PDA

View Full Version : Chameleon 2RC2


excos
07-29-2009, 05:19 PM
Παίδες δοκιμάστετο λύνει πολλά προβλήματα για την αναγνώριση hardware όταν μπουτάρεις,

SomniusX
07-29-2009, 06:31 PM
You made my day.. εύχομαι να παίξει με ένα Acer της γυναίκας που θέλω να κουμπώσω osx

Patatui
12-05-2009, 03:34 PM
Παίδες ακούστε κουφό...Εβαλα Snow σε ενα μικρο partition( GUID) και ως θαύματος δούλεψε με Chameleon 2 RC3 μερικά kext ενα DSDT που βρήκα...στο πρώτο shout down κόλλησε στο 2 μεχρι το 6 ολα καλα...δοκίμασα κε restart ολα μια χαρά κοίταξα και στο BIOS για τοιχον Reset τίποτα...
Παω λοιπόν να το βάλω σε μεγάλο part αλλα τωρα ο Chameleon δεν γίνεται install μου πετάει installation failed...
θα τα πάρω!!!!

SomniusX
12-05-2009, 03:39 PM
Κοίτα μπορείς είτε να το βάλεις τον chameleon σε ξεχωριστό partition είτε στο κεντρικό..

Εγώ παίζω όλο τον δίσκο με ένα partition του osx και τον chameleon πα΄νω..

Patatui
12-05-2009, 03:44 PM
Κοίτα μπορείς είτε να το βάλεις τον chameleon σε ξεχωριστό partition είτε στο κεντρικό..

Εγώ παίζω όλο τον δίσκο με ένα partition του osx και τον chameleon πα΄νω..
Εχω ιδι στο part με το snow που εκανα για test..αλλα αυτο θα σβηστει οταν μπει το snow στο Μεγαλο part...
Κανω τωρα το μεγαλο part format και ξαναπερναω snow να δουμε αν θα περασει ο chameleon...

SomniusX
12-05-2009, 03:52 PM
Στο έχω πει και στο msn, αδερφέ.. θέλει πολύ υπομονή και επιμονή.. εγώ έφτασα τότε τα 17 format.. και δεν το πειράζω άλλο με πέθανε.. λίγο ακόμακαι το s.m.a.r.t. θα βαρούσε κόκκινο για τον ολοκαίνοργιό μου δίσκο! :D

Patatui
12-05-2009, 03:52 PM
τιποτα ως συνήθως :(

...


Λοιπον τα καταφερα τελικα...εβαλα και τα προγραμματα μου...ολα κανονικα...Τωρα να κανω μαμησιο update?

excos
12-05-2009, 06:26 PM
βρε kyriako για ποιο πραγμα λες?

SomniusX
12-05-2009, 06:59 PM
Για αυτή την ριμάδα την εγκατάσταση που προσπαθεί το παιδί τόσο καιρό..

Τελικά Κυριάκο με ποιον τρόπο το έκανες..

Όσο για το να ανέβεις, άστο λίγο ακόμα στρώσε το μηχανάκι για το hardware και μετά να βρούμε πληροφορίες τι χρειάζεται να ξαναπεράσεις αν κάνεις το μαμίσιο (κάποια kext) ή να αφαιρέσεις..

Άραξε εκεί που είσαι δεν έχει μεγάλες διαφορές το 10.6.0 με το .1 και .2 ..

Patatui
12-05-2009, 11:33 PM
Βασικά έκανα εγκατάσταση από αλλα part με leopard(iDeneb) με το image του snow έβαλα chameleon 2 RC3 στο part του snow φυσικά και έβαλα τους kext μαζί με το DSDT... Ανέβασα πιο κάτω ολο το φάκελο Extra που χρειαζόμαστε για το Motherboard Asus P5E3...Ενα απλο copy/paste στο root του snow αρκει!;)

http://rapidshare.com/files/316839965/Extra.zip.html
Πληροφοριακά μέχρι την 2 υπάρχει τίποτα αλλαγή που θα πηραξει την εγκατάσταση? αποσο ξερω στο 1 δεν υπάρχει τίποτα...
πρώτο πρόβλημα είναι οτι καπιες φορες μου βγάζει το μήνυμα ότι πρέπει να το κλείσω το pc έχοντας πατημένο το power button...πως να το fix?
Τελικά τσιμπισες απο το MediaMarkt?

excos
12-06-2009, 09:36 AM
kyriako στο update 10.6.1 δεν χρειαζεται τιποτα να αλλαξεις προχωρας αμεσα μιας και δεν υπαρχει καινουργιος kernel, διορθωνει μονο κατι ψιλα bugs που βρηκαν οι μαγκες της apple.
Για να πας στο update 10.6.2 πρεπει να κατεβασεις τον καινουργιο kext sleepenabler διοτι ο παλιος φερνει kernel panik εαν βεβαια τον χρησιμοποιεις στην εγκατασταση που εχεις κανει.
Υπαρχει και ο καινουργιος kext fakesmc απο netkas.org που δινει καλυτερες πληροφοριες περι (cpu-θερμοκρασιες ανα core) και καλο θα ειναι να τον αντικαταστασεις και αυτον.
Τωρα εαν θελεις να κανεις update καλο θα ηταν να ακολουθησεις τα βηματα απο http://netkas.org/ 10.6.2 update που περιγραφει ακριβως τι θα κανεις για να το πετυχεις και κατεβαζει απο εκει και τους καινουργιους kexts και εχει και πληροφοριες για την καρτα γραφικων που χρησιμοποιεις και τι χρειαζεται για να παιξει με το καινουργιο update.
Υπαρχει και η λυση να κανεις μονο το update 10.6.1 που ειναι ευκολο χωρις να κανεις καμμια αλλαγη στους kexts που εχεις, μιας και το 10.6.2 δεν εχουν αλλαξει σε κατι που χρειαζεται αμεσα.

Καλη τυχη φιλε.

Patatui
12-06-2009, 12:14 PM
Thnks φίλε θα το ψαξω καλα και θα αποφασίσω....
Με τον Bootloader πως μπορω να μου βαζει χρονο να επιλέξω δίσκο και μόλις περάσουν τα 5 sec να πηγαίνει απευθείας στον δισκο του snow?
ΑΑΑ και η μεγαλη απορια 32 η 64 bit?

SomniusX
12-06-2009, 12:33 PM
Ξεκίνα με 32 και όταν παίζεις με όλα κομπλέ πέρνα στα 64..

όσο για την καθηστέριση.. στo apple.boot.plist αν θυμάμαι καλά είναι θα κοιτάξω και θα σε πω!

Patatui
12-06-2009, 12:46 PM
Ξεκίνα με 32 και όταν παίζεις με όλα κομπλέ πέρνα στα 64..

όσο για την καθηστέριση.. στo apple.boot.plist αν θυμάμαι καλά είναι θα κοιτάξω και θα σε πω!

βασικά τωρα μπαινει με 64 αλλα το vmware fusion 2 θελει 32..."αγοράζω":D τωρα το fusion 3 να δουμε αν θα φτιαξει..

SomniusX
12-06-2009, 01:18 PM
θα σιάνει θα το δεις.. να "προσέχεις" με την κάρτα! να το "πάρεις" από την σελίδα τους μόνο!

Τι το θες το vmware πάντως.. κι εγώ το έχω για το ubuntu in a box για κάτι services μόνο..

Patatui
12-06-2009, 01:24 PM
Με fusion 3 παει ρολοι και εμεινα με 64...παει αυτο το θεμα ;)
Για windows XP και Ubuntu σε Unity

http://img705.imageshack.us/img705/4561/screenshot20091206at232.th.png (http://img705.imageshack.us/i/screenshot20091206at232.png/)

SomniusX
12-06-2009, 01:58 PM
Μια χαρά σε βρίσκω.. μόνο που εγώ την apple bar την έχω αριστερά και δεν φεύγει από εκεί με τπτ.. σε wide ειδικά οθόνη τι να την κάνω κάτω..

το έλεισες το θέμα με το delay από το chameleon?

Patatui
12-06-2009, 02:03 PM
Μια χαρά σε βρίσκω.. μόνο που εγώ την apple bar την έχω αριστερά και δεν φεύγει από εκεί με τπτ.. σε wide ειδικά οθόνη τι να την κάνω κάτω..

το έλεισες το θέμα με το delay από το chameleon?

Μπα παραμένει πρέπει εγω να πατήσω enter...To αλλο που κολλα στο shout down μήπως χρειαζεται κανένας kext?

SomniusX
12-06-2009, 02:47 PM
Εγώ το έφτιαξα το θέμα με το delay.. κάτσε να σου βρω πως..

έλα το βρήκα από το "άλλο" forum..

προσπάθησε να προσθέσεις το παρακάτω

<key>Timeout</key>
<string>5</string>

στο com.apple.Boot.plist

το οποίο βρίσκεται πιθανόν μέσα στο /Extras :D =)

Εγώ να σου πω το έβαλα στο 1sec γιατί δεν κοιτάω ή αλλάζω λειτουργικό, κατευθείαν μέσα στο leo, ούτε dual-triple-κλπ. boot.. σκέτο ωμό snow να δουλεύει ρολόι και να κάνω την δουλίτσα μου σαν άνθρωπος! :D =)

Patatui
12-06-2009, 03:14 PM
Thnks Φίλε προς το παρών όλα πάνε μια χαρά...Το θέμα με bootloader έληξε, το άλλο με το 2ο partition που ήτανε για τεστ στην αρχή του snow τελικά κατάφερα να το κανω φορματ(πριν δεν με άφηνε) και έγινε δίσκος για backup Time Machine...Το μόνο που μένει είναι το θεμα με το κόλλημα στο shout down...

SomniusX
12-06-2009, 03:19 PM
Κόλλημα στο shutdown σίγουρα πιστεύω dsdt ..

excos
12-06-2009, 03:22 PM
Τον OpenHaltRestart.kext τον εχεις εγκαταστηση για να λυσεις το προβλημα shutdown & restart.?

Patatui
12-06-2009, 03:31 PM
Τον OpenHaltRestart.kext τον εχεις εγκαταστηση για να λυσεις το προβλημα shutdown & restart.?

Ναι ολα μια χαρα...δεν ειναι παντα ομως 1 στις 10...επίσης και το sleep εχει προβλημα(αλλα αυτο το συνήθισα ποτε δεν καταφερα να δουλεψω mac με sleep...παντα με το sleep εχω προβλημα)

excos
12-06-2009, 03:41 PM
Ουτε εγω εχω καταφερει ποτε να το λυσω μιας και οσοι εχουν acer one δεν παιζει λογο motherboard και ειναι το μονο bug που εχω μια και τα υπολοιπα παιζουν ρολοι!!!!
Βloodiator πηρες μικρο?

SomniusX
12-06-2009, 03:46 PM
Πήρα πήρα.. αλλά δεν με αφήνει η γυναίκα να το πειράξω τώρα.. ρε την γκατεμιά μου..

έχεις λέει εσύ το 3gs που φώναζες.. εγώ το μικρό.. τέλος..

αφού δεν αφήνει η γυναίκα.. παντόφλα παπούτσι τζίφος! arg# :S :# :O

Patatui
12-06-2009, 04:02 PM
xaxaxa...στίσε ενέδρα απόψε μολις κλείσει ματι βουρ για snow! σιγα 2-3 παντόφλες θα πέσουν αντε και κανα τακκουνι :P

SomniusX
12-06-2009, 04:04 PM
Κυριάκο δεν βλέπω να παίζει.. σήμερα δλδ..

excos
12-06-2009, 06:21 PM
Αντε καλοριζικο δεν μας ειπες μαρκα?
Καλα τωρα δεν θα το hack!!!! Κανα πρωι εκει που θα παει να το ανοιξει θα δει κανα chaneleon να γελα .......και να να μηλο να ξεπροβαλει........by Bloodiator!!!!!

ΥΓ. Και οπως γραφω τον χαρισα στην συζυγο!!!!!!!

SomniusX
12-06-2009, 07:37 PM
Το Lenovo πήρα και είναι το S10-2

Patatui
12-07-2009, 04:34 PM
Καλησπερα παιδια διαπηστωσα ακομα μερικα προβληματα...
1. Το IDE DVD Drive (SAMSUNG) Δεν το βλεπει Ενω τον IDE δισκο των Windows τον βλεπει μια χαρα
2. Μου πεταει την πορτα του SATA DVD Drive(ASUS) πολυ γρηγορα και νομιζω στα μουτρα θα το φαω καμα ωρα....και οταν πεταξει δεν λεει να μπει μεσα παλυ αν δεν κλεισω τελειος το pc...
3.To MacFuse+NTFS 3G δεν μου δουλευει...πως να Read/Write σε NTFS? (Βσικα διαβαζει NTFS απλα δεν γραφει )
Φωτα σας παρακαλω και συγνωμη για το πρυξιμο!! :(

Patatui
12-12-2009, 04:59 PM
Ενημερωσα το πανω ποστ με το 3ο προβλημα δυστηχος:(

SomniusX
12-12-2009, 05:09 PM
Το MacFuse+NTFS 3G δεν παίζει σε Snow 64bit!

excos
12-12-2009, 05:09 PM
Βρε Kyriako γινε ποιο σαφης σε ποιο μηχανημα λες, μιας και εχεις desktop & laptop φορτωμενα Os x για να καταλαβουμε?
Μπας και μπορουμε να βοηθήσουμε.

Patatui
12-12-2009, 05:17 PM
Βρε Kyriako γινε ποιο σαφης σε ποιο μηχανημα λες, μιας και εχεις desktop & laptop φορτωμενα Os x για να καταλαβουμε?
Μπας και μπορουμε να βοηθήσουμε.
Μηλαω για το desktop με snow 64bit..
@ Bloodiator και πως γραφω σε NTFS Χωρις MacFuse+NTFS 3G?:eek:

SomniusX
12-12-2009, 05:21 PM
Μπορείς με την ενσωματομένη υποστήριξη που έχει το Snow μέσα αλλά είναι σχετικά πειραματική.. κάτσε να σου δώσω ένα link...

Εδώ είναι
http://www.infinitemac.com/f57/unlock-ntfs-write-support-in-sl-updated-on-t4070/

αλλά με αρκετή προσοχή μην κάνουμε ζημιά στο fstab.. και πιο κάτω υπάρχουν και κάτι scripts, δεν τα εμπιστεύομαι.. με το χεράκι ένα ένα να ξέρεις τι κάνεις!

Patatui
12-22-2009, 04:00 PM
Μπορείς με την ενσωματομένη υποστήριξη που έχει το snow μέσα αλλά είναι σχετικά πειραματική.. κάτσε να σου δώσω ένα link...

Εδώ είναι
http://www.infinitemac.com/f57/unlock-ntfs-write-support-in-sl-updated-on-t4070/

αλλά με αρκετή προσοχή μην κάνουμε ζημιά στο fstab.. και πιο κάτω υπάρχουν και κάτι scripts, δεν τα εμπιστεύομαι.. με το χεράκι ένα ένα να ξέρεις τι κάνεις!

εκανα και τους 2 τροπους που ειπε κατα γραμμα με αποτελεσμα ουτε να διαβαζει Νtfs...φορματ?
ΥΓ: Τα εφερα παλυ πισω οπως ηταν στην αρχη αλλα παλυ δεν διαβαζει

Dejangs
12-22-2009, 04:40 PM
Το ntfs paragon το εχεις δοκιμασει;
Δεν ξερω αν τρεχει στα 64bit αλλα στα 32 ειναι καλυτερο απο ntfs3g.

SomniusX
12-22-2009, 06:20 PM
Παιδιά σε 64bit τπτ δεν παίζει, η Μονή λύση που βρήκα με το 64bit vmware 3, να κάνω mount τους ntfs μου ως physical σε ένα virtual machine που έχω windows και μετά sharing στο δίκτυο από το virtual σύστημα. Αλλιώς παίζει η φάση με το fstab «αν» το κάνετε σωστά, αλλά δυστυχώς μόνο με το vm έχω βγάλει άκρη..

Patatui
12-22-2009, 06:27 PM
πωωω εχω τοσα ανοικτα θα εχω και το vm ?? θα το ριμαξω....

SomniusX
12-22-2009, 11:28 PM
Σιγά ρε..δεν κάνεις read write 100 φορές την ημέρα από ntfs..

Dejangs
12-23-2009, 12:08 AM
Υπαρχει και η λυση παντως...να μετατρεψεις το ntfs partition σε HFS+ και να διαβαζεις/γραφεις hfs+ απο Win με καταλληλο προγραμμα(πχ macdrive που ειναι καλο). Αν δλδ το θεμα ειναι ενα συγκεκριμενο ntfs partition με δεδομενα.

Patatui
12-23-2009, 11:35 PM
Υπαρχει και η λυση παντως...να μετατρεψεις το ntfs partition σε HFS+ και να διαβαζεις/γραφεις hfs+ απο Win με καταλληλο προγραμμα(πχ macdrive που ειναι καλο). Αν δλδ το θεμα ειναι ενα συγκεκριμενο ntfs partition με δεδομενα.

Φιλε αν ηταν αυτο το προβλημα θα τον εκανα σε FAT32 και να διαβαζετε και απο τα δυο OS χωρις προγραμμα....αλλα το θεμα ειναι 750αρις external με σχεδον τα 600GB ειναι γεματα..αντε τωρα να μεταφερεις να κανεις φορματ και να τα επαναφερεις....δεν γινεται...:-|
Σε ευχαριστω παντως ;)