilla Kernel 
Ιphone 4 (16GB) - Ipad 3G ( 16GB )
Reply With Quote
  #12  
Old 04-11-2011, 07:03 PM
tangon's Avatar
tangon tangon is offline
Tiger
 
Join Date: Jan 2010
Location: Athens, Persister
Posts: 301
Η δική μου προσπάθεια έγινε με τα παρακάτω "υλικά":

Χρησιμοποίησα δύο USB stick. Το ένα το φορμάρισα σε Fat32 για να περάσω το iBoot για εκκίνηση και το άλλο σύμφωνα με τους οδηγούς που υπάρχουν (αν googlάρει κανείς θα βρει αρκετούς), έφτιαξα τον installer από το Lion Beta εκδοση 10.7.

Η εγκατάσταση έγινε κανονικά και μετά τα απαραίτητα kexts έκανα εκκίνηση από το δίσκο που έγινε η εγκατάσταση (μπήκε με το κλασικό video, έβαλα τα στοιχεία κλπ) και το σύστημα "ανέβηκε" κανονικά.

Το παράξενο της υπόθεσης είναι ότι μία μπαίνει και μία δεν μπαίνει στο σύστημα μετά από κάθε επανεκκίνηση. Δεν μου βγάζει KP απλά σταματάει να διαβάζει τον δίσκο. Σε Save Mode μπαίνει τις περισσότερες φορές.

Αυτά τα γράφω μήπως κάποιος προσπαθήσει να εγκαταστήσει το Lion και τα προβλήματα που τυχόν θα συναντήσει.

Motherboard: FOXCONN Intel G31MXP / Chipset ICH7
Memory: 4 GB 1066 MHz DDR2 SDRAM
Processor: Core2Quad @2.66GHz
Audio: ALC662
Graphic: nVidia GeForce GT220 1024 MB
Ethernet: Realtek RTL8111/8168

OS:10.8.2 Mountain Lion (64bit)
OS:10.7.5 Lion (64bit)
OS:10.6.8 Vanilla Kernel (64bit)

ipad2 WiFi 16GB white
Reply With Quote
  #13  
Old 04-18-2011, 07:39 PM
iceage2609's Avatar
iceage2609 iceage2609 is offline
Panther
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 108
Mac OS X LION developer Preview 2 αλλα χωρις το Software Update για τι μου κανει Εrror στο Board-ID.
Χρησιμοποιησα το iboot για να bootaro.Δυστυχως πραγματα που το χαμαιλεοντα ειναι ευκολα κ δεδομενα,εδω εχουν πολυ μανουρα.
Θελει πολυ δουλεια ακομα για να ειναι οκ.
Ετσι μια Photo για το καλο.


CPU : Intel i7-920 2.67 GHz
Mobo : Gigabyte GA-EX58-UD3R
RAM : CORSAIR
6GB DDR3 1600 MHz
Graphics Card
: Nvidia GEFORCE GTX285 1GB
 Leopard ideneb 10.5.8 Voodoo Kernel 
 Snow Leopard 10.6.8 Vanilla Kernel 
Lion 10.7.4 Vanilla Kernel
 Mountain Lion 10.8 DP4 Vanilla Kernel 
Ιphone 4 (16GB) - Ipad 3G ( 16GB )
Reply With Quote
  #14  
Old 04-22-2011, 04:27 PM
tangon's Avatar
tangon tangon is offline
Tiger
 
Join Date: Jan 2010
Location: Athens, Persister
Posts: 301
Τώρα μπορώ να πω ότι έχω μια σχεδόν σταθερή εγκατάσταση του Lion 10.7 Developer Preview 1. Οι παρακάτω γραμμές γράφονται μέσα από το Lion.

Όπως έχω πει σε παλιότερο post η εκκίνηση γίνεται με τη βοήθεια του iBoot 1.5a. Θα συμφωνήσω με τον φίλο iceage2609 ότι δεν είναι τόσο εύχρηστο όσο ο chameleon αλλά σε μένα τουλάχιστον ο chameleon δεν μου εκκινεί το μηχάνημα με τίποτα.

Αν θέλεις φίλε iceage2609 πες μου τί chameleon χρησιμοποιείς για να το δοκιμάσω.

Τώρα το σύστημα μου έχει αναγνωρίσει: τον 4πύρινο επεξεργαστή την κάρτα γραφικών nVidia 1Gb ram, την Web Camera, την κάρτα ethernet καθώς και αρκετά kexts για την ομαλή λειτουργία του συστήματος. Όπως restart/shut down, reset CMOS κ.α. Δεν έχει αναγνωρίσει την κάρτα ήχου, αλλά έχω βάλει ένα usb -LogicLink- που με καλύπτει προς το παρόν.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι κάθε φορά που θα πρέπει να μπω στο σύστημα αν δεν έχω πετάξει τα περιεχόμενα από το φάκελο Caches (System/Library/Caches), βλέπω, μέσω του -v στην εκκίνηση, ότι το σύστημα σταματάει. Μόλις τα πετάξω μπαίνει κανονικά.

Motherboard: FOXCONN Intel G31MXP / Chipset ICH7
Memory: 4 GB 1066 MHz DDR2 SDRAM
Processor: Core2Quad @2.66GHz
Audio: ALC662
Graphic: nVidia GeForce GT220 1024 MB
Ethernet: Realtek RTL8111/8168

OS:10.8.2 Mountain Lion (64bit)
OS:10.7.5 Lion (64bit)
OS:10.6.8 Vanilla Kernel (64bit)

ipad2 WiFi 16GB white
Reply With Quote
  #15  
Old 04-22-2011, 06:03 PM
iceage2609's Avatar
iceage2609 iceage2609 is offline
Panther
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 108
Quote:
Originally Posted by tangon View Post
Τώρα μπορώ να πω ότι έχω μια σχεδόν σταθερή εγκατάσταση του Lion 10.7 Developer Preview 1. Οι παρακάτω γραμμές γράφονται μέσα από το Lion.

Όπως έχω πει σε παλιότερο post η εκκίνηση γίνεται με τη βοήθεια του iBoot 1.5a. Θα συμφωνήσω με τον φίλο iceage2609 ότι δεν είναι τόσο εύχρηστο όσο ο chameleon αλλά σε μένα τουλάχιστον ο chameleon δεν μου εκκινεί το μηχάνημα με τίποτα.

Αν θέλεις φίλε iceage2609 πες μου τί chameleon χρησιμοποιείς για να το δοκιμάσω.

Τώρα το σύστημα μου έχει αναγνωρίσει: τον 4πύρινο επεξεργαστή την κάρτα γραφικών nVidia 1Gb ram, την Web Camera, την κάρτα ethernet καθώς και αρκετά kexts για την ομαλή λειτουργία του συστήματος. Όπως restart/shut down, reset CMOS κ.α. Δεν έχει αναγνωρίσει την κάρτα ήχου, αλλά έχω βάλει ένα usb -LogicLink- που με καλύπτει προς το παρόν.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι κάθε φορά που θα πρέπει να μπω στο σύστημα αν δεν έχω πετάξει τα περιεχόμενα από το φάκελο Caches (System/Library/Caches), βλέπω, μέσω του -v στην εκκίνηση, ότι το σύστημα σταματάει. Μόλις τα πετάξω μπαίνει κανονικά.
Τον v2.0 RC3 αλλα πραγματικα δεν αξιζει να το προσπαθησεις ακομη.Εχει εκνευριστικα Double Fault kernel Panics στο bootarisma,δηλαδη μπορει να κανεις δεκα φορες γι ανα μπεις και μετα να μπαινει κανονικοτατα και ξανα το αναποδο.
Γιαυτο το λογο εβαλα στον δευτερο εξωτερικο δισκο ξανα τα Lion με το iboot.
Δυστυχως δεν φτανει τα επιπεδα των επιδοσεων με το Chameleon αλλά τουλαχιστον δεν κανω τοση ωρα για να μπω.
Πιστευω οτι μεχρι να βγει η Final δεν προκειτε να δειξουν ολα τα χαρτια τους στο Chameleon.

CPU : Intel i7-920 2.67 GHz
Mobo : Gigabyte GA-EX58-UD3R
RAM : CORSAIR
6GB DDR3 1600 MHz
Graphics Card
: Nvidia GEFORCE GTX285 1GB
 Leopard ideneb 10.5.8 Voodoo Kernel 
 Snow Leopard 10.6.8 Vanilla Kernel 
Lion 10.7.4 Vanilla Kernel
 Mountain Lion 10.8 DP4 Vanilla Kernel 
Ιphone 4 (16GB) - Ipad 3G ( 16GB )
Reply With Quote
  #16  
Old 04-29-2011, 12:28 AM
tangon's Avatar
tangon tangon is offline
Tiger
 
Join Date: Jan 2010
Location: Athens, Persister
Posts: 301
Έχω βάλει αυτόν τον bootloader PCEFI 10.6 Lion+Snow.pkg για το Lion και το σύστημα "ανέβηκε" κανονικά.

Νομίζω ότι αξίζει να το δοκιμάσεις φίλε iceage2609 γιατί νομίζω ότι λύνει αρκετά προβλήματα.

Σε μένα πάντως δούλεψε. Η εκκίνηση του μηχανήματος γίνεται πολύ πιο γρήγορα από ότι με το iBoot 1.7, και δεν χρειάζεται πλέον να διαγράφω τα περιεχόμενα του φακέλου Cashes. Ένα άλλο πρόβλημα που μου έλυσε ήταν η σωστή περιγραφή των στοιχείων στο About This Mac όπου διόρθωσα την απεικόνιση της εγκατεστημένης μνήμης. Επίσης μπορώ να έχω smbios.plist και DSDT.aml στον δίσκο μου.

Μερικά screenshoots:






Motherboard: FOXCONN Intel G31MXP / Chipset ICH7
Memory: 4 GB 1066 MHz DDR2 SDRAM
Processor: Core2Quad @2.66GHz
Audio: ALC662
Graphic: nVidia GeForce GT220 1024 MB
Ethernet: Realtek RTL8111/8168

OS:10.8.2 Mountain Lion (64bit)
OS:10.7.5 Lion (64bit)
OS:10.6.8 Vanilla Kernel (64bit)

ipad2 WiFi 16GB white
Reply With Quote
  #17  
Old 04-29-2011, 02:54 PM
iceage2609's Avatar
iceage2609 iceage2609 is offline
Panther
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 108
Νασαι καλα φιλε Tangon,τον εβαλα εχθες στον ενα εξωτερικο δικο που εχω τα DP1 και πραγματικα παει πολυ καλυτερα χωρις ουτε ενα kernel panic double fault.
Στον δευτερο εξωτερικο που εχω τα DP2 εβαλα Chameleon RC5 Lion bootloader revision 752 αντικαθιστωντας το boot file με το νεο που εδωσε ο netkas και ολα μια χαρα.
Κανανε τρομερη δουλεια στον bootloader σε σχεση με την προηγουμενη Version,γραψανε πολλα τμηματα του σχεδον απο την αρχη.Μπραβο στην Chameleon Team.-
Χρησιμοποιωντας το DSDT και το Smbios απο το Snow Leopard τα ειδε ολα με την μια.
Καρτα φραφικων-χωρις nvenabler και efi strings full accelerated
Ηχο με Voodoohda.kext - καμερα - bluetooth
Shutdown - Restart
Motherboard - Cpu - cores και RAM.
To Load ειναι επισης χωρις -v και -usecache flag.
Επισης με τη δημιουργια mkext αποφευγουμε κ εκεινο το κατεβατο με τα kexts που διαβαζε καθε φορα στο boot απο το s/l/e κανωντας αργοτερο το boot.Τωρα παει στην κλασικη οθονη του χαμαιλεοντα και αμεσως στο μηλαρακι του boot.
Βεβαια ειναι πολυ νωρις για ενα λειτουργικο που ειναι Preview,ουτε καν beta και αυριο το πρωι μπορει να βγαλει ενα beta που θα ξανακανει break τον Chameleon ωστε να μην δουλευει και ξανα απο την αρχη...αλλα δεν βαριεσαι.
Λιγα περασαμε με τα iboot και τα xpc ?... :-) :-)
Απο Δευτερα θα το περασω και στον εσωτερικο δισκο ωστε να παρει ακομα μεγαλυτερη ταχυτητα μιας και ειναι σε USB τωρα,παρολαυτα στα τεστ κανει παρα παρα πολυ καλα αποτελεσματα και σε 64bit.


CPU : Intel i7-920 2.67 GHz
Mobo : Gigabyte GA-EX58-UD3R
RAM : CORSAIR
6GB DDR3 1600 MHz
Graphics Card
: Nvidia GEFORCE GTX285 1GB
 Leopard ideneb 10.5.8 Voodoo Kernel 
 Snow Leopard 10.6.8 Vanilla Kernel 
Lion 10.7.4 Vanilla Kernel
 Mountain Lion 10.8 DP4 Vanilla Kernel 
Ιphone 4 (16GB) - Ipad 3G ( 16GB )
Reply With Quote
  #18  
Old 04-30-2011, 10:19 PM
iceage2609's Avatar
iceage2609 iceage2609 is offline
Panther
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 108
Lion 10.7 Preview Build 11A444d

Με αυτά και με αυτά ανεβηκαμε 2 Update και τωρα ειμαστε στο Build 11A444d.
Δεν υπαρχουν πλεον οι τυπου ipad switchers στο ical-Mail-finder κτλ.Ειναι ιδιοι με αυτους που ειχε το Snow Leopard ενω κατα τα αλλα το interface εμφανισιακα δεν φαινεται να εχει εμφανής διαφορες.
Οσον αφορα το συστημα,υποθετω γινεται πολλες και διαφορες αλλαγες.

Οσον αφορα το Hackintosh πεδιο,και στα 2 updates δεν ειχα το παραμικρο προβλημα στο boot.Ολα εγιναν μια χαρα και επανηλθε ακριβως εκει που ηταν το ολο συστημα.
Μου διορθωσε ενα προβλημα που ειχα με το photobooth,αλλα τωρα χαθηκε το arrange by στο δεξι κλικ.
Ετσι ειναι τα Preview,ενα φτιαχνει,ενα χανεται κτλ.Πταισματα για το σταδιο που ειμαστε.
Κατα τα αλλα πιο σταθερη συμπεριφορα μου φαινεται και ελαφρως πιο αμεσο στην εσωτερικη λειτουργια του συστηματος.
Εδώ μια φωτο οπου φαινεται και το arrange by που την κοπανησε :P

CPU : Intel i7-920 2.67 GHz
Mobo : Gigabyte GA-EX58-UD3R
RAM : CORSAIR
6GB DDR3 1600 MHz
Graphics Card
: Nvidia GEFORCE GTX285 1GB
 Leopard ideneb 10.5.8 Voodoo Kernel 
 Snow Leopard 10.6.8 Vanilla Kernel 
Lion 10.7.4 Vanilla Kernel
 Mountain Lion 10.8 DP4 Vanilla Kernel 
Ιphone 4 (16GB) - Ipad 3G ( 16GB )
Reply With Quote
  #19  
Old 05-02-2011, 08:33 AM
mozart mozart is offline
Jaguar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 45
μπουταρει κανονικα ο χαμελεον το lion ?
ειμαστε για ξενυχτι παλι δηλαδη

acer aspire 6935g
snow leopard 10.6.7 vanilla x64
windows 7ultimate x64
kubuntu ultimate 2.9 x64
Reply With Quote
  #20  
Old 05-14-2011, 07:29 PM
iceage2609's Avatar
iceage2609 iceage2609 is offline
Panther
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 108
Mac Os X Lion Developer Preview 3 Build 11A459e.
Συνεχιζει να ειναι σχετικα σβελτα οσον αφορα την αποκριση τους και μετα απο μερικες δοκιμες θα ξερουμε και θα μπορουμε να πουμε πως συμεριφερονται σαν σταθεροτητα.H αποδοση στο Geekbench ειναι αρκετα υψηλη και ικανοποιητικη.Βλεπουμε...
Τιποτα το σπουδαιο σαν νεο, ενω η εισοδος στο Desktop ειναι οντως λιγο σαν Buggy οπως το λεει.
Μετα το Update bootarise κανονικα και οι δοκιμες συνεχιζονται.

New options in System Preferences>Mission Control:
There is a new animation when logging into the computer and displaying the desktop (seems buggy at this time)
New Reminders menu in iCal
New next desktop button in Dashboard space:
New options when right-clicking (this appears to be buggy at this time):
Compatibility to external displays has been improved (especially in Mission Control)
There is now a Mission Control app
Finder's toolbar has been slightly updated:
Desktop wallpapers have been updated (and new ones have been added);
Reading List has been enabled in Safari:
New changes in Mission Control: can add “desktops” right from Mission Control by clicking “+” button, close spaces from Mission Control, Mission Control no longer displaying text “Desktop 1″ etc., when hovering over desktop thumbnails, magnification of thumbnails are seen
Scrollbars now change color depending on the background (black background=light scrollbar and vice versa)



💡 Deploy cloud instances seamlessly on DigitalOcean. Free credits ($100) for InfMac readers.


CPU : Intel i7-920 2.67 GHz
Mobo : Gigabyte GA-EX58-UD3R
RAM : CORSAIR
6GB DDR3 1600 MHz
Graphics Card
: Nvidia GEFORCE GTX285 1GB
 Leopard ideneb 10.5.8 Voodoo Kernel 
 Snow Leopard 10.6.8 Vanilla Kernel 
Lion 10.7.4 Vanilla Kernel
 Mountain Lion 10.8 DP4 Vanilla Kernel 
Ιphone 4 (16GB) - Ipad 3G ( 16GB )
Reply With Quote
Reply
Thread Tools
Display Modes