InfiniteMac OSx86  
  #191  
Old 08-31-2011, 11:44 AM
excos's Avatar
excos excos is offline
 
Join Date: Jun 2009
Location: Athens
Posts: 540
Στα hack μηχανακια και ιδιαιτερα σε netbook που εχουν Atom cpu δεν κανουμε update απο το software update διοτι η διαδικασια ειναι αυτοματοποιημενη και δεν μπορεις να επεμβεις.

Ο καλυτερος τροπος ειναι να κατεβαζεις την εκδοση update που θελεις απο το net (εχεις αυτην την δυνατοτητα πχ 10.6.6 η 10.6.7 σε dmg file ) και να την τρεχεις στο μηχανημα σου.

Καλο θα ηταν να κατεβαζεις τις combo updates που τα εχει ολα απο την αρχη και τα περνα παρα τις delta που σου προσθετη μονο απο την υπαρχων εκδοση και μετα.

Οταν κανεις update dmg file μετα θα πρεπει να ξανατρεξεις το netbookinstaller για να κανει pacth τον καινουργειο kernel για να τρεχει σε atom cpu.

Για αυτο αποφευγουμε να κανουμε update απο το software update.

Για περισσοτερα κανε μια βολτα στο net για να δεις πως γινεται το update με netboolinstaller ωστε να μην εχεις προβλημα με τον kernel και μετα το μηχανημα σου δεμ μπουταρει και θα χρειαστει να ξανακανεις install απο την αρχη.

Mac mini i5 mid 2011- Apple Cinema Display 27' /Lion 10.7.3

MacBook/MB466/A GR Aluminium late 2008 Lion 10.7.3

iPhone 4 16GB

Acer Aspire one ZG5 Snow Leopard 10.6.8
Reply With Quote
  #192  
Old 09-01-2011, 11:42 AM
darn darn is offline
Puma
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 15
Λοιπον εκανα εγκατασταση μεχρι 10.6.5 και ολα πηγαν καλα!!!

Με το που βαζω το 10.6.7 combo update και πάω να μπουτάρω και τσουπ!!!

"Cant find AppleACPIPlatform.kext "

Παω κοιταω στο System/Library/Extensions και υπαρχει κανονικα μεσα


Καμια ιδεα τι μπορει να παιζει πρωτου ξανακανω εγκατασταση ???
Reply With Quote
  #193  
Old 10-15-2011, 11:12 AM
excos's Avatar
excos excos is offline
 
Join Date: Jun 2009
Location: Athens
Posts: 540
Καπου εχεις γραψει οτι καταφερες να βαλεις Lion σε atom cpu!!!!Εαν ειναι αληθες γραψε και εναν οδηγο για το πως το καταφερες!!!.

Mac mini i5 mid 2011- Apple Cinema Display 27' /Lion 10.7.3

MacBook/MB466/A GR Aluminium late 2008 Lion 10.7.3

iPhone 4 16GB

Acer Aspire one ZG5 Snow Leopard 10.6.8
Reply With Quote
  #194  
Old 10-17-2011, 05:41 PM
darn darn is offline
Puma
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 15
Quote:
Originally Posted by excos View Post
Καπου εχεις γραψει οτι καταφερες να βαλεις Lion σε atom cpu!!!!Εαν ειναι αληθες γραψε και εναν οδηγο για το πως το καταφερες!!!.
Εβαλα LION σε Atom-64 bit χρησιμοποιωντας τον παρακατω οδηγο

Καλο ειναι εαν εχετε Snow Leopard σε καποιο αλλο partition κρατηστε το μην το σβηνετε γιατι εγω το χρειαστηκα οποτε στο σκληρο καντε ενα νεο partition για Lion!!!!!!


1. Βασικα χρειαζεστε τον Atom Kernel 64 bit τον οποιο τον βρισκετε στο site του (http://blog.nawcom.com/?p=850)

2. Κατεβαζετε το update για Lion απο AppStore

3. Κανετε mount το Mac OS InstallESD.dmg καλα ειναι να εχετε μια εφαρμογη για να δειτε τα κρυφα αρχεια εγω χρησιμοπιησα unhidden.app for mac

4. Αφου κανετε mount το παραπανω .dmg στον φακελο που θα ανοιξει θα βρειτε ενα BaseSystem.dmg το οποιο το κανετε mount.

5. Χρησιμοποιηστε ενα USB stick 10GB και πανω στο οποιο θα κανετε restore απο Disk Utility το Lion (Format σε Mac OS Extended Journaled και options ΜΒR)

6. Κανουμε restore - σαν source εχω Mac OS BaseSystem και σαν Destination εχω το φλασακι μου. Οταν τελειωσει κανουμε unmount basesystem.dmg (προσοχη οχι του USB flash) για να μην μπερδευστε ονομαστε το image στο φλασακι Lion.

7. Ανοιξτε το Lion image στο φλασακι εκει θα δειτε ενα αρχειο mach_kernel, το οποιο θα το αντικαταστησετε με τον Atom kernel πρεπει να μετονμασετε τον Atom σε mach_kernel και μετα απλα copy-paste.

8. Στο Lion image θα βρειτε στο /System/Installation ενα shortcut packages αυτο διαγραψτε το και καντε copy απο το Mac OS InstallESD τον φακελο Packages στο
/System/Installation στο Lion image.

9. Για το stickaki θα χρειαστουμε NullCPUPowerManagement.kext και FakeSMC.kext
τα οποια τα εγκαθιστουμε στο /System/Library/Extensions και OSInstall.mpkg (MBR patched OSInstall framework & mpkg for Lion GM - Downloads - Kexts.com)

10. To συγκεκριμενο αρχειο εχει μεσα 2 φακελους /Installation/Packages/OSInstall.mpkg και /Library/PrivateFrameworks/InstallFramework/Frameworks/OSInstall.frameworks/Versions/A/OSInstall. Αυτα τα 2 αρχεια τα κανετε paste στις αντοιστιχες θεσεις στο lion image του USB stick.

11. Μετα χρειαζετε να περασετε τον τελευταιο Chameleon για Lion στο USB stick και ειστε ετοιμη για την εγκατασταση.

12. Αφου κανετε την εγκατασταση για να μπορεσετε να bootarete το συστημα θα χρειαστε ενα boot-cd εγω χρησιμοποιησα το Hackboot με ενα search sto google..το βρισκετε και το κατεβαζετε/

13. Κατα το σεταρισμα πιθανον να ζηταει οτι δεν μπορει να βρει πληκτρολογιο αν ναι

τοτε πρεπει να μπειτε με terminal απο SL να μπειτε στο Volume που εγινε εγκατασταση το Lion και να κανετε edit εξης αρχειο /System/Library/CoreServices/Setup Assistant.app/Contents/Info.pli

εγω χρησιμποιω nano

Διαγραψτε τις εξης γραμμες
<string>DeviceSection</string> <string>KeyboardTypeSection</string>

Μετα λογικα δεν θα εχετε προβλημα






Οποτε ξανα μπουταρετε με το Hackboot και ειστε μεσα στο LIon!!!!!!

H συνεχεια ειναι γνωστη περναμε Chameleon στο Lion και οτι Extensions χρειαζομαστε


Καλη Επιτυχια!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #195  
Old 12-26-2011, 02:13 PM
macdonalduck macdonalduck is offline
Cheetah
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 4
Mac OS X Leopard Lenovo s10-2

Γεια σας παιδιά, έτυχε μέσα από τις έρευνες που έκανα τις προάλλες να πέσω πάνω σε αυτό το τοπικ...χρειάζομαι λίγη βοήθεια εφόσον έχω εγκαταστήσει τα mac 10.5 Leopard και έχω κάνει update σε 10.5.6 στο lenovo s10-2 netbook μου...
μετά την εγκατάσταση και το update δουλεύουν:

- Ο ήχος
- Το trackpad
- η webcam (ενσωματωμένη)
- το Πληκτρολόγιο
- οι θύρες USB και η θύρα για SD card
- και το wifi

Δεν δουλεύουν:

- Η θύρα ethernet(αν και νομίζω ότι βρηκα κάτι για να τη φτιάξω)
- Το μικροφωνο
- και το sleep που είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα όπως διάβασα...


οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

- Πρέπει να εγκαταστήσω κανένα bootloader όπως Chameleon κλπ? (αλλά μου ανοίγει κανονικά και στο boot μου λέει ένα Darwin 86 -κάτι και μετά bootάρει στα osx οπότε δε νομίζω να θέλει τπτ)


- Υπάρχει κανένα fix για το sleep? (έχω δει ένα online που είναι το μόνο για mac 10.5 αλλά δε δουλεύει για μένα και ό,τι άλλο έχω βρει είναι για snow leopard...)


- υπάρχει κάποποιο fix για το μικρόφωνο?




αυτά... αν μπορεί κανείς να με βοηθήσει να του είμαι ιδιαίτερα ευγνώμων... ευχαριστώ παιδιά.
Reply With Quote
  #196  
Old 12-26-2011, 07:17 PM
excos's Avatar
excos excos is offline
 
Join Date: Jun 2009
Location: Athens
Posts: 540
Καλως ορισες στην παρεα φιλε μου.Το μηχανακι που εχεις ειναι αρκετα καλο για hack!
Το 10.5 ειναι καπως παλιο για να κατσεις να ασχοληθεις, το καλυτερο ειναι να βαλεις Snow 10.6 οποτε θα εχεις ολα τα καλα του Os x οπως appstores κλπ.

Υπαρχει site για το μηχανακι σου με πληρη οδηγο για εγκατασταση σε Snow 10.6,οπως και λυσεις για δουλευουν ολα.

To Darwin 86 ειναι ο πρωτος bootloader που στηριχτηκε και ο chameleon μετα.

Το θεμα του sleep οπως και πολλα αλλα προβληματα τα λυνεις με το DSDT του μηχανηματο σου.Οδηγιες για το how to θα βρεις στο site για lenovo ξαψε με Google.

Καλη επιτυχια.!!!

Mac mini i5 mid 2011- Apple Cinema Display 27' /Lion 10.7.3

MacBook/MB466/A GR Aluminium late 2008 Lion 10.7.3

iPhone 4 16GB

Acer Aspire one ZG5 Snow Leopard 10.6.8
Reply With Quote
  #197  
Old 01-04-2012, 11:12 PM
macdonalduck macdonalduck is offline
Cheetah
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 4
10.5 ή 10.6?

Ευχαριστώ για το reply,
Απλά τώρα σκέφτομαι να παραμείνω στα 10.5 (αφού τα ανεβάσω σε 10.5.8 από 10.5.6) επειδή έχω περάσει πάρα πολλά προβλήματα όπως πχ με τον ήχο (στα 10.6 μετά την εγκατάσταση voodooHDA άρχισε να σφυρίζει πολύ δυνατά ) και γενικότερα έχω παιδευτεί πάρα πολύ για να βάλω mac στο netbook μου...αν έφτιαχνα το sleep δε θα το ξαναπείραζα...αλλά είναι πολλά apps που δεν τρέχουν στην έκδοσή μου, πράγμα που με βάζει σε δίλημμα...το μόνο που θα με έπιθε θα ήταν ένας οδηγός που θα επιβεβαιώνει ότι όλα δουλεύουν τέλεια (ο ήχος φυσικά, το sleep και τα υπόλοιπα)...γενικά δεν ξέρω πολύ τι παίζει με τα snow leopard οπότε αν κάποιος θα μπορούσε να μου δείξει κάποιον οδηγό για sl τότε θα ήμουν ιδιαίτερα ευγνώμων...επιπλέον αν κάτι πάει στραβά...θα υπαρχει δυνατότητα restore από backup που έχω κάνει στα leopard μέσω time machine?Αν πάντως βρω εναν οδηγό για sl που να δουλεύουν κυρίως ο ήχος και το sleep θα κάνω τάμα στο forum αυτό :Ρ...anyway ευχαριστώ παιδιά!
Reply With Quote
  #198  
Old 01-05-2012, 01:47 PM
macdonalduck macdonalduck is offline
Cheetah
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 4
Επιπλέον (sl)

Ξέχασα να αναφέρω ότι στα sl προσπάθησα να φτιάξω τον ήχο (που δε δούλευε) με το voodooHDA και όταν έκανα reboot άρχισε να κάνει έναν πολύ δυνατό θόρυβο και αναγκάστηκα να το κλείσω διότι κάθε φορά θα έκανε το ίδιο...αν όμως βάλω sl και κάτι πάει στραβά, θα μπορέσω να επαναφέρω τα leopard από backup όπως ανέφερα και παραπάνω που έχω κάνει σε ένα ξεχωριστό ανεξάρτητο partition? αυτά...ευχαριστώ πολύ!
Reply With Quote
  #199  
Old 01-06-2012, 12:19 PM
macdonalduck macdonalduck is offline
Cheetah
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 4
Talking

Quote:
Originally Posted by excos View Post
Καλως ορισες στην παρεα φιλε μου.Το μηχανακι που εχεις ειναι αρκετα καλο για hack!
Το 10.5 ειναι καπως παλιο για να κατσεις να ασχοληθεις, το καλυτερο ειναι να βαλεις Snow 10.6 οποτε θα εχεις ολα τα καλα του Os x οπως appstores κλπ.

Υπαρχει site για το μηχανακι σου με πληρη οδηγο για εγκατασταση σε Snow 10.6,οπως και λυσεις για δουλευουν ολα.

To Darwin 86 ειναι ο πρωτος bootloader που στηριχτηκε και ο chameleon μετα.

Το θεμα του sleep οπως και πολλα αλλα προβληματα τα λυνεις με το DSDT του μηχανηματο σου.Οδηγιες για το how to θα βρεις στο site για lenovo ξαψε με Google.

Καλη επιτυχια.!!!

RE:

Ευχαριστώ για το reply,
Το γεγονός ότι πολλά apps δεν τρέχουν στα 10.5 με τραβάει στο να βάλω sl...το είχα επιχειρήσει και αφού bootαρα στα sl δεν είχα ήχο και πολλά άλλα δε δουλευαν...(ζητώ συγνώμη για τα 3 replies αλλά χρειάζομαι απελπισμένα βοήθεια) έχω backups σε ένα ξεχωριστό partition...από κει μπορώ οποιαδήποτε στιγμή να επαναφέρω τα 10.5.6? Ευχαριστώ πάντως



💡 Deploy cloud instances seamlessly on DigitalOcean. Free credits ($100) for InfMac readers.

Reply With Quote
Reply
Thread Tools
Display Modes