PDA

View Full Version : Windows (xp/vista/7) on Partition after Leopard


SomniusX
09-17-2009, 02:05 PM
Όπως αναφέρει και ο τίτλος.. "Windows (xp/vista/7) on Partition after Leopard"
Έχω ένα κομπλέ iAtkos 10.5.7 σε μια ga-ep4-ud3rl και θέλω σε ένα 2ο partition να περάσω windows αφού έχω είδη το leopard..

Γίνεται?

Ξέρω ότι τα windows θα πετάξουν τον bootloader βόλτα και θα πρέπει να ξαναπεράσω τον chameleon, έχω αφιερώσει όμως το 1ο partition για το chameleon και είναι άδειο και τον περιμένει.. Επίσης το iAtkos Installation DVD σου επιτρέπει να τον εγκαταστήσεις από το Installer χωρίς σύστημα εάν προφανώς έχεις κλωτσίσει το bootloader σου.

Το θέμα είναι για να γίνει αυτό θέλει mbr σίγουρα.. ή έχει βρεθεί και λύση να bootάρουν windows από Guid ?

Αν όχι προτείνετε να περάσω Windows σε έναν άλλο δίσκο και να έχω ξυλώσει τον Leo δίσκο και μετά απλά να διαλέγω από bios ή από το Chameleon αν το δεί?

Thanx in advance..

geeksada
09-17-2009, 05:44 PM
Γιατι δεν το κανεις απο το boot.ini?

SomniusX
09-17-2009, 06:02 PM
Ξέρω γω.. έλα ντε..

χρειάζομαι το chain ? ή κάτι άλλο για να το κα΄νω από boot.ini? Ρε τα έχω ξεχάσει με ποιάνεις! :P

(άσχετοοοος)

geeksada
09-19-2009, 04:56 PM
Ναι θα παρεις το chain0 απο το image σου, και θα το βαλεις στο C:\ .
Στο boot.ini προσθετεις:
c:\chain0="<Το ονομα του OSX που θα σου βγαζει στο boot>"

SomniusX
09-19-2009, 05:03 PM
Έβαλα Vista και μετά Leopard ενώ είχα κάνει το αντίθετο τέσπα γίνεται απλά χειάζεται το gparted live cd όπωσδήποτε για να αλλάζεις τα boot flag στο κάθε partition..

Με το EasyBCD το πρόγραμμα μια χαρά πέρασα στον bootloader των Vista την εισαγωγή και ξαναέκανα install το iAtkos αλλά χωρίς τον Chameleon2 με τον παλιό τον v1 και είμαι κομπλέ.. μπορώ από το bootloader των vista να μπω στο darwin και από το darwin να ξαναγυρίσω στων vista..

Έχω άλλο πρόβλημα τώρα και δεν θέλω να ασχοληθώ.. δεν πέτυχε το nvinject/efi-nvidia-strings/nvidia gt200(2xx) drivers και τώρα δεν έχω γραφικά, έχω ανάλυση αλλά όχι quartz κλπ..

heeeeeeelp

excos
09-19-2009, 05:47 PM
Bloodiator μήπως η καρτούλα έπεζε καλά με chameleon2 πριν, ενεργοποιόντας τα strings και πρέπει να τον ξαναπεράσεις?.
Απο οτι βλέπω πρίν η καρτούλα δούλευε μια χαρά με chameleon2!!!!!.

SomniusX
09-19-2009, 05:55 PM
Ναι ρε γαμώτο.. δούλευε τζιτζί..

Μήπως να φτιάξω ένα dsdt και να το πετάξω στο root και παίξει.. τουλάχιστον έχω το macdrive στα vista με ακόμα 5 μέρες που μπορώ να κάνω όσες δοκιμές χρειάζονται αν δεν bootάρει! :D

Παλιά θυμάμαι όμως κάτι είχα κάνει με του netkas και είχα περάσει σε υπάρχον ιnstallation kexts και κάτι strings kάπου και έπαιξε.. θυμάμαι το VID και PID pε΄ρασα κάπου κάτι τέτοιο..

Τέσπα.. τι λέτε να κάνω.. αν ξαναπεράσω τον 2 τώρα που είμαι dual boot σε έναν δίσκο θα χαλάζει ο vista bootloader? να κάνω flag σε boot το leopard partition και να περάσω τον chameleon2 από το dvd του iAtkos installation ?

Γαμώτο.. δοκιμές πάλι και είμαι μια χαρά έτσι.. arg#

excos
09-19-2009, 06:23 PM
Εγώ όποτε το έκανα δεν είχα πρόβλημα το αναγνώριζε με μιας.Τώρα δεν ξέρω να σου πώ 100% οτι θα πετύχει.
Πάντος εγώ έκανα install τον chameleon πάντα μέσα απο το os x.

SomniusX
09-19-2009, 06:28 PM
Πωωω ρε συ.. έχω πεθάνει 14 format και δεν ξέρω κι εγώ πόσα re-partitioning.. gpt mbr από ubuntu live cd, gparted live cd, iatkos dvd, win xp, win vista.. arg### χάλια είμαι 3 μέρες τώρα..

excos
09-19-2009, 06:40 PM
Δοκίμασε πρώτα να κάνεις την ίδια διαδικασία με τον Netkas kext που περιγράφεις και ασε τον chameleon2 για τελευταία λύση.

SomniusX
09-19-2009, 06:42 PM
Το θέμα είναι ότι αυτό το είχα δοκιμάσε σε ToH 10.5.1 από flat image και από τότε δεν ξέρω που πως κλπ.. θα ψάξω να δω τι μπορώ να κάνω..

SomniusX
09-19-2009, 06:56 PM
Λοιπόν έψαξα στο hardware compability list γνωστού wiki για τα θέματά μας και βρήκα για την gts250 το παρακάτω http://tinyurl.com/mdekag που θα δοκιμάσω το βράδυ γιατί είαμι στην δουλειά.. για να δούμε..

(/off-topic == εντομεταξύ τι βράδυ, παίζει να πάω Ποσειδώνιο σήμερα άρα καλημέρα αύριο, θα πάει κανείς άλλος?)

Patatui
09-29-2009, 01:55 PM
Φιλε κανε μια προσπαθια με το EasyBCD..Νομιζω κατι θα καταφερεις :P

SomniusX
09-29-2009, 05:37 PM
Ναι με το EasyBCD έκανα δουλειά, πέρασα με το χέρι όμως στην αρχή την επιλογή και μετά με το Ebcd έφτιαξα να εμφανίζεται σωστότερα και χωρίς μεγάλη καθηστέρηση..

eski
10-20-2009, 11:48 AM
Φτιαχνουμε ενα Win7 Usb boot ωστε να βαζουμε τα win7 σε netbooks και οχι μονο
Παμε, Βοηθηματα->Γραμμη εντολων (Accesories->Command prompt)
diskpart
list disk (να δουμε που ειναι το USB)
select disk 3 (μπορει να ειναι και 4 ή 2 κλπ)
clean
create partition primary
select partition 1
active
format fs=ntfs quick
assign
exit
Απο γραμμη εντολων παντα δινουμε
robocopy.exe E:\ F:\ /MIR
Oπου E: ειναι το DVD Drive (πηγη) οπου F: ειναι το USB (Προορισμος)

Με το παραπανω usb κανουμε boot τα win7 αλλα δε κανουμε εγκατασταση επιλεγουμε repair μετα command prompt και εκει δινουμε τα παρακατω

diskpart
select disk 0 (το netbook ενα δισκο εχει)
clean
convert GPT
create partition EFI size=200
create partition primary size=xx (Mac->MB πχ στα 110GB που εχω 55000)
create partition primary size=xx (Win->MB πχ στα 110GB που εχω 55000)
format fs=ntfs quick (this formats it)

list partition (το 3ο partition Win πρεπει να ειναι * active)
exit
exit

Κανουμε εγκατασταση Snow Leopard με τον τροπο που περιγραφω αυτου (http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=338882)

Μετα εγκασταση τα Windoze 7 κατα τα γνωστα.

Κανουμε boot με το Snow Leopard usb stick επιλεγουμε την εγκατασταση Snow Leopard και εκει τρεχουμε παλι Macloader

Τωρα πια με Chamaleon επιλεγουμε λειτουργικο..


Κων/νος Κωστ....της
Αποφοιτος 27ου Δημοτικου Σχολειου Περιστεριου
Σχεδον Καλως Πεντε

SomniusX
10-20-2009, 02:54 PM
Έγραψες Ιστορία!!

Θα το κοιτάξω για τα ενδότερά μου! :d

Patatui
10-21-2009, 12:38 PM
Παιδια προσπαθησα να βαλω doual vista/Mac σε ιδιο δισκο αλλα δεν μπουταρει... και με -ν βγαζει ACPI_SIS_PlatformPlugin η κατι για ΝVinject...
Αν βαλω σε διαφορετικους δισκους το καθε OS θα καταφερω τπτ?

eski
10-21-2009, 06:57 PM
Δε μας λες
1. Τι μιχανημα ιναι? (Pitsos, Mercedes, Knauf)
2. Πια distro πας να βαλις? (iatkos, ipc, ideneb)

Patatui
10-21-2009, 08:07 PM
Mercedes Cabrio full extra... :P

CPU: Q6660 2.40 (clocked to 3,40Ghz)
Mobo: ASUS P5E3 Premium wifi
RAM: 4GB (2x2) Crossair XMS3 PERFORMANCE, DHX COOL
GPU: 8800GT 1GB Gainward
750GB disk (for osx)
160GB (For Win)
Sorry σνοου θελω να βαλω αλλα δεν καθetai:(

eski
10-22-2009, 08:30 PM
Δε μπαινει αν ειναι MBR ο δισκος θελει GUID (GPT)
Βαλε μια distro οπως ideneb light (10.5.8) ωστε να φτιαξει ενα usb συμφωνα με τον οδηγο μου αυτου (http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=338882)
Mετα μπορεις και να σβησεις την παλια εγκατασταση


Viva Albania..

SomniusX
10-22-2009, 08:32 PM
Nαι παιδιά.. αν θέλετε Snow πρέπει να παίξετε με GPT

Patatui
10-23-2009, 12:01 PM
Δε μπαινει αν ειναι MBR ο δισκος θελει GUID (GPT)
Βαλε μια distro οπως ideneb light (10.5.8) ωστε να φτιαξει ενα usb συμφωνα με τον οδηγο μου αυτου (http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=338882)
Mετα μπορεις και να σβησεις την παλια εγκατασταση


Viva Albania..

Αυτο τον οδηγο ακολουθω αλλα τπτ...ολα γινονται μια τελεια ΠΑΤΑΤΑ:mad:!

eski
10-28-2009, 05:31 AM
Ασε το Snow και βαλε για αρχη Iatkos_v5 που ειναι το πιο απλο και παιζει σχεδον παντου

SomniusX
10-28-2009, 09:48 AM
Βασικά το iAtkos v7 είναι πιο πρόσφατο και παίζει σε άπειρα μηχανάκια :D :P

Patatui
10-29-2009, 04:17 PM
Βασικά το iAtkos v7 είναι πιο πρόσφατο και παίζει σε άπειρα μηχανάκια :D :P

αλλο iAtkos και αλλο snow ετσι? :D

SomniusX
10-29-2009, 06:15 PM
Λάθος..

Ως τώρα τα πρόσφατα λειτουργικά της Apple είναι το Leopard και το τελευταίο το Snow Leopard, τα παλαιότερα δεν τα χρησιμοποιούμε πια, Tiger/Panther/Puma

Τώρα το iAtkos, iDeneb, XxX, Kalyway, ToH, και πόσες ακόμα μου ξεφεύγουν είανι διανομές. Τι ακριβώς όμως εννοεούμε με τον όρο διανομές.. Έχουν πάρει ένα από τα λειτουργικά της Apple τους έχουν βγάλει τα μάτια, πακέτα kext εφαρμογές, τα μικραίνουν σε μέγεθος, αλλάζουν τον τρόπο που ξεκινάνε, τα kext και προγράμματα που φορτώνουν και άλλα πολλά..

Δλδ είναι παραμετροποιημένες σχεδον στο έπακρο πακετάρες των πραγματικών λειτουργικών!

Με πιάνεις?